Šių metų sausį prie Vilhelmo kanalo jau ne pirmą kartą įvykęs gerai žinomų pamario brakonierių ir visuomeninės gamtos apsaugos asociacijos „Lašišos dienoraštis“ narių susitikimas baigėsi policijos pradėtais dviem ikiteisminiais tyrimais.

Jei pasitvirtins įtarimai, baudžiamoji atsakomybė ir teistumas gali grėsti abiem pusėm.

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai, kurių dėka ši istorija neliks be teisinio įvertinimo, savo verdiktą jau paskelbė.

Išdavė pirkėja

Antrąją šio sausio savaitę Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos (GGAI) pareigūnai surengė reidą Klaipėdos rajone. Stebėta, ar draudžiamu metu ir draudžiamais žvejybos įrankiais negaudomos nėgės.

Įtarimą sukėlęs automobilis sustabdytas Lankupių kaime. Jį vairavusi moteris vežė 23 nėges. Apklausiama ji neslėpė, kur ir iš ko pirko šiais žuvis.

Brakonieriai greitai sulaikyti, rasti ir upėje pastatyti draudžiami žvejybos įrankiai. Juos ištraukus, rastos dar penkios nėgės.

„Nėginės gaudyklės – draudžiamas ne mėgėjų žvejybos įrankis. Su šiuo įrankiu, kaip ir tinklais, sugaunama daug žuvų ir taip padaroma didelė žala žuvų ištekliams“, – patikino Klaipėdos GGAI viršininkas Vitalis Marozas.

Trys įkliuvę vietos gyventojai yra gerai žinomi aplinkosaugininkams, ne kartą bausti už brakonieriavimą.

Brakonieriai „Vakarų ekspreso“  nuotr.

Už neteisėtą žvejybą pažeidėjams gresia baudos iki 300 eurų su neleistinų žvejybos įrankių konfiskacija ir teks atlyginti žalą žuvų ištekliams – 420 eurų.

Du iš šios brakonierių trijulės su 44 pagautomis nėgėmis įkliuvo ir sausio 2-ąją. Gamtai padaryta žala įvertinta 660 eurų.

„Primename, kad aplinkosaugininkai turi teisę sustabdyti ir apžiūrėti įtariamų asmenų transporto priemones, kad būtų užkirstas kelias aplinkos apsaugos įstatymų pažeidimams.

Tai pat svarbu nepamiršti, kad sustabdyti asmenys privalo sudaryti visas sąlygas, būtinas aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams aplinkos apsaugos valstybinei kontrolei vykdyti. Kitu atveju - gresia baudos iki 780 eurų“, – sakė Klaipėdos GGAI pareigūnas Mindaugas Salys.

Šiuo metu upinių nėgių žvejyba draudžiama. Šias žuvis bus leidžiama žvejoti nuo balandžio 1 d. iki balandžio 30 d. ir nuo birželio 1 d. iki gruodžio 31 d.

Paragino netylėti

Įkliuvę brakonieriai ne tik parodė, kur sumerkė draudžiamus žvejybos įrankius, bet ir pasakojo apie naktinį susitikimą su, jų teigimu, „Lašišos dienoraščio“ aktyvistais.

Įtarę, kad galėjo būti pažeisti įstatymai ir net padarytas smurtinis nusikaltimas, aplinkosaugininkai jiems patarė kreiptis į teisėsaugininkus.

Brakonieriai „Vakarų ekspreso“  nuotr.

Sulaukę oficialaus pareiškimo, Klaipėdos rajono policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymus sveikatos sutrikdymo.

Elgėsi kaip sadistai

Sausio 12-osios naktį prie Vilhelmo kanalo, Lankupių kaimo ribose, nukentėjo 23 ir 28 metų vyrai. Brakonierius užpuolė trys veidus po kaklaskarėmis slėpę asmenys.

Jie vyrus neva ne tik sumušė ir grasino į pistoletą panašiu daiktu. Surištomis rankomis įmetė į šaltą vandenį, paėmė telefonus, kuriuos išmetė laukuose, bei atėmę batus į namus liepė eiti basomis.

Lyg to dar būtų maža, užpuolikai neva spardė brakonierių genitalijas ir privertė suvalgyti po gyvą nėgę.

Nukentėjusiųjų teigimu, tai galėjo padaryti „Lašišos dienoraščio“ savanoriai.

Vieną atpažino

Įvertinę surinktus duomenis, policijos kriminalistai nustatė vieną brakonierius galėjusį „paauklėti“ asmenį. Galimai smurtavo 28 metų vyras.

Pasak Klaipėdos rajono policijos komisariato pareigūnų, šiuo metu dar baigiama vykdyti apklausas. Tik po jų bus nustatyta, kokia yra minėto asmens procesinė padėtis.

Kol kas daugiau šio mįslingo nusikaltimo detalių pajūrio teisėsaugininkai neatskleidžia.

