Lietuvos Respublikos Migracijos departamento duomenimis, per 2020 m. migrantų iš trečiųjų šalių skaičius šoktelėjo 21,7 %, o 2021 m. sausio 1 d. Lietuvoje gyveno beveik 80 tūkst. trečiųjų šalių piliečių. Augantys migrantų iš Europos Sąjungai nepriklausančių valstybių skaičiai rodo ir vis didėjantį poreikį spręsti ne tik apgyvendinimo, apsaugos, leidimo gyventi suteikimo, bet ir visapusės jų integracijos į Lietuvos visuomenę klausimus.

Šiuo metu itin išaugę pabėgėlių iš trečiųjų šalių srautai atskleidė dar vieną aktualią problemą: Migracijos departamentui itin trūksta vertėjų iš kurdų bei arabų kalbų. Atsižvelgdamas į šias ir kitas potencialias migrantų integracijos į visuomenę problemas, LCC tarptautinis universitetas, teikiantis artes liberales išsilavinimą pagal Šiaurės Amerikos akademinį modelį, vykdo būtent trečiųjų šalių piliečiams skirtą studijų programą. Joje besimokantys studentai savanoriškai teikia vertimo ir psichologinę pagalbą pabėgėlių priėmimo centruose ir kitose institucijose.

Trečiųjų šalių piliečių integracijos pradmenys studijų programoje

Nuo 2016 m. universitetas teikia Artimųjų Rytų mokslo programos stipendiją, suteikiančią galimybę gabiems jaunuoliams iš karo paveiktų šalių – Sirijos, Afganistano, Irako – tęsti mokslus bakalauro ir magistro studijų programose. 2018 m. programą pradėjo remti Užsienio reikalų ministerija. Šiuo metu pagal programą LCC tarptautiniame universitete mokosi 16 studentų iš Afganistano, 35 iš Irako ir 2 iš Sirijos. Kandidatų į programą atranka vykdoma konsultuojantis su Jungtinių Tautų (JT) pabėgėlių agentūra (ang. UNHCR) bei kitomis humanitarinėmis organizacijomis.

JT pabėgėlių agentūra taip pat yra įtraukusi šią programą į Papildomų švietimo būdų pabėgėliams (ang. Complementary Education Pathways for Refugees) tinklą, teikiantį apsaugą ir sprendimus trečiosiose šalyse, pasitelkiant aukštojo mokslo stipendijas. Taip pat apie Artimųjų Rytų mokslo programą ne kartą diskutuota JT pabėgėlių agentūros organizuojamuose renginiuose, skirtuose Europos bei Azijos rinkoms, o Briuselyje ši programa pristatyta kaip pavyzdinė Lietuvos iniciatyva.

Anot JT Pabėgėlių agentūros atstovo Šiaurės ir Baltijos šalims Henrik M. Nordentoft, virš 82 mln. žmonių visame pasaulyje priversti palikti savo gyvenamąsias vietas. Kadangi daugelis jų gyvena besivystančiose šalyse, reikia daugiau teisinių būdų padėti žmonėms, bėgantiems nuo karo ar persekiojimo, saugiau patekti į kitas, neramumų nedrebinamas šalis.

„Tokios švietimo priemonės, kaip LCC tarptautinio universiteto vykdoma programa, yra puikios iniciatyvos, leidžiančios pabėgėlių jaunuoliams saugiai tęsti savo mokslus ir lavinti įgūdžius. Be to, programos studentai, savanoriškai padedantys kitiems, yra džiuginantis ir įkvepiantis pavyzdys,– komentavo H.M. Nordentoft. – JT Pabėgėlių agentūra tikisi, kad kiti universitetai seks LCC universiteto gerąja praktika ir apsvarstys panašių programų kūrimą.“

LCC tarptautinis universitetas bendradarbiauja ir su kitais Lietuvos universitetais, galinčiais suteikti galimybę LCC studentams tęsti studijas kitose mokymo įstaigose. Pavyzdžiui, šį pavasarį bakalauro studijas baigę keletas studentų iš Irako ir Sirijos toliau mokslus tęsia Vilniaus universitete bei Sveikatos mokslų universitete.

