aA
Ketvirtadienį Neries ir Žeimenos upėse pasklido aplinkosaugininkų desantas. Kartu su aplinkos viceministrais valtimis plaukę pareigūnai nesitikėjo nustatyti tokių grubių aplinkosaugos pažeidimų, kurie, kaip iki tol manyta, beveik išnyko. Visgi taip nėra: visą dieną plušėję aplinkosaugininkai į krantą grįžo pilnomis valtimis tinklų, pričiupo nelegalų tinklų prekeivį ir nustatė eilę kitų pažeidimų.
Viceministras A. Petkus su aplinkosaugininkais matuoja iš vandens ištrauktą gaudyklę
Iš vandens ištraukta per didelė gaudyklė
© T. Janonio nuotr.

Dėmesį patraukė į upę vingiuojanti žarna

Iš anksto buvo gerai apgalvoti du maršrutai. Todėl viena komanda leidosi Nerimi, o kita, kurią sudarė ne tik aplinkosaugininkai, bet ir aplinkos viceministras Linas Jonauskas bei Aplinkos apsaugos agentūros vadovai, plaukė Žeimenos upe. Po reido abiejų komandų pareigūnai teigė, negalėję patikėti, kad per vieną dieną pavyks užfiksuoti tokių grubių aplinkosaugos pažeidimų. Pasirodo, kad didžiulės baudos neatgraso nuo tinklų statymo ir prekybos jais.

Keliasdešimt kilometrų už Vilniaus prasidėjusi kelionė tik išplaukus nieko netikėto nežadėjo. Buivydžiuose link sostinės dviem valtimis pajudėję aplinkosaugininkai, aplinkos viceministras Almantas Petkus ir GRYNAS.lt žurnalistai išsiskirstė taip, kad galėtų apžiūrėti abu upės krantus. Tai svarbu, kadangi nelegalūs tinklai visuomet statomi pakrantėse.

Tačiau patikrinimo metu buvo ieškoma ne tik tinklų. Buvo patikrinti žvejai, ieškota nelegalių tvorų, žvalgytasi vamzdžių, kuriais į upę galimai teka nuotekos. Taip pat buvo užsimota įvertinti ir poilsiautojų elgesį: ar laužai kuriami tik laužavietėse, o mašinos ir palapinės nestatomos per arti upės.

Reidą organizavę aplinkosaugininkai puikiausiai žino karštuosius taškus, kuriuose dažniausiai nustatomi brakonieriavimo atvejai, todėl tas vietas pareigūnai tikrino itin atidžiai. Anot jų, tokių vietų nėra jau taip ir mažai. Tiesa, labiausiai brakonieriai suaktyvėja, kai prasideda lašišinių žuvų nerštas.

Nuplaukus keletą kilometrų aplinkosaugininkų akį patraukė ant Neries kranto stovinti sodyba iš kurios į upę vingiavo žarna. Tuomet pareigūnams kilo įtarimas, kad tokiu būdu į vandenį gali būti leidžiamos nevalytos nuotekos. Tačiau detaliau apžiūrėjus įrenginį paaiškėjo, kad tai – laistymo sistema, kuria gyventojai nuo perdžiūvimo saugo daržus.

Prie Neries – neaiškios paskirties statiniai

Nuplaukus dar toliau Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnams į akis krito netoli vandens stovintis neaiškus statinys. Į krantą pirmas išsilaipinęs departamento direktorius Egidijus Anulis netoliese rado ir dvi į vandenį sumerktas meškeres.

Tinklo naudojimas yra grubus brakonieriavimo atvejis. Todėl iš vandens ištraukę ir į valtį tinklą įsidėję pareigūnai suskubo švartuotis prie kranto ir leidosi ieškoti įžūlaus brakonieriaus, nesibaiminančio brakonieriauti vidury dienos.
Citata

Greičiausiai nedidelėje iš polietileninės plėvelės ir kitų medžiagų suręstoje pašiūrėje nuolat gyvenama. Tai išdavė į krūvą sumesti skudurai, ant kurių, galima spėti, miegama, ir kiti netvarkingai suversti daiktai. Tačiau gyventojo mažoje pašiūrėje, kurios viena pusė atvira, nebuvo.

Už kelių kilometrų, tik jau kitoje Neries pusėje, surastas visas panašių pašiūrių miestelis. Tiesa, jos buvo žymiai didesnės. Į krantą išsilaipinę GRYNAS.lt žurnalistai nusprendė, kad šiuose „nameliuose“ gyvenama, nors aplink žmonių ir nesimatė. Atvirose iš atliekų suręstų lūšnų patalpose stovėjo stalai, daiktai, primenantys lovas. Be to, prie medžio buvo paremtas dviratis, netoliese mėtėsi nepripūstos valtys, ant statinio sienos buvo priklijuotas autobusų tvarkaraštis, o po krūmu buvo prikišta tuščių alaus ir stipresnių alkoholinių gėrimų butelių.

