Sveikos mitybos ekspertai ragina gerti sultis, nes tai vertingas produktas, kuriame gausu vitaminų, mineralų, mikroelementų, pektinų, organinių rūgščių ir natūralaus cukraus. Tačiau neverta tikėtis, kad visų šių naudingų medžiagų organizmas gaus, išgėrus parduotuvėje pirktų sulčių. Mat pramoniniu būdu pagamintos sultys – tai tik skanus gėrimas, kuriame beveik nėra vertingų medžiagų, skelbia veidas.lt.

Ekologinio ūkio šeimininkai Vilija ir Algirdas Žemaičiai, spaudžiantys šviežias sultis ir pristatantys jas į Marijampolės biurus bei įstaigas, jokių gėrimų iš parduotuvės negeria jau daugelį metų. Jų nuomone, geriau gerti paprastą vandenį negu pasterizuotas sultis. „Jeigu daugelis parduodamų sulčių yra tinkamos vartoti metus ar ilgiau, vadinasi, į jas pridėta konservantų. O kad jos būtų skanesnės, dar įpilta cheminių aromatinių medžiagų. Tad tokiame gėrime daugiau nuodų, o ne vertingų medžiagų“, – mano A. Žemaitis.

Beje, V.Žemaitienė pataria net ir šviežias sultis išgerti per valandą, antraip dalies naudingų medžiagų gėrimas neteks. Moteris teigia, kad vieninteles pomidorų sultis naudinga užvirinti.

Beje, pirkėjų patiklumu naudojamasi ne tik skelbiant, kad sultys praturtins organizmą vitaminais ar mineralais, bet ir mažomis raidelėmis užrašant tikrąjį gėrimo pavadinimą. Pasirodo, absoliuti dauguma parduodamų sulčių pagamintos iš koncentrato, o tai jau nėra tikros sultys, kaip ir nektaras. Dažnai net užrašas ant pakuotės, kad tai 100 % sultys, yra klaidingas. Atidžiau pastudijavus etiketę paaiškėja, kad tai tos pačios koncentruotos sultys.

Pasak Kauno technologijos universiteto (KTU) Maisto instituto mokslininkės Inos Jasutienės, koncentruotos sultys dar vadinamos atstatytomis. „Iš natūralių sulčių išgarinama dalis vandens. Tada jos tampa tiršta mase, panašia į pomidorų padažą. O vėliau vėl pripilama vandens“, – paaiškina I. Jasutienė.

Tokį koncentratą pigiau ir patogiau transportuoti. Be to, sultis galima pagaminti bet kurioje šalyje, gamybai įtakos neturi ir vaisių ar daržovių sezonas. Tačiau ar gali tokiame gėrime likti maistingų medžiagų?

Sulčių gamintojai tikina, kad sulčių koncentratai pagaminti iš visiškai prinokusių vaisių, surinktų jų sezono metu. Gaminant koncentratą didesnė dalis vandens iš vaisių išgarinama. Paskui sulčių koncentratas supilstomas į pakuotes, kartu pripilant gryno vandens – tiek pat, kiek buvo atskirta gaminant koncentratą. Tad sulčių lieka 100 % Vadinasi, lieka ir vitaminai bei kitos maistingosios medžiagos.

Tačiau Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijos vedėjas Pranas Viškelis pabrėžia, kad garinant vandenį iš sulčių dalis vitaminų žūsta, vėliau supilsčius jau „atstatytas“ sultis į vakuumines pakuotes gėrimas netenka dar dalies naudingųjų medžiagų. Taip pat keičiasi ir aromatas, kuris dažnai vėliau atkuriamas cheminėmis medžiagomis. Tad tokio gėrimo niekaip negalima pavadinti natūraliomis ar šimtaprocentinėmis sultimis.