aA
Pavasarį elniai meta savo ragus, kurie tampa tikra gėrybe žmonėms. Tačiau surasti gyvūnų ragus nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Net ir gamtoje daug laiko praleidžiantiems miškininkams retai nusišypso sėkmė. Visgi gamtininkai sutiko pasidalinti patirtimi, kur didžiausia tikimybė rasti gyvūnų ragus.
Numestas elnio ragas
© Romualdo Barausko nuotr.

Ragų ieško ir apžergę keturračius

Laukinės gamtos fotografas Romualdas Barauskas apie prasidėjusį elnių ragų metimą pranešė dar kovo viduryje. Jis teigė pastebėjęs, kad lietuviai – miško gėrybių naudotojų tauta, kuri visais metų laikais randa ką sau pasiimti iš miško – tai uogų, tai grybų ar dar ko nors. Gerai tai ar blogai – sunku pasakyti, aišku viena: braudamiesi pavasarį į miškus žmonės neabejotinai trikdo žvėrių ramybę.

„Mes, lietuviai, miško žmonės esame, mišką su jo gėrybėmis mylime ir be jo gyventi negalime. Kaip negali gyventi be jo ir daugybė įvairiausių žvėrelių ir paukštelių. Esame miško gėrybių naudotojų tauta. Ir gal vienintelė miško gėrybė šiuo metu yra metami elnių ragai. Tai ir pasipila ragų ieškotojai į miškus jau nuo pat vasario pradžios. Jų gal ir nedaug, bet jie labai aršūs ir atkaklūs, tad sudie ramybe miškuose...“ - sakė R. Barauskas.

Kur ieškoti ragų? Ten, kur elniai dažniausiai lankosi. Sakyčiau, kad čia priklauso ir nuo žiemos – jeigu ji ilgesnė, tai elniai eina į pasėlius – pavyzdžiui, rapsų. Bet ši žiema buvo trumpa, todėl žvėrys labiau laikosi miške.
M. Martišius

Elnių patinai savo ragus, anot R. Barausko, palieka ilgiau būdami laukuose. Tačiau tai daro sutemus, pernakt ilsėdamiesi. O žmonės ragų ieškoti išskuba paryčiais.

„Dar neprašvitus, ragų ieškotojai, apžergę keturračius motociklus ar pėsčiomis jau šukuoja naktines elnių laikymosi vietas, pamiškes, pagriovius, o įdienojus atkaklesni patraukia per miškus elnių takais“, - sakė laukinėje gamtoje daug laiko praleidžiantis fotografas.

Už ragus – iki 120 eurų

Internete jau galima rasti skelbimų – tiek tų, kurie elnių ragus parduoda, tiek ir tų, kurie norėtų pirkti. Vyrauja kainos nuo 70 (242 Lt) iki 120 eurų (414 Lt).

Medžiotojų forumuose diskutuojama, kur gi tų ragų geriausia ieškoti. Kai kurie giriasi savo sėkme, o kiti skundžiasi, kad apeina daug, tačiau rezultatai - nedžiuginantys.

Kovo pradžioje dauguma jaunų elnių dar laksto su ragais
Kovo pradžioje dauguma jaunų elnių dar laksto su ragais
© Romualdo Barausko nuotr.

„Apeinam daugybę laukų, rezultatas - vienas 4 šakų elnio ragas. Prieš kelias dienas pažįstamas rado 3 elnio ragus. Reikia tik netingėti ir daug apeiti,o rasti įmanoma“, - patirtimi dalijosi vienas internautas.

„Apeiti tai aš tikrai apeinu, bet turbūt tų raguočių pas mus nėra tiek daug, kad taip sektųsi, kaip sakot... Kartais net siutas ima - po pusę girininkijos išnaršau ir nieko“, - skundėsi kitas medžiotojas.

Tačiau buvo ir tokių, kurie kolegoms rekomendavo gerų vietelių, kur ieškant elnių ragų gali pasisekti: „Panevėžio rajone aplink Pašilių mišką netoli Krekenavos elnių tikrai daug yra. Ieškom laukuose, kur auga rapsai, želmenys, pamiškių grioviuose. Nedažnai randam, bet būna laimingų dienų“, - patirtimi dalijasi vienas iš medžiotojų forumo dalyvių.

Kiti medžiotojai gyrėsi ragų radę durpynuose, pelkynuose, tačiau ne visi norėjo išduoti geras vietas, kad ragų neišrinktų prašalaičiai.

Per 15 metų rado vos 3 ragus

Panevėžio miškų urėdijos Gegužinės girininkijos girininkas Dainius Medutis GRYNAS.lt pripažino, kad girininkijoje elnių nėra gausu, todėl ir vietiniai gyventojai į miškus „ragauti“ neplūsta – žino, kad yra maža tikimybė ką nors rasti.

