aA
Vagystės iš automobilių yra liūdna kasdienybė, su kuria kiekvieną dieną susiduria bent keletas Lietuvos gyventojų. Kaip LRT.lt teigia Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis, dažniausiai tokius nusikaltimus daro jauni vaikinai arba nepilnamečiai, nedidelės organizuotos grupės. Tačiau ar žinote, ką daryti savo automobilyje išvydus vagį? Bėgti ir stengtis jį sulaikyti ar griebti telefoną?
Vagystė iš automobilio
© Stopkadras

Vagystė iš automobilio yra itin nemalonus nutikimas. Žinoma labiausiai gaila pavogtų daiktų, tačiau ne ką rečiau tenka susitaikyti ir su automobilio apgadinimais. Pavyzdžiui, vagims mėginant patekti į automobilio vidų išdaužiamas stiklas arba sugadinamos durų atrakinimo spynelės.

Dažnai vagiama ne iš automobilių, bet mėginama pasisavinti jų detales. Pavyzdžiui, vagys išima priekinius žibintus, apdailos elementus, galinio vaizdo veidrodėlių stikliukus, lengvojo lydinio ratlankius.

Tačiau gali nutikti taip, kad vagis bus užkluptas automobilio savininko ar kitų žmonių, kurie pamato, kad jis „darbuojasi“. Tačiau prieš imantis kokių nors veiksmų reikia žinoti, ką daryti galime galite, o ko – ne.

Pirmiausia – skambinkite policijai

Jeigu pamatėte, kad jūsų automobilį mėginama apvogti, R. Matonis ragina pirmiausia kreiptis į policijos pareigūnus, o tik vėliau imtis kokių nors kitų veiksmų.

„Pirmiausiai reikėtų paskambinti bendruoju pagalbos telefonu 112 ir iškviesti policijos pareigūnus. Kol vagis yra matomas, geriausia jam sušukti, jį išgąsdinti, kad pasitrauktų nuo automobilio.

Taip pat būtina įsiminti to asmens požymius, kaip jis apsirengęs (jeigu tai yra įmanoma), kad atvykę policijos pareigūnai galėtų sekti jo karštomis pėdomis“, – pataria R. Matonis.

Taip pat svarbu neveikti impulsyviai ir nemėginti vagies sulaikyti pačiam. Visų pirma dėl to, kad tai gali būti pavojinga.

„Mes visada raginame patiems įtariamųjų nesulaikinėti, nes neaišku, koks tai žmogus. Mes nežinome, ar jis yra vienas, ar už kampo laukia koks nors bendrininkas. Taip pat nežinome ar jis neturi peilio, kuriuo gali ir sužaloti.

Ramūnas Matonis
Ramūnas Matonis
© DELFI / Tomas Vinickas

Jei yra, pavyzdžiui, penki kaimynai ir vienas vagis, galima pamėginti jį sulaikyti. Tikrai yra atvejų, kai keletas kaimynų sulaikė vagį užtverdami jam kelią ir sulaukė policijos pareigūnų. Todėl jei yra galimybė jį prilaikyti, pavyzdžiui, pridaryti automobilio duris, tokiu būtų galima mėginti vagį sulaikyti“, – LRT.lt kalba R. Matonis.

Neskubėkite tvarkyti automobilio

Jei įsibrovimo į automobilį išvengti nepavyko ir jūsų turtui padaryta akivaizdi žala, geriau viską palikti taip, kaip yra. Noras pačiam įvertinti žalą arba bent minimaliai sutvarkyti padarinius gali padaryti daugiau žalos nei naudos, todėl tokiu atveju geriau neskubėti.

„Geriau viską palikti kaip yra. Atvyks patruliai ir jie vietoje pasakys, kaip toliau elgtis. Tikriausiai reikės laukti operatyvinės grupės, kuri apžiūrės įvykio vietą, paims pirštų antspaudus. Todėl geriau nieko neliesti ir palaukti pareigūnų, kurie įformins įvykį“, – pataria R. Matonis.

Nusikaltėliai veikia įvairiais metodais

Pastaruoju metu vis dažniau pranešama apie vagystes, kai pavagiamas ne visas automobilis, bet tik atskiros jo detalės. Pavyzdžiui, vienas mėgstamiausių vagių grobių yra automobilių multimedijos sistemos, priekiniai žibintai ar apdailos elementai.

Tai rodo ir statistika. Pavyzdžiui, 2015 metų duomenimis, pavogti 953 automobiliai. O vagysčių iš automobilių skaičius gerokai didesnis – beveik 4 tūkst.

Kaip teigia R. Matonis, tiriant tokius nusikaltimus, policija orientuojasi ne į vieną atskirą nusikaltimą, o stengiasi surasti bendrų nusikaltimų bruožų ir sulaikyti asmenis, kurie atsakingi už kelias tokio pobūdžio vagystes.

