aA
Vilkpėdės gyventojai netruko pastebėti, kai jų rajone prieš keletą metų buvęs vieno aukšto į kultūros paveldo sąrašą įtrauktas gydyklos pastatas išstypo dvigubai, buvo renovuotas ir dar buvo aptvertas tvora. Į aptvertą teritoriją pateko ir dalis valstybinio miško. Vietiniai, tylėję keletą metų ir laukę, kad kažkas įves tvarką, liko baisiai nusivylę - iki šiol niekas negali įvesti tvarkos.
Aptvėrė valstybinio miško dalį tvora
Aptvėrė valstybinio miško dalį tvora
© DELFI montažas

Tvorų negali būti niekur

Valdininkai gūžčioja pečiais – jie pripažįsta, kad pažeidimų yra, paskirtos net ir baudos, tačiau tvora kaip stovėjo, taip ir stovi, o kada bus nuimta – niekas pasakyti negali.

DELFI gavo informacijos, kad Vilkpėdėje, Šlaito gatvėje, stovi namas, kuris patenka į kultūros paveldo sąrašus. Tai reiškia, kad namą norint rekonstruoti, būtina tam gauti Kultūros paveldo departamento leidimus. Aplink sklypą driekiasi Vilniaus miesto savivaldybės urėdijai priklausantys valstybiniai miškai, tačiau sklypo savininkas tvora apsitvėrė ne tik jam priklausančią teritoriją, bet ir dalį valstybinio miško.

GRYNAS.lt jau anksčiau yra rašęs, kad pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus joks miškas – nei privatus, nei valstybinis - negali būti aptvertas aklina tvora taip, kad į jį negalėtų patekti bet kuris pilietis. Kiekvienas žmogus turi teisę lankytis miškuose ir šios teisės niekas negali apriboti. Anksčiau kalbintas Valstybinės miškų tarnybos direktorius Paulius Zolubas yra sakęs, kad anksčiau buvo leidžiama miškus apsitverti tuo atveju, jei jie juosė sodybą. Tačiau šita nuostata dabar yra panaikinta.

Vis dėlto praktiniai pavyzdžiai byloja, kad tvorų aplink sodybas ar privačius namus netrūksta. Vienas tokių atvejų užfiksuotas minėtoje Šlaito gatvėje.

Sako, kad įstatymai sukurti pažeidėjų naudai

DELFI šaltinių teigimu, už tai, kad sklypo savininkas apsitvėrė jam nepriklausančią valstybinio miško dalį jam teko susimokėti apie 145 eurų (500 litų) baudą. Tai nutiko prieš trejetą metų, dar 2012 m. Sklypo šeimininkai yra kreipęsi į Valstybinę miškų kontrolės tarnybą dėl sklypo ribų patikslinimo. Jeigu tai bus padaryta, valstybinės miško žemės, patenkančios į sklypo teritoriją, gali būti išbrauktos iš valstybinių miškų registro ir atitekti sklypo savininkams. Taip gali nutikti tokiu atveju, jei bus sutvarkyti dokumentai ir sklypo teritorija bus patikslinta pagal anksčiau buvusio sklypo ribas.

„Tenai buvo asocialių asmenų rinkimosi ir nakvojimo centras, aš ir pats tą vietą apeidavau per keletą šimtų metrų, nes priėjus arčiau pakliūdavau į „minų“ lauką. Todėl labai apsidžiaugiau, kad atsirado žmogus, kuris išdrįso įsigyti tokią vietą, bet sutvarkęs teritoriją, jisai panoro ją ir užsitverti, bandžiau atkalbėti, tačiau jis nepaklausė“, - sakė DELFI šaltinis, nenorėjęs būti minimas vardu.

Jo žiniomis, sklypo šeimininką, Lietuvoje žinomą verslininką, nuimti tvorą bandė atkalbėti ne vienas valdininkas. Arba buvo prašoma bent jau palikti laisvą praėjimą į aptvertą teritoriją. Tačiau verslininkas turėjo savo nuomonę šiuo klausimu: „Jis motyvuoja tuo, kad įdėjo didžiules lėšas į šios teritorijos sutvarkymą ir negalės žiūrėti, kaip nieko prie to neprisidėję piliečiai vedžios šunis į šią teritoriją tuštintis“, - pasakojo gerai šią situaciją žinantis valdininkas.

Jei nepavyktų susitarti gražiuoju, o patikslinus sklypo ribas į jas vis tiek nepatektų valstybinio miško dalis, beliktų vienas kelias – teisminis. 

„Man irgi nepatinka, kad įstatymai sukurti pažeidėjų naudai, gali laisvai užsitverti tvorą ir būti tiktai nubaustas, o kad galėtum ją nuimti prasideda ilgas teismų maratonas“, - sakė DELFI šaltinis.

