aA
Vos prieš kelis dešimtmečius Vilniaus miestas buvo gerokai mažesnis. Laikui bėgant, sostinė plėtėsi ir prie prie jos prisijungė anksčiau rajono statusą turėjusios gyvenvietės. Viena tokių – Pilaitė. Jeigu prieš kurį laiką atrodė, kad šis mikrorajonas yra tarsi Vilniaus priemiestis, šiandien Pilaitė – itin populiarius mikrorajonas. NT vystytojams jis patrauklus dėl vis dar neišnaudoto potencialo ir laisvų plotų statyboms, o gyventojams – dėl mažesnių būsto kainų. Daugiau dėmesio Pilaitei skiria ir Vilniaus miesto savivaldybė, tad šio mikrorajono laukia dar daugiau pokyčių.
Vilniaus mikrorajonas, kuriam žadami dideli pokyčiai: dėl jo potencialo neabejojama
© DELFI / Kiril Čachovskij

Dar prieš kelis dešimtmečius Pilaitė buvo Vilniaus rajonas

Į vakarus nuo Vilniaus miesto centro, dešiniajame Neries krante, driekiasi vienas naujausių sostinės mikrorajonų – Pilaitė. Ją supa miškas, o netoliese telkšo Gelūžės, Salotės, Baltiešos ežerai. Pilaitė XX a. Pilaitė tebuvo kaimas Vilniaus rajone, vėliau, 1996 metais, ji prijungta prie Vilniaus ir ėmė sparčiai plėstis.

„Ober-haus“ Senamiesčio biuro vadovas Marius Čiulada pažymi, kad niekada nebuvo vystoma kaip prestižinis mikrorajonas. Čia dar sovietmečiu ėmė dygti ekonominės-vidutinės klasės daugiabučiai. Kadangi istoriškai Pilaitė yra vienas iš naujausių Vilniaus sovietmečiu vystytų mikrorajonų, čia statyti pastatai laikomi kiek modernesniais nei kituose sostinės rajonuose.

„Istoriškai jis yra vienas naujausių Vilniaus sovietmečiu statytų mikrorajonų. Jame yra daugiabučių, statytų ir 1990 metais. Tad tie blokiniai namai, palyginus su kitais mikrorajonais, yra naujausi, kvartalai laikomi modernesniais, atstumai tarp daugiabučių didesni, įrengtos bendros erdvės“, – sako M. Čiulada.

Vilniaus mikrorajonas, kuriam žadami dideli pokyčiai: dėl jo potencialo neabejojama
© DELFI / Kiril Čachovskij

Per pastaruosius kelis dešimtmečius, NT eksperto teigimu, labiausiai Pilaitę pakeitė aplinkkelis. Jis šį rajoną padarė patrauklesniu. Visgi susisiekimo infrastruktūra dar turi trūkumų.

„Aplink aplinkkelį ėmė vystytis kotedžų, daugiabučių projektai, visa Pilaitė ėmė plėstis, taip pat joje pradėta intensyviau vystyti komercinės paskirties projektus – biurus. Žinoma, prekybos centrai, tad yra traukos objektų. Nebeliko pojūčio, kad rajonas yra už miesto. Tačiau susisiekimo arterija liko vienintelė, pagrindinis Pilaitės prospektas. Tai, žinoma, yra trūkumas, nes daugėja ir gyventojų, ir ten pastatytų biurų darbuotojų, kurie tuo vieninteliu keliu kasdien naudojasi. Piko metu ten yra spūstys. Tai plėtra lemia gausėjančius iššūkius“, – pažymi M. Čiulada.

Marius Čiulada
Marius Čiulada
© DELFI / Karolina Pansevič

Pasak NT eksperto, šio mikrorajono privalumai – jis yra gana naujas, dar yra neurbanizuotų teritorijų, dar galima jį plėsti ir vystyto įvairų turtą. Be to, Pilaitėje nėra industrinių taškų, rajonas ramus, tai vertina ir gyventojai.

„Teritorija patraukli vystytojams, nes nereikia joje įsprausti daugiabučių, galima statyti visą kvartalą tuščiame sklype. Pastaraisiais metais statybos Pilaitėje išaugo ir dėl to, kad buvo didelis poreikis būstui. Tad čia dar yra ką veikti, plėtra ir dabar vyksta, ir ateityje dar bus, kur statyti. Bet svarbu neperkrauti esamos infrastruktūros“, – akcentuoja M. Čiulada.

Vystytojai reaguoja į paklausą

Per pastaruosius 11 metų Pilaitės seniūnijoje gyventojų skaičius padidėjo daugiau nei 45 proc. – nuo 20 iki beveik 30 tūkst. žmonių. Nuolatinę rajono plėtrą iliustruoja ir tai, kad iš visų per pastarąjį dešimtmetį Vilniuje pardavimui pastatytų butų, 13 proc. yra Pilaitėje.

