aA
Lietuvos darbo rinkoje ypač trūksta gamtos ir tiksliuosius mokslus baigusių specialistų. Šį stygių darbdaviai bando spęsti viliodami specialistus iš užsienio, siūlydami perkvalifikavimo programas ir keldami atlyginimus.
© DELFI / Karolina Pansevič

Vis dėlto studijas besirenkančius abiturientus darbo rinkos siunčiami signalai sunkiai pasiekia: nuo 2015 m. aukštosios mokyklos sulaukia vis mažiau abiturientų, norinčių studijuoti STEM (gamtos, technologijos, inžinerijos ir matematikos) mokslus, praneša Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA). Jo skaičiavimais, gamtos ir tiksliuosius mokslus ypač vangiai renkasi merginos. Prioritetą šios srities studijoms teikia tik kas dešimta aukštojo išsilavinimo siekianti mergina.

Statistikos duomenimis, aukštąjį išsilavinimą įgyja 2 iš 3 jaunų moterų Lietuvoje. Nusileisdama tik Kanadai ir Pietų Korėjai, pagal 25–34 m. amžiaus moterų, įgijusių aukštąjį išsilavinimą, skaičių Lietuva yra viena lyderių tarp Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) narių. Visgi gamtos ir tiksliųjų mokslų studijas, su kuriomis siejamas didesnis konkurencingumas darbo rinkoje, merginos renkasi gerokai rečiau nei vaikinai.

Remiantis Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos PISA apklausomis, paauglystėje tiek mergaitės, tiek berniukai rodo panašų susidomėjimą karjeros galimybėmis gamtos mokslų srityje. Tačiau atėjus laikui rinktis studijas, STEM sritis renkasi penkis kartus mažiau mergaičių nei berniukų. Vos 9 proc. aukštojo išsilavinimo siekiančių merginų STEM srities studijas nurodo pirmuoju pageidavimu, o vaikinų susidomėjimas STEM yra kur kas didesnis – prioritetą šios srities studijoms teikia 49 proc. vaikinų.

VK elektronikos inžinerijos studentai
VK elektronikos inžinerijos studentai
© Organizatorių archyvas

MOSTA skaičiavimais, net ir baigusios tiksliųjų ir gamtos mokslų studijas merginos prasčiau įsitvirtina šioje profesinėje sferoje. Praėjus metams nuo studijų baigimo, STEM srityje dirbo kas antras STEM studijas baigęs vaikinas ir kas trečia mergina.

„Kalbėdami apie ateities ekonomiką neišvengiamai turime galvoti apie technologijas, informacinį ir kompiuterinį raštingumą ir bene visas darbo rinkos dalis paliesiantį skaitmeninimą. Dėl to neramina tai, kad merginos stokoja susidomėjimo šiomis ateities darbo rinkoje didžiausią paklausą turėsiančiomis profesijomis“, – sako MOSTA Studijų politikos ir karjeros analizės skyriaus vadovas Gintautas Jakštas.

Analitiko manymu, pereinant prie modernesnės ekonomikos kūrimo, menkas merginų susidomėjimas tiksliaisiais ir gamtos mokslais gali lemti, jog baigusios studijas jos turės mažiau galimybių rasti gerai apmokamus darbus. Tai savo ruožtu gali prisidėti prie vyrų ir moterų pajamų nelygybės augimo.

Lietuvoje ypač trūksta šių specialistų: nevilioja nei 1000 eurų siekiantys atlyginimai
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Didesnis gamtos ir tiksliųjų mokslų žinių turinčių absolventų konkurencingumas darbo rinkoje pastebimas jau ne pirmi metai. Praėjus metams nuo studijų baigimo, STEM sričių absolventai uždirba vidutiniškai 160 Eur daugiau nei kitų sričių absolventai.

Tyrimas rodo, kad praėjus metams nuo studijų baigimo, gamtos ir tiksliuosius mokslus baigusios merginos, nusprendusios siekti karjeros šioje srityje, uždirba vidutiniškai 110 Eur daugiau negu kitos absolventės. Tačiau nuo STEM srityje dirbančių kolegų vyrų moterų pajamos atsilieka beveik trečdaliu (29 proc.). Šis skirtumas beveik dvigubai didesnis nei atotrūkis, pastebimas tarp kitas sritis baigusių absolventų atlyginimų (17 proc.) ar moterų ir vyrų pajamų skirtumas, fiksuojamas šalies ūkyje (14 proc.).

