Internete pasirodęs skelbimas, kad galima įsigyti tropinių drugelių sudomino savo originalumu. GRYNAS.lt nusprendė atlikti nedidelį eksperimentą ir sužinoti, ar iš tiesų Lietuvoje legalu savo šeimos šventėms įsigyti spalvingųjų plasnojančių vabzdžių, kiek tai kainuoja ir ką apie tai mano entomologai.
Tokie drugiai gali plasnoti jūsų vestuvėse ar vaiko gimtadienyje. Tik... kas jiems nutiks po įspūdingo renginio?
© Shutterstock nuotr.

Drugelius užsiaugina iš kokonų

„Alio“ skelbimų platformoje patalpintame skelbime rašoma, kad vienintelė užsakymo sąlyga – pirkti ne mažiau kaip 10 vienetų drugių. Juos pardavėjas pirkėjui pristato ne greičiau kaip per dvi savaites. Drugeliai gali būti užsakomi įvairioms progoms – vestuvėms, gimtadieniams, vaikų krikštynoms, Valentino dienai ar tiesiog kaip dovana mylimam žmogui.

Paskambinus nurodytu telefonu, atsiliepęs vyras paaiškino, kad rudenį užsakyti drugelių sudėtinga, nes tai paprastai vyksta vasarą: „Vasarą būna daug užsakymų ir būna daug drugelių. Dabar man reikėtų siųsti minimum 50 kokonų, kad išsiauginčiau, todėl nors dešimt (reikėtų pirkti – red. past.), jeigu mažiau – bent keli užsakymai būtų. Žiemą, kai nėr užsakymų, kokius keturis drugelius (pirkti – red. past.) - tokių dalykų nieks nesiųs“.

Pardavėjo teigimu, drugelius galima užsisakyti iš viso pasaulio šalių, juos pasirinkti galima pagal katalogą. „Jūs išsirinktumėte kokių norite iš visų regionų, jie padalinti į keturias dalis – jūs išsirenkate iš vieno regiono drugelius ir aš juos užsakau“, - aiškino drugelių pardavėjas.

Kataloge – daugiau kaip pusšimtis rūšių

Nors skelbime rašoma, kad vieno drugelio kaina 30 Lt, vyras patikslino, kad tai mažiausia galima suma, ji kinta priklausomai nuo drugelio rūšies ir dydžio: „Yra patys didžiausi pasaulio drugeliai, yra gan retos rūšys, priklauso, ko norėsite“.

Pardavėjas pasakoja, kad jo siūlomus drugelius galima įsigyti ne tik šventei kaip atrakciją, bet ir, esant norui, toliau juos auginti. Anot vyro, yra specialių drugelių rūšių, kurie gali išgyventi iki mėnesio.

Pasiteiravus, ar šie drugeliai legalūs, ar nėra saugomų rūšių, vyras patikslino, kad saugomų rūšių drugelių niekas neatsiųstų, nes jie iškart būtų sustabdomi pasienyje: „Viskas ant sienos yra tikrinama, yra sąrašai ir tikrai niekas į Raudonąją knygą įrašytų (drugelių – red. past.) nesiunčia. Dėl to niekas nenori problemų turėti“.

Pardavėjo atsiųstame kataloge – 18 drugelių rūšių iš Filipinų, 12 rūšių iš Tailando, 14 rūšių iš Afrikos ir 19 rūšių iš Centrinės bei Pietų Amerikos. Pirkėjams siūlomos ir 6 didžiausių drugių šeimos - saturnijų - rūšys. Pigiausi drugeliai, kaip ir rašoma skelbime, parduodami už 30 Lt, tokių rūšių kataloge gana daug. Brangiausiai įkainotas lot. Antrophaneura semperi drugelis – 108 Lt ir viena iš saturnijų lot. Argema Mimosae – 103 Lt.

Drugių specialistas: paleisti gražu, bet kas po to?

Pagal Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvenciją CITES, nykstančių drugelių rūšių prekybininko atsiųstame kataloge nėra.

Tačiau išlieka moralinis klausimas, ar pirkti drugelį šventei yra tik nekalta pramoga? Lietuvos entomologų draugijos narys, „Butterfly Conservation Europe“ atstovas Lietuvoje Giedrius Švitra patvirtino, kad Lietuvoje iš tiesų galima įsigyti drugių ir tai daro ne tik pavieniai žmonės, bet ir įvairios įstaigos.