Savadarbį žvejybos įrankį teko konfiskuoti

Kiek toliau aplinkosaugininkai krante sutiko du žvejojančius berniukus. Tačiau žvejo bilieto parodyti inspektoriai neprašė, nes nepilnamečiams iki 16 metų jo nereikia. Pasidomėjus, kaip sekasi žūklė, jaunieji žvejai sakė, kad prastai. Juodu dar nieko nebuvo sugavę.

Visgi aplinkosaugininkai labiausiai liko nustebę didžiausiais dienos „laimikiais“, kurių rasti jie tikrai nesitikėjo. Inspektoriai valtimi priplaukę vieną netoli upės esančią sodybą sulėtinę greitį ėmė atidžiai stebėti pakrantę. Paprašius paaiškinti, kodėl jie taip elgiasi, jie tikino, kad toje vietoje reikalinga griežtesnė kontrolė, kadangi rudenį ten buvo nustatytas brakonieriavimo atvejis – sodybos gyventojas į Nerį buvo įmerkęs tinklus. Nustačius pažeidimą vyrui buvo skirta didelė piniginė bauda.

Tačiau ketvirtadienį paaiškėjo, kad vienos pamokos brakonieriui buvo per mažai. Atidžiai apžiūrėję prie jo sodybos esančią pakrantę iš pradžių pareigūnai rado bučių. Tai yra leistina priemonė, jei ja gaudomos ne žuvys, bet vėžiai. Visgi pareigūnai nusistebėjo, kad bučius pastatytas, nors Neryje vėžių niekas negaudo.

Ant kalno užlipę pareigūnai rado kartą jau pričiupto brakonieriaus sodybą. Visgi paties vyro pareigūnams rasti nepavyko. Tikriausiai jis spėjo pasislėpti. Tačiau buvo matyti, kad namuose žmogaus visai neseniai būta – ant staliuko buvo padėti ką tik surinkti grybai, visos durys buvo praviros.
Citata

Vis dėlto geriau apsidairę inspektoriai ištraukė dar vieną vandenyje buvusį savadarbį žvejybos įrankį. Tik šį teko konfiskuoti, kadangi jis nėra pritaikytas mėgėjiškai žūklei – gaudyklė buvo per didelė nei leidžia mėgėjiškos žūklės taisyklės. Tačiau abiejuose žvejybos įrankiuose žuvies nebuvo.

Tinklo rasti aplinkosaugininkai nesitikėjo

Ir tai nebuvo paskutinis aplinkosaugininkų radinys. Šalia jie rado nedidelį tinklą. Šis radinys gerokai pakeitė aplinkosaugininkų nuotaiką. Tinklo naudojimas yra grubus brakonieriavimo atvejis. Todėl iš vandens ištraukę ir į valtį tinklą įsidėję pareigūnai suskubo švartuotis prie kranto ir leidosi ieškoti įžūlaus brakonieriaus, nesibaiminančio brakonieriauti vidury dienos. Gerai bent tiek, kad į tinklą dar nespėjo įsipainioti žuvys.

Ant kalno užlipę pareigūnai rado kartą jau pričiupto brakonieriaus sodybą. Visgi paties vyro pareigūnams rasti nepavyko. Tikriausiai jis spėjo pasislėpti. Tačiau buvo matyti, kad namuose žmogaus visai neseniai būta – ant staliuko buvo padėti ką tik surinkti grybai, visos durys buvo praviros.

Įdomu tai, kad prikuistą kiemą gerai apžiūrėję inspektoriai surado dar daugiau tinklų. Visi jie buvo konfiskuoti. Galiausiai buvo aplankyti artimiausi kaimynai. Tačiau jie vertingos informacijos nesuteikė. Moteris teigė nežinanti, kur dingo jos kaimynas.

Nors įtariamo vyro surasti nepavyko, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Sigitas Mikėnas GRYNAS.lt pripažino, kad jam taip lengvai išsisukti nuo atsakomybės nepavyks. Neleistinus žvejybos įrankius naudojęs vyras bus priverstas atvykti pas aplinkosaugininkų. Ir jam už grubų aplinkosaugos taisyklių pažeidimą teks nemenkai paploninti piniginę.

Suradus tinklus aplinkosaugininkai darbo nebaigė. Plaukdami toliau jie surado be žvejo bilieto žvejojusį vyrą. Todėl neliko kitos išeities kaip tik surašyti protokolą. Ir galiausiai pro pareigūnų akis neprasprūdo be leidimo nukastas upės šlaitas. S. Mikėnas sakė, kad tai yra apsauginės vandens juostos pažeidimas, todėl žemės savininkas už tai bus nubaustas.

Aptiko nelegalių statinių

Pilnas valtis draudžiamų žvejybos įrankių prisikrovę aplinkosaugininkai, kelionę pradėję netoli Lietuvos ir Baltarusijos sienos, plaukė iki Vilniaus centre esančio Baltojo tilto. Nerimi plaukusių ir maždaug 68 kilometrus įveikusių aplinkosaugininkų dienos „laimikis“ buvo tikrai įspūdingas, tačiau kolegoms nenusileido ir Žeimenos upe plaukę pareigūnai.

