aA
Paliūniškiečiai siunta – šią vasarą iš jų pavogė nuolat mikrobiologinės taršos lygius viršijusi vietos maudykla. Tačiau linksma neturėtų būti ir kitiems rajono gyventojams – mat per Paliūniškį plaukiantis Lėvuo į jį ištisai leidžiamas fekalijas neša tolyn.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© DELFI / Tomas Vinickas

Nušienautą, sutvarkytą ir svečių anksčiau dažnai lankomą Paliūniškio paplūdimį prie Lėvens jau kelintas mėnuo puošia tik skelbimas, kad čia maudytis draudžiama dėl padidėjusio mikrobiologinio upės užterštumo. Apie tai nuolat informuojama ir Paliūniškio bendruomenės internetinėje svetainėje.

„Įsismarkavo nuo pat vidurvasario. Kaip pradėjome liepą iš seniūnijos gauti pranešimus, kad draudžiama maudytis, tai vieną paskui kitą. Dieną kitą jau leidžia ir vėl tarša“, – pasakojo Paliūniškio bendruomenės pirmininkė Lijana Kubilienė.

Paskutinį kartą ji skundą dėl naujos taršos Lėvenyje, tarp abiejų gyvenvietės tiltų, kur įrengtas paplūdimys, išgirdo praėjusį šeštadienį. Paskambinęs vietos gyventojas pirmininkę patikino, kad upe plaukia fekalijų krūvos. Bjaurų reginį matė ir daugiau žmonių, kurie ilsėjosi ar žvejojo pakrantėje. Vaizdas, pasak liudininkų, buvo toks, lyg vienu metu būtų paleistas didelis kiekis srutų. Baisi smarvė netruko pasklisti krantuose.

„Aš pati viso to nemačiau, bet žmonės pasakojo, kad aišku, kokie teršalai plaukė Lėveniu. Paprašiau nufotografuoti, jog paskui galėtume pateikti įrodymus atsakingoms tarnyboms“, – teigė L. Kubilienė.

Aikštelė šalia Lėvens (I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr. / Sekundė)
Aikštelė šalia Lėvens (I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr. / Sekundė)

Pavargo nuo teršalų

Bendruomenės pirmininkė ir kiti Paliūniškio gyventojai stebisi, kaip per visą vasarą nesugebėta nustatyti šlykščios taršos šaltinio.

„Kažkas ateina, tyrimus padaro, o kas turi ieškoti šaltinio, nė nežinau. Kai tokia situacija, būtina sėsti į baidares, perplaukti rimtai ir surasti, kas mus nuodija. Dabar niekas nieko nežino.
Neturime įrodymų, bet žmonės spėja, kad viskas plaukia nuo Kaubariškio sodų“, – įtaria pirmininkė.

Jai pritarę gyventojai tvirtina, kad kai kurie minėtos sodininkų bendrijos gyventojai neturi kanalizacijos ir savo tualetų turtą paleidžia tiesiai į upę.

„Visų sodų niekas nepatikrins. Be to, Lėvuo mūsų rajone teka nuo pat Akmenių. Gal teršėjas net Kupiškio rajone. Tad negali sakyti, ar čia Kaubariškis, ar kas kitas. Ne taip paprasta rasti“, – kalbėjo Karsakiškio seniūnė Rima Jaškūnienė.

Seniūnė taip pat patvirtino, kad Paliūniškio maudykla šią vasarą buvo užteršta ne kartą. Ji tikisi, kad vietos gyventojai sąmoningi ir į įspėjimus reaguoja, nelipa maudytis į nešvarų vandenį. „Tarša pastebima ruožais – švaru, švaru ir pasipila. Pernai tokių dalykų nebuvo“, – sakė R. Jaškūnienė.

Kalbinti Paliūniškio gyventojai teigia girdėję, kad panaši tarša šią vasarą pastebėta ir prie Piniavos. Žmonės prisipažįsta siuntantys dėl tokios ekologinės situacijos savo aplinkoje, o dar labiau todėl, kad jos niekas tiek laiko nesutvarko. Sodininkai nesiskundžia Kaubariškio gyventoja Asta, gyvenanti visai netoli Lėvens, tvirtina, kad Paliūniškyje upe plaukiančių teršalų savo apylinkėse nepastebėjo.