Ar gyvus organizmus galime naudoti tokiam verslui – išleidai ir viskas, kaip popieriukus ar žiedlapius išbarstei.
G. Švitra

„Mačiau, kad internete galima užsisakyti drugių kiaušinėlių, juos atsiunčia ir gali pats augintis norimais kiekiais. Galima parsisiųsti ir lėliukes. Lietuvoje jau atsiranda drugių sodai, pradedama demonstruoti drugius uždarytose patalpose – šiltnamiuose, oranžerijoje. Jų yra ir Kauno botanikos sode, ir Akmenėje, man atrodo, ir Kretinga tokių drugių sodą turi.

Po truputėlį tokia mada ateina iš Vakarų. Aišku, gražu žmonėms pasižiūrėti, kurie ateina ir pamato drugius gyvai, didesniuose soduose būna daug drugių rūšių, žmonėms įdomu. Norima susipažinti su drugiais, pamatyti, kokių jų yra. Kitas dalykas – jų verslas įvairioms progoms. Jų pridaugina prisipirkę, brangiai parduoda, o tiek drugiai paleisti faktiškai žūna. Įsivaizduokite, per vestuves atidaro dėžę ir paleidžia kokių 20 tropinių drugių – oi gražu, bet po to kas? Po to tie drugiai žūna. Tai kaip gyvas vienkartinis objektas“, - svarsto pašnekovas.

Jis sako suprantantis, kad per šventes paleidžiami į dangų balandžiai, nes jie nuskrenda, galbūt grįžta į savo karvelides, bet drugiai juk atkeliavę iš tropinių šalių, taigi jie į jas nebesugrįžta.

„Tai savotiškas verslas. Žalos gamtai gal ir nedaroma, ta prasme, kad drugiai vis tiek išauginti dirbtinai, ten, iš kur juos atsiunčia, irgi masiškai veisia, nerenka gamtoje, aš bent taip įsivaizduočiau“, - sakė G. Švitra.

Yra gamtai žala ar ne?

Lietuvos entomologų draugijos narys išskiria svarbų aspektą, į kurį reikėtų atsižvelgti vertinant drugių pardavimo verslą. Ar drugiai veisiami dirbtiniu būdu, ar gaudomi laukinėje gamtoje.

„Jeigu drugiai, ar jų kiaušiniai, lėliukės būtų renkami gamtoje ir pardavinėjami, tai turėtų įtakos jų vietinių populiacijų egzistavimui. Sakykime, kaip kad yra paklausa raganosių ragams ir jie šaudomi bei pjaunami, tokius veiksmus palaikyti būtų nusikaltimas. Šiuo atveju, daugelis tropinių valstybių labai saugo savo fauną ir jos išvežimas yra uždraustas, bet jie patys tokį verslą vysto – augina kultūrinėmis sąlygomis savo rūšis, jos tampa kaip nacionalinis produktas. Kaip kad Rusijoje juo yra raudonieji ar juodieji ikrai, ten drugiai - jų verslo sritis, ją saugodami, neleidžia drugių išvežti. Tačiau tol, kol drugių rūšys nėra retos gamtoje ir kažkur veisiamos, tokiu atveju žala gamtai nedaroma. Tačiau vėlgi, mes negalime žinoti apie tas rūšis, iš kur jos gaunamos. Teoriškai įmanomas ir toks atvejis, kad žala gali būti daroma“, - dėstė G. Švitra.

Viskas ant sienos yra tikrinama, yra sąrašai ir tikrai niekas į Raudonąją knygą įrašytų (drugelių – red. past.) nesiunčia. Dėl to niekas nenori problemų turėti.
Drugelių pardavėjas

Pirkėjui, norinčiam įsigyti tropinių drugelių, belieka pasikliauti pardavėjo žodžiu, nes, kaip sako entomologas, paprastam žmogui žinoti retų drugelių rūšis praktiškai neįmanoma: „Tarkime, aš esu specialistas, žinau Lietuvos drugių rūšis, bet nežinau visų tropinių rūšių. Tai, kas atkeliauja, nei ten muitinėje gali pasakyti, nei čia atvežus – reiktų specialiai gilintis, kokios ten rūšys, kokia situacija, tada tik galima ir įvertinti. Nesame pasiruošę tokiems dalykams“, - pripažįsta G. Švitra.

Moralinis klausimas lieka atviras

„Butterfly Conservation Europe“ atstovas Lietuvoje svarsto, kad dažniausiai verslas perka tas drugelių rūšis, kurios nėra retos ir nėra pernelyg brangios, nes kitaip - tai  sunkiai atsipirktų. Pasirenkami dažni drugiai, todėl rizika, kad bus importuojami reti drugeliai - tikrai maža.

