aA
Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, Lietuvos rinkoje per metus surenkama daugiau kaip 10 tūkst. tonų akumuliatorių, bet dalis vairuotojų pasenusius akumuliatorius vis dar linkę laikyti garaže ar namų sandėliuke. Pasirodo, toks sprendimas dažnu atveju gali būti ne tik nesaugus, bet ir pavojingas, sakoma pranešime žiniasklaidai.
Automobilio akumuliatoriai / GIA nuotr.
Automobilio akumuliatoriai / GIA nuotr.
© Organizacijos archyvas

Gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovės Astos Pakštaitės-Marcinkienės teigimu, automobilių akumuliatoriai yra atlieka, perdirbama beveik 100 procentų. Perdirbant akumuliatorius atskiriamas plastikas, švinas ir rūgštis.

„Gaminant švino baterijas panaudojama maždaug 85 proc. švino, kuris išvalytas, kaip ir išlydytas plastikas, vėl naudojamas naujiems gaminiams. Akumuliatoriaus rūgštis yra neutralizuojama, naudojama pakartotinai arba perdirbama į sulfatų druskas įvairiems tikslams, pavyzdžiui, muilo gamybai“, – sako A. Pakštaitė-Marcinkienė.

Ką daryti su senu akumuliatoriumi?

Inter Cars Lietuva“ pakuočių ir apmokestinamųjų gaminių apskaitos specialistas Egidijus Macijauskas atkreipia dėmesį, kad akumuliatorius ar jų atliekas draudžiama išmesti kartu su komunalinėmis atliekomis. Pavojingųjų atliekų šalinimas kartu su nerūšiuotomis komunalinėmis atliekomis yra draudžiamas teisės aktų. Už aplinkos teršimą gyventojai gali būti baudžiami bauda nuo 50 iki 120 eurų.

„Atiduoti akumuliatorių reikia neardytą, kad pavojingosios medžiagos nepasklistų į aplinką. Akumuliatorius ir jų atliekas draudžiama maišyti su kitomis atliekomis. Švino akumuliatorių atliekos turi būti surenkamos atskirai ir dedamos į specialius konteinerius, statines, dėžes ar kitokias talpyklas, paženklintas akumuliatorių surinkimo ženklu“, – pabrėžia E. Macijauskas.

Privatus asmuo seną akumuliatorių gali atiduoti:

1. parduotuvėje, kurioje perka naują akumuliatorių;
2. autoservise, kur keičia akumuliatorių;
3. akumuliatorių priežiūra užsiimančioje įmonėje;
4. savivaldybių stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelėse.

Senus akumuliatorius surenkančios įmonės (importuotojai, servisai, parduotuvės ir kt.) turi sudaryti sutartis su licencijuotais atliekų tvarkytojais ir perduoti akumuliatorius sutvarkyti. Atliekų tvarkytojas išduoda sutvarkymą patvirtinančius dokumentus.

Senas akumuliatorius pavojingas sveikatai

Gamintojų ir importuotojų asociacijos vadovė pabrėžia, kad netinkami naudoti automobilių akumuliatoriai dėl jų sudėtyje esančio švino ir rūgšties priskiriami pavojingosioms atliekoms.

„Jie gali sukelti žmonėms rimtų sveikatos sutrikimų, pakenkti aplinkai. Išmestas akumuliatorius gali užteršti vandenį, orą ir žemę, o pernelyg didelė švino koncentracija gali pažeisti smegenis ir inkstus, sukelti klausos sutrikimų ir kitų rimtų sveikatos negalavimų“, – sako A. Pakštaitė-Marcinkienė.

Pasak „Inter Cars Lietuva“ specialisto E. Macijausko, sveikatai pavojinga ir gaminant akumuliatorius naudojama sieros rūgštis. Ji garuoja ir per kvėpavimo takus patenka į žmogaus organizmą. Tai gali sukelti akių uždegimą, kvėpavimo takų ligas, taip pat pakenkti kitiems organams, o patekusi ant kūno – net nudeginti odą.

„Sieros rūgštį išpylus ant žemės sunaikinama augmenija. Skverbdamasi į dirvožemį, sieros rūgštis gali patekti į gruntinius vandenis, užteršti maistui auginamus augalus ir per juos patekti į žmonių ir gyvūnų organizmus“, – aiškina E. Macijauskas.

Verta paminėti ir tai, kad montuojant jau pasenusį akumuliatorių namie ir nesilaikant gamintojo numatytų reikalavimų gali įvykti trumpas jungimas, dėl ko yra tikimybė susižeisti.

Lietuvos autoservisus vienijančios platformos „Motointgertaor.com“ atstovas Mindaugas Šerėjus teigia, kad dažnai vairuotojai išsikrovusį akumuliatorių parsineša namo tiesiog pakrauti. Tačiau kraunant akumuliatorių vyksta elektrolizės procesas ir išsiskiria vandenilio garai, galiausiai toks akumuliatorius neatlaikęs slėgio gali sprogti ir stipriai sužaloti aptaškydamas verdančia rūgštimi.

„Norėdami išvengti išvardintų problemų, vairuotojai turėtų pasinaudoti „Motointegrator.com“ platforma, kur nesunkiai ras patikimų, teikiančių kokybišką akumuliatoriaus keitimo paslaugą, autoservisų tinklą. Autoservisas ne tik pakeis seną akumuliatorių, bet ir patikrins automobilio el. sistemos būklę ir reikalui esant atliks gretutinius darbus, taip pat seną akumuliatorių utilizuos atsakingai ir pagal visus galiojančius reikalavimus“, – sako M. Šerėjus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.3333

Vakarų Lietuvoje, Pakruojo ir Biržų rajonuose eismo sąlygos išlieka sudėtingos (1)

Vakarų Lietuvoje, Pakruojo ir Biržų rajonuose eismo sąlygos sekmadienio popietę išlieka...

Eismo sąlygas sunkina snygis, šlapdriba, plikledis (1)

Eismo sąlygas sekmadienio rytą sunkina snygis, šlapdriba, plikledis, įspėja Automobilių kelių...

Eismo sąlygas sunkina snygis ir plikledis

Penktadienio rytą eismo sąlygas Lietuvoje sunkina snygis ir plikledis, pranešė Automobilių kelių...

Ketvirtadienio vakaras vairuotojams saldus nebus: keliuose laukia plikledis ir provėžos paaiškino, kurie keliai tik valomi, kurie ir barstomi (13)

Lietuvos valstybinės reikšmės kelius prižiūrinti AB „Kelių priežiūra“ perspėja, kad...

Vairuotojai dalijasi vaizdais iš gatvių: tikriausiai blogiau nei šiandien dar nebuvo (273)

Dar trečiadienio vakarą Lietuvoje prasidėjęs snygis tęsiasi. Kelininkai pluša bandydami nuvalyti...

Top naujienos

Tvari ir darni Lietuva. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje – panašaus kalibro veikėjai, bet tyrimas atskleidė ir skaudžius užkulisius įmonių sąrašas (0)

„Delfi“ tęsia didelio masto tyrimo „ Tvari ir darni Lietuva “ viešinimą. Šis tyrimas buvo...

D+Kalbino Kristina Pocytė, parengė Justina Maciūnaitė

Jeigu perkate tokį būstą neatlikę namų darbų, rizikuojate: ateityje jo vertė gali smarkiai kristi

Šiemet lietuviai pirko ne tik butus, bet ir nuosavus namus. Registrų centro duomenimis, šiais...

D+Sandra Marcinkėnaitė-Venskienė

Teisininkas atsako: ar už ridos atsukimą galima bausti kaip už sukčiavimą?

Vieša paslaptis, jog, perkant naudotą automobilį, gali būti, kad jo rida odometre (automobilio...

Nutrūkusios tiekimo grandinės grasina sužlugdyti vis daugiau smulkių įmonių

Vis daugiau smulkesnių įmonių, išgyvenusių ledines pandemijos gelmes, prisipažįsta, kad dabar...

Liūdni laikai antivakseriams: gražiausios Kalėdų mugės neskiepytų neįsileidžia, tikrina net pasą (985)

Po metų pertraukos Vokietijoje ir Šveicarijoje vėl vyksta gražiausiomis Europoje vadinamos...

Šilutės ligoninėje COVID-19 skyriaus gydytojas pradėjo švaistytis švirkštu ir iššoko pro langą (75)

Šilutės ligoninės COVID-19 skyriuje medikas staiga pradėjo švaistytis švirkštu ir vėliau jis...

Šią savaitę laukia šalčio iššūkis: net dienomis laikysis neigiama temperatūra naktį šals iki -17 (8)

Pirmadienį orai šalyje bus nevienodi. Rytinė Lietuvos pusė išliks arčiau žemo slėgio...

Anapilin iškeliavo buvęs Vilniaus „Ryto“ legionierius Stevanas Jelovacas (139)

Atėnų AEK krepšinio klubas sekmadienio vakarą pranešė tragišką žinią. Būdamas 32-ejų...