Aplinkos viceministras L. Jonauskas informavo, kad komanda, su kuria kartu jis plaukė Nerimi, tik 21 val. parplaukė į Vilnių. Pašnekovas pripažino, kad per visą dieną nustatyta labai daug pažeidimų. Aplinkosaugininkai Žeimenos pakrantėse aptiko daugiau nei 10 nelegalių tvorų ir maždaug 10 kitų statinių, tokių kaip gyvenamieji namai, pirtys, statiniai miške ir pan. Visi šie pažeidimai užfiksuoti ir bus tiriami.

Galiausiai L. Jonauskas atskleidė, kad Pabradės žvejybos parduotuvėje pavyko nučiupti be specialaus leidimo tinklus pardavinėjančius prekeivius. Šios prekės buvo konfiskuotos, verslininkų laukia bauda nuo 2000 iki 4000 Lt.

Taip pat aplinkosaugininkai pričiupo neteisėtą žvejybos įrankį – žeberklą – naudojusį žveją. Tačiau žuvies jis dar nebuvo spėjęs pagauti. Be to, užfiksuota žvejybos be žvejo bilieto atvejų. Tačiau aplinkos viceministras paminėjo, kad dalis žvejų, pamatę aplinkosaugininkus, ėmė bėgti palikdami savo žvejybos įrankius ir laimikius.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Viktorija Dačinskaitė | D+

Daugelio Lietuvos gyventojų laukia pokyčiai: iki 2023 m. teks atsisveikinti su individualiu nuotekų tvarkymu

Apie Lietuvos įsipareigojimus iki 2023 metų atsisakyti lauko tualetų tankiau apgyvendintose...

Aplinkosaugininkai įspėja poilsiautojus: gamtoje laiką leiskite atsakingai (2)

Atšilus orams gyventojai patraukia į gamtą: lankosi parkuose, prie vandens telkinių, žvejoja....

Prienuose liepsnojo miškas: spėjama, kad gaisrą sukėlė neatsargus žmogaus elgesys

Ketvirtadienio popietę Valstybinių miškų urėdijos miškininkai bei gaisrininkai suskubo gesinti...

Lietuvių idėja tarptautiniame hakatone: iš parduotuvės namo parsineškite ne plastiką, o būsimus augalus

Šiandieninė jaunoji karta ateityje tikrai susidurs su įvairiais aplinkosaugos iššūkiais. Kodėl...

Aplinkosaugininkai aiškinasi taršos Nemune ties Kaunu priežastis

Aplinkosaugininkai, nuolat gaunantys pranešimų dėl taršos Nemuno upėje ties Kaunu, aiškinasi jos...

Top naujienos

Tomas Janonis | D+

Savivaldybėje – tarsi privačioje įmonėje: valdininkas vadovauja net penkioms įmonėms, partnerio darbovietei – pastovūs pirkimai

Vilniaus rajono savivaldybės Architektūros ir Statybos skyriuose dirbantys architektai ir kiti...

Prie Gariūnų kylanti „Lidl“ siutina vietos verslininkus: tikina, kad kils didžiuliai kamščiai savivaldybė tikina – problemos nebus  (213)

Prie Gariūnų turgavietės kylanti nauja „ Lidl “ parduotuvė kelia vietos verslo parko...

Sniego pilys | D+

Sekso skandalai, kurie supurtė SSRS: valdžią naudojo savo asmeniniams iškrypimams tenkinti (1)

1935 metais SSRS sėkmingai įgyvendino plataus masto kampaniją, per kurią buvo siekiama...

Penki įvarčiai per kėlinį: Nyderlandai efektingame futbolo spektaklyje palaužė Ukrainą (291)

Europos futbolo čempionatą pergalingai pradėjo C grupės favoritė Nyderlandų rinktinė, namų...

Garsioji Vilniaus perėja vėl pasikeitė – atsirado naujas užrašas (80)

Panašu, kad Vilniuje, Saltoniškių gatvėje, esanti požeminė perėja keisis dar daugybę kartų.

Lietuvių įspūdžiai Maljorkoje: nuo Leonardo DiCaprio paplūdimio iki saloje įsikūrusių tautiečių (19)

Maljorkos sala iš tiesų nėra labai didelė ir ją patogiai galima aplankyti nuomojamu automobiliu....

Šaras su kompanija užuodžia titulą: „Barcelona“ pasiuntė „Real“ į nokautą (24)

Ispanijos krepšinio čempionato finalo pirmose rungtynėse Šarūno Jasikevičiaus treniruojama...

Po anoniminio skambučio – nemalonumai pareigūnei: įkliuvo su įkalčiais, bet tai – ne įrodymas (192)

Anoniminis skambutis pakeitė Valstybės sienos apsaugos tarnyboje (VSAT) dirbančios vyresniosios...

Sinoptikai pateikė visos savaitės prognozę: vieną dieną šils iki +30 laipsnių (2)

Pirmadienio dieną ties Lietuva nutįs anticiklono gūbrys, debesuotumas menks, lietaus nenumatoma....

Skaitytojo klausimas: pastebėjome, kad sraigės turi tokias tarsi „dureles“, kam jos? (3)

Grynas skaitytoja Reda kreipėsi prašydama paaiškinti sraigių elgesį. „Su vaikais stebėdami...