aA
Savaitgalį su šeima buvome išvykę rinkti miško gėrybių. Prisiragavę jų pasijutome nekaip – pradėjo skaudėti pilvus, ėmė pykinti. Nors, regis, rinkome pažįstamas gėrybes, tačiau manau, kad būtent jomis ir apsinuodijome.
© K. Cemnolonskio nuotr.

Teko girdėti, jog apsinuodijimas miško gėrybėmis, ypač grybais, yra pavojingesnis, kadangi jos yra sunkiau virškinamos, tad kaip turėtume gydytis kitą kartą, kad šeimos išvyka nepasibaigtų ligoninėje?

Kristupas.

Apsinuodijimas miško gėrybėmis yra trečias pagal dažnumą po apsinuodijimo alkoholiu ir medikamentais – kasmet šalyje taip apsinuodija apie 200 žmonių. Jis suintensyvėja vasaros metu, kai prasideda uogų ir grybų sezonas.

Nepaisant įsitikinimo, kad renkami pažįstami grybai ir uogos, jie neretai maišomi su nuodingaisiais. Vos pajutus pirmuosius apsinuodijimo miško gėrybėmis požymius, patariama, iškart kreiptis pagalbos į medikus, gerti kuo daugiau skysčių ir išvalyti skrandį.

Taip pat rekomenduojama pateikti gydytojui nedidelį mėginėlį grybų ar uogų, kurių buvo valgyta, nes tai padeda tiksliai nustatyti apsinuodijimo priežastį.

Atsako specialistas:

VšĮ „Antakalnio poliklinika“ gydytojas gastroenterologas Algirdas Jasinskas:

– Kartais grybautojai įsigudrina rinkti mažai žinomus grybus, pasikliovę netinkamais patarimais, tačiau net viename nuodingame grybe esantis nuodo – amatoksino – kiekis gali būti mirtinas. Jo savybės nepakinta verdant, kepant, sūdant ir kitaip juos konservuojant. Nuodingiausi Lietuvos grybai yra žalsvoji ir blyškioji musmirės, tad jų reiktų ypatingai vengti.

Būdingi apsinuodijusio jomis ir negydomo žmogaus požymiai: pirmąją dieną pacientas skundų neturi, antrąją – prasideda vėmimas, pilvo skausmai ir viduriavimas, trečiąją – būklė pagerėja, tačiau sunkiai pažeidžiamos kepenys, ketvirtąją – prasideda kraujavimas iš virškinimo trakto dėl kepenų pažeidimo, sutrikus krešėjimui, penktąją – dėl sutrikusios medžiagų apykaitos pažeidžiamos galvos smegenys, sutrinka sąmonė, gali ištikti koma, šeštąją – prasideda ūminis inkstų nepakankamumas, septintąją – mirtis.

Apsinuodijimo kitais nuodingais grybais požymiai dažnai būna panašūs: pirmiausia, prasideda stiprūs raižantys pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Vėliau apima bendras silpnumas, mieguistumas, centrinės nervų sistemos slopinimas. Sunkių apsinuodijimo amatoksino turinčiais grybais komplikacijų galima išvengti, jei pacientas laiku kreipiasi profesionalios medicininės pagalbos.

Įtarę apsinuodijimą grybais nebandykite gydytis patys, skubiai kreipkitės pagalbos į gydytojus – pirmiausia toksikologus. Visais atvejais grybais apsinuodijęs žmogus turi būti kuo greičiau vežamas į ligoninę. Jei apsinuodijęs žmogus yra sąmoningas, paklauskite, kada valgė grybų. Jei grybų valgė ką tik, galima sukelti vėmimą.

Duokite išgerti stiklinę šilto vandens ir patarkite pirštais sudirginti liežuvio šaknį, kad tai sukeltų vėmimą. Jei simptomai atsirado po ilgojo slaptojo laikotarpio (t.y., daugiau kaip 6 valandų), nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą arba patys kuo skubiau vykite į ligoninę. Jei nukentėjusysis nesąmoningas, atverkite kvėpavimo takus ir nustatykite, ar kvėpuoja.

Jei nėra kvėpavimo, atlikite 30 krūtinės ląstos paspaudimų ir du kartus įpūskite per burną oro. Jei žmogus kvėpuoja, paguldykite jį į stabilią šoninę padėtį, kad vemdamas neužspringtų. Skubiai kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Apsinuodyti galima ne tik grybais, bet ir miško uogomis, kurios iš pažiūros gražiai atrodo ir supainiojamos su žinomomis uogomis. Keletas pačių nuodingiausių, kurių randama mūsų miškuose – žalčialunkio uogos, dygliuotosios šunobelės uogos, šaltekšnio uogos, pelkinio žinginio uogos, dvilapės medutės uogos, pakalnutės uogos, vilkauogės uoga. Jei randame nežinomą uogą, pasigrožėkime ja, tačiau jokiu būdu nedėkime jos į burną. Esant mažiausioms abejonėms, geriau visai atsisakyti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Petrauskienė: mokytojai sako, kad atlyginimai – ne pagrindinė streiko priežastis (57)

Net ir įvedus etatinį mokytojų apmokėjimą maždaug penktadalio mokytojų atlyginimai mažėjo,...

Vyras įsigytą mašiną iš salono vadina „kate maiše“, pardavėjai ginasi parašais ant sutarčių (149)

Arūnas iš Klaipėdos įsigytą „Ford Grand C-Max “ vadina „kate maiše“, nors automobilį...

Prieš naują maitinimo strategiją mokyklose ir darželiuose – eksperimentas: ką vaikams teko valgyti? (81)

Sveikatos apsaugos ministerija pirmą kartą inicijavo tokį eksperimentą: pagal specialistės...

Šokiruojantis moksleivių muštynių stadione vaizdo įrašas: kas ir kodėl buvo nutylėta (298)

Keliasdešimt moksleivių su mobiliaisiais telefonais, filmuojantys dviejų bendraamžių muštynes...

Legendinis Arlauckas prisiminė nuotykius su Sabu ir Kurtinaičiu: istorijų „stiprumas“ gali priblokšti (33)

Žodžio kišenėje neieškanti Eurolygos legenda Joe Arlauckas davė išskirtinį ir Ispanijoje...

Akis į akį susidūrė su Rusijos FSB: pasakė, kad turiu du variantus (123)

Leidinys „The Insider“ ir „ Bellingcat “ tyrėjų grupė paviešino tyrimą, kuriuo...

Panevėžyje vandalai nesiliauja niokoję daugiabučio: gyventojai jau svarsto budėti naktimis (24)

Renovuoto Panevėžio daugiabučio gyventojai, nebeapsikentę sutvarkytą sieną niokojančių...

Mokslininkai sutarė nuo šiol kilogramą skaičiuoti kitaip (35)

Istoriniu balsavimu šalys, dažnai nesutariančios dėl daugybės kitų klausimų, penktadienį...

Kibernetinės atakos vyksta nuolat, nors apie jas garsiai ir nekalbama (4)

Kibertechnologijų ekspertas, beveik trisdešimt metų Izraelio gynybos pajėgose tarnavęs generolas...

Įvardijo Klaipėdos problemas – rado ir sisteminių bėdų (6)

Stotelę nuo autobuso skiria dviračių takas , kai kuriose gatvėse ne tik lopas ant lopo, bet ir...