Vietiniai Vilkpėdės gyventojai GRYNAS.lt žurnalistams yra sakę, kad juos labiausiai trikdo faktas, kad kol vieni gyvena laikydamiesi visų reikalavimų, kiti įsigudrina šalimais apsitverti miškus ir niekas dėl to nesuka galvos.

Kultūros paveldo departamentas: jie sako, kad nespėjo

Tai, kad minėtame sklype ne viskas vyksta pagal įstatymus, pripažįsta ir Kultūros paveldo departamentas. Pasiteiravus, ar specialistams žinomas faktas, kad į kultūros paveldo sąrašą įtrauktame pastate pristatytas antras aukštas ir rekonstruotas namo išorinis fasadas, departamento specialistai pripažino, kad šis faktas nustatytas seniai, tačiau iki šiol nustatyti pažeidimai nepašalinti.

„Kultūros paveldo departamentas 2012 m. kovo mėnesį fiksavo savavališkai atliktus gydyklos pastato Šlaito g. 20, Vilniuje, rekonstravimo darbus. Raštu informavo Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją, prašydami imtis priemonių savavališkos statybos padarinių pašalinimui. Departamento direktorės sudaryta komisija 2015-09-07 aktu nustatė žalos žydį, t. y. savavališka statyba ant esamų pirmo aukšto sienų pristatant mansardinį II-ą aukštą buvo sunaikintos vertingosios savybės – tūris“, - situaciją komentavo Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinio padalinio vyr. valstybinė inspektorė Nijolė Vaitiekūnaitė.

Tenai buvo asocialių asmenų rinkimosi ir nakvojimo centras, aš ir pats tą vietą apeidavau per keletą šimtų metrų, nes priėjus arčiau pakliūdavau į „minų“ lauką. Todėl labai apsidžiaugiau, kad atsirado žmogus, kuris išdrįso įsigyti tokią vietą.
DELFI šaltinis

Jos teigimu, atliekant pastato rekonstrukciją pažeistos gydyklos vertingosios savybės - fasadų architektūrinis sprendimas: plytų stilius, fasadų architektūrinės tūrinės detalės, fasadų apdaila ir puošyba. Paskaičiuota, kad žalos dydis sudaro 66,9 tūkst. eurų (230 683 Lt).

„Departamentas kreipėsi į Prokuratūrą dėl didelę kultūrinę reikšmę turinčios vertybės sunaikinimo. Prašėme pradėti ikiteisminį tyrimą. Prašymas atmestas, perėjęs visas instancijas. Nurodyta, kad statytoja atlieka veiksmus, siekiančius žalą atlyginti, t. y. parengė projektinius pasiūlymus, pateikė prašymą sąlygoms išduoti ir kt. projektavimus darbus“, - aiškino N. Vaitiekūnaitė.

Statytoja pateikė techninį rekonstravimo projektą, departamento Vilniaus teritorinis padalinys 2013-07-17 projektui pritarė, 2014-01-16 Vilniaus miesto savivaldybės administracija išdavė statybos leidimą rekonstravimui. Leidimas išduotas pagal suderintą projektą.

„Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija fiksavusi, kad pastatas nėra perstatytas pagal suderinto projekto sprendinius, su ieškiniu dėl įpareigojimo pašalinti savavališkos statybos padarinius kreipėsi į teismą. Byla išnagrinėta teisme, kitą savaitę bus skelbiamas sprendimas“, - sakė N. Vaitiekūnaitė.

Anot jos, statytojas žalą atlyginti lyg ir pasiruošęs, bet teisme nurodė, kad nespėjo perstatyti statinio. „Leidimas galioja dar ilgą laiką, bet savavališkos statybos bus šalinamos. Termino iki kada turi pašalinti nėra“, - sakė Kultūros paveldo departamento vyr. inspektorė.

Specialistė patikslino, kad nėra taip, jog kultūros paveldo objektuose nėra galimos jokios rekonstrukcijos, tiesiog visi pakeitimai turi būti derinami su Kultūros paveldo departamentu. „Įstatymu yra numatytos pastato vertingosios savybės ir jas draudžiama naikinti“, - sakė N. Vaitiekūnaitė.

Savivaldybė: sklypas gali būti „išjungtas“ iš valstybinės miškų žemės

Savo ruožtu Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento Miesto tvarkymo skyriaus vyr. specialistas Stasys Urvelis GRYNAS.lt patvirtino, kad savivaldybei žinomas aptvertos valstybinės miško žemės faktas, tačiau kol vykdoma sklypų papildoma inventorizacija, tolimesnių veiksmų nesiimama.

„Mes šį atvejį fiksavome 2012-03-22 dieną surašydami administracinės teisės pažeidimo protokolą,  kurį perdavėme Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus Vilniaus teritoriniam poskyriui. Atsakingas už statybos darbus pilietis buvo nubaustas pagal 52(2) straipsnį už žemės naudojimo reikalavimų pažeidimą. Savininkas buvo įspėtas, kad jo sklypas suformuotas ant dalies valstybinio miško žemės“, - situaciją komentavo valdininkas.

