aA
Reaguodamas į socialiniame tinkle „Facebook“ plintantį vaizdo įrašą, kad Klaipėdos zoologijos sode netinkamai prižiūrimi gyvūnai, jo įkūrėjas ir direktorius Edvardas Legeckas buvo atviras: „Tai yra paprasčiausias žmonių neišmanymas. Jeigu jiems nenormalu, kad karvė gali gulėti, kad šeriama ne tik žole, bet ir šienu, kad gyvūnai dažniausiai neatsisako valgyti, kai jiems duodama, tai ką galima komentuoti apie tokius skundus ir pasisakymus?“
Gyvūnai Klaipėdos zoologijos sode
© DELFI montažas

Socialiuose tinkluose gyventojai dalinasi nuotraukomis, kuriose užfiksuoti Klaipėdos zoologijos sodo gyvūnai. Žmonės nerimauja, kad žvėrys laikomi netinkamomis sąlygomis, yra neprižiūrimi ir išsekę, nemaitinami.

Tačiau Klaipėdos zoologijos sodo direktorius teigia, kad sode užtikrintos pačios geriausios sąlygos čia gyvenantiems gyvūnams.

„Lankytojams, norintiems pamaitinti gyvūnus, specialiai duodame baltos arba juodos duonos. Jūs pamatytumėte, ko jie patys tik čia neprisineša: kaulų, mėsos, bulvių lupenų, visus savo maisto likučius. Sąvartyną padaro. Nesvarbu, kad tie gyvūnai neretai geriau ėda nei žmonės, turint minty jų racioną, aišku“, – tikina sodo direktorius.

Įrašą, kuris socialinėje erdvėje sukėlė didelį atgarsį, matote apačioje. Komentaruose žmonės dalijasi ir daugiau įrašų, kuriuose užfiksuoti įtartinos būklės gyvūnai.

Veterinarijos specialistas, apsėklintojas, gyvulininkystės technologijos mokslus pabaigęs zoologijos sodo direktorius sako, kad tokie viešumoje pasirodantys pranešimai yra reguliarūs ir kaip jie ateina, taip ir praeina. O komentuojančių pasisakymai yra ne kas kita, kaip noras pasirodyti viską išmanantiems: „Taip pat tai yra noras sumenkinti veterinarų, gamtosaugos srityje dirbančių specialistų darbą. Čia tas pats, kas neturint teisių mokyti žmones vairuoti. Tas pats liečia ir tarnybas. Aš ir klausiu tuomet, jeigu visuomenės nuomonė svarbesnė už veterinarijos, aplinkosaugininkų nuomonę, tai kam tos tarnybos reikalingos, kurios pas mane pagal kažkieno nurodymus važinėja. Juk tarnybose irgi turi dirbti išsilavinę žmonės bei atskirti kas ir kaip, o ne vykti kaskart tikrinti“.

O tarnybos, pasak E. Legecko, į jo vadovaujamą zoologijos sodą atvyksta nuolat – tai yra po maždaug šešias komisijas per mėnesį: „Gauna skundą, atvyksta, apsižiūri, išvyksta. Dar nepasiteisino nei vienas skundas. Tuos skundikus reikia rodyti viešai, nes jie ateina į sodą ir per valandą pusantros nusprendžia kam, kur ir kas negerai, nepaisydami specialistų nuomonės, kurie yra baigę mokslus ir dirba daugelį metų ne tam, kad pakenktų gyvūnui. Būna, kad neatskiria, kai gyvūnai dauginasi, sako, kad negerai vienas su kitu elgiasi, o prižiūrėtojams nerūpi. Daug visokių situacijų, dėl kurių žmogus, neišmanydamas veterinarijos, gali jas vertinti visai kitaip. Būna, išlipa iš mašinos ir jiems jau smirda. Tada klausiu, tai ko jūs čia atvažiavote?“.

Kasdien sulaukiantys nuo 500 iki 1000 lankytojų, direktorius sako, kad tokių priekabiautojų pasitaiko nedaug – apie 2 proc. Zoologijos sodo darbuotojai prižiūri apie 200 gyvūnų, tarp jų – vienus iš rečiausių Baltijos šalyse baltuosius tigrus.

„Kinų mėlynajai avelei, apie kurios traumuotą koją kalbama, yra nutrūkęs kojos nervas. Išeitis tos kojos nematyti – avelę užmigdyti, nes jos pagydyti neįmanoma. Prieš dvejus metus taip susižeidė bešokinėdama. Tai taip pat pirmas toks atvejis veterinarų praktikų metu, kad būtent taip nutrūkęs nervas. Bet ji laksto, skausmo nejaučia, koja pilnai aprūpinama krauju. Taip, vaizdas negražus, bet ar dėlto ją reikia užmigdyti? Be to, ji laukiasi ir tai yra visais atvejais nehumaniška. Mes negalime to daryti vien dėl to, kad jos tokios nematytų atėję lankytojai. Ar tuomet ir visus neįgalius žmones turėtume suslėpti nuo visuomenės akių, kad nematyti jų negalios?“, – klausia E. Legeckas.

Gyvūnų globėjų asociacija kviečia neskubėti su išvadomis

Gyvūnų globėjų asociacijos direktorė, veterinarijos gydytoja Jurgita Gustaitienė pritaria, kad tokie skundai yra periodiški. Nors ir suprantamas visuomenės susirūpinimas, bet dažniausiai juos kelia žmonės, nesuprantantys realios situacijos ir nepažįstantys gyvūnų elgsenos: „Galiu pasakyti, kad žmonės kartais labai mėgsta užsidėti juodą maišą ir arba nieko nematyti, arba viską matyti tik juodai. Yra žmonių be kojų ir yra gyvūnų be kojų. Juk ne tik gražūs ir sveiki žmonės aplink, tokie pat ir gyvūnai. Yra sužeistų, sunkiai sužalotų, traumuotų. Visuomenė turi subręsti ir suprasti, kad gyvūnai – tokie patys kaip ir mes. Jie gali būti ir ne visai sveiki, ir silpni, ir neįgalūs. Nieko nebestebina parduotuvėje sutiktas neįgaliojo vežimėlyje sėdintis žmogus, o anksčiau tai buvo daugiau nei neįprasta, nes mes nebuvome pratę matyti kitokių žmonių. Taip pat kaip ir dar nesame subrendę matyti kitokių gyvūnų”, – sako J. Gustaitienė, norinti, kad Lietuvoje būtų įsteigtas edukacinis zoologijos sodas, kuriame būtų galima pamatyti pačių žmonių sužalotus paukščius, palikusius juos be sparnų, gulbes su nupuvusiomis kojomis, vienakojus gandrus, kitaip traumuotus gyvūnus. Tokių gyvūnų, pasak jos, nereikia slėpti, nes jie yra tarp mūsų ir neretai žmonės patys kalti dėl to, kad jie tokie yra.

Gyvūnų globėjų asociacijos direktorė teigia, kad yra gavę skundą, susiekia su to zoologijos sodo vadovais ar konkrečiais gyvūnus prižiūrinčiais veterinarais išsiaiškinti kokia situacija, ar reikalinga ir ar suteikiama pagalba. O Klaipėdos zoologijos sodo vadovas, anot jos, elgiasi gerai, nemigdydamas susižalojusio gyvūno. Būdama veterinarijos gydytoja, sako, didelės problemos nematanti. Nemato reikalo ir avelės slėpti nuo lankytojų: „Ne visi gyvūnai yra išgydomi, dauguma gyvena trumpiau nei mes. Gyvūnai lygiai taip pat sensta, silpsta, miršta, kaip ir mes visi”.

GRYNAS.lt prieš trejus metus jau yra rašęs apie galimai netinkamas sąlygas gyvūnams Klaipėdos zoologijos sode. Tąkart socialiniuose tinkluose gyvūnų nuotraukomis dalijosi turistai iš Latvijos.

