Visgi taurieji elniai masina ne tik medžiotojus, bet ir brakonierius. Ši problema labai aktuali ir Lietuvoje. Aplinkosaugininkai kiekvienais metais nustato pažeidėjų, nelegaliai sumedžiojusių šiuos didingus gyvūnus.

Vienas žiauriausių brakonieriavimo atvejų, kurį aprašė ir GRYNAS.lt, buvo užfiksuotas praėjusių metų vasario 1 d. Pasvalio rajone, Telžių kaimo teritorijoje. Melioracijos griovyje rastos keturios tauriųjų elnių patinų galvos ir kailiai. Apie tai informuota policija ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Dėl šio įvykio iš karto buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tačiau panašių atvejų yra buvę žymiai daugiau.

Lietuvoje šių gyvūnų apsaugą užtikrina aplinkos apsaugos pareigūnai, o štai Didžiojoje Britanijoje savotiškų idėjų turi ir patys gyventojai. Tačiau jos vertinamos nevienareikšmiškai.

Dėl to paties nerimauja ir Didžiosios Britanijos visuomenė. Ten subrendęs elnio patinas vardu Raudonis (Red, - angl., anglų kalboje taurusis elnias vadinamas raudonuoju elniu, - red. past.) gerai žinomas Somerseto Kvantoko kalvų (Quantock Hills, - angl.) gyventojas. Viena organizacija šiose vietovėse nusipirko žemės, kad čia gyvenančius žvėris apsaugotų nuo brakonierių.

Elnią pasiryžę apginti, kad ir kiek tai kainuotų

Negana to, kad nusipirko šią žemę, organizacijos nariai taip pat moka 15 svarų per valandą (apie 66 litus) sargams, kurie stebi Raudonį. Prieš medžioklę pasisakančių organizacijos narių teigimu, medžiotojai mėgino išvyti elnią į tas vietoves, kur jau galėtų jį legaliai sumedžioti.

„Mes manome, kad palaikantys medžioklę asmenys mėgino išginti jį iš mūsų rezervato-prieglobsčio ribų. Todėl buvome priversti pasamdyti apsaugos ekspertus. Jie yra buvę karininkai, vienos apsaugos įmonės darbuotojai ir jie nuolat prižiūri elnią“, - kalbėjo organizacijos atstovas. 

Tuo metu kita nevyriausybinė organizacija sukritikavo tokį žvėries gynėjų žingsnį. Jų nuomone, toks dėmesys vienam žvėriui tik atskleidžia tikslią jo buvimo vietą potencialiems brakonieriams. 

Organizacijos vadovas Joe Duckworthas teigė, jog ši organizacija įsigyja žemę tam, kad steigtų laukinei gyvūnijai saugias zonas, kuriose nėra medžiojama. Tačiau šie rezervatai ar prieglobsčiai nėra apriboti tvoromis, gyvūnai gali į teritoriją pareiti ir sugrįžti kada panorėję. 

„Pavojus prieglobstyje esančių gyvūnų gyvybei netoleruojamas. Todėl ir pasamdėme papildomą apsaugą Raudoniui. Nė vienas gyvūnas neturėtų kentėti šių žmonių (medžiotojų, - red. past.) rankose. Taip, kaip mes esame pasiryžę visomis jėgomis ginti laukinę gyvūniją, taip jie pasiryžę žudyti“, - paaiškino J. Duckworthas.
Taurusis elnias Didžiosios Britanijos Škotijos vietovėse

Stebėjosi elnio gynėjų kvailumu

Didžiojoje Britanijoje dar 2004-aisiais pasirašytas Medžioklės aktas leidžia medžioti vyresnius elnių patinus, tam, kad jie nepradėtų poruotis su savo pačių jaunikliais. 

Tačiau minėtoje vietovėje iki pasirašant šį dokumentą elnių populiacija buvo apie 1000 individų, o po akto pasirašymo pradėjo kristi. Šiuo metu jų yra likę apie 500 ir, vietos medžiotojų teigimu, toks skaičius yra „tinkamesnis palaikyti reikiamai populiacijai“.
Būtent todėl prieš medžioklę nusiteikęs aktyvistas nusipirko žemę, kurioje ganosi įspūdingas elnio patinas ir šiuo metu moka už nuolatinį apsaugos budėjimą šioje teritorijoje.
Vietinių medžiotojų atstovas Nickas Gibbonsas paneigė, kad medžiotojai taikosi sumedžioti būtent šį elnią.

Kaip jau minėta, kita organizacija, pasisakanti už medžioklę, sukritikavo tokią apsaugos priemonę.

„Tiesiog stebėtinai kvaila: organizacija atskleidžia elnio, kuriuo neva yra taip susirūpinę, vietą visiems apylinkės brakonieriams“, - sako organizacijos atstovė Charlotte Cooper.

Kadangi elnio apsaugą pasamdžiusi organizacija išsilaiko iš aukojamų lėšų, šią idėją smerkianti priešiškos organizacijos atstovė taip pat suabejojo, ar tinka taip švaistyti iš geros valios žmonių surinktas lėšas.

„Neįsivaizduoju kiek kainuos elnio apsauga visą parą visam ateinančiam medžioklės sezonui, tačiau klausimas, kurį reikėtų kelti – ar tai tinkamas lėšų visuomenės paaukotų lėšų panaudojimas?“, - kalbėjo C. Cooper.