O kurios varlės balsas toks skardus, kad išgirdęs jį imi dairytis paukščio? Paklausyti šio darnaus varlių orkestro ir susipažinti su Lietuvoje gyvenančiomis varliagyvių rūšimis kviečiama į renginį „Varlių balsų top 10“, kuris vyks gegužės 9 d. Verkių parke.

Dalyviai turės progą savo ausimis patirti, koks darnus ir dainingas gali būti pavasarinis varlių choras. Sužinosite, kurios dvi varliagyvių rūšys neskleidžia garso net juos primynus ir tai, kodėl nereikėtų jų nei mindyti, nei kitaip skriausti: išgirsite apie šių gyvūnų naudą ne tik ekosistemai, bet ir jums patiems.

Net nenutuokiate, kokie nemalonūs taptų vasaros vakarai, jei neliktų šių uodais ir kitais įkyriais vabzdžiais mintančių sutvėrimų. Deja, ši grėsmė reali: 5 iš 13 Lietuvoje gyvenančių varliagyvių rūšių yra įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą dėl grėsmės išnykti. Kokias grėsmes sukeliame aplink mus gyvenantiems varliagyviams ir kaip kiekvienas mūsų galime prisidėti prie jų išsaugojimo, papasakos Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistė Dalia Bastytė.

Dažno žmogaus artima pažintis su gamta prasideda nuo roplių ir varliagyvių: neretai tenka išgirsti istorijų apie pažinimo tikslais užkankintas varles ar gyvates. Deja, gyvūnui ši pažintis su žmogumi dažnai būna paskutinė, o visuomenėje giliai įsišaknijęs požiūris, kad šie „švelnių ir pūkuotų“ kategorijai nepriskiriami gyvūnai yra nemalonūs, neverti pagarbos, o neretai esą gali būti ir pavojingi. Keisti visuomenės požiūrį, sklaidyti mitus ir skiepyti pagarbą šiems gyvūnams imasi prieš keletą dienų įkurta Lietuvos herpetologų draugija, kuri renginyje pristatys savo siekius ir pakvies visus, neabejingus mūsų šalyje gyvenančių varliagyvių ir roplių likimui, tapti draugijos nariais.

Renginio metu rinksime gražiausiai kurkiančias varles – sukursime varlių balsų top 10. Sužinosime, kas drumsčia ramybę pritilus varlėms ir diskutuosime, ar egzistuoja gamtoje absoliuti tyla. Varlių „valgiaraštį“ vargu ar atsiras norinčių išbandyti, tačiau pavasarį laukuose apstu šviežių ir skanių augalų, iš kurių galite pasiruošti puikias vaišes. Sužinosite, kokius valgomus augalus galite skanauti gamtoje ir kaip geriausia juos paruošti vartojimui. Atidžiai apsidairę aplink, susirinksime čia pat augančius valgomus augalus ir kartu skanausime iš jų pagamintas salotas.

Organizatoriai (Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija, Lietuvos gamtos fondas ir Lietuvos herpetologų draugija) prašo nepamiršti, kad renginys vyks gamtoje ir dalyviams patiems pasirūpinti, kad nesušaltų ir nesušlaptų lyjant, turėtų ką pasitiesti ant žolės bei pasiimtų stalo įrankių jei norėtų paskanauti iš laukinių augalų pagamintų salotų.