aA
Mes Japoniją žinome, kaip labai pažangią aukštųjų technologijų šalį. Ir atrodo, kad kone kiekviename žingsnyje šioje šalyje yra naudojamas koks nors „super puper“ techninis sprendimas. Bet jūs tikrai nustebsite sužinoję, kaip gi Japonija kovoja su automobilių statymo pažeidėjais.
Baudos už automobilio stovėjimą Japonijoje / Chepolinko nuotr.
Baudos už automobilio stovėjimą Japonijoje / Chepolinko nuotr.

Youtuberis Chepolinko Japonijoje gyvena bei dirba jau ne vienerius metus. Jis labai mėgsta po šią nuostabią šalį keliauti automobiliu ir tvirtina, kad būtent taip galima pamatyti tikrąjį šalies veidą.

Kelionės automobiliu leidžia pasiekti tokias vietas, kokių įprastai pamatyti nepavyktų. Tad bekeliaujant automobiliu susiduriama ir su labai žmogiška situacija: kur gi šį automobilį pastatyti?

Tad Chepolinko papasakojo, kokia yra reali situacija su automobilių statymu Japonijoje, kokios tokio malonumo kainos ir kas įdomiausia – kaip vyksta pažeidėjų nustatymas ir kokios galimybės legaliai išsisukti nuo baudos.

Automobilio statymas miesto centre

Jokohama yra antras pagal dydį miestas Japonijoje, įsikūręs netoli Tokijo ir turintis apie 3,6 mln. gyventojų. Tad akivaizdu, jog automobilio statymas yra aktualus šio megapolio klausimas.

Chepolinko tvirtina, kad miesto centre yra įsikūrusios 24 valandas per parą dirbančios „Times“ kompanijos automobilių stovėjimo aikštelės.

Baudos už automobilio stovėjimą Japonijoje / Chepolinko nuotr.
Baudos už automobilio stovėjimą Japonijoje / Chepolinko nuotr.

Kiek kainuoja pastatyti automobilį? 12 min. atsieina 2,5 euro, o maksimalus automobilio stovėjimo laikas siekia 12 valandų ir toks malonumas kainuos 2300 Japonijos jenų arba truputi daugiau, kaip 19 eurų.

Tikrai nepigus malonumas, net ir atsižvelgiant į tai, jog japonai vidutiniškai per mėnesį uždirba apie 3 000 eurų.

Kaip vyksta automobilio statymas tokioje aikštelėje? „Viskas yra gana standartiška“, – teigia Chepolinko.

„Automobilis pastatomas į laisvą aikštelės vietą ir aktyvuojasi blokuojantis mechanizmas. Norint išvažiuoti, reikia nuėjus prie automato susimokėti už automobilio stovėjimo laiką, blokuojantis mechanizmas nusileidžia ir galima išvažiuoti“, – aiškino keliautojas.

Automobilio statymas miesto gatvėse

Akivaizdu, kad tokiose privačiose „Times“ tinklo automobilių stovėjimo aikštelėse visi automobiliai netilps, tad miestų gatvėse yra įrengta daugybė tokių senų ir primityvių valstybinių mokėjimo automatų.

Juose valanda kainuoja 2,5 euro ir tai yra ženkliai pigiau, nei statyti automobilį „Times“ stovėjimo aikštelėse, tačiau yra pora minusų.

Pirmiausiai, tokie automatai priima tik monetas, antra – šia stovėjimo vieta galima naudotis tik valandą laiko. Kai tik praeina valanda, reikia iš šios vietos išvažiuoti. Arba, galima pagudrauti.

Baudos už automobilio stovėjimą Japonijoje / Chepolinko nuotr.
Baudos už automobilio stovėjimą Japonijoje / Chepolinko nuotr.