Aikštelė šalia Lėvens (I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr. / Sekundė)
Aikštelė šalia Lėvens (I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr. / Sekundė)

„Ir maudytis einam, ir nieko panašaus nejaučiam“, – teigė pašnekovė.

Astos šeima savo namuose turi kanalizacijos valymo įrenginius, tad iš jos valdų nuotekos į aplinką pakliūti negali. Taip, pasak moters, gyvena ir kaimynai. Kaubariškio sodų bendrijos vadovas Algirdas Mingėla neslepia, kad kaip ir visoje Lietuvoje, taip ir jo gyvenvietėje nuotekų bėdos – tos pačios: kas turi valymo įrenginius, kam lauko tualetus išsiurbia samdyti automobiliai, o kažkas gal visą bjaurybę paleidžia į aplinką. Tačiau A. Mingėla tikina, kad šią vasarą taršos Lėvenyje ties Kaubariškiu irgi nepastebėjęs.

„Nesiginame, kad mes tikrai neleidžiame taršos – didelis miestelis, visko nepamatysi. Bet mus nuo Paliūniškio skiria 5 kilometrai, gal reikia pas juos pačius ieškoti kaltų, gal maudosi ir teršia. O jei mums bėdą meta, reikėtų ir mūsų upės atkarpoje vandenį ištirti ir tik paskui išvadas daryti“, – siūlo sodininkų bendrijos vadovas.

Jei taršos šaltinis, anot jo, toks didelis, gal reikėtų pirmiausia vietos ūkininkus, kurie laiko gyvulių fermas, patikrinti.

Aplinkosaugininkų nedomina

Be Paliūniškio maudyklos, kitos upės atkarpos Karsakiškio seniūnijoje netikrinamos. Panevėžio rajono savivaldybės gydytoja Renata Valantinienė informavo, kad iš viso Panevėžio rajone kiekvienais metais pagal rekomendacijas nuo gegužės 15-os iki rugsėjo 15 d. tikrinama 14 vandens telkinių. Oficialiai jie neturi maudyklų statuso. Paliūniškio paplūdimys – vienas tokių. Pernai čia buvo švaru, o šiemet keturis kartus ėmę vandens mėginius specialistai juose vis rasdavo viršytas žarnyno enterokoko normas.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© DELFI / Tomas Vinickas

Paprasčiau tariant, pasak R. Valantinienės, tai fekalijos, kurios žmogui gali sukelti įvairias infekcijas. Paskutinis tyrimas Paliūniškyje atliktas pirmadienį. Jo rezultatai bus aiškūs šios savaitės pabaigoje.

„Kalbėjome su seniūnija apie tai, bet rasti tą taršos šaltinį sudėtinga, – apgailestauja rajono Savivaldybės gydytoja. – Gal ir aplinkos apsauga turėtų ieškoti?“

Tačiau Aplinkos apsaugos departamento Panevėžio valdybos viršininkas Gintautas Andruškevičius patikino, kad bakterijos vandenyje – ne aplinkosaugininkų darbo sritis. Šie specialistai tiria tik organinę aplinkos taršą – tai gali būti naftos, biocheminiais produktai užteršta gamta. Taip pat aplinkosaugininkai matuoja deguonies kiekį vandens telkiniuose.

„Čia jau rūpesčiai dėl bakterijos. Jos, kaip matome, Baltijos jūroje baisias ligas gali sukelti. Mes tokios taršos netiriame. Savivaldybės pareiga tikrinti maudyklų vandenį“, – aiškino Panevėžio valdybos viršininkas.