Vilniaus mikrorajonas, kuriam žadami dideli pokyčiai: dėl jo potencialo neabejojama
© DELFI / Kiril Čachovskij

NT plėtros bendrovių grupės „Omberg group“ vadovė Dalia Andrulionienė sako, kad spartus Pilaitės gyventojų skaičių augimas daro įtaką ir jo vystymuisi.

„Pilaitės ateitį lemia du tarpusavyje neatsiejami veiksniai: gausėjant naujakurių, verslas aktyviai kuria rajone jiems patrauklias gyvenimo sąlygas. Savo ruožtu, vis daugiau investuojant į būsto, infrastruktūros ir socialinės aplinkos kokybę, gyventojų skaičiaus augimas dar labiau spartėja. Tad natūralu, kad Pilaitės ateitį galime piešti labai šviesiomis spalvomis“, – bendrovės platintame pranešime žiniasklaidai tikino D. Andrulionienė.

Vilniaus mikrorajonas, kuriam žadami dideli pokyčiai: dėl jo potencialo neabejojama
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pasak jos, natūralu, kad paklausesni yra ne tingūs miegamieji rajonai, o bendruomeninės gyvenvietės, siūlančios veiklas, paslaugas ir pramogas gyventojams.

„Matome, kad lengvai pasiekiamos paslaugos ir pramogos būtinos ne tik visaverčiam gyvenimui, bet ir tam, kad gyvenamieji projektai taptų gyvybingomis bendruomenėmis. Dėl to projekto „Vyšnios“ komercinėse patalpose veiks populiariausias kasdienes paslaugas siūlantys verslai. Bendruomeninės infrastruktūros kūrimas – akivaizdi Pilaitės vystymosi kryptis, po dešimtmečio šis rajonas neabejotinai bus dar gyvybingesnis“, – teigė D. Andrulionienė.

Vilniaus mikrorajonas, kuriam žadami dideli pokyčiai: dėl jo potencialo neabejojama
© DELFI / Andrius Ufartas

Sostinės valdžia teigia Pilaitei skirsianti daugiau dėmesio

Vilniaus miesto architektas Mindaugas Pakalnis tikina, kad miesto bendrajame plane numatyta, jog vis daugiau gyventojų priimanti Pilaitė formuojama kaip savarankiškas miesto rajonas, turintis savą paslaugų infrastruktūrą. Gausėjant gyventojų, Pilaitėje pastaruosius porą metų sparčiai kyla prekybos centrai, biurai, verslo centrai. Tačiau per būsimą dešimtmetį prie paslaugų gausiai prisidės ir naujajame bendrajame plane bei miesto architektūros kokybės reikalavimuose numatyta vizija – pirmuose naujų gyvenamųjų pastatų aukštuose bus įkuriamos komercinės patalpos.

„Pastatų, kurių pirmieji aukštai skiriami komercinei veiklai, tiek Pilaitėje, tiek visame Vilniuje vystoma vis daugiau. Plėtotojams savivaldybė leidžia iki 10 proc. padidinti užstatymo intensyvumą – tai yra sklype leidžiamų pastatyti kvadratinių metrų skaičių – jeigu daugiabučių pirmuose aukštuose yra numatomos patalpos paslaugoms ar socialinei veiklai vykdyti“, – pasakoja M. Pakalnis.

Mindaugas Pakalnis
Mindaugas Pakalnis
© DELFI / Julius Kalinskas

Jo teigimu, vienas pagrindinių tolesnio Pilaitės ir viso Vilniaus plėtojimo tikslų – įkurti kuo daugiau žaliųjų erdvių, kad kiekvienas miesto gyventojas iki artimiausio miškelio ar parko galėtų nueiti pėsčiomis.

„Nors šiuo klausimu sunkumų yra – teisės aktai numato labai ribotas galimybes paimti želdynams skirtas teritorijas visuomenės poreikiams, o didžioji dalis želdinių yra privatūs ir reikalingos derybos su jų savininkais – želdynų gausėjimas Pilaitėje jau suplanuotas. Tam numatyti žemės plotai turėtų anksčiau ar vėliau pereiti Vilniaus miesto savivaldybės žinion, o tuomet bus pritaikyti visuomenės poreikiams“, – aiškina vyriausiasis Vilniaus miesto architektas.

Vilniaus mikrorajonas, kuriam žadami dideli pokyčiai: dėl jo potencialo neabejojama
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pilaitėje per dešimtmetį taip pat turėtų dar labiau pagerėti socialinė infrastruktūra. Miesto bendrajame plane numatyta, kad gyvenamajame rajone atsiras daugiau vadinamųjų specializuotų kompleksų zonų – jos skirtos pirmiausia naujų mokyklų ir darželių statyboms, o arčiau vakarinio greitkelio – darbo vietoms kurti.

