Klasikinės ekologijos įprastas pavyzdys - eglių derėjimo poveikis visai ekosistemai. Iš tikro, eglės savo sėklomis maitina daugelį graužikų, o jais maitinasi plėšrūs žinduoliai ir paukščiai, pelėdos. Taigi, po gerų eglių derėjimo metų (kokie yra dabar) graužikų tampa labai daug, o jų gausa užtikrina sėkmingą lapių, mangutų, kiaunių, pelėdų, suopių dauginimąsi. Toks pakilimas trunka 3 - 4 metus, po to kuriam laikui stoja „liesi“ metai. 

Tačiau mūsų gamtoje yra ir dar vienas svarbus veiksnys, kuris lemia sėkmingų metų ciklą - lazdynų derėjimas. Mūsų lazdynų riešutus žmonės naudoja labai retai, jiems tenka tik labai menka jų dalis. Riešutus nuo pat rugpjūčio galo (taigi, dar nepilnai prinokusius) lesa geniai, riešutinės, kėkštai, graužia voverės, miegapelės, pelės ir pelėnai. Riešutų atsargas kaupia visi, kas tik gali. Nemažai riešutų lieka po nukritusiais lapais ir sunaudojama pavasarį. Dabar kaip tik jų lukštus galima rasti prie ąžuolų ar kitų medžių, turinčių storą žiauberę (paviršinį žievės sluoksnį), kurios plyšiai yra puiki vieta riešutams įsprausti ir kapoti. Taip juos lukštena bukučiai, geniai, kėkštai.

Dabar - pats lazdynų žydėjimas. Jau pilnai išspurę vyriškieji žirginiai nuo menko judesio sėja žiedadulkes, kurios turi patekti ant greta esančių moteriškųjų žiedų - pumpurėlių su rausvais išspurusiais plaukeliais. Šiemet žirginių nepaveikė šaltis, žydėjimo metu nelijo, tad lazdynų derlius turėtų būti geras.

Paprastasis lazdynas labai svarbus senos Europos gyventojų mitologijoje. Jis simbolizuoja gyvenimą, meilę, vaisingumą, nemirtingumą. Pagonys ir vėliau krikščionys mirusiems dėdavo į kapą paprastojo lazdyno šakeles. Be to, lazdynas reguliuoja drėgmę, lapais gerina dirvožemį. Tinka šlaitams sustiprinti, apsauginėms juostoms įrengti, taigi lazdynai yra svarbūs augalai.

Kartu su eglėmis, lazdynai turėtų suteikti pakankamai maisto miško gyvūnams, kurie duos stimulą daugeliui aukštesnėse ekologinės grandinės pakopose esančių rūšių. Taigi, žydintys lazdynai pranašauja sėkmingus metus.

Šaltinis
Temos
www.GRYNAS.lt