aA
Akušerijos sritis unikali, nes prižiūrimos iš karto dviejų žmonių gyvybės ir jų sveikata. Atėjusios nėščiosios į gydymo įstaigą turi daug vilties, tačiau ir daug baimių. Esant sklandžiai nėštumo eigai moterys būna nusiteikusios optimistiškai. Tačiau Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinka yra Perinatologijos centro dalis, todėl dažniau čia atvyksta nėščiosios ir gimdyvės, kurioms nustatyta moters ar vaisiaus patologija.
Akušerės neslepia: kiekvienas jų siekis užmegzti ryšį su moterimi bei jos artimaisiais – iššūkis, su kuriuo tenka susidurti kasdien
© Shutterstock

Akušeriaigydytojų komandos dalis, savarankiški sveikatos priežiūros specialistai, mažos rizikos nėštumo, gimdymo ir pogimdyminio periodo sveikatos sistemos atstovai, rašoma pranešime spaudai. Pasak Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovo prof. Mindaugo Kliučinsko, akušerio specialybė tiesiogiai siejama su reprodukcinio amžiaus moters bei ankstyvojo periodo naujagimio sveikatos priežiūra.

„Džiugu, kad nuo 2012 m. mūsų klinikoje akušeriams patikėjus daugiau savarankiškumo, jie išaugo žiniomis, įgūdžiais ir pasitikėjimu. Sėkmingai savarankiškai prižiūri mažos rizikos nėščiąsias, padeda ir priima gimdymus bei vykdo pagimdžiusių moterų priežiūrą, – sako prof. M. Kliučinskas. – Kadangi studijų metu teko dirbti akušeriu, gerai suprantu, kokį didelį darbą jie atlieka ir kiek dar daug galėtų daryti. Todėl nuoširdžiai dėkoju visiems akušeriams, sąžiningai vykdžiusiems ir vykdantiems savo pareigą padėti nėščiosioms ir gimdyvėms.“

Kalbamės su Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Gimdymo skyriaus vyr. akušere-slaugos administratore Virginija Stankevičiūte ir Moterų konsultacijos akušere Ernesta Sakalauskiene apie akušerių darbo svarbą ir vaidmenį sveikatos priežiūros sistemoje.

– Kuo svarbus akušerio vaidmuo sveikatos priežiūros sistemoje?

E. S. Nėštumo laikotarpiu moterys tampa ypatingai jautrios ir nuolat nerimauja dėl savo bei vaisiaus būklės. Todėl labai svarbu, kad kiekviena moteris nuo pat nėštumo pradžios žinotų, kad akušeriai iki nėštumo ir visą nėštumo laikotarpį gali pakonsultuoti įvairiais klausimais, padėti pasiruošti gimdymui ir žindymui, įveikti šiuo svarbiu gyvenimo laikotarpiu kylančias baimes. Nuo pat pirmųjų akimirkų, kai moteris atvyksta su žinia apie nėštumą, akušeris yra vienas iš komandos narių, prisidedančių prie atsakomybės ne tik už prižiūrimą nėščiąją, bet ir už būsimą kūdikį. Labai svarbu, kad jau pirmojo vizito metu visa informacija, susijusi su nėštumu, būtų pateikiama aiškiai, konkrečiai ir tinkamu laiku. Taip nėštumo eigoje yra išvengiama įvairių nesusipratimų, sumažinamas nėščiosios ir jos artimųjų nerimas įvairiose situacijose. Akušerio vaidmuo yra ypatingas kiekviename moters gyvenimo ir šeimos planavimo etape ir padeda užtikrinti saugumo jausmą nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiu.

Akušerės neslepia: kiekvienas jų siekis užmegzti ryšį su moterimi bei jos artimaisiais – iššūkis, su kuriuo tenka susidurti kasdien
Virginija Stankevičiūtė
© Asm. albumas


V. S. Akušerijos sritis unikali, nes mes slaugome ir prižiūrime iš karto dviejų žmonių gyvybes ir jų sveikatą. Mes rūpinamės tiek mamos, tiek dar gimsiančio kūdikio sveikata. Atėjusios nėščiosios į gydymo įstaigą turi daug vilties, tačiau ir daug baimių. Esant sklandžiai nėštumo eigai, nesusidūrus su patologijomis, moterys būna nusiteikusios optimistiškai. Tačiau Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinka yra Perinatologijos centro dalis, trečio lygio gydymo paslaugas teikianti įstaiga, todėl dažniau čia atvyksta nėščiosios ir gimdyvės, kurioms nustatyta moters ar vaisiaus patologija. Pacientės baiminasi tiek dėl savo, tiek dėl gimsiančio naujagimio sveikatos. Su šiomis moterimis daugiausiai laiko praleidžiantys akušeriai turi daug dėmesio skirti bendravimui, nuraminimui bei paguodai. Šiai profesijai reikalingas pašaukimas. Akušeriai turi pasižymėti emociniu stabilumu, greita reakcija ir ryžtu, empatija bei turėti stiprią vidinę motyvaciją.

