aA
Atėjus rudeniui kolektyviniai sodai ir individualių namų rajonai ima skęsti degančių nukritusių medžių lapų, bulvienojų ir kitų darže susidariusių atliekų dūmuose. Tačiau ne visi žino, kad pagal aplinkosaugos taisykles, tokio laužo užkūrimas gali kainuoti labai brangiai. Jei būsite pričiuptas, gali tekti susimokėti 2000 litų siekiančią baudą. Visų pirma draudimais siekiama mažinti oro taršą miestuose, o specialistai pataria senus lapus ne deginti, bet kompostuoti.
Prie miško kurti laužą draudžiama
Prie miško kurti laužą draudžiama
© DELFI (V.Stašaitytės nuotr.)

Laužų degintojams – daugybė reikalavimų

Pradėjus kristi vaismedžių lapams ir sodininkams pradėjus nuiminėti per vasarą užaugusį derlių, aplinkosaugininkai vis dažniau pasižvalgo, ar virš kolektyvinių sodų į viršų nekyla aitrūs dūmai. GRYNAS.lt jie tikino, kad tokiose vietose daržo atliekų deginti negalima ir už tokius veiksmus skiriamos didelės baudos.

Aplinkos ministerijos Aplinkos oro skyriaus vyriausiasis specialistas Eugenijus Leonavičius patvirtino, kad laužo kurti kur panorėjus negalima. Norint užsikurti laužą poilsiaujant gamtoje, reikia susirasti oficialią stovyklavietę ir joje esančią specialiais ženklais pažymėtą laužavietę.

„O kalbant apie daržuose susidarančias augalinės kilmės atliekas, pavyzdžiui, bulvienojai, augalų stiebai, braškių augliai, visai tai galima deginti, bet reikia išpildyti labai daug reikalavimų. Pagal Aplinkos apsaugos reikalavimus deginant sausą žolę, nendres, šiaudus bei laukininkystės ir daržininkystės atliekas, tokių laužų negalima deginti miesto teritorijoje ir gyvenvietėse. Tokius laužus galima deginti tik laukuose. Taip pat negali būti didelis kiekis – iki 5 kubinių metrų. Negalima padegti ražienų, į laužus mesti buitinių atliekų“, - aiškino E. Leonavičius.

Kadangi gyvenvietėse ir kolektyviniuose soduose laužų deginti negalima, pašnekovas, kaip ir Aplinkos ministerijos atstovas, patarė darže susidariusias atliekas kompostuoti. Dėl to ne tik išvengiama oro taršos, bet susidaro vertinga medžiaga, kuria būtų galima praturtinti dirbamą žemę.
A. Vaičiūnas

Be to, jo teigimu, laukuose laužas gali būti kūrenamas laikantis priešgaisrinės saugos taisyklių. 30 metrų iki laužavietės negali būti statinių, laužų negalima palikti be priežiūros. Taip pat jokiu būdu negalima palikti smilkstančios laužavietės.

Atliekas pataria kompostuoti

Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Almantas Vaičiūnas atskleidė ir daugiau vietų, kuriose apie laužų deginimą geriau net negalvoti. „Draudžiama sugrėbtas, surinktas žoles, nendrių, medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekas deginti miške, aukštapelkėse, durpynuose, vietose, esančiose arčiau nei 100 metrų iki miško, taip pat miestuose ir miesteliuose“, - dėstė pareigūnas.

Gyvenvietėse laužų deginti negalima
Gyvenvietėse laužų deginti negalima
© DELFI (V.Stašaitytės nuotr.)

Kadangi gyvenvietėse ir kolektyviniuose soduose laužų deginti negalima, pašnekovas, kaip ir Aplinkos ministerijos atstovas, patarė darže susidariusias atliekas kompostuoti. Dėl to ne tik išvengiama oro taršos, bet ir susidaro vertinga medžiaga, kuria vėliau galima praturtinti dirbamą žemę.

Už nustatytos tvarkos nesilaikymą, pasak A. Vaičiūno, piliečiams gali būti skiriama nuo 100 iki 800 litų bauda. Pasak jo, pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso 83 str. pirmą dalį, sausos žolės, nendrių, nukritusių medžių lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimas pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus užtraukia baudą piliečiams nuo 100 iki 800 litų ir pareigūnams – nuo 200 iki 1000 litų. O ražienų, taip pat nenupjautų ir nesugrėbtų (nesurinktų) žolių, nendrių, javų ir kitų žemės ūkio kultūrų deginimas –  nuo 200 iki 1000 piliečiams ir  nuo 400 iki 1200 litų pareigūnams

O kalbant apie daržuose susidarančias augalinės kilmės atliekas, pavyzdžiui, bulvienojai, augalų stiebai, braškių augliai, visai tai galima deginti, bet reikia išpildyti labai daug reikalavimų. Pagal Aplinkos apsaugos reikalavimus deginant sausą žolę, nendres, šiaudus bei laukininkystės ir daržininkystės atliekas, tokių laužų negalima deginti miesto teritorijoje ir gyvenvietėse.
E. Leonavičius

Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininko teigimu, kai kada gyventojai iš tiesų elgiasi netinkamai, neleistinoje vietoje uždegdami laužus. Daugiausia tokių atvejų pasitaiko rudenį ir pavasarį.