Skolingi neliko

Jau kitą dieną (sausio 13 d.) į Klaipėdos apskrities VPK kreipėsi ir visuomeninės gamtos apsaugos asociacijos „Lašišos dienoraštis“ atstovas.

Jis pranešė, kad yra sudaužyta vaizdo stebėjimo kamera, kuri buvo įrengta prie vandens telkinio Lankupių kaime. Padaryta žala įvertinta 433 eurais ir 33 centais.

Įtariama, kad kamerą galėjo sudaužyti gerai aplinkosaugininkams žinomi vietos brakonieriai. Tie patys, kurie „Lašišos dienoraščio“ savanorių ir buvo du kartus sulaikyti prie Vilhelmo kanalo neteisėtai su gaudyklėmis gaudę nėges, o po to visuomenininkus apkaltino smurtu.

Klaipėdos rajono policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl svetimo turto sunaikinimo ar sugadinimo.

Klaipėdos apskrities VPK atstovė Andromeda Grauslienė „Vakarų ekspresui“ sakė, kad du šį nusikaltimą galėję padaryti asmenys yra nustatyti. Šiuo metu vyksta jų apklausos.

Kaltinimus neigia

Brakonierių teigimu, prieš juos naktį galėjo smurtauti tik „Lašišos dienoraščio“ savanoriai. Ir net konkrečiai įvardijo vieną jų – klaipėdietį Povilą Bekerį.

Kalbėdamas su „Vakarų ekspresu“ jaunas vyras tikino, kad apie iš piršto laužtus kerštaujančių brakonierių kaltinimus kol kas žino tik iš neoficialių šaltinių.

„Esu šoke. Nieko negaliu pasakyti, nes nieko nežinau. Tik tiek, kiek pasirodė informacijos viešojoje erdvėje. Dar ir brakonierius sučiupę aplinkosaugininkai, su kuriais mes bendradarbiaujame, prasitarė, kad šie rašys pareiškimą policijai.

Pareigūnai su manimi dar nekalbėjo ir jokios apklausos nebuvo. Buvau vieną kartą iškviestas atvykti į Gargždus, Klaipėdos rajono policijos komisariatą. Tačiau likus kelioms valandoms paskambino ir apklausą atidėjo.

Žinau, kad vyksta ikiteisminis tyrimas, tačiau jokių oficialių kaltinimų nemačiau ir negirdėjau.

Ir pats norėčiau su jais susipažinti, nes visa tai man yra kaip žaibas iš giedro dangaus. Todėl nelabai ką galiu ir pakomentuoti.

Aš net nežinau, kas ir kuo mane kaltina. Manau, kad tai yra brakonierių, kuriuos ne kartą padėjome aplinkosaugininkams sulaikyti, kerštas“, – traukė pečiais P. Bekeris.

Kartu su kolegomis iš „Lašišos dienoraščio“, klaipėdietis su brakonieriais kovoja jau septynerius metus ir per tą laiką neva nė karto nekilo smurtu pasibaigusio konflikto.

„Žodinių grasinimų iš brakonierių sulaukiame visada. Tačiau niekada nėra nutikę taip, kad viskas pasibaigtų smurtu. Visada kviečiame aplinkosaugininkus arba policininkus, kartais visus juos kartu. Aš asmeniškai pirmą kartą esu apkaltintas smurtu.

Tuos brakonierius, kurie, kaip manau, ir parašė pareiškimą policijai, mes du kartus sulaikėme neteisėtai Vilhelmo kanale gaudant nėges. Iškvietėme aplinkosaugininkus ir policininkus. Šie brakonieriai jau prisipažino, kad sudaužė mūsų vaizdo kamerą. O po to ėmė ir pasakė, kad aš neva juos sumušiau.

Dabar sėdžiu ir laukiu iškvietimų į policiją dėl dviejų ikiteisminių tyrimų. Vienas - dėl sudaužytos mano vaizdo kameros, kitas - dėl kaltinimų smurtu", – sakė P. Bekeris.

Vietinių versliukas

„Lašišos dienoraščio“ atstovas tikina, kad brakonieriavimas Vilhelmo kanale yra vietinių „biznis“.

„Brakonieriai tiek mums, tiek aplinkosaugininkams yra gerai žinomi. Jie yra susibūrę į tris atskiras grupuotes ir brakonieriauja prie kanalo šliuzų.

Ir kad ir kaip būtų gaila, brakonierių nemažėja, nes jiems tai apsimoka finansiškai. Kalbėjo, kad tarpušvenčiu, tarp Kalėdų ir Naujųjų metų, Latvijoje už kilogramą nėgių buvo galima gauti net iki 40 eurų. Dabar kaina siekia apie 10 eurų.

Kartą sugauti brakonieriai iš karto sumokėjo pusę jiems skirtos 6 000 eurų baudos, o likusius pinigus dalimis. Tad pažeidinėti įstatymus ir daryti žalą gamtai apsimoka“, – liūdnai konstatavo P. Bekeris.