Anot gamtininko Almanto Kulbio, atvėsus orams medžiai tampa labiau „pastebimi“ – vietoje įprastos, bet vienodos žalumos jie nusidažo naujais ryškiais atspalviais. Ar niekada sau neuždavėte klausimo, kodėl vieni lapai nusidažo raudonai, o kiti – geltonai? Dalinamės šių metų gražiausiais spalvingo rudens vaizdais ir aiškinamės, kur slypi šio grožio paslaptis.
Ruduo Vilniuje
© DELFI / Karolina Pansevič

„Šaltuoju metų laiku medžiai nustoja šaknimis siurbti vandenį didžiuliais kiekiais į viršų. Lapija gana greitai reaguoja: žalia spalva lapus nudažantis dažas chlorofilas, kurio dėka vyksta organinių medžiagų sintezė, pradeda irti, jo mažėja. Žaliasis medžių „kraujas“ rudenėjant nyksta, bet išryškėja kiti pigmentai – karotinai, antocianai“, – aiškina gamtininkas.

A. Kulbio teigimu, šie pigmentai rudenį nesusidaro iš naujo – tiesiog vasarą dėl žalios lapijos ir vyraujančio chlorofilo pigmento yra nepastebimi. Šiam suirus pamatome medžius naujomis spalvomis. Medžių lapų funkcija ir paskirtis – organinių medžiagų gamyba saulės šviesoje iš vandens ir anglies dvideginio.

„Dienoms trumpėjant, medžiui siurbiant mažiau vandens, lapai tampa pertekline prabanga ar net pavojumi medžiui. Žiemą, kai gausu sniego, lapija pasipuošusios medžių šakos nulūžtų. Todėl ima formuotis ląstelių skiriamasis sluoksnis, skiriantis lapkotį ir šakeles. Ateina metas, ir pamatome lapo paskutinį šokį“, – aiškina pašnekovas.

Nuo ko priklauso rudeninių lapų spalvos?

Gamtininkas pabrėžia, kad ne visi medžiai nusidažo rudeniškomis spalvomis vienu metu: net ir tos pačios rūšies medžiai vieni gali būti dar žali, o kiti jau pageltę ar paraudę. Net to paties medžio viršūnė gali nusidažyti, o apatinės šakos būti dar žalios.

Priežastys labai įvairios – medžiai, kaip ir kiti gyvi organizmai, auga skirtingomis sąlygomis. Reljefas, drėkinimas, augimas atviroje vietoje, tarp pastatų, pamiškėje ar miško gilumoje – sąlygos lemia, kada medis pradeda ruoštis žiemai.

„Yra medžių, krūmų, kurie nespėja nusidažyti rudens spalvomis ir nubarsto dar žalius lapus. Mūsų krašte tai iš pietų atvežti sumedėję augalai – alyvos, ligustrai. Savitas ąžuolų lapkritis – jų lapai sudžiūva, suvysta ant medžio ir lieka žiemai. Nubyra žiemą ar net pavasariop. O baltalksniams, juodalksniams nebūdingos rudeniškos spalvos – jų lapai krenta žali“, – teigia A. Kulbis.

Anot jo, bene didžiausia atspalvių paletė būdinga klevams. Ryškiai raudonos ir ugninės jų lapų spalvos atsiranda po stipresnio šaltuko. Kita vertus, vienu metu ir vienoje vietoje galime stebėti dar žalius, o greta – geltonus, raudonus klevus. Panašius Valstybės vėliavą atkartojančius medžius yra užfiksavę gamtos fotografai.

„Karotinams būdingos geltonos, oranžinės spalvos, antocianams – raudonos. Raudono atspalvio lapija rudenį pasipuošia putinai, ožekšniai, kai kurios kaulenių rūšys. Savitu atspalviu nusidažo bukai – mūsų parkų medžiai. Jų lapai rudenį būna intensyvios oranžinės spalvos“, – aiškina gamtininkas.

Fenologų išskiriamas periodas, vadinamas auksiniu rudeniu, yra gana trumpas. „Tuomet vietoje vėlyviausių gėlių žmonės grįžta namo lapų puokštėmis nešini, deda lapus į knygas. Dera prisiminti vieną gamtos taisyklę – tikrasis lapkritis vyksta spalį, o lapkričio mėnuo – jau nuogų medžių mėnuo“, – pabrėžia A. Kulbis.

Kai kurie medžiai lieka spalvingi iki Kalėdų

VDU Kauno botanikos sodo mokslininkas Kęstutis Obelevičius teigia, kad nuo pavasario medžių lapuose vyksta aktyvi fotosintezė, o šis aktyvus procesas baigiasi jų senėjimu.