Atliekant pastato rekonstrukciją pažeistos gydyklos vertingosios savybės - fasadų architektūrinis sprendimas: plytų stilius, fasadų architektūrinės tūrinės detalės, fasadų apdaila ir puošyba. Paskaičiuota, kad žalos dydis sudaro 66, 9 tūkst. eurų (230 683 Lt).
Citata

Anot jo, šiuo metu valstybinėje miškų kontrolės tarnyboje vyksta 2012 m. VĮ Valstybinio miškotvarkos instituto atliktos miškų inventorizacijos papildoma sklypų inventorizacija, į ją pakliūna ir minėtas sklypas Šlaito g.

„Kada bus patvirtinti papildomos inventorizacijos duomenys ir jeigu sklypas nebus „išjungtas“ iš valstybinės miško žemės, kreipsimės į Nacionalinę žemės tarnybą ir Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos Valstybinės priežiūros skyrių dėl neteisėtų statinių likvidavimo teisminėmis priemonėmis“, - sakė S. Urvelis.

Su pačiu verslininku GRYNAS.lt žurnalistams susisiekti nepavyko.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Žinutė verslui: 1 iš 4 lietuvių prioritetą teikia tvariems produktams (2)

Smulkusis verslas yra ekonomikos augimo pagrindas. Tai puikiai iliustruoja Lietuvos pavyzdys –...

Neįtikėtinas įžulumas: mišką pavertė 2 tūkst. stiklo butelių sąvartynu (8)

Vilniaus miškų kontrolės skyriaus pareigūnai gavę pranešimą apie teršiamą mišką, skubiai...

Aplinka rūpi ir per atostogas: pajūryje grąžinta trečdaliu daugiau stiklinių užstato pakuočių

Per tris šių metų vasaros mėnesius Lietuvoje gyventojai į taros surinkimo vietas grąžino per...

Sugriežtintas pelenų ir šlako atliekų tvarkymas: nuo šiol bus galima naudoti keliams tiesti

Aplinkos ministerija sugriežtino atliekų deginimo metu susidariusių nepavojingųjų pelenų ir...

Rokiškio rajone tikrinti atliekų vežėjai pasirodė pavyzdingai: pažeidimų nerasta

Kupiškio aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai, vykdydami „Atliekų vežimo“ reidą kelyje...

Top naujienos

COVID-19 rodikliai blogėja kasdien ir kone visose kreivėse: siūlo apie atlaisvinimus negalvoti – laukia sunkiausias mėnuo (649)

Epidemiologinė situacija Lietuvoje ir toliau prastėja. Kai kuriomis dienomis nustatoma net daugiau...

Agnė Keizikienė | D+

Nemetate daiktų, nes „gal prireiks“: psichiatrė papasakojo, kada tai gali tapti rimta liga

Sutikite, kad dažnai besitvarkant išsprūsta frazė: o gal prireiks? Atidedate daiktą, o po metų...

Po rinkimų karnavalo Rusijoje įspėja: gali baigtis liūdnai (487)

Tai nebuvo rinkimai. Su tokiu teiginiu kalbėdami apie Rusijos parlamento rinkimus sutinka dauguma...

Viceministrė: šią savaitę gali būti sprendimų dėl griežtesnių ribojimų uždarose patalpose (111)

Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė žada, kad jau šią savaitę gali...

Vėsūs orai dar nesitrauks, o ketviradienis atneš lietų (1)

Antradienio dieną išliksime ciklono, kurio centras yra į rytus nuo Lietuvos, įtakoje.

Lietuvos sąjungininkai – apie dūrį į nugarą: pasekmės gali atsirūgti visai NATO (333)

Dūris į nugarą, išdavystė! Tokios tulžingos reakcijos pasipylė iš Paryžiaus po to, kai...

Pajūryje sutiktas roplys nustebino daugelį: priminė žinomą lietuvišką pasaką (17)

Rašytojas Vytautas V. Landsbergis feisbuke pasidalino vaizdo įrašu, kuriame nufilmuotas pajūryje...

Po dramatiško „Žalgirio“ starto – Schillerio pastabos ekipai: turime apie daug ką pasikalbėti paaiškino, kodėl Kalnietis žaidė 7 min. (15)

Kauno „Žalgiris“ turėjo kautis iki paskutinės minutės, jog „Betsafe-LKL“ starte palaužtų...

Kankina nemiga ir chroniškas nuovargis? Genialią idėją pateikė dizaineris Robertas Kalinkinas (15)

Atostogų į Tenerifę su šeima išvykęs dizaineris Robertas Kalinkinas kartu pasiėmė ir...

Mirties slėniu praminta vieta Žemėje: koją čia įkelti gali tik drąsiausi, teritorija pažymėta specialiais ženklais (4)

54 laipsniai Celsijaus - tokia temperatūra čia užfiksuota šių metų birželio 17 dieną. Ir tai...