Paliūniškio paplūdimys nėra oficiali maudykla. Ją gyventojai patys prižiūri, tvarko savo iniciatyva, įrengta tinklinio aikštelė. Prieš 7 ar 8 metus šioje vietoje dėl saugumo už Panevėžio rajono pinigus įrengtas naujas pėsčiųjų tiltas. Vietos bendruomenė norėtų valstybinėje žemėje esantį nedidelį paplūdimį perimti į savo rankas, kad galėtų jame šį tą daugiau įrengti, mat jauki vieta – ne tik vietinių traukos centras, čia atvyksta pasimaudyti ir svečių iš kitur.

„Sekundė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Nuo Everesto kalno surinktos šiukšlės paverstos meno instaliacija

Šiukšlės, surinktos nuo Everesto kalno, bus paverstos meno instaliacija šalia esančioje...

„National Geographic“ akiratyje atsidūrė lietuviškosios miegapelės: žinia apie jas pasklido po visą pasaulį (28)

Neries regioninis parkas kviečia paskaityti Neries regioninio parko ekologo Tado Bujanausko...

Šiaurės pašvaistė virš sniegu nuklotų miškų Laplandijoje

Ne visiems pavyksta tai pamatyti. Juo labiau - nufotografuoti. Šiaurės pašvaistė virš sniegu...

Lauke šąlantys galvijai sujaudino Panevėžio rajono gyventoją: ūkininko elgesiu moteris negali atsistebėti (109)

Šiomis dienomis šalčiui spaudžiant net iki -25 o C, dažnam į lauką net nesinori kišti nosies,...

Kas nutiko Lietuvos kiškiams? Pastebima tendencija, kuri visai nedžiugina (161)

Prieš 5 ir 6 metus Grynas.lt jau rašė apie tai, kad gamtininkai reiškia susirūpinimą dėl...

Top naujienos

Iš ES – griežtas perspėjimas farmacijos grupei „AstraZeneca“  analizė parodo visus galimus vakcinų nacionalizmo padarinius: rezultatai labai niūrūs (212)

Europos Sąjunga pirmadienį paskelbė griežtą perspėjimą farmacijos grupei „AstraZeneca“...

Per Lietuvą slinks galinga kritulių zona, numatomos labai sudėtingos eismo sąlygos (3)

Antradienio dieną per Lietuvą toliau slinks galinga kritulių zona. Numatomos labai sudėtingos...

Vilniaus r. susidūrė automobilis ir mikroautobusas: vienam žmogui prireikė skubios medikų pagalbos (19)

Vėlų pirmadienio vakarą Vilniaus rajone, Rakonių kaime, Piligrimų g., įvyko dviejų transporto...

Mums pažįstamą pasaulį pakeitusios pandemijos pabaigos nematyti: medikai jau baiminasi trečiosios bangos liudininkų prisiminimai, kaip viskas vyko (435)

Jau praėjo metai, kai pasaulyje pasklido nerami žinia apie Kinijoje užfiksuotą „paslaptingą...

Valstiečiams prabilus apie savo planą, įvardijo, kas jiems galėtų padėti ekspertai perspėja: tokių pastangų negana (181)

Seimo opozicijai vis dar nepavyksta sutarti dėl bendradarbiavimo. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų...

Kristina Solomnikova | D+

Kodėl vis dar seksualizuojame trumpus sijonus ir ar moteris su griežtu kostiumu – rimbo kirtis per vyrų ego? (1)

Itin trumpas sijonas? Hmm , tikriausiai – paleistuvė . Per laisvi, apkritę drabužiai? Fu ,...

Vladimiras Laučius. Nokdaunas Putinui (566)

Aleksejaus Navalno paraginta Rusija šeštadienį išėjo į gatves – nepaisant skeptikų...

Mano įsimintiniausia Valentino diena prasidėjo ant sniego, o baigėsi žvakių šviesoje (27)

Tai vyko 2016-aisiais, kai visą žiemą būdavo daug sniego. Tai buvo pati romantiškiausia mano ir...

Po naujausio vaizdo įrašo vėl įsisuko kalbos apie Donaldo Trumpo ir Melanios santykius (65)

Internete žaibiškai išplito naujas vaizdo įrašas, kuriame buvusi pirmoji JAV ponia Melania Trump...