Kai kurie tiesiog savo automobilį truputi patraukia į šalį, tada automato daviklis užfiksuoja, kad automobilis paliko stovėjimo vietą ir ji tapo laisva, iškart vėl su automobiliu grįžtama į tą pačią vietą ir turime dar vieną papildomą stovėjimo valandą.

Žinoma, čia jau reikės prie savo automobilio atbėgti laiku ir atlikti šiuos veiksmus. Tad daugelis, jei tik reikia automobilį pastatyti ilgesniam laikui, naudojasi Times stovėjimo aikštelėmis.

Kaip suprasti, kad jau praėjo valanda ir metas patraukti automobilį? Ant šio mokėjimo automato šono pradeda raudonai mirksėti lemputė. Ir jei tuo metu vis dar stovi automobilis – reiškia galima jo savininką bausti.

O kokias technologijas japonai naudoja, kad nubaustų neteisingai automobilį pastačiusį vairuotoją? Čia ir prasideda įdomybės.

Kaip Japonija pradėjo kovoti su pažeidėjais?

Chepolinko tvirtina, kad automobilių statymo klausimas Japonijoje visada buvo komplikuotas. Tačiau 2008-aisiais Japonija priėmė įstatymą, uždraudžiantį automobilius statyti bet kur šalikelėse. Būtent tada prasidėjo kova su pažeidėjais.

„Daugelyje kitų šalių pažeidėjų nustatymo sistema yra ganėtinai automatizuota. Po miestą važinėja specialūs automobiliai, aprūpinti kameromis, ir jie fiksuoja tuos automobilius, kurie yra pastatyti ne vietoje ar pažeidžiant kitas taisykles. Japonijoje tai vyksta visai kitaip“, – teigė Chepolinko.

Gal važinėja kokie autonominiai automobiliai ir naudojamos robotizuotos pažeidėjų nustatymo sistemos? Tikrai ne – viskas kur kas paprasčiau ir netgi primityviau.

Japonijoje nenaudojamos jokios automatizuotos sistemos ir pažeidėjus identifikuoja žmonės. Ir tai yra labiausiai susiję su vienu svarbiu 2008-aisiais priimto įstatymo punktu – jei automobilyje yra žmogus, jo bausti – negalima.

Baudos už automobilio stovėjimą Japonijoje / Chepolinko nuotr.
Baudos už automobilio stovėjimą Japonijoje / Chepolinko nuotr.

Pažeidimo fiksavimas ir kaip išvengti baudos

Kaip gi praktiškai atrodo tas pažeidimo fiksavimas jei prie miesto gatvėje esančio valstybinio mokėjimo automato pastatytumėte automobilį, bet už jo stovėjimą nesumokėtumėte.

Gatvėse nuolat vaikšto darbuotojai – apsirengę žalios spalvos uniformomis – ir fiksuoja tokius pažeidimus.

Jie prieina prie tokio automobilio, už kurio stovėjimą nesumokėta, ir pirmiausiai pasižiūri ar automobilyje tikrai nieko nėra. Nes jei yra – baudos mokėti nereikės. Juk toks įstatymas.

Tačiau jei automobilyje nieko nėra ir šalia niekur nematyti sunerimusio vairuotojo, tada pradedamas formuoti pažeidimo už netinkamą automobilio statymą aktas.

Pirmiausiai šie darbuotojai atlieka matavimus ir priklausomai nuo to, kur automobilis pastatytas, tie matavimai gali būti atlikti kone į visas puses.

„Jei automobilis pastatytas per daug arti pėsčiųjų perėjos, tai tada matuojamas atstumas nuo automobilio iki pėsčiųjų perėjos ir atstumas nuo automobilio iki kelkraščio. O jei kelias yra siauras, tai dar matuojamas ir to kelio plotis“, – pasakojo Chepolinko.

Tad kol vienas darbuotojas atlieka matavimus, kitas darbuotojas šiuos rezultatus suveda į su savimi nešiojamą kompiuterį.

Tada automobilis nufotografuojamas tiek iš priekio, tiek iš galo. Kad būtų įrodymai, jog automobilis tikrai stovi netinkamoje vietoje, neteisingai pastatytas ar už jo stovėjimą yra nesumokėta bei tuo pačiu, jog automobilyje tikrai nėra žmogaus.

„Visa ši procedūra užtrunka apie 10-15 minučių ir galiausiai yra atspausdinamas baudos kvitas, kuris pritvirtinamas prie priekinio automobilio stiklo“, – teigė Chepolinko ir pridūrė, kad, atsižvelgiant į gatvę ir rajoną, kuriame buvo padarytas pažeidimas, baudos dydis gali siekti nuo 155 iki 230 eurų.

Tačiau yra „bet“.

Visas šis pažeidimo fiksavimo procesas yra gana ilgas ir jei tik per jį spėja pasirodyti automobilio savininkas – tada šie darbuotojai tyliai pasitraukia nuo automobilio ir baudos kvito neišrašo.

„Jokių ginčių, jokio pasipiktinimo, nieko panašaus. Bet jei baudos kvitas jau atspausdintas ir priklijuotas prie priekinio jūsų automobilio stiklo – gali prašyti kiek nori, bet niekas šios baudos neatšauks“, – teigė Chepolinko.

Ir visgi, yra dar viena gudrybė apie kurią daugelis net nežino

Už netinkamą automobilio statymą gaunama ne tik 155-230 eurų bauda, bet ir gaunami baudos balai.

Japonijos kiekvienam vairuotojo pažymėjimui skiriami 6 balus, o už netinkamą automobilio pastatymą atimami net 2 balai.

„Tai yra labai daug ir taip galima gana greitai netekti vairuotojo pažymėjimo. Bet yra gudrybė“, –tvirtino Chepolinko.

Kai vairuotojas gauna baudą už netinkamai pastatytą automobilį, jis su šiuo baudos kvitu keliauja tiesiai į policiją ir sumoka šią baudą. Tada policija žino kas jūs toks, kokį padarėte pažeidimą ir nuo jūsų vairuotojo pažymėjimo atima du balus.

Baudos už automobilio stovėjimą Japonijoje / Chepolinko nuotr.
Baudos už automobilio stovėjimą Japonijoje / Chepolinko nuotr.

Jei nenorite, kad būtų atimti du balai – geriau nebėgti iškart į policiją sumokėti baudos, o palaukti 6-7 dienas. Per šį laiką bus automobilio savininko adresu atsiųstas specialus pranešimas, kad reikia sumokėti baudą. Ir kadangi policija nežino, kas gi tiksliai vairavo šį automobilį, belieka nukeliauti į banką ar pašto skyrių ir sumokėti baudą.

„Taip policija nežinos, kas tiksliai vairavo automobilį ir negalės nuo vairuotojo pažymėjimo nubraukti 2 balų. Tačiau ir šiuo dalyku geriau nepiktnaudžiauti“, – įspėjo Chepolinko.

Jei policija pastebės (pagal valstybinius numerius), kad konkretus automobilis nuolat pažeidinėja įstatymus, jo savininkas sumoka baudas, bet niekas nepasirodo policijoje ir nepasiima savo premijos – minus dviejų balų, policija gali pradėti tyrimą.

„Bet jei per metus tokį pažeidimą žmogus padaro porą kartų, jis gali tiesiog sumokėti baudą ir išvengti balų netekimo. Policija dėl tokių netyčinių epizodų tikrai papildomai žmogaus neieškos“, –tvirtino Chepolinko.