„Sparčiai augant naujakurių skaičiui, natūralu, kad susidaro ugdymo vietų trūkumas. Todėl miesto bendrajame plane numatyta augančiam ir jaunam rajonui pastatyti ir daugiau švietimo įstaigų, dėl kurių Pilaitė ateityje taps dar patrauklesniu rajonu. Jame projektuojami keli nauji darželiai, o pietinėje Pilaitės dalyje, kur daugiausia gyventojų, šiemet atidaryta Pilaitės gimnazija, savo koncepcija esanti moderniausia mokykla mieste ir tapsianti dar viena šeimų traukos į Pilaitę priežastimi“, – teigia M. Pakalnis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(65 žmonės įvertino)
2.1538

Statant daugiabučių kvartalą Žirmūnuose, Vilniuje, bus kertamas 31 medis

Šeimyniškių g. 33 esančiame privačiame sklype bus statomi šeši gyvenamieji daugiabučiai,...

Justina Maciūnaitė

Pasitikrinkite, kuri bendrovė atsakinga už šaligatvių priežiūrą prie jūsų namų: visas Vilniaus mikrorajonų sąrašas (3)

Pastarąsias kelias savaites visos Lietuvos gyventojams teko gerokai paplušėti norint atsidurti...

Paslydote ant nebarstyto šaligatvio ir susižalojote? Teisininkė paaiškino, iš ko galite reikalauti žalos atlyginimo (1)

Greitai pasikeitusios oro sąlygos lėmė, kad šaligatviai didžiojoje Lietuvos dalyje virto tikra...

Šalia Aušros vartų Vilniuje planuojamas naujas daugiabučių projektas

Vilniaus Tyzenhauzų g. kils išskirtinis būsto projektas „Tyzenhauz by CITUS“. Jo...

Vilniaus mikrorajonas, kuriam žadami dideli pokyčiai: dėl jo potencialo neabejojama (6)

Vos prieš kelis dešimtmečius Vilniaus miestas buvo gerokai mažesnis. Laikui bėgant, sostinė...

Top naujienos

„Delfi TV“ laida „Iš esmės“

Advokatas: Bartoševičiaus situacija sudėtingesnė, negu galėjo atrodyti iš pradžių (14)

Buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui šią savaitę pareikšti įtarimai dėl...

Rusai keičia lietuvių išsvajotos salos veidą: kuria savo rajonus, atidaro parduotuves ir barus (9)

„Tai mūsų mažoji Rusija “, – juokauja Filipas Gavrilovas iš Maskvos. Šis programuotojas su...

Net 225 km/val. greičiu skriejęs „kelių gaidys“ lieja ašaras: nenoriu į kalėjimą (8)

Net 225 km/val. greičiu automagistrale Vilnius-Klaipėda neblaivus skriejęs, mirtiną avariją...

Vilniuje su draugais susitikti išėjęs paauglys dingo be žinios, mama maldauja padėti jį rasti narai jaunuolio nerado, papildyta (4)

Vilniuje šeštadienį su draugais susitikti išėjęs paauglys dingo be žinios. Nerime gyvenanti...

Saulę pamatysime vis dažniau, laukia švelniai žiemiški orai

Pirmadienio diena daugiausia bus debesuota, pragiedrulių sulauksime tik vietomis. Per šalį...

Delfi Mokslas

Širdį spaudžiantis radinys: įtakingo asmens kape archeologai aptiko prieš 2500 metų parašytą meilės laišką

Šiaurės vakarų Turkijoje įsikūręs Izniko miestas gal ir nėra tiek gerai žinomas kaip...

Karas Ukrainoje. Ukrainos ministras: nauji ilgojo nuotolio ginklai nebus naudojami prieš Rusijos teritoriją Zelenskis: Donecko srityje vyksta įnirtingi mūšiai

Per pastarąją parą Ukrainos gynybos pajėgos sunaikino priešo vadavietę, raketų sistemą ir...

NBA lygą sudrebino grandioziniai mainai: jėgas suvienys Dončičius ir Irvingas (1)

NBA lygoje – nauja superjėga. Ilgai deramo pagalbininko neturėjęs Slovėnijos krepšinio...

Nuo vilko ant meškos: pabėgusi nuo smurtautojo Anglijoje, tėvynėje lietuvė susidūrė su kitomis nesėkmėmis

Šiandien Laura Sakavičė sako, kad rado savo gyvenimo tikslą ir skinasi kelią jo link. Ar buvo...

Onkologinę ligą įveikusi 32 m. Monika: savo pavyzdžiu noriu visus įkvėpti ne skųstis, o veikti

„Žmogus yra nugalėtas tik tada, kai jis pats viduje pripažįsta esąs nugalėtas“, - pabrėžia...