Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kardiologė Greta Radauskaitė:

Pirmas pavojaus signalas

Gydytoja primena, kad apie gresiantį širdies smūgį ar priepuolį dažniausiai praneša skausmas arba nepatogumo už krūtinkaulio pojūtis, pasunkėjęs kvėpavimas, padažnėjęs pulsas, žmogui neretai pasidaro silpna, gali išpilti prakaitas, pykinti, atsiranda stipri mirties baimė.

„Jei bendrakeleivį ištinka širdies smūgis, – primygtinai rekomenduoja ji, – būtina nedelsiant kviesti greitąją pagalbą. Kol medikai važiuoja, žmogui privalu suteikti pirmąją pagalbą: ramiai jį pasodinti arba paguldyti, atlaisvinti marškinių apykaklę, kad galėtų kuo giliau įkvėpti, jei kas turi, sugirdyti tabletę aspirino. Būtina stebėti, ar širdies smūgio ištiktas bendrakeleivis nepraranda sąmonės, kvėpuoja, ar yra pulsas. Jei bent vieno šių gyvybinių požymių nebėra, nelaukiant greitosios medicinos pagalbos, būtina pradėti dirbtinį širdies masažą. Atvykę medikai ligoniui suleis kraują skystinančių vaistų (heparino ar fraksiparino), duos nitroglicerino, uždės deguonies kaukę, kuri palengvins kvėpavimą, ir nuveš į artimiausią gydymo įstaigą.“

Greta Radauskaitė


Svarbi kiekviena minutė

Atlikti širdies masažą turėtume mokėti kiekvienas, nes tokios pagalbos gali prireikti bet kada. Žmogus paguldomas ant nugaros, jo galva atlošiama. Masažuojantis asmuo sudeda delnus vieną ant kito ties ligonio krūtinkaulio viduriu ir atlieka apie 60 paspaudimų per minutę: 30 paspaudimų, 2 įpūtimai burna į burną, 30 paspaudimų.

Jei širdies priepuolis ištiktų jus patį, o tuo metu nieko nebūtų greta, pasistenkite nusiraminti, susikaupti ir išsikviesti greitąją pagalbą, tuomet ramiai atsisėskite ar prigulkite. Nemėginkite patys važiuoti į gydymo įstaigą: kartais per miokardo infarktą pavojingai sutrinka širdies ritmas, tad vairuodami tokios būklės sukelsite pavojų ne tik sau, bet ir kitiems eismo dalyviams.

Infarktas


Riziką didina riebus maistas ir alkoholis

G. Radauskaitė teigia, kad širdies ligomis sergantiems žmonėms galima keliauti, tik pataria kirsti ne daugiau nei tris laiko juostas. Būtina su savimi turėti gydytojo paskirtų vaistų ir vartoti juos reikiamomis dozėmis.

Svečioje šalyje ji pataria nepiktnaudžiauti alkoholiu ir riebiu, aštriu maistu – jis apsunkina širdies veiklą, kraujyje daugėja cholesterolio, didėja rizika susirgti miokardo infarktu, auga staigios mirties pavojus. Alkoholis skatina mikroelementų ir skysčių pasišalinimą iš organizmo, dėl to tirštėja kraujas, gali susidaryti trombų, o jie – dažniausia insulto ir infarkto priežastis. Geriau kelionėse mėgautis vaisiais ir daržovėmis. Dėl vaisiuose esančio cukraus, sergantys cukralige ar tie, kurių kraujyje padidėjęs cukraus kiekis, turėtų valgyti daržoves, puikiai tinka ir žuvis.

Kraštuose, kur tvyro karščiai, širdies ir kraujagyslių ligos paūmėja gerokai dažniau. Segantiems šiomis ligomis aukšta oro temperatūra pavojinga, nes širdis ir kraujagyslės iškart reaguoja į karštį: šie organai siekia atvėsinti organizmą, tad širdis ima plakti greičiau, padažnėja pulsas, žmogus gali pajusti silpnumą, oro trūkumą, gausiau prakaituoti, dėl to netenka svarbių širdies veiklai mikroelementų – kalio ir magnio bei skysčių.

Kaip suteikti pagalbą skrendant

„Jei širdies smūgis ištinka lėktuvo keleivį, – vardija kardiologė, – svarbu jį nuraminti, sugirdyti jam aspirino tabletę ir tuomet kas 5 min. po vieną sugirdyti tris nitroglicerino tabletes – šių medikamentų turi būti lėktuvo vaistinėlėje. Iki skrydžio pabaigos būtina atidžiai stebėti ligonio gyvybines funkcijas – kvėpavimą, sąmonę ir pulsą. Orlaiviuose dažnai būna ir automatinių defibriliatorių. Beje, automatiniai defibriliatoriai yra įrengti ir Vilniaus oro uoste.“

Ištikus širdies smūgiui, svarbiausios yra pirmos šešios valandos: per jas būtina pasiekti gydymo įstaigą, kur žmogui būtų galima atverti kraujagyslę ir atkurti širdies raumens kraujotaką. Gydytoja pataria asmenims su padidėjusia trombų susidarymo rizika prieš kelionę lėktuvu pasidomėti, kur yra artimiausia gydymo įstaiga, į kurią būtų galima kreiptis, sutrikus sveikatai ar ištikus širdies smūgiui. Skrendant tokiems žmonėms ji rekomenduoja mūvėti kompresines kojines ir gerti daug skysčių.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės