Vienas pagrindinių argumentų, kodėl vertėtų rimtai apsvarstyti galimybę įregistruoti sudarytą nuomos sutartį, yra tai, kad tik įregistruota nuomos sutartis gali būti panaudota prieš trečiuosius asmenis, pavyzdžiui, vienai iš sutarties šalių ginant savo teises teisme.

„Šiandien turbūt dar pasitaiko atvejų, kai būsto nuomos santykiai yra apibrėžiami žodiniu susitarimu. Vis dėlto, norint išvengti nemalonių ir brangiai kainuoti galinčių nesusipratimų, tiek nuomininkas, tiek nuomotojas gali pasirašyti nuomos sutartį. Na, o siekiant užtikrinti visavertę savo teisių ir interesų apsaugą, faktą apie sudarytą nuomos sutartį derėtų įregistruoti viešame registre, nes tik tokiu būdu tai taps vieša, o pati sutartis galės būti panaudota prieš trečiuosius asmenis. Įregistruoti būsto nuomos sutartį gali reikalauti bet kuri sutarties pusė – tiek nuomotojas, tiek ir nuomininkas“, – sako Registrų centro registrų tvarkymo direktorius Kazys Maksvytis.

Pasak jo, viešai prieinama informacija apie sudarytą nuomos sutartį apsaugo tiek nuomininką, tiek būsto savininką nuo galimo kitos sutarties šalies nesąžiningumo, leidžia aiškiai apibrėžti sutarties šalių teises ir pareigas, užtikrina sutarties sąlygų laikymąsi. Be to, didesnis būsto nuomos sutarčių skaičius prisideda ir prie visos nekilnojamojo turto rinkos skaidrumo.

Nuomos sutartis registruojantis Registrų centras pastebi, kad ypač pastaruoju metu šios priežastys vis dažniau turi įtakos nuomotojų ir nuomininkų siekiui tarpusavio santykius įtvirtinti sutartimi. Jų kasmet nuosekliai daugėja. Štai dar prieš dešimtmetį šalyje per metus buvo įregistruojama kiek daugiau nei 2,6 tūkst. tokių sutarčių, o jau 2017 m. šis skaičius išaugo iki 6 tūkst., per praėjusius metus jų padaugėjo iki beveik 6,6 tūkstančio. Vien per pirmąjį šių metų pusmetį įregistruota daugiau nei 3 tūkst. būsto nuomos sutarčių.

Daugiausiai yra įregistruojama informacija apie sudarytas butų nuomos sutartis – 2017 m. tokių buvo 5,5 tūkst., 2018 m. jų padaugėjo iki 6 tūkst., o vien pirmoje šių metų pusėje buvo įregistruota beveik 2,8 tūkst. butų nuomos sutarčių.

Prašymą įregistruoti faktą apie pasirašytą būsto nuomos sutartį Nekilnojamojo turto registre gali pateikti bet kuri sutarties šalis priklausomai nuo jų tarpusavio susitarimo. Registruojant sutartį reikia pateikti nuomos sutarties originalą ar nustatyta tvarka patvirtintą jos nuorašą. Kreipiantis asmeniškai reikia turėti asmens tapatybės dokumentą, o atstovaujant kitą asmenį – atstovavimą patvirtinantį dokumentą.

Sudarytą nuomos sutartį įregistruoti reikėtų per 30 dienų nuo sutarties pasirašymo, vėliau taikomas didesnis įregistravimo įkainis. Ši paslauga priklausomai nuo registravimo skubos kainuoja nuo 2,90 euro iki 5,80 euro. Įprastai pateiktos nuomos sutartys NTR įregistruojamos per 5 darbo dienas.
Prašymus galima pateikti elektroniniu būdu (sudarytas elektroninis dokumentas abiejų sutarties šalių turi būti pasirašytas elektroniniais parašais), paštu ar viename iš Registrų centro klientų aptarnavimo padalinių.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją