aA
Pasirodo, kad įsakymui atlaisvinti Lietuvos upes bei ežerus nuo tvorų nenori paklusti ne tik Druskininkų meras. Į kovą su aplinkos ministru drąsiai stoja dar du Vilkaviškio politikai – savivaldybės tarybos narys Petras Žilionis ir mandato neseniai atsisakęs būsimasis ligoninės direktorius Linas Blažaitis. Aktyviai politikoje dalyvaujantis P. Žilionis koneveikė aplinkos ministro įsakymą, sakydamas, kad jis su kaimynais dėl savo tvoros taip pat nusiteikęs kovoti teisme.
P. Žilionis baiminasi, kad patraukus tvorą teks griauti pavėsinę
P. Žilionis baiminasi, kad patraukus tvorą teks griauti pavėsinę
© Marijampolės RAAD nuotr.

Žemės savininkas: tai ežeras lenda į mūsų sklypus

GRYNAS.lt gavo informacijos, kad Vilkaviškio rajono aplinkosaugininkams niekaip nepavyksta įtikinti Paežerių ežero pakrantę apsitvėrusių keturių žemės sklypų savininkų jas patraukti taip, kad iki vandens liktų penkių metrų atstumas. Nuo gegužės 1-osios įsigaliojus naujajai tvarkai žemės savininkams, nepaklūstantiems šiam reikalavimui, už vieną tvoros metrą per mėnesį teks pakloti po 500 litų.

Kai kurie šalia Vilkaviškio esančioje sodų bendrijoje ištaigingus vasarnamius su išpuoselėta aplinka turintys žmonės šiam reikalavimui paklusti nėra nusiteikę. Su tvora atsisveikinti arba ją patraukti nenori keturi gyventojai. Du iš jų – rajone žinomi politikai: tarybos narys P. Žilionis ir visai neseniai mandato atsisakęs būsimasis Vilkaviškio rajono ligoninės direktorius L. Blažaitis.

Rajono tarybos narys P. Žilionis GRYNAS.lt pripažino, kad iš tiesų jis ir jo kaimynai darys viską, kad tik nereikėtų išardyti tvoros. Vietos politikas aiškino, kad ne žemės savininkai pasiglemžė ežero pakrantes, bet ežeras „savinasi“ jų valdomus kelių arų sklypus. Visgi šis politikas formaliai nėra žemės sklypo savininkas, nes jį neseniai perleido savo sūnui, gyvenančiam kitame mieste.

Anot jo, Paežerių ežeras kiekvienais metais palengva juda į kolektyvinių sodų pusę, taip tirpdydamas sodininkų valdas. Be to, pašnekovas prisiminė, kad toje vietoje, kur dabar švartuojamos jachtos, anksčiau ganydavosi karvės.

Ir apskritai, ko ten eiti? Juk šalia yra du pliažai. Mes visada pasakom: ką čia veiki, jaunuoli? Pasako, kad atėjo pas draugą. Tada paklausiam: kokia pavardė? Jei nepasako, tada paprašom, kad malonėtų apleisti teritoriją.
P. Žilionis

„Šitie sklypai padalinti 1976 m. Tada ežeras nuo mūsų sklypo buvo už puskilometrio. O 1983 m. dėl supilto pylimo buvo pakeltas dvejais metrais. Tuomet iki ežero liko 8-10 metrų. Be to, per mūsų ežerą įstrižai teka upė. Todėl pavasarį pirmiausia ištirpsta jos vaga. O prie kranto vis dar lieka 20 cm storio ledas. O kai papučia vakarų vėjas, lytys pradeda „lipti“ į krantą. Jeigu netekėtų upė ir ledas tirptų vienodai, lytys krantų neardytų. O dabar yra labai didelė krantų erozija. Jis vis juda į mūsų sklypų pusę“, - pasakojo P. Žilionis.

Aplinkosaugininkus skųs teismui

Pašnekovas aiškino, kad neseniai į kolektyvinius sodus padėties įvertinti buvo atvykęs aplinkos ministras Valentinas Mazuronis ir viceministras Linas Jonauskas. Tačiau P. Žilionis apgailestavo niekaip negalėjęs pabendrauti su svečiais. Nepaisant to, apie tvorą vietos politikas Aplinkos ministerijos vadovams klausimų uždavė savivaldybėje vykusio susitikimo metu. Tačiau svečiai iš sostinės ežerą aptvėrusiems vilkaviškiečiams gerų žinių neturėjo – tvoras teks atitraukti arba išvis nugriauti.

Taip atrodo L. Blažaičio tvora
Taip atrodo L. Blažaičio tvora
© Marijampolės RAAD nuotr.

