aA
Apie savo ateitį galvojantys gyventojai svarsto įvairias investavimo galimybes. Viena iš jų – miškas. Naujų miško savininkų sąrašas vis atsinaujina ir dėl paveldėto turto. Tiesa, gyventojai turėtų žinoti, kad miškas – tai ne tas turtas, kurį galima būtų padėti į palėpę ir pamiršti, kol prisireiks. Miško savininkai privalo žinoti, kad šis turtas neša ir tam tikras atsakomybes.
Miškas
Miškas
© Autoriaus archyvas

Garsėjanti savo miškais Lietuva džiugina ir nors dalelę jų turinčius savininkus. Tiesa, dalis gyventojų pamiršta, kad mišku ne tik reikia, bet ir privaloma rūpintis. Ne tik dėl to, kad neprižiūrimas miškas gali tapti bevertis, bet ir dėl galimybės užsitraukti baudų, jei jūsų miškas taps grėsme aplinkiniams medžių tankynėms.

Įvairius žaliojo turto valdymo būdus miškų savininkams siūlančios sistemos Branginu.lt direktorius Žilvinas Juzėnas pataria savininkams nepamiršti, kad savo mišku rūpintis reikia ir net privalu.

Priklauso nuo miško

„Pirmiausiai reikėtų pažiūrėti, koks miško amžius ir kokia augavietė. Pagal miško amžių reikėtų žiūrėti, kaip toliau prižiūrėti mišką“, – teigė jis.

Jei miškas yra jaunas, prieš žiemą rekomenduojama pasirūpinti, kad medžiai būtų patepti apsauginiais repelentais. Jei yra galimybė, aptverti tvorelėmis nuo laukinių žvėrių, kad šie jaunų medžių nenugraužtų.

Jei miškas vyresnis (50 ir daugiau metų), miško savininkas kartas nuo kartų turėtų apsilankyti savo miške ir pažiūrėti, ar nėra nuvirtusių medžių, ar nesiveisia kenkėjai.

„Jei yra supuvusių medžių, juos reikia pašalinti ir išvežti, nes tai puiki vieta kenkėjams veistis“, – patarė Ž. Juzėnas.

Ruduo
Ruduo
© DELFI / Laimonas Jankauskas

Viena iš didelių grėsmių, galinčių pakenkti miško vertei, – kinivarpos. Jos gali užsiveisti medžiuose, juos graužti ir vidaus, o vėliau apkrėsti medžiai nudžius.

„Tokiu atveju mediena tampa praktiškai bevertė, nes nei statybai, nei kažkam kitam nepanaudosi. Kinivarpos iš pradžių gali įsiveisti sausuoliuose, o vėliau persimesti į gyvus medžius, todėl svarbu tvarkyti mišką“, – tęsė pašnekovas.

Vabzdžiai kenkėjai – ne vienintelė problema, kuri gali kaip reikiant pakenkti miško vertei. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į miško tankumą. Jei jis per tankus, reikėtų praretinti medžius.

„Jei miškas yra per tankus, jį galima praretinti ir medieną parduoti, o likę medžiai užaugs kokybiškesni. Tačiau jei miško savininkas to nedarys, gamta mišką sutvarkys pati, tačiau žmogus negaus pinigų už tą prarastą medieną“, – pridėjo Ž. Juzėnas.

Į mišką savininkai turėtų užsukti ir po didesnių gamtos išdaigų, pavyzdžiui, vėtros. Po audrų reikėtų apžiūrėti, kiek gamtos stichija išlaužė ir išvertė medžių. Juos sutvarkyti ir pašalinti, kad pastarieji netaptų terpe veistis kenkėjams. Taip pat pašnekovas rekomendavo miško savininkams savo turtą apžiūrėti po žiemos ir įsivertinti, ar žvėrys nepridarė daug žalos, ar nereikia medžių atsodinti.

Medgraužių padaryta žala
Medgraužių padaryta žala
© Shutterstock nuotr.

