Ar pažįstam šį drugį ir viską apie jį žinome? Atrodo, taip. Tik vadiname jį įvairiai, įdomiausia - kad visi taip darydami esame teisūs. Pamenu, daugiau kaip prieš 30 metų Žuvinto rezervato jėgeris Justinas Varnagiris savo fenologiniuose užrašuose visada rašydavo: „...Kovo 25 dieną prie Radutinės stebėtas šaltekšninis drugys“. Pasirodo, taip jį daug kas seniau vadindavo ir, ko gero, buvo visai teisūs, nes citrinuko vardas apibūdina jo ryškią spalvą, gi šio drugio vikšrai maitinasi šaltekšnio lapais. 

Pavasrį citrinukai pabunda labai anksti. Juos pastebim užuovėjoje, miško pakelėje, kur saulė labiausiai šildo žemės paviršių. Kai kada jie pradeda skraidyti miške dar boluojant sniegui. Daugelis kitų ankstyvojo pavasario dieninių drugių yra kur kas jautresni temperatūrai, lyg saugodami save visada leidžiasi tik ant saulės sušildytų sienų, medžių kamienų. Citrinukai skraido po girią, nardo po pavėsius, leidžiasi ant žemės. Tokia ištvermė nestebina, ji būdinga šiai rūšiai. Ir ne tik ji.
Suradus tokius drugius atitirpusioje sniego properšoj visi nustemba. Tačiau stebėtis nereikia, jie net ir žiemą gali būti judrūs. Keletą dieną, kol vėl juos užsnigs ir ims šalti.
Citata
Citrinukai - suaugėlio stadijoje labai ilgai gyvenantys drugiai. Dabar stebimi individai iš lėliukių išsirito pernai liepą ar rugpjūtį. Visą likusią vasaros dalį ir rudenį (kai kada iki pat lapkričio) jie skraidė, bet ne ištisai, o savaitei - kitai pailsėdami pasislėpę tarp lapų, plyšiuose. Kai išalkdavo, jie vėl plasnodavo, iš žiedų gerdavo nektarą; nežinant jų biologijos tokiomis dienomis galima pamanyti, kad išsirito nauja citrinukų karta. Šios rūšies žiemojimas - vienas įstabiausių, nes suaugę drugiai nesislepia plyšiuose, palėpėse, bet įlenda tarp nukritusių lapų. Ant jų sninga, juos merkia lietus ir atlydžio vanduo. Suradus tokius drugius atitirpusioje sniego properšoj visi nustemba. Tačiau stebėtis nereikia, jie net ir žiemą gali būti judrūs. Keletą dieną, kol vėl juos užsnigs ir ims šalti.
Šie citrinukai  Rūdninkų girioje rasti 2009 m. vasario 8 dieną

Pavasarį citrinukai pakirsta anksti - tokiu metu stebime pavienius geltonus drugelius, bet neilgai. Atšilus iki + 15+16 laipsnių, prasideda jų skraidymas poromos - tada pamatome, kad patelės (jos daug blankesnės, kai kurios primena drugius baltukus) visada skrenda priekyje, o nuo jų atsilikę per sprindį ir visada laikydamiesi to paties atstumo (kai kas sako, kad jie surišti siūlu) plazda ryškiai geltoni, su pastebimomis oranžinėmis dėmėmis patinėliai. Jų vestuviniai skrydžiai truks dar ilgai, iki gegužės. Biržely iš kiaušinėlių, sudėtų ant šaltekšnių, išsiris maži žali vikšriukai, kurie labai aktyviai maitinsis ir sparčiai augs. Po Joninių vikšreliai virsta lėliukėmis, o po kiek laiko iš jų išsirita nauji geltoni citrinukai. Gamtos ratas sukasi toliau...

Citrinukų gamtoje niekada nebūna labai daug. Jų gausa nepriklauso nuo šiltos ar vėsios vasaros, nuo kitų veiksnių. Kol kas nežinomos ir tokio reiškinio priežastys. Gali būti, kad tą lemia ribotai augantis ir tik kai kur (dažniau pamiškėse, miško aikštelėse, drėgnuose papieviuose) randamas mitybinis augalas šaltekšnis. Tačiau tikėtina, kad didžiausią vaidmenį vaidina rūšies ištvermė ir gebėjimas išlikti ypač ekstremaliose sąlygose.

Top naujienos