Globalizacijos ir spartaus tempo laikais sunkiai įsivaizduojame gyvenimą be automobilio, jis tapo šių laikų civilizacijos, išsivystymo ir gerbūvio simboliu, tačiau lazda turi du galus. Automobilių išmetimo vamzdžiai paskleidžia apie 200 cheminių junginių.

Daugelis jų labai pavojingi žmogaus sveikatai. Ypač tai pasakytina apie anglies ir azoto oksidus, angliavandenilius, aldehidus, sieros dujas, suodžius.

Ypatingą grupę sudaro kancerogeninės medžiagos, pavyzdžiui, benzpirenas ir švino junginiai, kurie kaupiasi žmogaus organizme ir sukelia ligas. Išmetamuose teršaluose esantis anglies monoksidas atmosferoje išsilaiko apie 0,3 metų. Augalams jis praktiškai nekenkia, o žmogaus organizme jungiasi su hemoglobinu ir sudaro palyginti patvarų junginį - karboksihemoglobiną, kuris apsunkina deguonies apykaitą. Jeigu kvėpuojama oru, kuriame anglies monoksido (CO) koncentracija valandą išsilaiko daugiau kaip 2,5mg/m3, sunkiai apsinuodijama.

Mažeikių rajono agentūros specialistai, kartu su policijos pareigūnais, siekdami įvertinti eksploatuojamų transporto priemonių būklę rajone, vykdė transporto priemonių išmetamųjų dujų kontrolę, buvo matuojami anglies monoksido ir angliavandenilių kiekiai, patenkantys į aplinką.

Per tris dienas buvo patikrinta 118 transporto priemonių, iš jų 22 viršijo išmetamųjų dujų leistinas normas. Vairuotojams, eksploatavusiems netvarkingas transporto priemones, pagal ATPK 82 str. 1 d. gresia administracinės nuobaudos nuo 100 iki 200 litų (taikant administracinį nurodymą bauda siekia 50 litų).

Primename, kad vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos normatyviniu dokumentu LAND 14-2000 ,,Automobiliai su Otto varikliais. Anglies monoksidas ir angliavandeniliai išmetamosiose dujose. Normos ir matavimo metodai”, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2000 m. kovo 8 d. įsakymu Nr. 89.