Įdomu tai, kad technologijų šalimi pramintoje Japonijoje už netinkamą automobilio stovėjimą vairuotojai baudžiami paprastai. Automobilio vairuotojas netgi gali sėdėti restorane, pietauti ir pro langą matyti šalia kelio pastatytą savo automobilį. Kai tik prie šio automobilio prieis pažeidimą fiksuojantys darbuotojai, vairuotojui beliks išbėgti į gatvę bei prieiti prie savo automobilio. Darbuotojai tyliai pasišalins ir vairuotojas galės toliau tęsti savo pietus.

www.technologijos.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Ką reikia žinoti apie vasarines padangas: koks turi būti protektoriaus gylis ir padangos amžius (6)

Nuo balandžio pradžios Lietuvoje oficialiai leidžiama žiemines padangas pakeisti vasarinėmis ir,...

Draudikai pastebėjo klaidą, kurią neretai padaro įtampos ir streso išvarginti vairuotojai

Geriausia šiuo metu niekur nevažiuoti ir likti namuose. Vis dėlto, jeigu iškilo būtinybė...

Ką reikia žinoti apie karantino metu atidėtą automobilio techninę apžiūrą (14)

Vis dar tiksliai nežinant, kiek laiko Lietuvoje truks karantino laikotarpis, Susisiekimo ministerija...

Per karantiną leido važinėti be techninės apžiūros, bet ar galios draudimas po avarijos? (14)

Vyriausybė nusprendė, kad karantino metu nustojus galioti techninei apžiūrai , vairuotojai gali...

Atkreipė dėmesį į keliuose pasirodžiusius motociklininkus: svarbiausia kuo daugiau atidumo vieni kitiems

Minint Saugaus eismo dieną, Susisiekimo ministerija ragina susilaikyti nuo nebūtinų kelionių,...

Top naujienos

Veryga: tie, kurie užsikrėtė prieš 2 savaites, turėtų išsitirti papildyta 14.54 (33)

Ketvirtadienį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nuotolinėje spaudos konferencijoje...

Po prostitutės kelionės autobusu – naujas valdžios siūlymas griežtinti bausmes: numatyta ir 5 metai kalėjimo (160)

Teisingumo ministerija pažymi, kad plintant labai pavojingam užkratui COVID-19 , Lietuvoje...

Nuo rytojaus kaukės viešumoje privalomos: medikas pasakė, iki kokio amžiaus vaikams jų dėti negalima (70)

Nuo rytojaus kaukės viešumoje bus privalomos, tačiau ką daryti su mažais vaikais?! Savo...

Gyvai / Tiesiogiai iš SAM: Verygos komentaras apie COVID-19 situaciją (32)

14 val. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nuotoliniu būdu transliuos trumpąją spaudos...

Britų karo ekspertas apie Rusijos misiją: lyg pas juos būtų atėjusios visos šventės vienu metu (32)

Rusų karinė misija, nusiųsta į Italiją tariamai padėti, kovojant su koronaviruso krize, slapta...

Skaudi netektis: nuo koronaviruso mirė mokslininkė Elena Stankūnienė (216)

Eidama 98-uosius metus Klaipėdos ligoninėje mirė garbi geografė, buvusi dėstytoja dr. Elena...

Niujorko ligoninė įsileido CNN žurnalistus: mirusiųjų tiek daug, kad jie kraunami į vilkikus (150)

Skubiosios pagalbos skyrius. Prabėga 40 minučių. Per jas šešiems pacientams sustojo širdis....

Skvernelis: brandos egzaminai bus papildyta (280)

Premjeras Saulius Skvernelis nepaliko klausimų, brandos egzaminai šiais metais bus organizuojami....

Kaip per Velykas atrodys Lietuvos miestai: kelius blokuos policijos ekipažai ar betoninės užtvaros Palangai padės pasieniečiai  (605)

Baigiantis ketvirtai karantino savaitei jo laikytis teks dar griežčiau. Jau nuo penktadienio lauks...

Egzaminų sesija startuos birželio gale: planuojamas mokyklų darbas švelninant karantiną (69)

Brandos egzaminų sesija šiemet prasidės nuo birželio 22 d. Brandos egzaminų vykdymo grafikas,...

|Maža didelių žinių kaina