Tekstą galite rasti ČIA.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(32 žmonės įvertino)
3.8438

Kaune trūko mišrių nuotekų vamzdis: rekomenduojama nesimaudyti Neryje (19)

Kaune, Panerių gatvėje , įvyko mišrių nuotekų tinklo avarija, rekomenduojama nesimaudyti Neryje...

Vandenyje, kurį geriame, yra plastiko: kokią grėsmę tai turi žmogui? (2)

Plastiko dalelės, kurių yra ir geriamajame vandenyje, kol kas sveikatai nesukelia jokios grėsmės,...

Pamėgtas žvejų įprotis nėra toks geras, kaip buvo manyta: kada darote meškos paslaugą (55)

Žvejyboje viena labiausiai jaudinančių akimirkų – kibimas. Tačiau vėliau žveją mėgėją...

Seimas spręs dėl miško žemės pirkimo ribojimo (1)

Seimas apsispręs, ar iki 1,5 tūkst. hektarų apriboti miško žemės įsigijimą, paliekant...

Vairuotojai vis nepasimoko: neleistinose vietose remontuoja, plauna automobilius ir už tai moka baudas (68)

Vasarą yra ne vienas būdas, kaip galima sutaupyti kelis eurus: nepirkti ledų, iš darbo grįžti...

Top naujienos

Gyvai / Sabonio sugrįžimas: Lietuva – Angola (46)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė stoja į antrą draugišką mūšį keturių komandų turnyre...

Iš Trumpo – keisti pasisakymai: tarsi ištisa komedija (42)

Donaldo Trumpo sprendimas atšaukti susitikimą su Danijos ministre pirmininke Mette Frederiksen ,...

Garsus skeptikas pamokė, kaip Lietuvos antivakserius pastatyti į vietą: jų lyderio veiksmai gali iššaukti epidemiją DELFI specialiai iš Liuksemburgo (99)

Pseudomokslas sklinda, nes tikrasis mokslas visuomenei dažnai yra svetimkūnis. Tačiau su tokiais...

Verslininkus džiugina vasaros rezultatai, o palangiškiams ji „šūdina“ (110)

Besibaigiančią vasarą vis daugiau Lietuvos gyventojų rinkosi poilsį pajūrio ir pamario...

Ar žinote savo kraujo grupę: dvi iš jų – ypač išskirtinės, tačiau kurią turėti yra geriau moterims? (27)

Pirma, antra, trečia ar ketvirta; pliusas ar minusas? Taip daugelis nuo seno esame įpratę skirti...

Tarpukariu šis miestas buvo trečias populiariausias kurortas: kokios pramogos laukė vasarotojų? (4)

Šimtas aštuoniasdešimt septintame kilometre nuo Kauno, ežerų apsuptyje glūdi gražus miestelis....

Į Rytų Ukrainą plūdo išskirtinė Rusijos technika: po mokymų rusų kariams nustatė vienodą diagnozę (994)

Prieš penkerius metus, antrojoje 2014 m. rugpjūčio mėnesio pusėje, vadinamasis „Ilovaisko...

Lietuvis daro tai, apie ką daugelis svajoja, bet nedrįsta: mano tikslas – pasiekti visišką dugną (197)

Prieš trejus metus prisidengęs Modus Vivendi slapyvardžiu 24-erių Edgaras Bajerčius sėdęs ant...

Šokiruojantys gydytojų, pilotų, gelbėtojų ir kitų profesijų atstovų prisipažinimai apie savo darbo užkulisius

Pakalbinus populiarių profesijų atstovus, paaiškėjo daug įdomių dalykų: kad visi lėktuvai turi...

Diane von Fürstenberg: puikiai nutuokiau, kokio tipo moterimi noriu būti ir kokį gyvenimą noriu gyventi

Kūrėja, pasauliui pristačiusi vieną garsiausių mados kūrinių – sujuosiamą suknelę ir savo...