aA
Reaguodamas į socialiniame tinkle „Facebook“ plintantį vaizdo įrašą, kad Klaipėdos zoologijos sode netinkamai prižiūrimi gyvūnai, jo įkūrėjas ir direktorius Edvardas Legeckas buvo atviras: „Tai yra paprasčiausias žmonių neišmanymas. Jeigu jiems nenormalu, kad karvė gali gulėti, kad šeriama ne tik žole, bet ir šienu, kad gyvūnai dažniausiai neatsisako valgyti, kai jiems duodama, tai ką galima komentuoti apie tokius skundus ir pasisakymus?“
Gyvūnai Klaipėdos zoologijos sode
Gyvūnai Klaipėdos zoologijos sode
© DELFI montažas

Socialiuose tinkluose gyventojai dalinasi nuotraukomis, kuriose užfiksuoti Klaipėdos zoologijos sodo gyvūnai. Žmonės nerimauja, kad žvėrys laikomi netinkamomis sąlygomis, yra neprižiūrimi ir išsekę, nemaitinami.

Tačiau Klaipėdos zoologijos sodo direktorius teigia, kad sode užtikrintos pačios geriausios sąlygos čia gyvenantiems gyvūnams.

„Lankytojams, norintiems pamaitinti gyvūnus, specialiai duodame baltos arba juodos duonos. Jūs pamatytumėte, ko jie patys tik čia neprisineša: kaulų, mėsos, bulvių lupenų, visus savo maisto likučius. Sąvartyną padaro. Nesvarbu, kad tie gyvūnai neretai geriau ėda nei žmonės, turint minty jų racioną, aišku“, – tikina sodo direktorius.

Įrašą, kuris socialinėje erdvėje sukėlė didelį atgarsį, matote apačioje. Komentaruose žmonės dalijasi ir daugiau įrašų, kuriuose užfiksuoti įtartinos būklės gyvūnai.

Veterinarijos specialistas, apsėklintojas, gyvulininkystės technologijos mokslus pabaigęs zoologijos sodo direktorius sako, kad tokie viešumoje pasirodantys pranešimai yra reguliarūs ir kaip jie ateina, taip ir praeina. O komentuojančių pasisakymai yra ne kas kita, kaip noras pasirodyti viską išmanantiems: „Taip pat tai yra noras sumenkinti veterinarų, gamtosaugos srityje dirbančių specialistų darbą. Čia tas pats, kas neturint teisių mokyti žmones vairuoti. Tas pats liečia ir tarnybas. Aš ir klausiu tuomet, jeigu visuomenės nuomonė svarbesnė už veterinarijos, aplinkosaugininkų nuomonę, tai kam tos tarnybos reikalingos, kurios pas mane pagal kažkieno nurodymus važinėja. Juk tarnybose irgi turi dirbti išsilavinę žmonės bei atskirti kas ir kaip, o ne vykti kaskart tikrinti“.

O tarnybos, pasak E. Legecko, į jo vadovaujamą zoologijos sodą atvyksta nuolat – tai yra po maždaug šešias komisijas per mėnesį: „Gauna skundą, atvyksta, apsižiūri, išvyksta. Dar nepasiteisino nei vienas skundas. Tuos skundikus reikia rodyti viešai, nes jie ateina į sodą ir per valandą pusantros nusprendžia kam, kur ir kas negerai, nepaisydami specialistų nuomonės, kurie yra baigę mokslus ir dirba daugelį metų ne tam, kad pakenktų gyvūnui. Būna, kad neatskiria, kai gyvūnai dauginasi, sako, kad negerai vienas su kitu elgiasi, o prižiūrėtojams nerūpi. Daug visokių situacijų, dėl kurių žmogus, neišmanydamas veterinarijos, gali jas vertinti visai kitaip. Būna, išlipa iš mašinos ir jiems jau smirda. Tada klausiu, tai ko jūs čia atvažiavote?“.

Kasdien sulaukiantys nuo 500 iki 1000 lankytojų, direktorius sako, kad tokių priekabiautojų pasitaiko nedaug – apie 2 proc. Zoologijos sodo darbuotojai prižiūri apie 200 gyvūnų, tarp jų – vienus iš rečiausių Baltijos šalyse baltuosius tigrus.

„Kinų mėlynajai avelei, apie kurios traumuotą koją kalbama, yra nutrūkęs kojos nervas. Išeitis tos kojos nematyti – avelę užmigdyti, nes jos pagydyti neįmanoma. Prieš dvejus metus taip susižeidė bešokinėdama. Tai taip pat pirmas toks atvejis veterinarų praktikų metu, kad būtent taip nutrūkęs nervas. Bet ji laksto, skausmo nejaučia, koja pilnai aprūpinama krauju. Taip, vaizdas negražus, bet ar dėlto ją reikia užmigdyti? Be to, ji laukiasi ir tai yra visais atvejais nehumaniška. Mes negalime to daryti vien dėl to, kad jos tokios nematytų atėję lankytojai. Ar tuomet ir visus neįgalius žmones turėtume suslėpti nuo visuomenės akių, kad nematyti jų negalios?“, – klausia E. Legeckas.