„Senstančiuose lapuose sulėtėja fotosintezė, kvėpavimo procesai, sumažėja maisto medžiagų. Visa, ką augalas pagamina – baltymai, angliavandeniai – keliauja nebe į lapus, o paliekama vaisiams, kitų metų pumpurams. Visos šios paliekamos medžiagos kemša vandens indus ir lapai ima gelsti“, – aiškina jis.

Lapus žalia spalva nudažo jų chloroplastuose esantis chlorofilas. „Gamtoje niekas neatsiranda iš niekur ir nedingsta. Chloroplastai rudeniop virsta chromoplastais, kuriuose esama spalvotų medžiagų – karotinoidų, antocianų. Šios medžiagos gali būti nuo geltonos iki ryškiai raudonos spalvos. Jos skiriasi priklausomai nuo medžio rūšies“, – teigia K. Obelevičius.

Rudeniniai lapai pradeda kristi veikiami maceracijos. Tai toks procesas, kuomet, ištirpus tarpuląsčių medžiagai, audiniai suyra į ląsteles.

„Veikiami maceracijos, lapai atsiskiria nuo šakelių ir nukrenta. Jeigu lapai krenta vasarą, dažniausiai dėl to būna kaltas drėgmės trūkumas. Kai medžiui trūksta drėgmės, jis atsikrato lapais – jie pagelsta ir nukrenta. Rudenį šie procesai labai pagreitėja po šalnų. Jeigu nebus didelių šalnų, kai kurių medžių lapai gali kaboti beveik iki Kalėdų“, – aiškina K. Obelevičius.

Anot pašnekovo, ištvermingiausi medžiai, kurie spalvotais lapais puošiasi ilgiausiai – ąžuolai, bukai, skroblai. Tuo metu kitiems, pavyzdžiui, klevams, pakanka sulaukti pirmosios šalnos, po kurios visi lapai nukrenta.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Australijoje gelbėtojai skubėjo gelbėti krante įstrigusius banginius

Australų gelbėtojai penktadienį lenktyniavo su laiku, kad išgelbėtų 15 trumpapelekių grindų,...

Didžiojoje Britanijoje po 25 metų pertraukos pasaulį išvydo baltojo lokio mažylis

Didžiosios Britanijos karališkosios zoologų bendruomenės laukinės gamtos parko Škotijoje...

Dar nevėlu tvarkyti inkilus: nuo ko pradėti? (6)

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode minint Keturiasdešimties paukščių dieną buvo...

Floridos zoologijos sode pasaulį išvydo žirafos jauniklis

Vyriškos lyties Masai žirafos jauniklis pasaulį išvydo praėjusį savaitgalį JAV Floridos...

Sulos leidimo sezonas artėja: ko negalima pamiršti (25)

Įsibėgėjęs pavasaris ir skaisčiau šviečianti saulutė pažadino medžių syvuose sukauptus...

Top naujienos

Miltinio paveikslas: tai buvo žvėris ir Dievas, be lašo gailestingumo (18)

Aktoriaus ir režisieriaus Juozo Miltinio talentu ir indėliu į Lietuvos teatro istoriją neabejoja...

Kodėl Lietuva niekada negyveno taip gerai kaip Vakarai (151)

Lietuva niekada negyveno taip gerai, kaip Vakarų Europa, sako „Luminor“ banko vyriausiasis...

Naktinis reidas Vilniuje: girtas vairuotojas trenkėsi į elektros laidus tvarkiusius darbininkus (4)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė jau įprastą...

Orai: po šio savaitgalio gražių orų gali tekti laukti ilgai (11)

Savaitgalis bus malonus: vyrau sausi ir pavasariškai šilti orai. Deja, bet paskutinė kovo savaitė...

10 barzdotų moterų, metusių iššūkį visuomenei ir sulaužiusių stereotipus (92)

Daugiau nei prieš 100 metų vadinamosios „apsigimėlių parodos“ buvo gana populiarios. Ir kol...

Vieno pavasario mėnesio jau netekome: ar gali staiga atšilti? (54)

Nors po šilto savaitgalio sniegas į šalį dar sugrįš, reikia turėti vilties, kad iki Velykų jis...

Neseniai širdies draugą pristačiusi Asta Valentaitė vakarėlyje užminė mįslę (188)

Žinomo floristo Manto Petruškevičiaus dovanų ir gėlių salono „Flower Couture by Mantas...

Mokslininkai išsiaiškino, kas iš tikrųjų yra dykumoje rastas „ateivis“ (44)

Pietų Amerikos dykumoje rasti žmogų primenančios būtybės palaikai dėl savo išvaizdos primena...

Ligoninėse dešimtmečius nesikeičia patalynė: žmonės susirūpino higiena (163)

DELFI iš skaitytojo gavo neseniai darytą nuotrauką, kurioje – ligoninės patalynė ....

5 labai svarbūs patarimai perkantiems dar nepastatytą būstą (53)

Naujo būsto paieška – atsakinga ir paprastai daug laiko trunkanti veikla. Statistika rodo, kad...