„CITES konvencijoje esančias rūšis abejoju, ar kas vežtųsi, nes vienas dalykas – jos labai retos ir neapsimokėtų. Antra dalykas – yra tam tikra baimė, kad gali būti nubaustas. Kitas dalykas su kolekcininkais. Juk egzistuoja kolekcionieriai, kurie renka tropinius drugius, jie yra ypač suinteresuoti gauti retąsias rūšis. Tų žmonių veikla kartais gali turėti didesnę įtaką, nes retos rūšys irgi pasaulyje turi paklausą. Ten jau atsiranda ir nelegalus retųjų rūšių verslas, bet tai jau kitas aspektas“, - sako G. Švitra.

Entolomolas samprotauja, kad nors retieji drugiai vargu ar yra parduodami masiniam vartotojui, tačiau išlieka aktualus moralinis klausimas. Jį pašnekovas suformuluoja taip: „Ar gyvus organizmus galime naudoti tokiam verslui – išleidai ir viskas, kaip popieriukus ar žiedlapius išbarstei?“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Iki metų pabaigos: draudimas nemokamai dalinti dalį plastikinių maišelių (36)

Jeigu situacija nesikeis, 2050 m. pasaulio vandenynuose, skaičiuojant pagal masę, plastiko bus...

Paaiškino, kuo skiriasi ypatingasis, neypatingasis ir nesudėtingasis statiniai (35)

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos ( VTPSI )...

Grožis reikalauja aukų: kur dėti tuščius flakonėlius ir kosmetikos atliekas? (33)

Net 6 iš 10 moterų Lietuvoje kasdien naudoja kosmetiką, o kosmetikos krepšelyje – vidutiniškai...

Ką privalu padaryti prieš pradedant kapitalinį remontą: keli būtini žingsniai (30)

Daugiabučio namo laikančiosios konstrukcijos – tai pastato bendrojo naudojimo objektai. Pagal...

Įsigalioję pokyčiai gali kilstelti nekilnojamo turto kainas (120)

Vos tik peržengus naujųjų slenkstį statybų sektorių pasitiko nemažai pasikeitimų. Sausio...

Top naujienos

Dėl susiklosčiusių ypatingų aplinkybių JAV Venckienė lieka kalėjime Specialiai DELFI iš JAV (798)

Ketvirtadienį buvusi Seimo narė Neringa Venckienė stojo prieš JAV teismą dėl ekstradicijos....

Svarstoma 4 kartus sumažinti apytuščių „Statyk ir važiuok“ aikštelių mokestį (45)

Sostinės Taryba iš naujo peržiūri naudojimosi „ Statyk ir važiuok “ („Park & Ride“)...

Gyvai / Eurolygos mūšis Madride: „Real“ – „Žalgiris“ (31)

Kauno „Žalgiris“ (16-11) žaidžia antras Eurolygos rungtynes šią savaitę. Antradienį namie...

Toksikologas apie kiaušinių marginimą: skaudžios pasekmės gali pasijusti po kelerių metų (1)

Velykinis kiaušinių marginimas gali tapti ne tik smagia šeimos tradicija, bet ir tragedijos...

„Sony“ pristato flagmanus: pagaliau rytų fronte šis tas naujo (1)

Naujieji „Sony Xperia XZ2“ ir „Sony Xperia XZ2 Compact“ modeliai oficialiai buvo pristatyti...

Sukrėstas liudininkas papasakojo apie barbariškai mergaitę Kaune talžiusius jaunuolius (791)

Trečiadienio vakarą Kaune – barbariškas įvykis. Buvo sumušta maža mergaitė. Policija...

Prognozė: būsime vieniši ir be vaikų, bet pinigų turėsime daugiau (171)

Iki 2030 metų vienišų asmenų skaičius pasaulyje išaugs beveik 30 proc., o bevaikių šeimų bus...

Lėktuvo An-148 katastrofa: aukų palaikai dar negrąžinti artimiesiems (12)

Per lėktuvo An-148 katastrofą prie Maskvos prieš mėnesį žuvusiųjų artimieji skundžiasi, jog...

Klausimai, kuriuos būtina užduoti renkantis būstą (2)

Naujo būsto pirkimas – atsakingas žingsnis. Toks pirkinys dažniausiai įsigyjamas vos kartą ar...

Vaikai, kurie veda iš proto: ką su jais daryti? (5)

Vaikai negimsta mandagūs, draugiški ir paslaugūs – tinkamo elgesio jiems reikia išmokti. O...