aA
Šis žmogus Lietuvai padovanojo daug nepakartojamų krepšinio pergalių. Trenerio Vlado Garasto vadovaujamas Kauno „Žalgiris“ ir Lietuvos vyrų nacionalinė krepšinio rinktinė daugelį metų buvo šviesulys net ir tiems, kurie sportu nelabai domėjosi.
Vladas Garastas
© DELFI / Tomas Vinickas

Kovos krepšinio aikštelėse prieš du ar tris dešimtmečius buvo daugiau nei žaidimas. Šiandien 82 metų krepšinio specialistas gali daugiau laiko skirti sau. Ir negaili patarimų tiems, kurie sako, jog senatvėje nebėra džiaugsmų.

„Pažįstu daug vyrų, kurie, būdami jau brandaus amžiaus, kalbėdavo, kad išėję į pensiją - tai jau atsigaus. Važinės į medžiokles, vaikščios į žvejybą. Tačiau pastebėjau, kad jų gyvenime šitos veiklos nebeliko, rimtesnis jų užsiėmimas - tris kartus per dieną virtuvėje suplauti indus“, - pasakoja legendinis krepšinio treneris Vladas Garastas.

- Treneri, jus ir dabar dar galima sutikti įvairiuose renginiuose, tik prieš porą metų pasitraukėte iš Lietuvos krepšinio federacijos prezidento posto. Kitas jūsų bendraamžis seniai dienas leistų prie televizoriaus, nekišdamas nosies iš namų?


- Pažįstu daug vyrų, kurie, būdami jau brandaus amžiaus, kalbėdavo, kad išėję į pensiją - tai jau atsigaus. Važinės į medžiokles, vaikščios į žvejybą. Tačiau pastebėjau, kad jų gyvenime šitos veiklos nebeliko, rimtesnis jų užsiėmimas - tris kartus per dieną virtuvėje suplauti indus. Mano pomėgiai – aktyvūs, tačiau paprasti, gyvenimiški. Ir tikrai su pavydu klausiau neseną informaciją apie tai, kad Marijampolėje devyniasdešimt ketverių metų moteris gavo vairuotojo pažymėjimą, Anglijoje šimto metų gimtadienio proga moteriškė iššoko su parašiutu. Čia tai ilgaamžiai, kuriems tikrai galima pavytėti entuziazmo.

- Pripažinkime, Lietuvos „senjorų“ gyvenimas nėra labai šviesus. Ir dažnai jį apkartina būtent sveikatos problemos.


- Galiu pasakyti, kad viskas priklauso nuo savijautos. Jei ji gera, ir ligų nejauti, ir pasaulis šviesesnis atrodo. O kai prispaudžia ligos, tada jau nieko nesinori. Bet pastebiu, kad skųstis sunkiu gyvenimu dabar pradeda vis jaunesni. Aš ir anksčiau sakydavau, ir dabar pats sau sakau, jog reikia valios, kad nesustotum. Aišku, pats kartais tingiu eiti į baseiną, galvoju, kad nueisiu kitą rytą... Tačiau prisiverčiu, o paplaukiojęs sakau – kaip gerai, kad vis dėlto atėjau.

- Jūs užauginote ne vieną puikių krepšininkų kartą. Matėte ir matote, kaip keičiasi aktyviai sportavusių žmonių gyvenimas, kai jie baigia karjerą. Ar sunkus tas etapas, kai sportinius batelius reikia „pakabinti ant vinies“?


- Tik nesusidūrusiems su sportu atrodo, jog sportininkų gyvenimas rožėmis klotas, kad jie, ypač dabartinė karta, uždirba daug pinigų. Bet iš tiesų, profesionalių sportininkų po karjeros pabaigos laukia nemaži iššūkiai. Organizmui tenka vis mažiau krūvio, sudeginama vis mažiau kalorijų, o apetitas – mažai keičiasi. Todėl sportininkai, pasirinkę ramesnį gyvenimo būdą, greitai priauga papildomų kilogramų. Puikiai prisimena pažįstamą, kuris visą laiką sverdavo apie 90 kilogramų. Susitikau jį, jau baigusį karjerą. Žiūriu, nešasi vakarienei 2 kilogramus koldūnų. Galvojau, kad padės į šaldiklį. Pasirodo, viską suvalgė vienu kartu. Nenustebau, kad jo svoris netrukus pasiekė 160 kilogramų, prasidėjo stuburo problemos... Išsiuntėme jį į Maskvą, kur per tris savaites žmogus numetė dvidešimt kilogramų, po kurio laiko panašią procedūrą pakartojo. Tik vėliau prisipažino, kad tas svorio metimas buvo dėl elementaraus badavimo. Todėl manau, kad viena pagrindinių mūsų, ne tik sportininkų, bėdų – persivalgymas.