P. Žilionis aiškino labai pasipiktinęs naująja tvarka ir pripažino, kad ežerą aptvėrę keturi kaimynai priėmė bendrą sprendimą – naujuosius reikalavimus skųsti teismui. „Ministro paprašiau išimties, nes mūsų situacija nestandartinė. Bet V. Mazuronis pasakė, kad jokių išimčių nebus. Aš maniau, kad jis protingas žmogus... Kur tai matyta: ežeras į mus „eina“, o mes turime traukti tvoras. Juo labiau, kad yra palikta vietos, kur paežere žmonės gali praeiti. Juk galima padaryti įstatymo pataisą. R. Malinauskas gerai jam (aplinkos ministrui – red. past.) paaiškino. Aš sutinku su R. Malinausko pozicija: žemė pagal Konstituciją yra šventa ir neliečiama. O dabar parašo ministras įsakymą – ir kerta kaip kirviu. Toks įsakymas reikalingas, bet reikia taikyti išimtis. Žinau, kad V. Mazuronį išrinko į Europos parlamentą, tai gal protingesnis į jo vietą ateis ir pakeis tą tvarką. Aš esu pasipiktinęs tokiu ministru“, - teigė pašnekovas, laukiantis pasikeitimų Aplinkos ministerijoje.

Tvoros patys nė už ką negriausim. Tada žemės visai sumažėtų. Mano sklype pavėsinė, medžiai yra. Kitam kaimynui tektų pirtį griauti. Kur logika?
P. Žilionis

Galiausiai jis teigė niekaip negalintis suprasti, kodėl žmonės turėtų šmirinėti po jo sklypą. Vietos politikas sakė, kad šalia yra du pliažai, kuriais gali naudotis visi norintys. „Šitiek vagysčių pasitaiko. Ir apskritai, ko ten eiti? Juk šalia yra du pliažai. Mes visada pasakom: ką čia veiki, jaunuoli? Pasako, kad atėjo pas draugą. Tada paklausiam: kokia pavardė? Jei nepasako, tada paprašom, kad malonėtų apleisti teritoriją. Pas tvarkingą gaspadorių sklypas visada aptvertas“, - pokalbių su poilsiautojais akimirkas prisiminė P. Žilionis.

Pasidomėjus, kodėl jis nenori tvorą šiek tiek patraukti, kad iki vandens liktų 5 metrai, 4,9 arų sklypą valdantis vyras aiškino, kad dėl to labai sumažėtų žemės valda, be to, tektų ardyti pavėsinę ir išpjauti dalį medžių. Galiausiai jis teigė, kad tvoros konstrukcijos yra labai tvirtos, todėl ilgai užtruktų darbai. Kaip tik dėl to P. Žilionis ir jo kaimynai nusiteikę kovą su aplinkosaugininkais  pratęsti teisme.

P. Žilionis nesupranta, kodėl žmonės turėtų vaikščioti ežero pakrantėmis
P. Žilionis nesupranta, kodėl žmonės turėtų vaikščioti ežero pakrantėmis
© Marijampolės RAAD nuotr.

„Tvorą patraukti sunku, nes ji gerai įbetonuota. Jei bus įpareigojimas tvorą nugriauti, mes visi iš karto kreipsimės į Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento direktorių, kad tokį nurodymą jis panaikintų. Jei jis to nepadarys, samdysime advokatą ir kreipsimės į teismą. Tvoros patys nė už ką negriausim. Tada žemės visai sumažėtų. Mano sklype pavėsinė, medžiai yra. Kitam kaimynui tektų pirtį griauti. Kur logika?“ – aplinkosaugininkų užmojais piktinosi vyras.

Su būsimu Vilkaviškio ligoninės vadovu GRYNAS.lt susisiekti nepavyko. Mobiliuoju darbo telefonu atsiliepęs vyras nukirto, kad čia ne L. Blažaitis ir kaip mat išjungė telefoną. Vėliau tuo pačiu telefonu prisiskambinti nepavyko, o asmeninis telefonas po kelių skambučių taip pat buvo išjungtas.

Aplinkosaugininkai teismo nebijo

Vilkaviškio rajono aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Vitas Bakas GRYNAS.lt patvirtino, kad keturių žemės sklypų savininkų tvoros prie Paežerių ežero iš tiesų stovi nelegaliai. Pareigūnas teigė artimiausiu metu jų laukiantis agentūroje, kur žemės savininkams bus įteikti įpareigojimai nugriauti nelegalius statinius.

Būsimojo Vilkaviškio ligoninės direktoriaus tvora yra per arti ežero
Būsimojo Vilkaviškio ligoninės direktoriaus tvora yra per arti ežero
© Marijampolės RAAD nuotr.