„Tose vietose, kur yra elnių, ten žmonės daugiau ir ieško. Žinau, kad kitose urėdijose, kur elnių daugiau, pavyzdžiui, Biržų apylinkėse labai smarkiai ieškoma. Žaliojoje girioje yra daugiau briedžių, nors yra ir elnių keletas. Ir aš pats šiemet elnio ragą esu radęs, bet nedidelį. Tai nėra masinis reiškiniai. Daugiau pas mus stirnų yra, daugiau jų ragų randame“, - sakė girininkas.

Miško lankytojams retai pavyksta rasti gyvūnų ragų
Miško lankytojams retai pavyksta rasti gyvūnų ragų
© Kauno RAAD nuotr.

Paklaustas, kur reikėtų ieškoti žvėrių ragų, pašnekovas pripažino, kad sunku ką patarti – jei vaikštai kiekvieną dieną, tai gali atsitiktinai ir rasti kažką. „Elnių ragų ieško dabar, briedžių ragų – daugiau rudenį“, - patikslino D. Medutis.

Esame miško gėrybių naudotojų tauta. Ir gal vienintelė miško gėrybė šiuo metu yra metami elnių ragai. Tai ir pasipila ragų ieškotojai į miškus jau nuo pat vasario pradžios. Jų gal ir nedaug, bet jie labai aršūs ir atkaklūs, tad sudie ramybe miškuose.
R. Barauskas

Biržų miškų urėdijos Joniškelio girininkijos girininkas Marius Martišius taip pat antrino kolegai turėjęs sėkmę miške surasti elnio ragų. Tiesa, tai jam per 15 darbo metų pavyko padaryti tik tris kartus. Ir visi kartai buvo atsitiktinai - į mišką neita jų specialiai ieškoti. „Esu radęs netyčia, kai dirbau miške. Vieną ragą radau griovyje, matyt, elnias šoko per griovį ir ragai atsikabino, galbūt išėjo atatranka, kai trenkė su kojomis“, - šyptelėjo pašnekovas.

„Kur ieškoti ragų? Ten, kur elniai dažniausiai lankosi. Sakyčiau, kad čia priklauso ir nuo žiemos – jeigu ji ilgesnė, tai elniai eina į pasėlius, pavyzdžiui, rapsų. Bet ši žiema buvo trumpa, todėl žvėrys labiau laikosi miške“, - pasakojo M. Martišius.

Paklaustas, kokia yra ragų vertė, ką iš jų galima pasidaryti, pašnekovas teigė nemanantis, kad iš jų turguje daug užsidirbtum, gal labiau ieškoma ragų kolekcijai papildyti, namus papuošti.

Vis dėlto įgudusiems meistrams elnių ir kitų žvėrių ragai tampa puiki žaliava, iš kurios gimsta meno kūriniai – įvairūs baldai, dekoro detalės, taip pat juvelyriniai dirbiniai.

Keletas patarimų tiems, kas ryšis bandyti laimę

GRYNAS.lt primena, kad elnių patinų ragų galima išsiruošti ieškoti pavasarį, nes būtent šiuo laikotarpiu - maždaug nuo vasario pabaigos iki pat vasaros pradžios - jie meta savo ragus.

Briedžiai ragus meta rudenį ar net žiemos pradžioje. Šie žvėrys ragus meta po rujos, kuri būna rugsėjo ir spalio mėnesiais. Labiausiai vertinami subrendusio briedžio ragai, nes tik devintaisiais -dešimtaisiais savo gyvenimo metais jis užsiaugina išties įspūdingo dydžio ragus (vienos briedžio ragų pusės šakų skaičius geriausiais metais yra 10-11, rečiau pasitaiko 15-17 šakų). Yra medžiotojų, kurie pataria briedžių ragų ieškoti ankstyvą pavasarį, vos nutirpus sniegui, nes tuo metu ragai gerai išsiskiria iš aplinkos. Iš pradžių patartina apeiti briedžių lankymosi vietas - ten, kur daug nuzulintų medelių. Antrųjų ragų pusių ieškoti geriausia tankumynuose.

Miškų karaliaus karūna
Miškų karaliaus karūna
© Kęstučio Čepėno nuotr.

Visi elnių šeimos žinduoliai (išskyrus šiaurės elnius, kur ragai auga ir patelėms) ragus turi tik patinai. Nauji ragai briedžiams pradeda augti pavasarį, paprastai balandžio mėnesį. Pilnai išauga per tris mėnesius. Įdomu tai, kad ragus briedžiai meta kasmet, iškart po rujos rudenį, tačiau specialistai iki šiol neturi aiškaus atsakymo, kodėl žvėrys kiekvienais metais ragus numeta ir vėl atsiaugina. Manoma, kad tai susiję su ragų regeneracija ir metiniu ciklu. 