Praėjus metams nuo studijų baigimo, STEM srities absolventės, dirbančios šioje srityje, uždirba vidutiniškai 883 Eur, vaikinai – 1142 Eur.

„Skirtumus tarp STEM srityje dirbančių merginų ir vaikinų pajamų gali lemti karjeros mikro lygmens pasirinkimai – pasirinkta įmonė, pareigos, į kurias kandidatuojama, įgijus išsilavinimą, pasitikėjimas savo kompetencija, derantis dėl atlyginimo, ambicija siekti vadovaujančios pozicijos ir pan. Visgi dvigubai didesnis nei šalies ūkyje pajamų atotrūkis tarp STEM dirbančių merginų ir vaikinų gali signalizuoti ir tam tikrą moterų diskriminaciją šiame sektoriuje“, – sako G. Jakštas.

Audinių inžinerija
Audinių inžinerija
© "Spectrum" nuotr.

Analitiko manymu, susidariusi situacija yra ydinga ne tik dėl etinių motyvų, tačiau gali turėti neigiamos įtakos STEM sektoriaus plėtrai.

„Jei aukštojo mokslo siekiančios merginos į STEM stotų ir įstotų taip pat dažnai, kaip vaikinai, bendras STEM studijas pradedančių asmenų skaičius išaugtų beveik 90 proc. Atitinkamai galėtume tikėtis, kad po kelių metų panašia dalimi padidėtų ir šių sričių absolventų skaičius. Toks pokytis reikšmingai prisidėtų prie žmogiškojo kapitalo, reikalingo ateities ekonomikai, turtinimo“, – teigia G. Jakštas. Tuo metu dabartinė situacija, kuomet merginos retai renkasi šios srities studijas, gali turėti neigiamų pasekmių ir ilgalaikėje perspektyvoje.

„Didelis atotrūkis tarp moterų ir vyrų, studijuojančių ir dirbančių STEM srityje, gali sutvirtinti nuostatą, kad STEM – „nemoteriškas“ pasirinkimas, ir atgrasyti merginas nuo STEM studijų ir karjeros šioje srityje. Jei tokia negatyvi prognozė pasitvirtintų, gamtos ir tiksliųjų mokslų specialistų trūkumo problema tik gilės“, – sako MOSTA analitikas.

Vis tik G. Jakštas akcentuoja, kad siekiant pritraukti daugiau merginų į STEM mokslus, svarbu tirti kokį poveikį tai turi kitų sektorių plėtrai.

Pastebima, kad ne visas STEM studijų kryptis baigusios merginos uždirba gerokai mažiau nei vaikinai. MOSTA išskiria matematikos ir informatikos studijų kryptis. Šių studijų absolvenčių, dirbančių savo įgytos kvalifikacijos srityje, pajamos beveik 50 proc. viršija kitų sričių absolvenčių pajamas. Lyginant šių merginų pajamas su vaikinų pajamomis, pastebimas mažesnis atotrūkis nei šalies ūkyje. Informatikos ir matematikos srityse karjeros siekiančios moterys uždirba vidutiniškai 12 proc. mažiau nei šias kryptis baigę vyrai.

Lietuvoje ypač trūksta šių specialistų: nevilioja nei 1000 eurų siekiantys atlyginimai
© DELFI / Karolina Pansevič

Kitose STEM srityse pajamų atotrūkis tarp merginų ir vaikinų didesnis: inžinerinius mokslus baigusios ir šioje srityje dirbančios merginos uždirba 24 proc. mažiau nei vaikinai, technologijos mokslų atveju – 30 proc. mažiau, fizinių mokslų atveju – 47 proc. mažiau.

G. Jakšto teigimu, STEM specialistų poreikiui augant ir norint į šias sritis pritraukti daugiau merginų, pajamų atotrūkio mažinimas turėtų būti vienas prioritetinių darbų tiek žvelgiant iš valstybinės, tiek su specialistų trūkumu susiduriančio verslo perspektyvos.

„Tiesa, šios problemos sprendimas, norint pritraukti daugiau moterų į gamtos ir tiksliųjų mokslų sritį, nors ir labai sudėtingas, tačiau nepakankamas veiksmas. Realus pokytis įvyktų atmetus mąstymo apie vyriškas ir moteriškas profesijas stereotipus“, – sako analitikas.

