Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas teigė, kad rinkimuose dar nebalsavo ir sprendžia, kurią kandidatę pasirinkti: „Dar nebalsavau, bet apie lyną labai rimtai galvoju. Ką daryti su nacionaline žuvimi? Reikia vartoti, žinoma, galima išsirinkti žuvį, kurią saugosime, tačiau, manau, kad reikėtų vartoti. Be to, nacionalinė žuvis turėtų būti tokia, kuri būtų paplitusi visoje šalyje.“

Kitos šalys turi nacionalines žuvis

Nacionalinės žuvies rinkimų komiteto narys – žurnalistas, televizijos laidų vedėjas ir kūrėjas Henrikas Vaitiekūnas pasakojo, kaip vyksta rinkimai. Idėja rinkti nacionalinę žuvį kilo asociacijai „Mano miestas Klaipėda”.

„Pradžioje buvo 40 kandidatų į nacionalinę žuvį, liko 15 pretendenčių ir dabar vyksta arši kova. Verslininkai norėjo, kad tai būtų graži ir naudinga žuvis, buvo susumuoti rezultatai net kurios žuvies daugiausiai parduodama. Daug šalių turi nacionalines žuvis: strimelė Estijoje, Švedijoje – lydeka, Suomijoje ešerys“, - sakė H. Vaitiekūnas.

Anot jo, dabar formuojasi lyderių penketukas, ten, pašnekovo žiniomis, viena jūrinė žuvis ir ketvertas ežerų ir upių žuvų. Į priekį labai šauna žuvis, iš kurios to tikrai nesitikėta – lynas.
Brakonierių mėgstamiausia žuvis – unguriai, juos sugavus ir žala gamtai yra didžiausia. Upėtakis, starkis, šamas, lašiša, lynas – smagiausios gaudyti žuvys mėgėjams žvejams.
L. Jonauskas

„Kam reikia nacionalinės žuvies? Klaipėda galės dėti ant ženklų, maikučių ir taip toliau, kiek Lietuvoje yra herbų su žuvimi. Keli rinkimų kriterijai: išvaizda, ekonominė nauda, kulinarinė vertė. Kaip išnaudoti kaip prekinį ženklą išrinktą žuvį, klaipėdiškiai turėtų galvoti, ką su ja daryti: ar saugoti, ar vartoti. Aš asmeniškai prabalsavau už stintą“, - teigė pašnekovas.

Konkurso laimėtoja bus paskelbta gegužės 16 dieną Klaipėdoje vyksiančiame specialiame renginyje. Taip pat balsavimas vyks ir šios šventės metu, jos metu bus verdamas didžiulis žuvienės puodas.

Balsuoti galima vieną kartą už vieną iš 15 konkurse dalyvaujančių žuvų. Sąrašą abėcėlės tvarka sudaro šios žuvys: ešerys, karosas, karšis, kuoja, lašiša, lydeka, lynas, menkė, plekšnė, šamas, starkis, stinta, ungurys, upėtakis, žiobris. Nacionalinės žuvies titulą laimės daugiausiai balsų surinkusi žuvis.

Statusas baudų nepadidins

Aplinkos viceministras Linas Jonauskas pasakojo, kad nacionalinės žuvies statusas baudų už nelegalią žvejybą nepadidins, tačiau žuvis gali būti labiau saugoma.

„Sakoma, kad meškerę bent kartą į rankas paima milijonas Lietuvos gyventojų, todėl galima sakyti, kad Lietuva – žvejų kraštas. Rinkimų rezultatai bus svarbūs: jeigu bus išrinkta žuvis, kuri saugoma, galbūt stengsimės dar labiau ją apsaugoti. Jeigu tai bus skani žuvis, galėsime skatinti visus, kad jos paragautų. Žinoma, nacionalinės žuvies statusas nepadidins baudų ar žalos gamtai“, - sakė L. Jonauskas.
Linas Jonauskas

Pasak viceministro, kalbant apie atskiras žuvis, yra įvairių situacijų: „Meškeriotojų mėgstama žuvis yra stinta ir ministras praeitais metais Kuršių mariose nuėmė bet kokius apribojimus stintų mėgėjiškai žvejybai. Ištekliai yra didžiuliai, kaip rodo mokslininkų rekomendacijos, net neįpusėjome jų. Brakonierių mėgstamiausia žuvis – unguriai, juos sugavus ir žala gamtai yra didžiausia. Upėtakis, starkis, šamas, lašiša, lynas – smagiausios gaudyti žuvys mėgėjams žvejams.“

Tiems, kuriems sunkiau apsispręsti, už kurią žuvį balsuoti, siūlome specialioje GRYNAS.lt rubrikoje paskaityti detalesnius visų penkiolikos žuvų kandidačių aprašus, kuriuose atskleidžiamos jų gyvenimo ir biologijos paslaptys.

Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės