Gydytojai įspėja, kad sveikatos problemų gali sukelti ir valgomieji grybai, jei žmogaus žarnynas jautresnis, nelabai toleruoja sunkiai virškinamo maisto.

Pats sau padėti nelabai gali

Pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmai – tokie pagrindiniai apsinuodijimo grybais simptomai. Jeigu pykinimas ir vėmimas prasideda po kokių 2–4 val., apsinuodijimas pavojingas tik tuo, kad netenkama elektrolitų, kalio, magnio ir kitų elementų, sutrikdomas organizmo skysčių balansas. Dėl to gali atsirasti ir širdies ritmo sutrikimų, įvairūs tirpimai. Tačiau kuo vėliau apsinuodijimo požymiai pasireiškia, tuo rimtesnės pasekmės gresia.

„Jei žmogus įtaria apsinuodijęs grybais, būtinai reikia pasikonsultuoti su specialistais ir įvertinti, kiek tai pavojinga. Jei tai yra tikras apsinuodijimas grybais, žmogus pats sau padėti nelabai gali, reikia nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą. Lengvesnio negalavimo atveju galima gydytis ir namų sąlygomis, nieko specifinio nereikia. Bet atskirti paprastą virškinimo sutrikimą nuo apsinuodijimo prireikia medikų pagalbos, nes simptomai gali būti identiški. Tą įvertinti padeda tik tyrimai“, – priminė Apsinuodijimų informacijos biuro vedėja gydytoja toksikologė Laima Gruzdytė.

„Grybai yra sunkiai virškinamas maistas ir ne kiekvienas žarnynas juos toleruoja. Bėdos gali pridaryti su riebiu padažu paruošti grybai, jei jų persivalgoma. Atidesni turėtų būti kasos ir tulžies pūslės ligomis sergantys žmonės“, – patarė gydytoja toksikologė Laima Gruzdytė.

Ne visiems tinka valgyti

Nuodingųjų grybų išvaizda kartais gali supainioti ir specialistus. Pavojingiausios yra žalsvoji ir smailiakepurės musmirės, jos gali lengvai pradėti „simuliuoti“ kitus grybus. Štai žalsvoji musmirė supainiojama su ūmėdėmis ar žaliuokėmis, o smailiakepurė musmirė – su pievagrybiais. Labai nuodingi yra rausvasis nausėdis, rudeninė kūgiabudė ir kt.

Pasak L. Gruzdytės, ir valgomieji grybai gali sukelti sveikatos problemų, jei žmogaus žarnynas jautresnis, nelabai toleruoja sunkesnio ar sunkiai virškinamo maisto. Beje, dažnai sunku atskirti: apsinuodyta nuodingais ar valgomaisiais grybais.

„Grybai yra sunkiai virškinamas maistas ir ne kiekvienas žarnynas juos toleruoja. Bėdos gali pridaryti su riebiu padažu paruošti grybai, jei jų persivalgoma. Atidesni turėtų būti kasos ir tulžies pūslės ligomis sergantys žmonės“, – patarė gydytoja toksikologė.

Negalavimą gali apsunkinti kartu su grybais vartojamas alkoholis. Yra tokių grybų, kurie duoda tiesioginę audringą reakciją su alkoholiu.

Suvartoti šviežius

Specialistai primena, kad negalima vartoti senų, ištižusių, sukirmijusių ar šalnų pakąstų valgomųjų grybų. Juose irstant baltymams ir riebalams susidaro toksiniai junginiai. Svarbiausia, kad valgomieji grybai būtų vartojami švieži. Jų dorojimo geriau neatidėti kitai dienai. Dar blogiau, jeigu jie laikomi ne šaldytuve.

„Surinktus grybus kaip bet kurį baltyminį maistą reikia sutvarkyti kuo įmanoma greičiau – per parą būtinai turėtų būti apdoroti. Net jei grybai nėra sukirmiję, bet seniai surinkti, gali sudaryti problemų. Kai baltymas pradeda gęsti, jis tampa sunkiau virškinamas bei toleruojamas organizmo“, – pastebėjo L. Gruzdytės.

Verta žinoti

Toronto Sanibruko medicinos centro (Kanada) mokslininkai yra pastebėję, kad apsinuodijimas nuodingaisiais grybais turi tris fazes.

Pirmoji fazė išryškėja per 6–24 val. po valgio. Ligoniui skauda skrandį, žarnyną, pykina bei vemiama, viduriuojama. Antrosios fazės metu jaučiamas palengvėjimas. Tuo metu pacientus dažniausiai išrašo iš ligoninės. Tačiau po dviejų parų nuo grybų vartojimo prasideda trečioji fazė, kurios metu formuojasi kepenų nepakankamumas ir gali ištikti mirtis.