Pagalba iš studentų – savanorystė Raudonajame Kryžiuje ir Caritas

Be jau minėtos Artimųjų Rytų mokslo programos, LCC tarptautinis universitetas taip pat aktyviai skatina studentų, ypač atvykusių mokytis pagal šios programos suteiktą stipendiją, savanorystę, padedant į Lietuvą migravusiems trečiųjų šalių piliečiams.

Savanoriška pagalba studentams suteikia progą ne tik prisidėti prie vietos lietuvių iniciatyvų, užmegzti ryšius, bet ir leidžia atrasti savo pašaukimą humanitarinės pagalbos srityje. Lietuvos Raudonajame Kryžiuje savanoriavo apie 20 LCC studentų, iš jų 7 universiteto studentės prisideda prie Raudonojo Kryžiaus renginių organizavimo, 2 studentės savanoriavo atrenkant ir išvežant šiltus rūbus į pabėgėlių priėmimo centrus, o 4 studentai darbavosi vakcinacijos centre. Taip pat viena LCC studentė Raudonajame Kryžiuje dirba paramedike ir priklauso Pasirengimo ekstremalioms situacijoms būriui.

Panašaus likimo jaunuoliams Raudonajame Kryžiuje Pabradėje padeda ir Hamo – kurdas, priklausantis etnoreliginei jazidų grupei. Anot studento, studijose diegiamos tarptautiškumo vertybės paskatino vaikiną pagelbėti pabėgėliams.

„Raudonasis Kryžius man padėjo Irake 2014-2018 m., kai, su šeima bėgdami nuo ISIS grupuotės, atsidūrėme pabėgėlių stovykloje. Neturėjau gyvenamosios vietos, todėl savanorystė mano buvo šansas atsilyginti už suteiktą pagalbą. Nors savanoriauti buvo ganėtinai sunku, bet tuo pačiu tai – itin vertinga ir džiaugsmą teikianti patirtis, kadangi, padėdami kitiems, pasiekėme reikšmingų rezultatų.“

Kita LCC universiteto absolventė, irakietė Rita, dirba Lietuvos Caritas psichologo asistente ir teikia terapijos paslaugas bei konsultuoja socialinius darbuotojus dėl problemų, kylančių dirbant su pabėgėliais. Studentė tokią veiklą pasirinko, kadangi išklausydama kitus ir padėdama susidoroti su psichologinėmis problemomis, tikėjosi palengvinti jų skausmą.

„Patirtis, kurią įgijau dirbdama šioje organizacijoje, man itin svarbi, kadangi spėjau įsitikinti, kaip terapija padeda palengvinti žmonių skausmą. Dirbdama su pabėgėliais bei tarptautiniais studentais, pastebėjau juos vienijantį aspektą: vienišumą, – teigė Rita. – Atėję pas psichologą ar socialinį darbuotoją pasikalbėti, ir pajutę jo empatiją bei paramą, jie pasijunta nebe tokie vieniši ir atranda viltį nepasiduoti.“

Studentų savanorystė vienija užsienio ir lietuvių bendruomenes

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Klaipėdos skyriaus vadovės Alinos Birbalaitės teigimu, savanorystė, padedant kitiems likimo išbandymus patyrusiems žmonėms, naudinga tiek užsienio studentams, tiek pabėgėliams.

„Manau, kad savanorystė yra ne tik puiki patirtis užsienio studentams, bet ir pavyzdys visai bendruomenei, kad į Lietuvą atvykstantys užsieniečiai nori prisidėti prie gerovės kūrimo Lietuvoje, yra geranoriški ir siekiantys įprasminti savo laisvalaikį, – pasakojo Birbalaitė. – Patiems studentams savanorystė – proga susipažinti su vietos gyventojais, geriau suprasti jų kultūrą bei užmegzti naujus ryšius.“

LCC tarptautinis universitetas planuoja toliau plėsti Artimųjų Rytų mokslo programą ir didinti panašių bendradarbysčių tinklą, kad jaunuoliams iš trečiųjų šalių būtų sudarytos sąlygos sklandžiau įsitvirtinti ir kurti savo gyvenimą Lietuvoje. Lapkričio mėnesį universitetas taip pat planuoja išvyką su studentais iš Afganistano pas Raseiniuose apgyvendintus afganistaniečius, kuriems pristatys Lietuvos istoriją, kultūrą bei Artimųjų Rytų mokslo programą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)