Ar visi gali statyti vienbutį gyvenamąjį namą savo jėgomis?

Ne, ne visi. Statybos įstatymas apibrėžia, kad vykdant statybą ūkio būdu statytojas turi šio įstatymo nustatytas tiek statytojo, tiek ir rangovo pareigas ir teises. Taigi statyti gyvenamąjį namą savo jėgomis gali tik asmuo, turintis statybos inžinieriaus išsilavinimą. Neturint atitinkamo išsilavinimo statybos darbams atlikti privaloma samdyti rangovą.

Ar statybai ūkio būdu reikalingas vadovas ir techninis prižiūrėtojas?

Statyba ūkio būdu neatleidžia statytojo nuo prievolės paskirti ar pasamdyti statinio statybos vadovą bei techninį prižiūrėtoją. Namo statybos vadovu galėtų būti ir pats savininkas, jei jis turi statybos inžinieriaus išsilavinimą ir bent dvejų metų profesinę patirtį per pastaruosius penkerius metus. Atkreiptinas dėmesys, kad tas pats asmuo abejų pareigų eiti negali. Per 3 dienas apie minėtų asmenų paskyrimą (pasamdymą) būtina pranešti inspekcijai. Statytojas šią informaciją gali pateikti net neišeidamas iš namų Statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“ arba raštu inspekcijos teritoriniam skyriui, kurio aptarnaujamoje teritorijoje statomas namas.

Ar statant statinius ūkio būdu būtina įsigyti ir pildyti statybos darbų žurnalą?

Šio žurnalo galima nepildyti ūkio būdu statant ne didesnį kaip 500 kv. m bendrojo ploto vieno ar dviejų butų gyvenamąją namą ar pagalbinio ūkio paskirties pastatą. Kitais atvejais statybos darbų žurnalas yra privalomas.

Kaip įforminti statybos ūkio būdu užbaigimą?

Gyvenamojo namo statybos darbai užbaigiami surašius deklaraciją apie statybos užbaigimą ir ją pateikus tvirtinti inspekcijos teritoriniam skyriui, kurio aptarnaujamoje teritorijoje statomas namas. Patvirtinta deklaracija su statinio kadastrų duomenų byla pateikiama Nekilnojamo turto registrui statiniui įregistruoti.