Privačios iniciatyvos, kaip, pavyzdžiui, „Women Go Tech“, kviečiančios jaunas merginas išbandyti STEM sritis, pasak G. Jakšto, yra labai reikalingos ir turėtų vykti kur kas platesniu mastu. Prie šių iniciatyvų aktyviai turėtų prisidėti pedagogai, kurie bendradarbiaudami su šių projektų organizatoriais galėtų kviesti merginas išbandyti savo jėgas STEM profesijose.

„Taip pat norėtųsi viešoje erdvėje matyti daugiau moterų, pasirinkusių STEM sritis, sėkmės istorijų, galinčių įkvėpti merginas projektuoti karjerą šioje srityje.“

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
1.2222

Populiarėjantis darbuotojų paieškos būdas: už atvestą kolegą – premija (6)

Visame pasaulyje plačiai paplitęs personalo paieškos modelis, kai esamiems įmonės darbuotojams...

Vien geras atlygis darbuotojų nebevilioja: kokios darbo prognozės laukia lietuvių (22)

Klysta tie, kurie mano, kad vien tik geru atlyginimu galima prisivilioti bet kurį darbuotoją ....

Siūlo būdą, kaip emigravę tautiečiai galėtų užpildyti Lietuvoje esančias laisvas darbo vietas (85)

Lietuvos darbo rinką kamuoja dvi akivaizdžios problemos: dėl emigracijos valstybė nuolat...

Atrado efektyvų ginčų sprendimo būdą: Lietuvoje tai – naujiena (2)

Kai kurios kalbos taisymo programos kompiuteriuose vis dar taiso žodį „mediaciją“ į...

Vienas įgūdis itin svarbus jūsų karjerai: darbdaviai jį vertina labiau nei išsilavinimą (23)

Kalbų poreikis rinkoje yra nulemiamas tiek regionų, tiek įmonės veiklos srities, tiek ir pareigų...

Top naujienos

Gyvai / Didžiausioje kontrabandos byloje – nuosprendis ne tik Karaliui, bet ir Kamblevičiaus sūnui tiesioginė transliacija (34)

Didžiausioje kontrabandos byloje – nuosprendis: Vilniaus apygardos teismas baigė nagrinėti...

Policija sulaukė Ušacko brolio kraujo tyrimų (113)

Avariją sukėlęs Vygaudo Ušacko brolis buvo neblaivus, tai patvirtino kraujo tyrimų rezultatai.

Prezidentūra jau suskaičiavo, kiek pinigų reikės išleisti didesnėms pensijoms (4)

Prezidento Gitano Nausėdos siūlomas spartesnis pensijų didinimas valstybei per artimiausius...

Vladimiras Laučius. Turkų puolimas Sirijoje: kur mus visus tai veda (87)

Kai prieš daugiau nei trejus metus mane pasikvietė pokalbio tuometis Prancūzijos ambasadorius...

Įvertino Karbauskio norą užimti Seimo vadovo kėdę: jis nori tik pažaisti (41)

Buvęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) frakcijos bendražygis Bronislovas...

„Grybavimo“ ir muštynių „Glory“ kovoje išvengęs Maslobojevas: iš ringo lipau apimtas ekstazės (1)

„Iš pradžių vaiko gimimas, paskui „Glory“ turnyras, o dar laukia WAKO pasaulio kikbokso...

„Vilniaus degtinė“ tęsia provokacijas: ironiškoje reklamoje – nealkoholinis šampūnas (11)

„O ką, jeigu nealkoholinis šampūnas?“ – naujoje reklamoje teiraujasi „Vilniaus degtinė“....

Skrydis atšauktas, o oro vežėjas pasiūlė kitą skrydį arba nakvynę: ar dar priklauso kompensacija?

Rugsėjo pabaigoje plačiai nuskambėjus žiniai apie vieno didžiausių pasaulyje kelionių...

Nauji mokesčiai prekybos tinklams: kiek milijonų turėtų atriekti didieji? (31)

Seimo nariai Tomas Tomilinas, Virgilijus Poderys ir Jonas Jarutis praėjusią saviaitę pranešė...

Kristina Brazauskienė apie kovą su vėžiu: mirti nebijau, bijau mirti skausmuose, kaip mano vyras (47)

„Mirti nebijau. Bijau mirti skausmuose, kad man skaudės. Aš mačiau, kaip mano vyrui skaudėjo. O...