– Kaip akušerių vaidmuo pasikeitė pandemijos laikotarpiu?

V. S. Pandemijos laikotarpis pareikalavo iš akušerių dar didesnio susitelkimo, empatijos. Pandemijos pradžioje, kai dar tik susidūrėme su virusu, lydinčio asmens palatoje kartu su gimdyve nebuvo, todėl akušeris tapo vieninteliu žmogumi, palaikančiu moterį svarbiausią jos gyvenimo akimirką. Vėliau, leidus su gimdyve būti ir lydinčiam asmeniui, dirbti tapo lengviau, tačiau dažnai moterys bijodavo viruso grėsmės, todėl dar daugiau laiko skirdavome bendravimui ir nuraminimui.

E. S. Akušerio vaidmuo pandemijos laikotarpiu įgavo dar daugiau prasmės šių dienų sveikatos priežiūros sistemoje. Nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiu moterims yra ypač svarbus artimųjų buvimas kartu, palaikymas ir pagalba. Pandemijos laikotarpiu daugeliu atvejų pacientei artimųjų buvimą šalia ir visokeriopą pagalbą pakeitė ir užtikrino akušeriai. Ši pandemija tik dar kartą patvirtino, koks akušerio vaidmuo moteriai nėštumo, gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiu yra svarbus ir reikalingas.

Akušerės neslepia: kiekvienas jų siekis užmegzti ryšį su moterimi bei jos artimaisiais – iššūkis, su kuriuo tenka susidurti kasdien
Ernesta Sakalauskienė
© Asm. albumas


Kiekvienoje situacijoje, tiek džiaugsmo, tiek nerimo ar jaučiant baimės ir nežinomybės jausmą – akušeris yra ir buvo tas asmuo, kuris kartu su moterimi išgyvena kiekvieną jos emociją, komunikuoja, palaiko, nuramina ir sprendžia iškilusius klausimus. Profesionalūs akušeriai geba ne tik prižiūrėti nėštumą, priimti gimdymą, suteikti sveikatos priežiūros paslaugas moteriai ir naujagimiui po gimdymo, bet ir puikiai išmano bendravimo ypatumus, kiekvienoje situacijoje atranda tinkamą sprendimą, o prireikus organizuoja kitų specialistų pagalbą.

– Su kokiais kasdieniais iššūkiais susiduria akušeriai savo darbe?

E. S. Kiekviena diena akušerijoje yra iššūkis, nes nėra nei vieno vienodo nėštumo, nei vieno vienodo gimdymo, kaip ir nėra vienodų besilaukiančių moterų ar jų artimųjų. Visos jos skirtingos, o siekiant sklandžios nėštumo ir gimdymo eigos, ypatingai svarbus yra tarpusavio ryšys tarp akušerio ir nėščiosios, abipusis įsiklausymas ir noras bendradarbiauti. Tad kiekviena nauja pažintis, kiekvienas siekis užmegzti ryšį su moterimi bei jos artimaisiais, kurie yra neatsiejama šio proceso dalis – iššūkis, su kuriuo akušeriams tenka susidurti kasdien. Manau, kad nuo to priklauso nemaža dalis sklandžios nėštumo ir gimdymo eigos sėkmės.

V. S. Manau, kad Akušerijos ir ginekologijos klinikoje nėra neįveikiamų iššūkių, nes visada jaučiame stiprų palaikymą tiek iš ligoninės, tiek iš klinikos administracijos, skyrių vadovų, gydytojų. Dėl supratingumo ir pagalbos galime savarankiškai dirbti su mažą riziką turinčiomis nėščiosiomis bei gimdyvėmis. Tai stiprina ir suteikia galimybę greta praktinės veiklos atlikti ir mokytojo funkciją: didelę darbo patirtį turintys akušeriai moko studentes bei jaunąsias vos tik pradėjusius dirbti akušerius, kaip dirbti su nėščiosiomis ir gimdyvėmis. Tai itin svarbu siekiant užtikrinti klinikos darbo tęstinumą ir kokybišką pagalbą pacientėms.

Akušerės neslepia: kiekvienas jų siekis užmegzti ryšį su moterimi bei jos artimaisiais – iššūkis, su kuriuo tenka susidurti kasdien
© Shutterstock


– Kokią pagalbą gali suteikti akušeriai?

E. S. Akušeriai nėštumo, gimdymo ir pogimdyminio laikotarpio metu siekia užtikrinti kaip įmanoma geresnius rezultatus bei motyvuoti moterį, suteikti žinių ir įgūdžių, kurie gali turėti ypatingos reikšmės nėštumo eigoje, gimdymo metu ir po gimdymo. Akušeriai moterims teikia informaciją šeimos planavimo klausimais, apie nėštumo eigą, atliekamus tyrimus ir jų poreikį, padeda pasiruošti gimdymui, konsultuoja gyvensenos, žindymo ir naujagimio priežiūros klausimais.