Apeiti tai aš tikrai apeinu, bet turbūt tų raguočių pas mus nėra tiek daug, kad taip sektųsi, kaip sakot... Kartais net siutas ima - po pusę girininkijos išnaršau ir nieko.
Citata

Tikslių vietų, kur ieškoti žvėrių ragų, niekas nedrįsta pasakyti, nes net ir kalbinti pašnekovai pripažino, kad tai labiau laimės dalykas. Tačiau medžiotojai dalijasi savo patirtimi, kur jiems pavyko rasti ragų – interneto forumuose minėtos tokios vietos: Biržų giria, Pašilių miškas Panevėžio rajone, Pašvenčio girininkijos miškai (Jurbarko r.), miškas prie Šimkaičių (Raseinių r.). Briedžių ar elnių ragų geriausia ieškoti tankumynuose, prie griovių, pelkynų, taip pat prie žvėrių šėryklų.

„Joniškio rajone mano pusbrolis ragų ieško jau 28 metus ir mane susargdino. Pusbrolio rekordas - 23 šviežiai numesti stirninų ragai, iš viso jų radęs 100 vnt. Elnių rekordas - 35 ragai per metus. Pats esu radęs 12 ragų. 2004 metais per metus radau 3 ragus po 9 šakas“, - medžiotojų interneto forumuose gyrėsi medžiotojas Aurimas.

Norintiems kolekcijoje turėti stirnų ragų, jų ieškoti geriausia būtų lapkričio mėnesį. Verta atminti, kad ragus turi tik patinai, jie pradeda augti jau pirmaisiais metais. Pirmieji ragai išauga maži ir nešakoti. Juos meta dažniausiai lapkričio mėnesį, nauji užauga ir nusivalo (iš pradžių būna apsitraukę oda) iki birželio. Antraisiais metais ragai dvišakiai, o dar po metų ragai jau būna trišakiai. Toliau šakų skaičius nedidėja.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
4.0000

Ambicingi ES užmojai: už 30 metų visi pastatai Europoje šiluma turi pasirūpinti patys (84)

Ilgai gyvenę galvodami tik apie save, teršdami gamtą ir negalvodami apie pasekmes, pagaliau...

Vilniečius nustebino papūga Žvėryne: pasiruoškite – netrukus prasidės tikra jų invazija (45)

Nuotraukas, pridėtas prie šio straipsnio, darė mano žmona Vilniaus Žvėryno rajone šį...

Užfiksuotas nelegaliai valstybės sieną kertantis imigrantas: šįkart keturkojui pavyko išsisukti (3)

Jeigu manote, kad nelegaliai valstybės sieną kerta tik dvikojai – klystate. Pirmadienį...

Lietuvių mokslininkai pelnė pripažinimą Europoje: orą valantis išradimas skinasi kelią (12)

Vilniaus Gedimino technikos universiteto ( VGTU ) Aplinkos apsaugos instituto mokslininkai prof....

Kėdainiškiai džiaugiasi neįprastu augintiniu: maistu prisijaukino lapę (35)

Į kaimuose esančius kiemus užsukančias pūstauodeges lapes jau galima vadinti kasdienybe, o ne...

Top naujienos

Gyvai / Antroji sezono akistata: „Žalgiris“ – „Rytas“ tiesioginė vaizdo transliacija (50)

„Betsafe- LKL “ čempionate antrą kartą šį sezoną susitinka praėjusio sezono finalininkai...

Po vizito pas odontologę: vieną akimirką sąmoningas, kitą guliu ant žemės, burnoje – kraujo skonis, šalia – pusė danties (85)

Dėl danties skausmo odontologijos klinikoje pagalbos ieškojęs vaikinas liko be trijų priekinių...

Svaigūs jaunimo vakarėliai šokiravo net pareigūnus (1)

Kai kurie Gargždų moksleiviai pastaraisiais mėnesiais pakliuvo pareigūnų akiratin. Mat spalio...

Kauno priemiestyje, gyvenamojo namo kieme, nukrito lėktuvas – žuvo žinomas pilotas su mokiniu papildyta liudininko pasakojimu ir aviatorių nuomone (399)

Sekmadienį, 13.51 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112...

Skirtingi meno muziejų likimai: kodėl dėmesio užtenka ne visiems?

Tokie skirtingi meno muziejų likimai. Kodėl vienų menininkų kūryba eksponuojama ir po jų...

Atlikėja Natalija Bunkė – apie dar vaikystės svajonę, sūnaus talentus ir svarbiausias gyvenimo pamokas (54)

Žinoma atlikėja Natalija Bunkė puikiai žino, ką reiškia savo pašaukimą atrasti dar lankant...

Nei į tvorą, nei į mietą: Kauno pareigūnai virto vaiduoklių medžiotojais (4)

Sekmadienį prieš Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) rungtynes Kaune tarp vietos „Žalgirio“ ir...

Kodėl Putinas pabūgo vieno žmogaus žygio per Sibirą? Reakcija – neadekvati (259)

Aleksandras Gabyševas žadėjo, pasitelkęs egzorcizmą, iš Rusijos išginti apsėstąjį...

Cololo paskutinį „sudiev“ tarti atvykęs grupės „Patruliai“ lyderis Algirdas Radzevičius: kol kas atsisakau patikėti, kad jo nėra (126)

Šeštadienį ir sekmadienį Druskininkuose artimieji, bičiuliai bei kolegos rinkosi atsisveikinti su...