„Pagal dabartinę ministro numatytą tvarką gegužės 7 d. prie Paežerių ežero vykdėme specialią akciją, kurios metu buvo užfiksuotos keturių žemės sklypų savininkų tvoros, stovinčios arčiau nei 5 metrai iki ežero. Visas tvoras užregistravome ir savininkams išsiunčiau kvietimus nustatytu laiku atvykti į agentūrą. Jiems bus surašyti privalomi nurodymai tvoras nugriauti, bet kiek žinau, šie žmonės ruošiasi šį sprendimą skųsti Marijampolės RAAD vadovui, o jei jis sprendimo nepanaikins, šie žmonės nusiteikę kreiptis į teismą. Jie sako, kad lauks teismo verdikto ir tik tada griaus tvoras“, - sakė pareigūnas, pridėjęs, kad kol byla bus nagrinėjama teisme, tvorų savininkams po 500 Lt per mėnesį mokėti nereikės.

Jo teigimu, tvorą nuo ežero skiria nuo 1 iki 3 metrų, bet reikalaujamos 5 metrų ribos nėra niekur. Kaip tik todėl, V. Bako teigimu, tvorų savininkai nelegalius statinius turi patraukti: „5 metrų atstumo niekur nėra. Mes vadovaujamės teisės aktais, todėl nurodysime, kad atstumas negali būti mažesnis nei 5 metrai. O jų teisė skųsti.“

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Hidrometeorologai: praėjusi naktis – šilčiausia birželį per visą stebėjimų istoriją (1)

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį pasiektas šilumos rekordas – ši naktis buvo šilčiausia...

Plastikinius vienkartinius indus keičia popieriniai: ar iškylos bus tvaresnės?

Nuo 2021 m. įsigaliojo Europos Sąjungos vienkartinių plastiko gaminių draudimas, kurį Lietuva...

Siūloma griežčiau bausti už atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimus

Siūloma griežtinti atsakomybę už savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių...

Aplinkosaugininkai siūlo atsisakyti helio balionų: nukritę ant žemės jie tampa šiukšlėmis (5)

Helio pripildyti balionai galiausiai subliūkšta, nukrenta ant žemės ir tampa šiukšlėmis,...

Ginčuose dėl pakuočių atliekų tvarkymo padėtas taškas: nugalėjo paslaugų kokybė (3)

Seimas pritarė Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimams. Naujoje įstatymo...

Top naujienos

Pasaulį bauginanti kovido atmaina jau Lietuvoje: prasideda ypač akylus situacijos stebėjimo laikas (192)

Sparčiau plintanti ir nepilnai pasiskiepijusiems pavojingesnė „delta“ koronaviruso atmaina jau...

Danai efektingu stiliumi pasiuntė rusus namo ir patys prasibrovė į aštuntfinalį (434)

Pirmas dvejas Europos futbolo čempionato rungtynes pralaimėjusi Danijos rinktinė vis tiek...

Dailius Dargis | D+

Nauji faktai tamsioje Karpavičiaus testamento istorijoje: čia figūruoja ne tik tamsiaplaukė moteris, bet ir žinomi spalvingos reputacijos veikėjai

Šiemet rugpjūtį sueis lygiai dveji metai, kai netikėtai po sunkios ligos mirė vienas iš...

Artinasi audringos orų permainos: prognozėse – smarkios liūtys, perkūnija ir net kruša

Antradienio dieną didesnėje šalies dalyje didžiąją dienos dalį laikysis gana saulėti ir...

26-erių Dovilė pribloškė net gydytojus: jie stebėjosi, kaip su tokiomis diagnozėmis galiu gimdyti (59)

26-erių metų Dovilė Vickutė atrodo taip pat, kaip ir jos bendraamžiai. Net sunku įtarti, kad ši...

Norite šią vasarą būti pačios madingiausios ir stilingiausios? Nepadarykite grubios klaidos – šiuos drabužius turite užmiršti (13)

Sezonai keičiasi, o dažnai spintoje drabužiai lieka tie patys. Stilistė Jomantė Vaitkutė...

Latvija vėl laukia lietuvių: ką būtina žinoti vykstantiems ir ką verta pamatyti (108)

Nuo birželio 16 dienos Latvija atsivėrė svečiams iš užsienio, tad lietuviai vėl gali...

„Žalgiryje“ – dar vienas naujokas: dėjimais ir blokais Izraelyje išsiskyręs vidurio puolėjas (25)

Kauno „Žalgirio“ priekinę liniją naujajame sezone sustiprins galingai Izraelio lygoje...

Į Nausėdą nusprendė kreiptis atviru laišku: užkliuvo Švedijoje įteiktas apdovanojimas (334)

Aktorius, režisierius, rašytojas Arkadijus Vinokuras atviru laišku kreipėsi į prezidentą...