V. S. Didelę laiko dalį akušeriai skiria prevencijai. Jie nėščiosioms suteikia žinias apie nėštumo eigą, pasiruošimą gimdymui, mitybą, fizinį aktyvumą. Esant mažai rizikai nėštumo metu, jie dirba savarankiškai, o atsiradus ar nustačius didelę riziką, konsultuojasi ir dirba komandoje su gydytoju, kad rastų geriausią sprendimą bei teiktų saugią ir maksimaliai kokybišką pagalbą pacientėms.

Akušerės neslepia: kiekvienas jų siekis užmegzti ryšį su moterimi bei jos artimaisiais – iššūkis, su kuriuo tenka susidurti kasdien
© Shutterstock


Kauno Perinatologijos centras – didžiausias Perinatologijos centras Lietuvoje. Jame gydomi pacientai iš Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių. Čia kiekvienais metais gimsta apie 3300 naujagimių, iš jų – apie 500 neišnešiotų. 2021 metais Akušerijos ir ginekologijos klinikoje gimdė 3098 moterys, gimė 3230 naujagimių.

Kauno klinikų informacija

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Šiaulius iškeitęs į Vilnių Julius atrado sėkmingą verslo nišą: esu reikalingas kiekvienam, kuris stato namą (1)

Prieš keletą metų Šiauliuose baigęs humanitarinių mokslų studijas, iš Joniškio rajono,...

Susipažinkite: vienintelis Prancūzijos paštininkas, adresatus pasiekiantis valtimi – ten nėra jokių adresų

24 metų paštininko iš Prancūzijos Charles'io Defoorto darbas – gana neįprastas. Jis...

Panevėžietė Jurgita laisvu laiku nuo brokeriavimo dirba kirpėja „į namus“: tai – puiki niša

Neretai vyresni žmonės, senjorai tampa pamiršti, neprižiūrėti, nemylimi. Tai ypač nutinka...

Vaikštinėti po kapines su fotoaparatu menininkė pradėjo po vieno pavojingo atsitikimo – daugelis to nepastebi

Juditą Mikalkevičę Panevėžio miesto ir rajono gyventojai pažįsta skirtingai: vieni – kaip...

Įkūrusi grožio kabinetą kaunietė siekia edukuoti žmones: juodi, ryškūs brūkšniai vietoj antakių – jau praeitis

Keisti darbą ir pasinerti į visiškai priešingą veiklą – nelengva užduotis, kurios vieną...

Top naujienos

Baltarusio nuotraukos iš Palangos užminė mįslę: kaip toks žmogus pateko į Lietuvą? (6)

Baltarusijos opozicijos informacinis kanalas skelbia, jog Lietuvoje atostogauja baltarusiškos...

Kauno rajone nukrito ir užsidegė sportinis lėktuvas: pranešama, kad žuvo du vyrai papildyta (3)

Policijos departamentas informavo, kad Kauno rajone įvyko tragiškas įvykis.

Iš sinoptikų – senokai girdėtos naujineos apie orus: bus ramu ir malonu

Antradienio dieną Lietuvos orus lems aukšto atmosferos slėgio sritis, tad laukia maloni ir...

Delfi PliusJonathan Tirone

Pareigūnai: dėl Rusijos renginys Amerikoje gali pavirsti į diplomatinį košmarą

JAV pastangos susilpninti Kremliaus įtaką pasaulinėms atominės energijos rinkoms baudžiant už...

Skandalingoji ataskaita dėl Ukrainos Rusijai visiškai atlaisvino rankas: civiliams iškilo dar didesnė grėsmė (21)

Nusistebėjimas, pyktis ir pažadai nutraukti finansinę paramą „Amnesty International“, o taip...

Delfi PliusSniego pilys

Per Chruščiovo laidotuves nepasirodė nė vienas aukšto rango pareigūnas: liaudis jį vadino „kukurūzniku“, o šeimą lydėjo tragedijos

Nikitos Chruščiovo šeimą nelaimės persekiojo visą gyvenimą. SSKP generalinis sekretorius...

Karas Ukrainoje. Ukraina vėl smogė Antonivkos tiltui, Melitopolyje – didžiuliai rusų nuostoliai Rusijos karinėje vadovybėje – dideli pokyčiai (4)

Rusijos karinė vadovybė patyrė rimtų pokyčių dėl kariuomenės nesėkmių Ukrainoje.

Kaime Lietuvos pajūryje dėl prancūzo kepamų blynelių šią vasarą driekiasi eilės: tokie puikūs, kad išparduoda viską

Keliolika kilometrų nuo Baltijos jūros, visai netoli Šventosios esančiuose Darbėnuose, gyvena...

Norite nebrangiai atsinaujinti namus? Štai centus kainuojantys dekoro elementai, kurie suteiks daugiau jaukumo

Dalis žmonių rudenį keičia namų dekorą – pakloja naujus kilimėlius prie durų, užtiesia...