Neretai tokius nusikaltimus vykdo ne tik pavieniai asmenys, bet ir nedidelės organizuotos nusikalstamos grupės. Jos veikia kokiame nors rajone arba konkrečiame mieste ir išsisėmusios vienoje teritorijoje keliasi į kitą.

Bet kokiu atveju tokias grupuotes reikia sulaikyti kaip įmanoma greičiau, nes vėliau jos gali evoliucionuoti į rimtesnes nusikalstamas organizacijas, atliekančias sunkesnius nusikaltimus nei automobilių detalių vagystės.

„Tokius nusikaltimus dažniausiai daro pavieniai asmenys arba nedidelės organizuotos grupelės. Tai dažniausiai būna jauno amžiaus vaikinai arba nepilnamečiai.

Nuo to dažniausiai ir prasideda nusikaltimų vykdymai ir jei jie nėra sustabdomi pradinėje stadijoje, pajutę nebaudžiamumą ateityje tikriausiai darys rimtesnius nusikaltimus. Didesnės ir rimtesnės grupuotės dažniausiai vagia pačius automobilius“, – konstatuoja R. Matonis.

Taip pat jis priduria, kad vyksta įdomi vogtų automobilių detalių rotacija juodojoje rinkoje. Nors dalis jų realizuojama vietinėje rinkoje, o kitos iškeliauja į užsienį, į Lietuvą atvyksta ir kitose šalyse pavogtų automobilių detalių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prietaisų skydelyje įsižiebė lemputė: kada dar važiuoti, o kada geriau sustoti (48)

„Kas? Kodėl? Ką daryti? Tai blogai ar labai blogai?“ – mintyse šiuos ir dar daugiau klausimų...

Paradoksas: automobilių detales vagia rečiau, tačiau patirtos žalos – kur kas didesnės (19)

Keičiasi automobilių vagysčių tendencijos – jų mažėja, tačiau apvagiami transporto...

Seimas ėmėsi pataisų, kad baudos už KET pažeidimus būtų išrašomos automatiškai (10)

Seimas ėmėsi pataisų, kad baudos už specialių įtaisų fiksuotus Kelių eismo taisyklių...

Jei automobilis vis dar su vasarinėmis padangomis – pasikeisti jas jau pavėlavote (213)

Kelių eismo taisyklės nurodo, kad nuo lapkričio 10 dienos visos eisme dalyvaujančios transporto...

Eismo sąlygas sunkina rūkas, vairuotojams – svarbus prašymas (5)

Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, vietomis yra drėgnų kelių...

Top naujienos

Seimo narė Šakalienė sulaukė rimtų grasinimų: frakcija kreipiasi į prokuratūrą (292)

Kilus vaikų paėmimo skandalams socialiniuose tinkluose pradėjo virti diskusijos, kurių metu ne...

Paini vaiko istorija: berniuko patėvio ir darželio auklėtojų liudijimai skiriasi kardinaliai (75)

Viešumoje pasirodžius informacijai apie Kaune iš šeimos paimto ir į ją sugrąžinto vaiko...

Gabrielius Landsbergis apie dabartinę valdžios situaciją: tai yra sprogstamasis mišinys (511)

Ką darys tuščiomis kišenėmis likusi socialdemokratų darbo partija ir ar jie ketina kelti savo...

Maldeikienė: kainas tvarkysime sovietiniais metodais? Nesuveiks (37)

Jau daugelį metų skurdas pasaulyje naikinamas gerinant švietimo sistemą, tačiau Lietuva ketina...

Su tanklaiviu susidūrusi norvegų fregata nuskendo (305)

Norvegų fregata , kuri praėjusią savaitę Vakarų Norvegijos fjorde susidūrė su Maltos...

Palaikantys draudimą šunims loti išliejo širdį: gyvenimas tapo kančia, tokia kaimynystė kaip koncentracijos stovykla (100)

Seimo nario Petro Čimbaro siūlomos Triukšmo valdymo įstatymo pataisos išties sukėlė daug...

Perspėjimas vykstantiems į Lenkiją: beveik mėnesiui bus atnaujinta sienų kontrolė (96)

Šengeno erdvei priklausanti Lenkija nuo lapkričio 22 d. laikinai atnaujins pasienio tikrinimus...

Brakonierių gaujos bando įbauginti: prireikia net policijos (3)

Gal kam ir atrodo keista, tačiau 2018 m. Lietuvoje, gamtosaugos sferoje, susijusioje su nelegalia...

Atsakymas Skverneliui: vien mokytojų laisvalaikis vertas daugiau nei 1000 eurų (42)

Atsakymas Sauliui Skverneliui apie mokytojų atlyginimus: turėti daug laisvo laiko ir gauti 1000...