„Žinoma, visada rekomenduojama pasikonsultuoti su miškininkais specialistais. Patys miško savininkai gali ir nesuprasti, kad miške kažkas negerai. Gali nepastebėti įsisukusių kenkėjų ar medžių šaknų ligų. Be to, galima kas penkerius metus į mišką pasikviesti miškininką, kuris apžiūrėtų mišką ir rekomenduotų, kaip jį tvarkyti“, – patarė Branginu.lt vadovas.

Ne tik teisės, bet ir pareigos

Valstybinės miškų tarnybos Miškų ūkio priežiūros skyriaus vedėjas Gintaras Pušneraitis taip pat akcentavo, kad įsigijus mišką negalima jo palikti likimo valiai.

Pasak specialisto, tokį turtą įsigijusiam savininkui visų pirma rekomenduojama susipažinti su įstatymais ir nuostatais, reglamentuojančiais privačių miškų tvarkymo ir naudojimo tvarką.

„Tikrai negalima nieko nedaryti. Ne tik dėl savo miško, bet ir kad jis nepradėtų kenkti aplinkiniams miškams, pavyzdžiui, atsirandant kenkėjų židiniams. Miško savininkai turi ne tik teises, bet ir pareigas“, – kalbėjo pašnekovas.

Gyventojai pasipiktino Seimo nario Raimundo Martinėlio veiksmais: iškirto medžius, mišką apsijuosė tvora (KK2 nuotr.)
Gyventojai pasipiktino Seimo nario Raimundo Martinėlio veiksmais: iškirto medžius, mišką apsijuosė tvora (KK2 nuotr.)

Be to, apie tai, kaip prižiūrėti mišką, savininkus konsultuoja ir Valstybinės miškų tarnybos regioninių padalinių darbuotojai.

Pasiteiravus, kas kiek laiko miško savininkas turėtų apžiūrėti situaciją savo miške, G. Pušneraitis teigė, kad rekomendacijų nėra, tačiau dažnai metą, kai reikia aplankyti mišką, padiktuoja gamta, pavyzdžiui, po stiprių vėtrų.

Naujai miškus įsigiję ar paveldėję gyventojai turėtų susipažinti ne tik su miško tvarkymo ir naudojimo tvarka, bet ir miško kirtimo, sanitarijos, priešgaisrinės saugos taisyklėmis. Be to, miškas turi būti saugomas nuo šiukšlinimo, savavalių kirtimų, vabzdžių ir žvėrių pažeidimų.

Kinivarpa
Kinivarpa
© Shutterstock nuotr.

Už tvarkos nesilaikymą gyventojai gali būti baudžiami ir administracinėmis baudomis, ir jiems galioja civilinė atsakomybė už aplinkai padarytą žalą.

Neprižiūrint gali nieko ir nelikti iš miško

Valstybinės miškų urėdijos Raseinių regiono padalinio vadovas Gintaras Červokas įspėjo, kad neprižiūrint daugybę metų miško iš jo gali nieko nelikti.

„Mišką prižiūrėti reikia priklausomai nuo to, koks tai miškas: amžius, tankumas, drėgnumas ir dar daug kitų kriterijų. Jaunesnį mišką prižiūrėti reikėtų daugiau: galbūt retinti, stelbiančius krūmus šalinti, kad miškas toliau augtų“, – aiškino specialistas.

Senesni miškai gali reikalauti ir mažiau priežiūros, bet ir čia savininkai neturėtų užmigti. Miškus gali užpulti įvairūs kenkėjai ir ligos.

Miškas
Miškas
© Romas Sadauskas - Kvietkevičius

„Per metus miško savininkas bent porą kartų turėtų apžiūrėti, kas vyksta jo miške. Jei gyventojas pats neturi žinių, jis gali konsultuotis su specialistais“, – teigė G. Červokas.

Be vabzdžių kenkėjų, medžių ligų ir vėtrų, kaip galimas grėsmes urėdijos atstovas įvardijo ir gaisrus bei nelegalius kirtimus. Žinoma, čia miško savininkas prisidėti prie miško apsaugos šiais klausimais gali mažiau.

„Žinoma, nuo gaisro ar nelegalaus kirtimo savo miško neapsaugosi, tačiau užtai reikia stengtis kartais apsilankyti miške, stebėti, kaip keičiasi situacija. Jei užfiksuojamas nelegalus kirtimas, vis vien didesnė galimybė išsiaiškinti, jei tai nesenas atvejis nei po trejų metų“, – patarė pašnekovas.

