aA
Daug žmonių maistu stengiasi užpildyti ne tik skrandį, bet ir emocinę (dvasinę) tuštumą. Kalba eina apie tuos, kurie valgo dėl to, kad jaučiasi vieniši, kurie neturi su kuo pasidalyti savo įspūdžiais ir mintimis, papasakoti apie svarbius įvykius, rašo psychologies.ru.
© Shutterstock nuotr.

Šis reiškinys žinomas emocinio alkio (kartais jis dar vadinamas nerviniu alkiu) pavadinimu. Kaip galimas jo priežastis mokslininkai įvardija nerimą, nepasitenkinimą, vienatvę, nuobodulį, pyktį… Siekdamas surasti būdą numalšinti tokio pobūdžio emocijas, žmogus gali pasiduoti pagundai tiesiog jas „nustumti maistu“. Nesąmoningai kyla pojūtis, kad šokoladas ar mėsainis gali pakeisti tai, ko „emociniam valgytojui“ trūksta: artimą draugę, bičiulių kompaniją, mylimą žmogų.

Maiste galima rasti nusiraminimą, tačiau neilgam. Norint šį jausmą pratęsti, griebtis šio „antidepresanto“ tenka labai dažnai. Žmogui reiktų rimtai imtis emocinių problemų sprendimo, tačiau jis įgyja įprotį ieškoti išsigelbėjimo šaldytuve. Jis ignoruoja faktą, kad nieko gero be skanaus maisto ir laikino nusiraminimo ten neras, juk šaldiklyje gali rasti įvairių rūšių ledų, tačiau nerasi veiksmingos priemonės nuo sudirgimo, frustracijos, santykių problemų ir žemos savivertės.

Tai labai pavojinga, mat žmogus maistą paverčia emocijų reguliatoriumi ir taip suformuoja užburtą ratą: emocijos-alkis-maistas-emocijos. Taip žmogus vienatvės problemos neišsprendžia, o štai ją dar labiau paaštrinti – gali. Anksčiau ar vėliau nekontroliuojamas valgymas neigiamai atsiliepia figūrai, kas retai suteikia papildomo pasitikėjimo savimi ir noro kontaktuoti su aplinkiniais.

Neseniai Ohajo universiteto (JAV) mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu buvo tiriamas ryšys tarp vienatvės, alkio jausmo ir alkio hormono grelino lygio. Suvalgius maisto pastarasis stipriai krenta ir klausimas tik tame, kada jis pradeda vėl kilti. Tyrime dalyvavo 42 moterys. Paaiškėjo, kad tų, kurios jaučiasi vienišos, kraujyje grelinas atsiranda anksčiau.

Norint išspręsti emocinio alkio problemą, pirmiausia reikia pabandyti suprasti, kodėl būtent jūs jaučiatės vienišu ar vieniša. Galbūt šis jausmas atsirado ne todėl, kad neturite artimų žmonių, o dėl to, kad jūs paprasčiausiai juos seniai matėte. Tokiu atveju pakankamai paprasta kur nors išeiti, susitikti su draugais. Tačiau vienatvės jausmas gali kilti ir dėl kitos priežasties – santykių paviršutiniškumo.

Kitaip tariant, jūs turite su kuo praleisti laiką, tačiau jums baisu pasidalinti savo slapčiausiomis mintimis, išgyvenimais ar emocijoms – o ką, jeigu ne taip supras ar pasmerks?

Norint įveikti šią baimę, vertėtų išsirinkti vieną ar du žmones, kuriais galite pasikliauti. Jie padės įsitikinti, kad dažnai neigiamo vertinimo baimė kyla tiesiog tuščioje vietoje, o vienatvės jausmo bei jo pagimdyto emocinio alkio priežastys gali slypėti visai kur kitur. Svarbiausia yra kruopščiai jas išanalizuoti ir suprasti, kame jos slypi. Vėliau reikia pamėginti jas išspręsti tikrai veiksmingomis – ne gastronominėmis – priemonėmis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Paauglei per klaidą buvo sulašintas dezinfekcinis skystis: paaiškino, kaip tai įvyko papildyta 12.58 (16)

Praėjusį penktadienį per Lietuvą nuaidėjo žinia apie Kauno klinikose įvykusią slaugytojos...

Gaisro gesinimo realybė Alytuje: skambinome per visą Lietuvą, maldavome verslininkų papildyta 13:01 val. (112)

Šeštą parą Alytuje kovojama su gaisru padangų perdirbimo įmonėje. Mieste yra paskelbta...

Kauno r. sugalvojo atkirtį Matijošaičiui, pasiryžusiam per dieną už vaiką reikalauti kone 10 eurų (111)

9,20 euro už vieną Kauno vaikų darželiuose praleistą dieną. Tiek kitais metais reikės mokėti...

Finalas gali būti skandalingas: jei į Pranckiečio ir valdančiųjų konfliktą dėl posto būtų įtraukta net policija (256)

Antradienį Seimo posėdžių salę pasieks ne tik kitų metų biudžeto projektas ir jo pateikimas....

Įtarusi galimą dokumento klastojimą, Širinskienė kreipėsi į Seimo kanclerę (69)

Dėl tikrovės neatitinkančių duomenų pateikimo spalio 15 d. nenumatyto Seimo plenarinio posėdžio...

Stilistė palygino pigius ir brangius drabužius – atrodo taip pat, o kainos skiriasi dešimtis kartų (6)

Žinomas prekinis ženklas – tai tik žmogaus puikybės ženklas ar, vis dėlto, nepriekaištinga...

Rokiškėnas praturtėjo neteisėtai: skyrė baudą ir konfiskavo 354 tūkst. namuose rastų eurų (24)

Lietuvos apeliacinis teismas patenkino Panevėžio apygardos prokuratūros apeliacinį skundą ir...

Paaiškėjo naujos Anastasijos Zavorotniuk gydymo detalės: gydymo brangiame reabilitacijos centre prireikė staiga pablogėjus sveikatai

Žurnalistai išsiaiškino, kiek kainuoja paslaugos elitiniame Pamaskvės rajone (Rubliovkoje)...

Į Lietuvą atvyko JAV tankai (75)

Į Lietuvą pirmadienį atvyko pusmečiui šalyje dislokuojamo Jungtinių Valstijų bataliono...

Netobulos. Sabina Daukantaitė: beieškant tik tobulų sprendimų, netyčia galima praleisti gyvenimą

Sabinos Daukantaitės apibūdinimas daug kam skamba neįtikėtinai - 7 vaikų mama, knygos...