aA
Šie metai miško gėrybių mėgėjams iš tiesų yra išskirtiniai, mat į miškus sugužėję grybautojai gali pasigirti ne tik kupinais krepšiais, bet ir pilnomis automobilių bagažinėmis. Vis dėlto neretai socialiniuose tinkluose grybautojai teiraujasi, ar jų rasti grybai iš tiesų yra valgomi, o galbūt nuodingi? Dėl šios priežasties „Delfi“ nusprendė pasidomėti, kokie grybai Lietuvoje yra patys nuodingiausi.
Nuodingi grybai
Nuodingi grybai

Gamtos tyrimų centro Mikologijos laboratorijos mokslininkas dr. Jonas Kasparavičius teigė, kad itin aiškių ribų tarp valgomų ir nevalgomų bei tarp nuodingų ir santykinai nuodingų grybų nėra. Mikologas aiškino, kad atpažinti grybus nėra lengva, o nuodingų grybų poveikis gali būti labai įvairus bei priklauso nuo daugybės veiksnių.

Nuodingoji tauriabudė
Nuodingoji tauriabudė
© wikipedia


Nevalgomi dėl daugelio priežasčių

Dr. J. Kasparavičius teigė, kad tiksliai pasakyti, kiek Lietuvoje auga nevalgomų grybų rūšių, nėra galimybių. Jis aiškino, kad taip yra todėl, jog kai kurių rūšių grybai Lietuvoje laikomi valgomais, o daugelyje Vakarų valstybių jie yra pripažinti nevalgomais. Anot mikologo, yra ir santykinai valgomų arba santykinai nuodingų grybų, tokių, kaip valgomasis bobausis, kuriuos galima vartoti maistui tik tinkamai apdorojus, tai yra kelis kartus nuvirus ar išdžiovinus ir tik po kurio laiko vartoti maistui.

Rausvėjančioji plaušabudė
Rausvėjančioji plaušabudė
© Wikimedia Commons nuotr.


„Dažniausiai grybai būna nevalgomi dėl kartaus ar aitraus skonio, kietos ar tiesiog grubios konsistencijos, nors gali būti ir dėl labai mažo dydžio. Daugumą visų šių grybų pažįsta tik specialistai, o jų maistinė vertė yra tokia, kad juos vartoti maistui didelės prasmės nėra.

Iš šiuo metu Lietuvoje žinomų maždaug 1500 kepurėtųjų grybų rūšių, apie 300 rūšių grybai yra laikomi valgomais, nors tai ir nereiškia, kad juos visus kas nors renka ir vartoja maistui. Akivaizdu, kad visų likusių niekas nevalgo. Jie yra nevalgomi todėl, kad jų niekas nepažįsta, jie atrodo nelabai maistingi ar yra maži ir sunkiai pastebimi. Kai kurie grybai nevalgomi todėl, kad jie auga tik po žeme ir labai retai randami ant dirvožemio paviršiaus“, – aiškino Gamtos tyrimų centro mikologijos laboratorijos mokslininkas.

Žalsvoji musmirė
Žalsvoji musmirė
© Wikimedia Commons

Nuodingiausi – 7 grybai

Mikologas prisiminė, kad anksčiau buvo teigiama, jog maistui galima būtų vartoti apie 100 rūšių grybų, tačiau tai tėra teorija. Mokslininkas teigė, kad jei dabar kas patikrintų kiek iš viso grybų rūšių renka Lietuvos grybautojai, greičiausiai gautas skaičius nesiektų net ir 30-ies.

Vis dėlto J. Kasparavičius išskyrė, kad maždaug 100 Lietuvoje augančių grybų rūšių yra nuodingos, o iš visų Lietuvoje augančių nuodingų grybų tik kiek daugiau nei 20 jų rūšių gali būti tikrai labai pavojingi žmogaus sveikatai ar net gyvybei.

„Visada ir visur iš pirmo karto mirtinai pavojingi yra tik kokie 7 rūšių grybai. Žinoma, nereikėtų pamiršti, kad net patys geriausi valgomieji grybai, jeigu jie buvo netinkamai ar atsainiai paruošti ir netinkamai vartojami ar saugomi, gali sukelti sunkius apsinuodijimus, o išskirtiniais atvejais net būti mirties priežastimi.