G. Červokas teigė, kad miškų savininkų yra visokių: vieni savo miškuose lankosi labai dažnai, kiti įsigyja ar paveldi ir pamiršta.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(33 žmonės įvertino)
2.4848

Jei ant augintinio odos užčiuopėte guzelį, delsti negalima: laiku nesureagavus, prognozės – liūdnos (40)

Jei glostydami augintinį užčiuopėte neįprastą guzelį, nereikėtų į tai numoti ranka – tai...

Neišeidami iš namų pasigrožėkite reto grožio vaizdais: miškuose mėlynuoja žibutės (5)

Nors Lietuvoje karantinas, tačiau gamta gyvena savo ritmu. Štai Delfi fotografas užfiksavo, kaip...

Šie požymiai išduoda, kad miškui iškilusi grėsmė: štai ką turime žinoti (79)

Apie savo ateitį galvojantys gyventojai svarsto įvairias investavimo galimybes. Viena iš jų –...

Šeimininkų klaidos, dėl kurių gyvūnai patiria siaubingas traumas: veterinaras perspėjo, ko šiukštu nedaryti (13)

Nuo įvairių traumų neapsaugoti esame ne tik mes, bet ir mūsų augintiniai . Kasdien tokiais...

Baisi liga gali užklupti net ir sveikiausią augintinį: šių simptomų negalima ignoruoti (15)

Pakitusį augintinio elgesį ir apsunkusį judėjimą galime klaidingai sieti su natūraliu augintinio...

Top naujienos

Šimonytė: visuomenininkai turėtų būti tik valstybės pagalbininkai, o ne jos skylių užkamšytojai (258)

Labai gerai, kad krizės atveju žmonės mobilizuojasi ir padeda valstybinėms institucijoms, – bet...

Skvernelis kreipėsi į senjorus: ragina niekur neiti iš namų, prabilo apie pensijas (360)

Ketvirtadienio vakarą premjeras Saulius Skvernelis kreipėsi į Lietuvos senjorus prašydamas,...

Kasiulevičius palygino JAV ir Lietuvos prognozes: nors ir sunkiai, bet galime išvairuoti (91)

Ketvirtadienio vakarą profesorius Vytautas Kasiulevičius pateikė JAV Misisipės valstijos,...

Moterys demonstruoja absurdiškus manikiūro rezultatus – kas nutinka, kai užsidaro grožio salonai (49)

Žvelgiant į karštligiškas kai kurių moterų pastangas gelbėti nagų grožį, kai tenka laikytis...

Londone peiliu sužalotas lietuvis netrukus mirė gatvėje (109)

Ketvirtadienį Londono policija paviešino peiliu mirtinai subadyto žmogaus tapatybę: tai –...

Latvijoje nusidriekė 12 kilometrų laukiančių atvykti į Lietuvą automobilių eilė (122)

Latvijoje ketvirtadienio vakarą dėl atvykstantiesiems matuojamos temperatūros nusidriekė 12...

Užsikrėtusių koronavirusu skaičius pasaulyje perkopė milijoną (10)

Ketvirtadienio vakarą visame pasaulyje koronavirusu užsikrėtusių žmonių skaičius perkopė...

Uždaroma „Rimi“ Kauno autobusų stotyje: koronavirusas patvirtintas antram darbuotojui (55)

Nuo penktadienio uždaromas Kauno autobusų stotyje veikiantis prekybos centras „Rimi“ . Tokį...

Netikėtas sprendimas atvėrė neužgijusias žaizdas: dėl išžaginimo nuteistas politiko sūnus – jau laisvėje (401)

Aštuoniolikmetę merginą per prievartą į lovą įsitempęs ir ją išžaginęs politiko sūnus...

Kardiologas pateikia 7 patarimus, kurie ypač svarbūs šiuo metu: būtina žinoti sergantiems ir sveikiems (15)

Europos kardiologų draugija, remdamasi šiandienine Europos šalių stebėsena, atkreipia dėmesį,...

|Maža didelių žinių kaina