Petražolė (lot. Petroselinum) – salierinių (lot. Apiaceae) šeimai priklausanti augalų gentis. Graikiškai petros reiškia akmenį, o selinom – vainiką. Iš šių augalų senovėje pinti vainikai, tad tai gana seniai žinomas ir žmogaus naudojamas augalas.

Lietuvoje plačiai auginama sėjamoji petražolė (lot. Petroselinum crispum). Augalo aukštis – 30–90 cm (vidutiniškai apie 50–60 cm). Tai dvimetis ir kvapnus augalas, kurio stiebas maždaug nuo vidurio išsišakoja. Lapai – du arba tris kartus plunksniškai suskaldyti. Petražolės žiedynas yra skėčio pavidalo. Jos žydi vasarą (birželio ir liepos) mėnesiais.

Sėjamajai petražolei būdingas gana malonus kvapas ir gana aštrus skonis, todėl tai vienas populiariausių prieskoninių augalų, naudojamų kulinarijoje ir maisto puošyboje. Sėjamosios petražolės išsiskiria gana dideliu vitamino C kiekiu. Jose taip pat yra flavonoidų, pavyzdžiui, apigenino, kurio priešvėžinis poveikis šiandien labai plačiai tiriamas. Petražolėse taip pat yra fitoestrogenų, pavyzdžiui, izoflavono ginesteino, todėl jos itin naudingos moterims, ypatingai menopauzės metu.

Petražolėse taip pat randama vitaminų A, E, K ir B grupės vitaminų, pavyzdžiui, riboflavino, tiamino, niacino, pantoteno rūgšties. Taip pat yra kalcio, geležies, magnio, kalio, cinko, vario, fosforo ir mangano. Petražolėse gana daug lakiųjų junginių, pavyzdžiui, randama limoneno ir eugenolio. Vienas žinomiausių ir naudingiausių petražolių sukeliamų poveikių yra diuretinis poveikis. Petražolių arbata vartojama tuomet, kai reikia pagerinti šlapimo sistemos funkcijas, pavyzdžiui, šlapimo susidarymą ir jo šalinimą. Manoma, kad petražolėse esančios biologiškai aktyvios medžiagos padeda iš organizmo lengviau pašalinti toksinus ir bakterijas, gerinti inkstų veiklą, mažinti edemas. Jos taip pat naudingos sergant mažakraujyste, kenčiant nuo virškinimo sutrikimų, siekiant pagerinti apetitą.

Petražolių arbatą rekomenduojama gerti tuomet, kai reikia gydyti įvairias šlapimo pūslės problemas ir šalinti organizme susikaupusius skysčius. Tokiu atveju per parą reikėtų išgerti bent 4–6 puodelius šviežių petražolių arbatos. Kai petražolių arbata geriama profilaktiškai, pakanka vos 1–2 puodelių per dieną ar kas antrą dieną.

Petražolės

Petražolių arbata ruošiama 2 arbatinius šaukštelius šviežių petražolių lapelių užpilant 200 ml verdančio vandens. Puodelis uždengiamas ir paliekamas 10–15 minučių, kad pritrauktų. Vėliau petražolių lapeliai išimami. Arbatą galima pagardinti medumi, citrina ar imbieru, tačiau tai nebūtina. Arbatos skonis patinka toli gražu ne visiems, tačiau dėl petražolių arbatos naudos tikrai neabejojama.

Petražolių reikėtų vengti nėštumo metu. Jos taip pat nerekomenduojamos podagra ir kai kuriomis inkstų ligomis sergantiems asmenims. Dėl augalinių vaistinių žaliavų vartojimo visuomet reikėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes jos taip pat gali turėti nemažai biologiškai aktyvių medžiagų, kurios gali pasunkinti tam tikrų ligų eigą ar sąveikauti su tam tikrais vaistiniais preparatais.