aA
Daug šimtmečių žmonės svajojo patekti į kosmosą, o 1961 m. balandžio 12 d. ši svajonė išsipildė – Jurijus Gagarinas pirmą kartą pakilo į kosmosą. Norėtųsi prisiminti ir ne mažiau reikšmingą ekspediciją į kosmosą – pirmos moters kosmonautės Valentinos Tereškovos skrydį.
Valentina Tereškova
© RIA / Scanpix

Pirmi skrydžiai į kosmosą vyko aršios konkurencijos tarp SSRS ir JAV fone. Abi didžiosios valstybės siekė, kad jų kosminiai laivai skrostų Visatos erdves, bet, kaip žinoma, nugalėtoja tapo SSRS.

Po debiutinio vyro skrydžio amerikiečiams liko vienas koziris – parengti skrydžiui moterį. Bet ir čia amerikiečius aplenkė. Vos SSRS gavo informacijos, kad amerikiečiai ruošia moterį skrydžiui į kosmosą, Nikita Chruščiovas asmeniškai paliepė atlikti atrankos konkursą tarp moterų.

Pretendenčių tapti pirmąja į kosmosą pakilusia moterimi buvo nemažai. Iš 800 konkurso dalyvių į finalą pateko 30. Jas pradėjo ruošti skrydžiui. Vėliau atrinko penkias geriausias kandidates. Šiame reitinge Valentina Tereškova buvo toli gražu ne pirmoji. Pagal medicinos rodiklius ji netgi užėmė paskutinę vietą.

Valentina Tereškova
Valentina Tereškova
© RIA / Scanpix

Merginoms teko sunkūs išbandymai – jas uždarydavo į didelės drėgmės patalpas su labai aukšta temperatūra, joms teko patirti nesvarumo būseną, nusileisti ant vandens, šokti su parašiutu (treniruočių reikėjo, kad kosminis laivas nusileistų į Žemę). Vyko ir psichologinis testavimas – reikėjo suprasti, ar moterims bus komfortiška kosmose (V. Tereškovos patirtis buvo unikali todėl, kad ji kosmose beveik tris paras buvo absoliučiai viena, o vėliau į visus skrydžius kildavo po du).

Pats N. Chruščiovas sprendė, kas skris į kosmosą. V. Tereškovos atvejis puikiai tiko istorijai apie paprastos merginos pasiekimus. Valentina gimė eilinėje šeimoje, kaime, dirbo audimo fabrike, profesionaliu šokimu su parašiutu neužsiėmė. Žodžiu, paprasta mergina iš kaimo atitiko reikiamus kriterijus.

Valentina Tereškova
Valentina Tereškova
© RIA / Scanpix

V. Tereškovos kosminis laivas „Vostok-6“ pakilo 1963 m. birželio 16 d. Šią moterį tikrai galima vadinti didvyre – skrydžio metu ji susidūrė su daug sunkumų, bet ištvėrė visus išbandymus.

Didžiausia problema buvo prasta savijauta – pykinimas, vangumas, mieguistumas, visa tai reikėjo ištverti. Buvo netgi užfiksuotas atvejis, kai Valentina nebeatsiliepė į šaukinius iš Žemės – paaiškėjo, kad ji užsnūdo nuo pervargimo. Ją pažadinti pavyko tik kosmonautui Valerijui Bykovskiui, kuris tuo metu buvo orbitoje. Tarp jų kosminių laivų buvo vidinis ryšys.

O pats šiurpiausias išbandymas, kurį valdžia ilgai slėpė, buvo gedimas V. Tereškovos kosminio laivo mechanizme. Ji rizikavo nenusileisti į Žemę, išskristi į kosmoso tolius ir žūti. Skrydį stebėjusiam J. Gagarinui per stebuklą pavyko sugalvoti, kaip rasti išeitį, ir V. Tereškova visgi grįžo į Žemę.

Valentina Tereškova
Valentina Tereškova
© RIA / Scanpix

Nusileisti Altajaus krašte nebuvo lengva. Išsekusiai kosmonautei vietos gyventojai davė drabužius. Jos kūnas nuo skafandro buvo virtęs viena didele hematoma. Ji su pasigardžiavimu valgė paprasto maisto – bulvių, duonos, gėrė giros. Už tai vėliau gavo pylos, nes taip pažeidė eksperimento sąlygas.

Valentina Tereškova
Valentina Tereškova
© RIA / Scanpix

Daug metų po V. Tereškovos skrydžio sovietinių laikų moterys nekilo į kosmosą – per daug sunkumų kildavo „dėl individualių moteriško organizmo ypatumų“.

Valentina Tereškova
Valentina Tereškova
© RIA / Scanpix

Tačiau moters, kuri pirmoji pakilo į kosmosą, vardas visiems laikams įrašytas į pasaulio istoriją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujojo biudžeto paslaptis – diržų veržimas ekonomikos kilimo metu: rado, kas sumokės už valdančiųjų užmojus (48)

Nors Lietuva išgyvena ekonominį pakilimą, kaip iš giedro dangaus pasirodė žinia – kultūros...

Vokietijoje ir Europos Sąjungoje rusena konfliktas: prieita net iki ciniškų raginimų (4)

Nors nuo Vokietijos susivienijimo praėjo jau 28-eri, o nuo pirmojo Europos Sąjungos išsiplėtimo į...

Liudvikas Andriulis. Lietuvai reikia spekuliantų (72)

Sako, lietuvių finansinis raštingumas žemas. Blogai uždirba, blogai taupo, nemoka investuoti.

Skvernelis: galiu viešai pakartoti kiekvieną žodį, kurį sakiau Vyriausybės pasitarime papildyta (385)

Premjeras Saulius Skvernelis nusprendė paaiškinti skandalingą situaciją, kilusią po jo pasisakymo...

Teismas išteisino krepšinio skandalo veikėjus (65)

Šešerius metus trukusi Panevėžio krepšinio byla baigėsi žymiai ramiau nei prasidėjo. Vilniaus...

Miestas be automobilių: ko Lietuva gali pasimokyti iš Gdansko?

Miestas be sveikatai kenksmingų dalelių ore. Saugūs gyventojai mina dviračiais, vaikšto...

Briuselis ruošiasi deryboms su Rusija: nemalonių siurprizų nenori niekas (79)

Europos Komisija ruošiasi dar šiemet pradėti konsultacijas su Rusija dėl Baltijos šalių...

Vilniuje sutriko troleibusų eismas

Prie Antakalnio poliklinikos kranas kliudė troleibuso elektros linijas, praneša Vilniaus apskrities...

Semeška pasirinko: nusprendė nekelti nereikalingų aistrų (20)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų į šias pareigas deleguotas Vilius Semeška...