aA
Artėjant vasarai, atostogų metui, dažnam kyla noras aplankyti dar nematytas šalis. Galima skristi lėktuvu ir išsinuomoti norimą automobilį vietoje, galima juo keliauti ir iš Lietuvos. Ką reikia žinoti vairuotojams, planuojantiems kelionę į užsienį automobiliu?
© J.Paplaičio nuotr.

„Visų pirma, automobilis turi būti techniškai tvarkingas. Tai reiškia, kad jis ne tik turi turėti galiojančią techninę apžiūrą, vaistinėlę, gesintuvą ir šviesą atspindinčias liemenes, bet ir visų pirma saugią kelionę garantuojančias tinkamas padangas“, – teigia „Sixt Lietuva“ automobilių priežiūros vadovas Giedrius Gegevičius.

Anot specialisto, geros ir kokybiškos padangos užtikrina mažą pasipriešinimą riedėjimui (automobilis mažiau sunaudos degalų), skleidžia mažiau triukšmo (o tai svarbu tolimoje kelionėje), taip pat pasižymi geromis savybėmis važiuojant per lietų ir užtikrina maksimalų saugumą.

Be padangų, kurios turi būti ir tinkamai pripūstos, ne mažiau svarbu patikrinti visų eksploatacinių skysčių lygį, elektros ir aušinimo sistemų, taip pat kondicionieriaus darbą. Nes nėra nieko blogiau, nei gaišti brangų atostogų laiką bandant surasti, kas atokiame Kroatijos ar Italijos kaimelyje sutaisys dėl blogai veikiančios aušinimo sistemos kaistantį variklį.

Dacia Dokker
Dacia Dokker
© J.Paplaičio nuotr.

Kaip teigia „Sixt Lietuva“ automobilių priežiūros vadovas G. Gegevičius, kiekvienoje užsienio šalyje yra savi Kelių eismo taisyklių ypatumai ir jų traktavimai, o jų reikalavimai ne visada tokie patys, kaip Lietuvoje. Todėl norėdami, kad kelionės neapkartintų nereikalingos diskusijos su vietiniais pareigūnais, visada laikykitės Kelių eismo taisyklių. O pirmą kartą vykdami į nepažįstamą šalį, iš anksto išsiaiškinkite toje šalyje automobiliui ir vairuotojui taikomus reikalavimus.

Toliau padedami specialisto, surašėme pagrindinius patarimus, kuriais vadovaujantis kiekvienas vairuotojas turi patikrinti automobilį prieš tolimesnę kelionę.

- Pasirūpinti, kad automobilio draudimas galiotų ir užsienyje, turėti kontaktinį telefoną asmens, kuriam galima skambinti, įvykus eismo įvykiui. Ir jokiu būdu nepasirašinėti jokių dokumentų, užpildytų nepažįstama kalba.

- Vykstant į Europos Sąjungos (ES) šalis, reikia įsigyti ES sveikatos draudimo kortelę (išduodama ligonių kasose), o į kitas šalis – papildomą draudimą (turintys kreditine kortelę dažniausiai yra apdrausti jiems ir kartu keliaujantiems šeimos nariams galiojančiu sveikatos draudimu).

- Jei automobilyje yra atsarginis ratas, įsitikinkite, kad jis pripūstas. Jei vietoje jo yra remonto komplektas ir sandarinimo putos, įsitikinkite, kad mokate šiais daiktais naudotis. Naudojant sandarinimo putas jums reikės ir oro kompresoriaus, abejais atvejais rato pakeitimui bus reikalingas automobilio kėliklis.

- Nepamirškite navigacijos įrenginyje atnaujinti žemėlapių, o kelionėje pasirinkti reikiamą regioną. Atminkite, kad pasikliauti vien tik navigatoriumi neverta – kai kurių kelių jame gali nebūti, gali būti pakeistos eismo kryptys ir padaryti apvažiavimai. Verta įsigyti įprastą kelių atlasą – jei pasiklysite, vietiniai gyventojai visada galės parodyti, kurioje vietoje esate ir kur jums reikia važiuoti. Pasiklydus geriausiai kreiptis pagalbos į degalinių darbuotojus – jei ir nekalbės jums suprantama kalba, bus didelė tikimybė, kad žinos vietinius kelius ir kryptis.

- Taip pat pasirūpinkite kokybiškais pritvirtinamais telefonų ir navigacijos įrenginių laikikliais. Jei jūsų automobilyje nėra sumontuota laisvų rankų įranga, įsigykite telefono ausinę su laidu ar „Bluetooth“ jungtimi. Tiesa, kai kuriose šalyse negalima naudotis telefonu net ir su šia įranga.

- Taip pat turėkite į 12 voltų pridegiklio lizdą jungiamą skirstytuvą ir kelis įkroviklius su USB lizdu. Jie pravers norint įkrauti mobilųjį telefoną ar navigatorių. Jei norėsite prijungti ir kompiuterį ar kitą galingesnį (iki 200 vatų galios) elektros įrenginį, reikės įsigyti įtampos keitiklį.

- Jei automobilyje turite vaizdo registratorių, atminkite, kad kai kuriose šalyse jo naudojimas yra draudžiamas (pavyzdžiui, Austrijoje). Taip pat beveik visose šalyse draudžiama naudotis ir greičio matuoklių detektoriais.

- Su savimi turėkite atsarginį automobilio raktą ir jį laikykite ne automobilyje. Įsitikinkite, kad jame esanti baterija nėra išsikrovusi – šis raktas pravers netyčia pametus pagrindinį raktą ar išsikrovus jo baterijai.

- Vasarą keliaujant automobiliu itin praverčia automobilinis šaldytuvas. Jei neturite naujausio automobilio su šaldoma dėtuve, verta įsigyti papildomą šaldytuvą – galėsite atšaldyti prekybos centruose įsigytus gaiviuosius gėrimus (pakelės degalinėse jie kainuoja gerokai brangiau).

- Jei užsisakėte viešbutį internetu, pasitikslinkite, ar galima prie jo privažiuoti automobiliu ir kur jį palikti bei kiek tai kainuos. Įsitikinkite, kad nepaliekate automobilio neleistinoje vietoje – kartais apie tai informuoja tik lentelės vietine kalba, o jūs rizikuojate nerasti automobilio.

- Stenkitės automobilį palikti tik saugomose vietose. Jei nusprendėte pasivaikščioti pėsčiomis po miesto centrą, sumokėkite už automobilio stovėjimą. Nemokamai jį galima palikti prie didesnių prekybos centrų, bet dažniausiai jie būna toli nuo miesto centro. Taip pat pasirūpinkite paliekamų automobilyje daiktų saugumu. Juos laikykite bagažinėje po uždangalu, nedėkite vertingų daiktų į automobilio dėtuvę – geriau palikite ją atidarytą, kad ilgapirščiams nekiltų noro apžiūrėti.

- Užsienyje daugiau reikia saugotis kišenvagių turistų mėgstamose vietose, nei vagysčių iš automobilio. Tad pasirūpinkite, kad dokumentai, kortelės ir pinigai būtų ne vienoje vietoje, taip pat nesinešiokite daug grynųjų pinigų. Turėkite jus aptarnaujančio banko vadybininko kontaktinį numerį, kuriuo galėtumėt paskambinti atsiradus nesklandumams su mokėjimais ar tiesiog norėdami užblokuoti kortelę.

- Nebandykite siūlyti kyšio jus sustabdžiusiems pareigūnams – turėsite didelių nemalonumų. Taip pat Skandinavijos šalyse, Vokietijoje, Austrijoje ar Šveicarijoje galite būti sustabdytas ir nubaustas nemaža bauda dėl vos keliais kilometrais per valandą viršyto greičio. Ypač tai aktualu miesto ribose.

- Kai kuriose šalyse (pvz., Slovakijoje, Čekijoje, Šveicarijoje) yra privalomas greitkelių mokestis – kadangi jūs greičiausiai jais važiuosite, būtinai tik įvažiavę į šalį artimiausioje degalinėje įsigykite specialų lipduką. Tai kainuoja vos kelis ar keliolika eurų (lipduko kaina Šveicarijoje – 40 Šveicarijos frankų), tačiau bandymas sutaupyti gali baigtis kelių šimtų eurų bauda.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Iki rudens Vilniaus vairuotojams teks apsišarvuoti kantrybe: svarbia gatve siūlo nesinaudoti (20)

Po kone kiekvienos stiprios liūties patvindavusi Teodoro Narbuto gatvė Vilniuje ilgainiui turėtų...

Netikėta tyrimo išvada: patikrino Baltijos šalių vairuotojus – lietuviams yra kuo džiaugtis (14)

Tyrimas parodė, kad Baltijos šalyse gatvės dar pilnos telefonu kalbančių vairuotojų. Jie tik...

Kas kaltas dėl spūsčių automagistralėse – reikėtų keiksnoti ne tik kelininkus (36)

Artėja paskutinis ilgasis šios vasaros savaitgalis. Tokiu metu automagistralėse paprastai...

Ištyrė, kada vairuotojams kelyje nesiseka labiausiai (4)

Techninės pagalbos kelyje specialistai daugiausia darbo turi penktadieniais. „ Lietuvos draudimo...

Vieną Vilniaus arteriją vairuotojams siūlo apvažiuoti: iki vasaros pabaigos ribos eismą (15)

Nuo penktadienio, rugpjūčio 16-osios, iki pat vasaros pabaigos Vilniaus Teodoro Narbuto gatvėje...

Top naujienos

Lietuviai atrado tobulų atostogų salą Europoje: kainos maloniai džiugina, atmosfera puiki, klimatas geras (72)

Korsika įspūdinga, bet šiemet, gegužės viduryje, orai nelepino, o ir sostinė Ajačas ypatingai...

Norvegijos jūroje – Černobylis po vandeniu: pasekmės gali būti labai liūdnos (186)

Sovietų povandeninis laivas „Komsomolec“ tapo radiacijos šaltiniu Arktyje. Laivas jūros dugne...

Įtakingiausiųjų sąrašas: kodėl visuomenė pasirinko Nausėdą, o elitas – Grybauskaitę (179)

Pirmadienį DELFI paskelbė įtakingiausių politikų sąrašą . Visuomenės nuomone,...

Vytautas Landsbergis: taip ateina į valdžią diktatoriai ir diktatūros (499)

Pirmadienį DELFI paskelbė įtakingiausių politikų sąrašą . Daugybę metų įtakingiausiųjų...

Pasitraukusios iš INF sutarties JAV išbandė vidutinio nuotolio sparnuotąją raketą (89)

JAV Gynybos departamentas pirmadienį paskelbė išbandęs vidutinio nuotolio nuo žemės...

Po paslaptingų sprogimų prabilo ir Putinas: pavojaus nėra, tačiau priemonių imamasi (113)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį pareiškė, kad po anksčiau šį mėnesį...

Orai: praūžus audrai grįš šiluma

Antradienio dieną orams didesnę įtaką darys aukštesnio slėgio zona. Lietūs, naktį skalbę...

Lietuviškos kainos – turistų iš užsienio akimis: Varšuvos neprimena, primena Paryžių (248)

Pirmadienį popiet, saulei kepinant iki 29 laipsnių karščio, Katedros aikštėje verda veiksmas....

„Žalgirio“ naujokas LeDay – jau Kaune, su naujaisiais namais supažindino Walkupas (1)

Kauno „Žalgirio“ legionieriai po truputį jau renkasi Kaune, kur pradės pasiruošimą naujajam...

Iki rudens Vilniaus vairuotojams teks apsišarvuoti kantrybe: svarbia gatve siūlo nesinaudoti (20)

Po kone kiekvienos stiprios liūties patvindavusi Teodoro Narbuto gatvė Vilniuje ilgainiui turėtų...