Aršioji tauriabudė
Aršioji tauriabudė
© wikipedia


Patys nuodingiausi iš Lietuvoje augančių grybų yra žalsvoji musmirė (Amanita phalloides), smailiakepurė arba baltoji musmirė (Amanita virosa), nuodingasis nuosėdis (Cortinarius orellanus), eglinė kūgiabudė (Galerina marginata), rausvėjančioji plaušabudė (Inocybe erubescens), aršioji tauriabudė (Clitocybe tornata), nuodingoji tauriabudė (Clitocybe dealbata)“, – vardijo dr. J. Kasparavičius.

Smailiakepurė musmirė
Smailiakepurė musmirė
© Wikimedia Commons nuotr.

Kaip atpažinti?

Mokslininkas aiškino, kad pasakyti, ar grybas yra valgomas, ar ne galima tik jį atpažinus, mat jokių specifinių visiems valgomiems grybams požymių nėra. Jie gali būti labai įvairaus dydžio, įvairių formų, spalvų, o tam tikrais atvejais ir skonio bei kvapo. Anot mikologo, nieko konkretaus apie grybų valgomumą nesako ir daugelio grybų savybė keisti spalvą – mėlynuoti, juoduoti, ruduoti ar geltonuoti juos pažeidus. J. Kasparavičius pabrėžė, kad tas pat pasakytina ir apie nuodingus grybus.

„Nemaža šių grybų dalis jokių neigiamų asociacijų nesukelia. Netgi atvirkščiai, daugelis grybų nepažįstančių žmonių mieliau įsidėtų į puodą žalsvąją musmirę nei melsvėjantįjį šilbaravykį. Nors pirmoji – mirtinai nuodinga, o antrasis – vartotinas maistui, nors daugelis to nedaro, nes bijo ar net šlykštisi.

Valgomus nuo nevalgomų ar net nuodingų grybų teoriškai įmanoma atskirti pagal kvapą, bet tai gali padaryti tik gyvūnai, turintys žymiai geresnę uoslę nei žmonės. Kol nebus išrasta pakankamai kompaktiška ir pakankamai jautri taip vadinama „elektroninė nosis“, šis metodas mums, žmonėms, netinka“, – įžvalgomis dalijosi mikologas.

Nuodingasis nuosėdis
Nuodingasis nuosėdis
© wikipedia

Pietūs gali baigtis mirtimi

Mokslų daktaras aiškino, kad nuodingų grybų poveikis žmogui gali skirtis priklausomai nuo to, kokios rūšies grybas buvo suvalgytas, nes atskirų rūšių grybai gamina kiek skirtingas nuodingąsias medžiagas ir skirtingus jų kiekius. Anot jo, gali skirtis ir šių medžiagų kiekiai vienos ir tos pačios rūšies grybų vaisiakūniuose. Taip pat poveikis priklauso ir nuo to koks kiekis nuodingų grybų buvo suvartotas.

„Skirtingi žmonės irgi yra nevienodai jautrūs grybų nuodams. Kai kurie kartūs ar aitrūs grybai, tokie, kaip kai kurios ūmėdės, piengrybiai, nelabai nuodingi grybai ar nedideli nuodingesnių grybų kiekiai gali tik suerzinti skrandį ir žarnyną, kas netrukus ar net iškart po valgio gali pasireikšti vėmimu, viduriavimu, o kai kuriais atvejais ir gastroenteritu.

Eglinė kūgiabudė
Eglinė kūgiabudė
© wikipedia


Užvalgius kitų, tikrai nuodingų grybų, kuriuose yra medžiagų, veikiančių nervų sistemą, pavyzdžiui, kai kurių musmirių, po kurio laiko, nuodams patekus į kraują, prasideda pykinimas, galvos svaigimas, kartais vėmimas, viduriavimas ir kitokie daugiau gydytojams žinomi simptomai. Apsinuodijęs tokiais grybais žmogus dažnai mato haliucinacijas. Suvalgius pakankamą pačių nuodingiausių grybų kiekį, kuris individualus kiekvienam žmogui, ir laiku nesikreipus į medikus, gali ištikti mirtis“, – aiškino mokslininkas.

Dr. J. Kasparavičius pabrėžė, kad suvalgius kai kurių nuodingų grybų apsinuodijimo požymiai pasireiškia ne iš karto po valgio, o tik praėjus kuriam laikui, kai jau būna pažeistos kepenys, inkstai ir kiti organai. Jis akcentavo, kad kuo ilgiau nepasireiškia apsinuodijimo požymiai, tuo situacija tampa tik sudėtingesnė, mat bėgant laikui mažėja galimybė tokį žmogų išgelbėti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(104 žmonės įvertino)
4.6154

Aplinkosaugininkai primena: laukinių gyvūnų ir paukščių maitinti dar nereikia

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai atkreipia dėmesį: šiuo metu dar nėra labai didelės...

Fotografės kadruose – neįtikėtina Lietuvos gamta: vaizdai gniaužia kvapą (22)

Išvysti laisvai gamtoje gyvenančius laukinius gyvūnus – tikra retenybė, o kai kurie iš jų...

Gyventojų įrengtos lesyklėlės jau sulaukė pirmųjų svečių: o kas užsuka pas jus? (25)

Prasidėjus šalčiams daugelis savo lesyklėlėse jau sulaukė pirmųjų lankytojų. Socialiniuose...

Balta žiema pradžiugino ne tik žmones: pagundai padūkti sniege neatsispyrė ir vilkai (14)

Pagaliau galime pasakyti, kad sulaukėme tikros baltos žiemos. Paspaudus šaltukui iškrito pirmas...

Paaiškino nepaprastą žiemos fenomeną: kodėl šiuo metu stoja tokia ramybė? (2)

Daugeliui žmonių žiema asocijuojasi su nepaprasta ramybe ir tyla, tarsi visi garsai būtų kiek...

Top naujienos

Diena, kurios su nerimu laukia pasieniečiai: Lukašenkos režimo reakcija – nenuspėjama (39)

Gruodžio 8 dieną įsigalios JAV sankcijos vienai didžiausių trąšų gamintojų pasaulyje „...

D+Edgaras Savickas

Ilja Laurso patarimai investuojant: kurios turto klasės uždirba daugiausiai

1972 metais įvyko dolerio atrišimas nuo aukso standarto ir nuo tada visas technologinis progresas...

Kauno Rotušės aikštėje liepsnojo miesto Kalėdų eglė, įtariamas padegimas (9)

Šeštadienio naktį į „Kas vyksta Kaune“ redakciją pradėjo plaukti siaubingi vaizdai iš...

Žiemiški išbandymai tik didės: jau iškart po savaitgalio – ženklūs temperatūros pokyčiai (5)

Savaitgalį mūsų orus lems masyvus ciklonas, kuris driekiasi nuo Atlanto. Šeštadienio diena visoje...

D+Vytenis Miškinis

Žinomo advokato nužudymas virto painiu detektyvu: po nusikaltimo sustojo net Vilniaus tarybos darbas (1)

Tai buvo bene įžūliausias praėjusio dešimtmečio nusikaltimas – pačiame Vilniaus centre vidury...

Jasikevičius mūšio pabaigoje pasigedo auklėtinių brandos, o Atamano asistentas gyrė Jokubaitį

Po „Barcelonos“ pergale pasibaigusio trilerio Stambule katalonų ekipos vedlys Šarūnas...

„Sekso ir miesto“ žvaigždė Kristin Davis serialo tęsinyje atrodo neatpažįstama: sulaukė kritikos dėl esą prasto chirurgų darbo

Kultinio serialo „ Seksas ir miestas “ žvaigždė Kristin Davis sulaukė gerbėjų kritikos,...

D+Algis Bumblauskas

Tuo metu lietuviai kentėjo nuo maisto pertekliaus, bet į šalį keliavo traukiniai su užrašais „Badaujančiai Lietuvai“ (4)

Sovietmetis kažkaip neatsiejamas nuo rusų, tie žodžiai, rodos, neatskiriami, tarsi papildo vienas...

Derybos dėl Ukrainos žlugo neprasidėjusios: jau laukiama Rusijos specialaus desanto pasirodymo (416)

Vladimiras Putinas nubrėžė raudonąsias linijas, siūlydamas pasidalinti įtakos zonomis...

Klaipėdos rajone tūkstančiais lempučių sužibo pagrindinė eglė (5)

Klaipėdos rajonas pradeda švenčių laukimą – penktadienį Gargžduose vykusios šventės metu...