- Kasdien vaikščiodamas į baseiną, rodote pavydį daugeliui vyresnių žmonių. Bet gal ne visi turi tokias galimybes?


- Aš tikrai vyresniems žmonėms nesiūlau šturmuoti rekordų. Bet gera kasdiene savijauta turėtų rūpintis kiekvienas. Jeigu neturite laiko ar galimybių eiti į sporto klubą, tiesiog palikite automobilį toliau nuo darbo. Kilometras ar pusantro iki darbo ryte ir tiek pat vakare – tai puiki treniruotė. Pamirškite liftus ir lipkite laiptais. Jokie vaistai ar papildai niekada nepakeis judėjimo. Aš, kaip ir nemažai vyresnių, prisimenu prieš kelis dešimtmečius madingu buvusį „bėgimo nuo infarkto“ bumą. Bet pažįstu nemažai žmonių, kurie neapskaičiavo krūvio: po tokių bėgimų tikrai reikėdavo medikų pagalbos. Sakyčiau, kad būdavo bėgama ne nuo, bet – į infarktą.

- Koks jūsų sveikos ir aktyvios senatvės receptas?


- Žinokite, aš tikrai nesiūlau pamiršti gydytojų. Kai man žmogus pasako, kad dešimt metų nebuvo pas gydytoją, man net nesmagu pasidaro. Sakyčiau, čia pats lyg dešimt metų būtum dantų nevalęs. Būtina žinoti, koks tavo organizmas. Medikai iš kraujo tyrimo pasakys, koks cukraus kiekis, koks hemoglobino lygis, ar netrūksta mikroelementų. Tada jau pats spręsi, ką daryti, žinodamas kvalifikuotą specialistų rekomendaciją.

Reikia save pažinti, ir kūną, ir galvą lavinti, kad net ir brandžiame amžiuje galėtum džiaugtis gyvenimu. Mums pasakojo anekdotą, kad Didžiajai Britanijai per Antrąjį pasaulinį karą vadovavęs Winstonas Churchillis mirė sulaukęs devyniasdešimties metų. Prieš mirtį jis prisipažino, kad kasdien surūkydavo aštuonis cigarus, išgerdavo šešias taures vyno ir visai nesportavo. Ir štai kiek nugyveno. Bet ką gali žinoti, kiek būtų gyvenęs, jei būtų to vyno su cigarais atsisakęs. Manau, kad visų mūsų gyvenimas būtų geresnis, jeigu laikytumėmės kelių nesudėtingų principų: nepersivalgytume, nesipyktume, nepavyduliautume, stengtumės gyventi be stresų ir konfliktų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Smurtas, skolos ir antstoliai lydėjo visą gyvenimą: kartą pamatęs laišką suprato, kad teks tiesiog bėgti (157)

Po tėvų skyrybų namuose trūko šilumos, todėl jos pradėjau ieškoti gatvėje, sako Andžėjus....

Biudžetininkams kitais metais gali būti sunku: didėjančią algą praris augančios kainos (243)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos suformuota darbo grupė kartu su profsąjungomis sutarė,...

Skvernelis: skandalingame pasitarime buvo daug emocionalių pasisakymų, bet ne apie žiniasklaidos laisvę (143)

Emocingų pasisakymų apie žiniasklaidos laisvę posėdyje, kurio įrašą žurnalistai reikalavo...

Po netikėto sukrėtimo prie laisvo krepšinio sosto buriasi galingų užtarėjų stumiami asmenys (9)

Patrickas Baumannas ruošėsi vadovauti Tarptautinei krepšinio federacijai ( FIBA ) bent iki 2031...

Vasiliauskas: uždraudę viską, liktume prie suskilusios geldos (4)

Pinigų plovimo istorijos, kuriose minimi ir Baltijos šalyse veikiantys bankai, turi neigiamos...

„Dyzelgeitas“ tęsiasi: „Opel“ teks remontui susigrąžinti 100 tūkst. automobilių

Vokietijos transporto ministerija pirmadienį paskelbė įsakymą atšaukti apie 100 tūkst. „ Opel...

Darbuotojai tai turėtų žinoti: ko galite reikalauti iš savo darbdavio? (26)

Biuruose dirbantys darbuotojai nuolat skatinami atkreipti dėmesį į tai, kiek jie praleidžia laiko...

Gentvilas ragina Šimašių trauktis iš Liberalų sąjūdžio vicepirmininkų (44)

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas paragino Vilniaus merą Remigijų Šimašių...

Incidentas viešbutyje virto konfliktu, kokio nesitikėjo niekas: reikalai dar pablogėjo po juokelių apie kinus (23)

Šio diplomatinio konflikto nesitikėjo niekas, tačiau per pastarąsias savaites įtampa tarp Kinijos...

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (444)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...