Gyvūnų globėjų asociacija kviečia neskubėti su išvadomis

Gyvūnų globėjų asociacijos direktorė, veterinarijos gydytoja Jurgita Gustaitienė pritaria, kad tokie skundai yra periodiški. Nors ir suprantamas visuomenės susirūpinimas, bet dažniausiai juos kelia žmonės, nesuprantantys realios situacijos ir nepažįstantys gyvūnų elgsenos: „Galiu pasakyti, kad žmonės kartais labai mėgsta užsidėti juodą maišą ir arba nieko nematyti, arba viską matyti tik juodai. Yra žmonių be kojų ir yra gyvūnų be kojų. Juk ne tik gražūs ir sveiki žmonės aplink, tokie pat ir gyvūnai. Yra sužeistų, sunkiai sužalotų, traumuotų. Visuomenė turi subręsti ir suprasti, kad gyvūnai – tokie patys kaip ir mes. Jie gali būti ir ne visai sveiki, ir silpni, ir neįgalūs. Nieko nebestebina parduotuvėje sutiktas neįgaliojo vežimėlyje sėdintis žmogus, o anksčiau tai buvo daugiau nei neįprasta, nes mes nebuvome pratę matyti kitokių žmonių. Taip pat kaip ir dar nesame subrendę matyti kitokių gyvūnų”, – sako J. Gustaitienė, norinti, kad Lietuvoje būtų įsteigtas edukacinis zoologijos sodas, kuriame būtų galima pamatyti pačių žmonių sužalotus paukščius, palikusius juos be sparnų, gulbes su nupuvusiomis kojomis, vienakojus gandrus, kitaip traumuotus gyvūnus. Tokių gyvūnų, pasak jos, nereikia slėpti, nes jie yra tarp mūsų ir neretai žmonės patys kalti dėl to, kad jie tokie yra.

Gyvūnų globėjų asociacijos direktorė teigia, kad yra gavę skundą, susiekia su to zoologijos sodo vadovais ar konkrečiais gyvūnus prižiūrinčiais veterinarais išsiaiškinti kokia situacija, ar reikalinga ir ar suteikiama pagalba. O Klaipėdos zoologijos sodo vadovas, anot jos, elgiasi gerai, nemigdydamas susižalojusio gyvūno. Būdama veterinarijos gydytoja, sako, didelės problemos nematanti. Nemato reikalo ir avelės slėpti nuo lankytojų: „Ne visi gyvūnai yra išgydomi, dauguma gyvena trumpiau nei mes. Gyvūnai lygiai taip pat sensta, silpsta, miršta, kaip ir mes visi”.

GRYNAS.lt prieš trejus metus jau yra rašęs apie galimai netinkamas sąlygas gyvūnams Klaipėdos zoologijos sode. Tąkart socialiniuose tinkluose gyvūnų nuotraukomis dalijosi turistai iš Latvijos.

Tekstą galite rasti ČIA.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(32 žmonės įvertino)
3.8438

Lietuvoje pasikeitė medžioklės taisyklės (33)

Ketvirtadienį įsigaliojo Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių pakeitimai,...

STT tyrimas apnuogino aplinkosaugininkų ydas: medžiotojus tikrina būrelių nariams pavaldūs pareigūnai (18)

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) baigė plataus masto Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos...

Stumbrės istorijos pabaiga: įtakingas brakonierius baudžiamosios atsakomybės išvengė, o aplinkosaugininko likimas kol kas neaiškus (123)

Stumbrę nušovęs ir daugiau nei 36 tūkst. eurų už gamtai padarytą žalą turintis sumokėti...

Skirgailė Žalimienė – apie bylas, kuriose ginama teisė į saugią ir švarią aplinką (3)

2020-ieji – tai iššūkių metai ne tik sveikatos apsaugos, bet ir aplinkosaugos srityje. Bereikia...

Į Vilnių užsukęs Europos Komisijos narys domėjosi užstato sistemos veikla (9)

VšĮ „ Užstato sistemos administratorius “ (USAD) biure ir pakuočių skaičiavimo centre...

Top naujienos

Į Valinsko pareiškimą sureagavo ir Nausėda, ir Skvernelis: ragina nenutylėti (902)

Prezidentas Gitanas Nausėda ir premjeras Saulius Skvernelis griežtai sureagavo į laidų vedėjo...

„Bardako“ bendrasavininkis: karantino laikotarpis nebuvo sunkiausia, o apie pelną šiemet net nekalbame (16)

Vilniaus savivaldybė nusprendė taikyti barams griežtesnius ribojimus, tačiau jų neuždaryti....

Rusijos specialistas skelbia nustatęs tikrąjį mirčių nuo koronaviruso mastą šalyje (31)

Buvęs Kremliaus statistikos agentūros darbuotojas teigia, kad Rusijos kasdieniai mirštamumo nuo...

Teismas: 10 tūkst. eurų bauda parduotuvių tinklui „Iki“ skirta pagrįstai (1)

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė pareiškėjos „Iki“ skundą, kuriame buvo...

Pasiūlymas ilginti moksleivių atostogas mokyklų vadovams buvo netikėtas ir nemalonus: paaiškino, ką keičia dvi savaitės (145)

Moksleivių atostogos šį rudenį gali būti pratęstos iki dviejų savaičių – tokį siūlymą...

Nausėda įvertino koronaviruso plitimą Lietuvoje: padėtis tiek rimta, kad turime pamiršti kitus dalykus papildyta (164)

Šalies vadovas Gitanas Nausėda antradienį apsilankė Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre...

Kasiulevičius: jei nebeatseksime susirgusiųjų kontaktų, koronaviruso kontrolę prarasime totaliai (147)

Antradienį Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre (NVSC) apsilankęs šalies vadovas Gitanas...

Pirmoji ES šalis grįžta prie karantino papildyta (225)

Airija tapo pirmąja Europos Sąjungos valstybe nare dėl augančio naujojo koronaviruso atvejų...

Ekspertė: kas iš tiesų yra „personalizuota“ kosmetika ir ar galima perpilti kremą į jau panaudotą pakuotę?

Ar esate girdėję apie „personalizuotą“ kosmetiką? Kai kurie prekių ženklai žada sukurti...

|Maža didelių žinių kaina