Savivaldybės baudžia griežčiau

Visgi draudimą miesto ribose deginti daržo atliekas taiko ne tik aplinkosaugininkai –  tokius apribojimus yra priėmusios ir savivaldybių tarybos. Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Andžejus Dinikis informavo, kad Tvarkymo ir švaros taisyklėse yra nustatyta, jog draudžiama deginti lapus, šakas, žolę ir kitas atliekas.

Specialistai pataria nukritusius lapus ne deginti, bet kompostuoti
Specialistai pataria nukritusius lapus ne deginti, bet kompostuoti
© Shutterstock nuotr.

„Taisyklės galioja visoje Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje. Atsakomybė dėl šių taisyklių pažeidimo yra numatyta Administracinių teisės pažeidimų kodekso 161 straipsnyje (nuo įspėjimo iki 2000 Lt)“, - aiškino savivaldybės atstovas.

Vilniaus rajono savivaldybės teritorijoje taip pat draudžiama deginti tokio tipo atliekas. Ir, kaip informavo savivaldybės atstovė Alicija Malinovskaja, daugiausia pažeidimų dėl atliekų deginimo fiksuojama pavasarį ir rudenį. Anot jos, per metus vidutiniškai surašoma 13 – 17 administracinių teisės pažeidimų protokolų.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Neišeidami iš namų pasigrožėkite reto grožio vaizdais: miškuose mėlynuoja žibutės (5)

Nors Lietuvoje karantinas, tačiau gamta gyvena savo ritmu. Štai Delfi fotografas užfiksavo, kaip...

Šie požymiai išduoda, kad miškui iškilusi grėsmė: štai ką turime žinoti (79)

Apie savo ateitį galvojantys gyventojai svarsto įvairias investavimo galimybes. Viena iš jų –...

Šeimininkų klaidos, dėl kurių gyvūnai patiria siaubingas traumas: veterinaras perspėjo, ko šiukštu nedaryti (13)

Nuo įvairių traumų neapsaugoti esame ne tik mes, bet ir mūsų augintiniai . Kasdien tokiais...

Baisi liga gali užklupti net ir sveikiausią augintinį: šių simptomų negalima ignoruoti (15)

Pakitusį augintinio elgesį ir apsunkusį judėjimą galime klaidingai sieti su natūraliu augintinio...

Po bjauraus svečio apsilankymo kieme, Aušra patyrė tikrą košmarą: išgelbėti augintinį jau buvo vėlu (6)

Lietuvoje gausiai paplitusios erkės ir jų pernešamos ligos verčia nerimauti ne tik dėl savo,...

Top naujienos

Kol valdžios žmonės galvojo, koronavirusu užsikrėtęs Mantas greitųjų testų gavo iš draugo (113)

Tik po savo istorijos paviešinimo medikų dėmesio sulaukęs renginių vedėjas Mantas Kazlauskas...

Itin slapta lietuvių grupė feisbuke sudomino JAV pareigūnus: po Vilniuje atliktų kratų – neįtikėtini liudijimai

Iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) į Lietuvą atskriejęs pranešimas apie socialinio tinklo „...

Koronavirusu susirgęs Seimo nario padėjėjas: jokių simptomų nejaučiau, testą dariausi tik dėl galimų kontaktų darbe (59)

Seimo Socialdemokratų darbo partijos frakcijos seniūnas Rimantas Sinkevičius antradienį Delfi...

Koronavirusas nustatytas dar 4 asmenims – iš viso susirgo 537 žmonės (117)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad antradienį, atlikus tyrimus, Lietuvoje...

Maksvytis – apie „vėluojantį“ koronavirusą Rusijoje, keistą išsiskyrimą ir neregėtas algas vietiniams

Debiutinis Kazio Maksvyčio sezonas Rusijoje neprisvilo. Sunkiai įsibėgėjusi lietuvio vadovaujama...

Griežto karantino Čečėnijoje metu – bauginantys vaizdai socialiniuose tinkluose (29)

Čečėnijos Respublikos vadovas Ramzanas Kadyrovas pareiškė, jog bet kuris asmuo, pažeidęs...

Kelionės po pandemijos bus kitokios: už tą pačią kainą bus galima gauti daugiau (31)

Kaip atrodys mūsų kelionės, pasibaigus pandemijai? Bendrovės „Travel planet“ vadovė...

Kalbos apie priedus koronaviruso židiniuose dirbantiems medikams liko kalbomis – algos nedidės Veryga naują projektą žada rytoj (122)

Antradienį Seime įstrigo siūlymas ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų židiniuose dirbantiems...

Dėl pandemijos pasaulyje gali pasibaigti prezervatyvų atsargos (9)

Didžiausias pasaulyje prezervatyvų gamintojas perspėjo apie galimą visuotinį trūkumą, nes...

Nešvaistykite laiko: štai net 30 veiklų namuose karantino metu

Didžiąją laiko dalį dabar tenka praleisti namuose. Nepasiduokite apatijai. Atsiminkite: nuobodulys...

|Maža didelių žinių kaina