aA
Jei kurią dieną jus prie nuosavo automobilio vairo sustabdys policija ir pareikš, kad jūsų mašina neturi teisės dalyvauti eisme, labai nenustebkite – gali būti, kad tiesiog pamiršote prasitęsti privalomąjį civilinės atsakomybės draudimą ar atlikti eilinės techninės apžiūros (TA) procedūrą.
© DELFI (T.Markevičiaus nuotr.)

Žinia, nuo liepos 1 dienos, įsigaliojus Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisoms, valstybės įmonė „Regitra“ pradėjo taikyti leidimo transporto priemonei dalyvauti eisme sustabdymo procedūrą.

Ši procedūra vyksta automatiškai. „Regitra“ iš techninių apžiūrų įmonių asociacijos bei transporto priemonių draudikų biuro nuolat gauna informaciją apie pasibaigiančius kiekvienos šalyje registruotos transporto priemonės TA bei privalomojo civilinio draudimo terminus.

Jei paaiškėja, kad vienas ar kitas automobilis nebeturi galiojančios TA arba draudimo, automatiškai sustabdomas leidimas dalyvauti eisme. Kitaip sakant, tokiu automobiliu arba motociklu išvažiuoti į gatvę vairuotojas nebegali.

Ši informacija matoma ir keliuose dirbančiai policijai – pareigūnai gali naudotis „Regitros“ duomenų baze.

Liepos 1-ąją leidimas automatiškai sustabdytas toms transporto priemonėms, kurių privalomosios techninės apžiūros galiojimas ir pasibaigė iki tos dienos. Įdomu tai, kad tokių transporto priemonių Lietuvoje – net 913 tūkstančių.

Beje, šių automobilių ar motociklų savininkai apie leidimo dalyvauti eisme sustabdymą neinformuoti, individualūs pranešimai jiems neatsiųsti.

Tad kaip žmogui žinoti, ar jis gali savo transporto priemone išvažiuoti į gatvę? Elementaru – tiesiog reikia pasižiūrėti, iki kada galioja techninė apžiūra bei civilinio draudimo polisas. Be to, pasitikrinti, ar leidimas sustabdytas, galima ir „Regitros“ svetainėje internete.

O štai tie savininkai, kurių transporto priemonių leidimas dalyvauti eisme sustabdomas po liepos 1-osios, turi gauti „Regitros“ pranešimą.

„Kol kas vairuotojus apie tai informuosime įprastu, tradiciniu būdu – popieriniais laiškais, siunčiamais žmonių mums nurodytais adresais. Vėliau, kai mūsų duomenų bazė pasipildys ir jų elektroninio pašto adresais, pranešimus apie minėto leidimo sustabdymą siųsime internetu. Taip bus patogiau ir mums, ir patiems žmonėms“, – „Autosalonui“ teigė Laimutis Skersinis, „Regitros“ Transporto priemonių registracijos metodikos skyriaus vadovas.

Anot jo, dideliu siurprizu leidimo išvažiuoti į gatvę sustabdymas daugumai vairuotojų neturėtų tapti – esą savo klientus apie besibaigiantį civilinio draudimo sutarties galiojimo laiką informuoja daugelis draudikų, kai kurių TA įmonių klientai taip pat gauna SMS žinutes apie tai, kad baigiasi jų transporto priemonės apžiūros galiojimas.

Įstatymo nuostatos reikalauja, kad priežastys, dėl kurių buvo sustabdytas leidimas, turi būti pašalinamos per 90 dienų. Jei per šį laikotarpį automobilis ar motociklas nebus pristatytas į techninių apžiūrų centrą ar (ir) nebus apdraustas, leidimas dalyvauti eisme bus apskritai panaikintas, o transporto priemonė bus išregistruojama.

Išregistravus transporto priemonę, valstybinio registracijos numerio ženklai bus pripažinti negaliojančiais ir juos reikės grąžinti „Regitra“. Tiesa, kol kas jokios atsakomybės vairuotojui, kuris numerių negrąžins, nenumatyta, bet, šiaip ar taip, jis naudotis jais teisės nebeturės.

Vėl dalyvauti eisme transporto priemonė galės tik ją įregistravus vidaus reikalų ministro įsakymu patvirtintose Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų registravimo taisyklėse nustatyta tvarka.

Išregistravimo galima išvengti, jei, nepasibaigus minėtam 90 dienų laikotarpiui, transporto priemonės valdytojas kreipsis į „Regitrą“ su prašymu dėl leidimo sustabdymo. Leidimą sustabdyti galima iki vienerių metų laikotarpiui.

Taigi, spalio pradžioje, išregistravus dalį iš minėtų 913 tūkst. „blogų“ transporto priemonių, Lietuvos automobilių duomenų bazė gali būti smarkiai apkarpyta. Juolab „Regitros“ atstovai sako, kad realiai šis skaičius yra kone trečdaliu mažesnis – esą labai daug automobilių, šiuo metu esančių duomenų bazėje, yra paprasčiausi „vaiduokliai“.

Didelė jų dalis – „mirusios sielos“. Tų automobilių ar motociklų net nėra Lietuvoje – jie arba parduoti ir išvežti į užsienį, arba atiduoti į metalo laužą. Ir iš tų 913 tūkst. transporto priemonių techninė apžiūra gali būti pasibaigusi ir prieš 5, ir prieš 10 metų, nebūtinai šių metų liepos 1-ąją“, – aiškina L. Skersinis.

INFORMACIJA

2014 m. sausio 1 d. Lietuvoje buvo registruota 2 263 373 transporto priemonės, iš jų 1 822 104 – lengvieji automobiliai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Penki Lietuvos rajonai, kur eismo sąlygas sunkina plikledis ir rūkas

Ankstų sekmadienio rytą vakariniuose rajonuose dulksna, kitur be kritulių. Oro temperatūra nuo 0...

Paaiškino, kada pamačius mėlynus ir raudonus švyturėlius kelyje, sustoti nereikia – yra vienas atvejis (179)

Medikų, ugniagesių, policijos ir kitų specialiųjų tarnybų darbuotojai pastebi, jog problema, kai...

Vilnius paskelbė, kuriose sankryžose norima grąžinti žaliąsias rodykles (104)

Vilniaus miesto savivaldybė Susisiekimo ministerijai šiandien pateikė konkrečių sankryžų...

Žalių rodyklių pasiilgę vilniečiai nusprendė pašmaikštauti – pakabino žalias širdeles (101)

Po to, kai papildomos lentelės su žaliomis rodyklėmis buvo nukabintos, ne vienas vairuotojas...

Eismo sąlygos: Telšių apskrityje – silpnas lietus, Klaipėdos ir Šiaulių apskrityse – dulksna

Valstybinės reikšmės kelių dangos Lietuvoje ketvirtadienio rytą daugiausia sausos arba drėgnos,...

Top naujienos

Užkalnis: tokie restoranai gyvuos ilgai ir laimingai pasakė gavęs 250 Eur sąskaitą (48)

Čia sėkmės istorija, ir jeigu norite sėkmės restoranų versle, tiesiog perskaitykite šį...

Ukmergės ligoninėje mirė namuose blogai pasijutęs mažametis vaikas (71)

Policijos departamentas informavo, kad Ukmergės ligoninėje mirė mažametis vaikas.

Ši baisi liga prasideda staigiu ir nepakeliamu skausmu viršutinėje pilvo dalyje: susirgusiųjų mirtingumas daugiau nei didelis (1)

Ne veltui nuolat girdime perspėjimus apie saikingą alkoholio vartojimą: mėgstantys pakelti...

Butas sostinėje už 30 tūkst. eurų: pažiūrėkite, ką galite įsigyti už tokią sumą (197)

Vienas pagrindinių veiksnių, kuris riboja perkant būstą, yra finansiniai ištekliai. Tie, kurių...

Kraupus radinys Kauno rajone: aptikti negyvi sugyventiniai įtariamas nužudymas (56)

Policijos departamentas informavo, kad Kauno rajone buvo rasti mirę sutuoktiniai .

Mėgstate pajuokauti? Mokėjimo paskirties komentarus kartais skaito ir Mokesčių inspekcija (30)

Į banko sąskaitą gauti 5 eurai su prierašu „už narkotikus“ gali priversti raudonuoti...

Įspūdingas sugrįžimas: McGregoras nokautavo „Kaubojų“ per 40 sekundžių (94)

UFC Mišriųjų kovos menų superžvaigždė Conoras McGregoras sugrįžo į ringą ir galiausiai...

Tikroji Pranckiečio pasirinkimo kaina (124)

Buvęs konservatorius Rimantas Jonas Dagys žada, kad vasario 8 dieną vyks naujos partijos...

Profesorius įvardijo ypač pavojingą tautiečių gydymosi būdą: jokiu būdu taip nedarykite (76)

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) įspėja, kad atsparumas antibiotikams šiuo metu yra viena...

Didesnių „Sodros“ išmokų teks palaukti: sausį pokyčius pajaus ne visi (74)

„Sodra“ pradėjo mokėti padidintas senatvės, netekto darbingumo, našlių, našlaičių...