aA
Dvidešimtojo amžiaus pradžioje laisvi nuo automobilių buvo beveik visi pasaulio miestai. Praėjus šimtmečiui, neišsenkantis automobilių srautas užpildė siauras senamiesčių gatveles, prospektus, magistrales. Dūstame nuo išmetamų dujų, neužmiegame nuo triukšmo, gaištame kamščiuose, tačiau gyvenimo be automobilio mieste neįsivaizduojame. Daugelyje miestų yra zonos, kur automobilių eismas draudžiamas. O ar yra miestų, kuriuose visiškai nebūtų automobilių?
Venecija, Italija
© Vida Press

Sarko sala, Didžioji Britanija (600 gyventojų)

Lamanšo pietvakarinėje dalyje esančios Sarko salos ilgis – apie 5 kilometrus, o plotis – apie 2,4 kilometro, tačiau pakrantės labai raižytos: pakrančių ilgis – daugiau nei 60 km. Saloje yra švyturys, anglikonų ir metodistų bažnyčios, prieplauka, senjorija. Automobiliai Sarko saloje uždrausti: čia važinėjama dviračiais, arkliais, traktoriais. Išimtis padaryta tik patiems vyriausiems salos gyventojams – jie gali važinėti elektriniais vežimėliais. Ekologiška gyvensena pasireiškia ir kitose srityse: neseniai Sarko sala oficialiai pripažinta pirmąja pasaulyje „tamsaus dangaus“ bendruomene. Šį titulą jiems skyrė JAV įsikūrusi Tarptautinė tamsaus dangaus asociacija (IDA). Sarko gyventojai sąmoningai atsisakė gatvių apšvietimo, todėl naktį čia ryškiai matomos žvaigždės. Sala pasiekiama tik keltu. Aerouosto čia nėra. Beje, Sarkas - paskutinioji feodalinė valstybė Europoje – viduramžiai čia baigėsi tik prieš keletą metų. Iki 2008-ųjų Sarko feodas priklausė senjorui Johnui Michaeliui Beaumont‘ui, kuris mokėjo Didžiosios Britanijos karalienei kasmetinę rentą - 1,79 svaro.

Makino sala, JAV, Mičigano valstija (600 gyventojų)

Hurono ežere esanti Makino sala nuo devynioliktojo amžiaus pabaigos yra turistų traukos objektu ir vasaros poilsiaviete – čia daug svarbių istorinių ir architektūros paminklų, geologinių objektų. 7.28 km² plote, o tai yra 74% salos teritorijos, įsteigtas vienas seniausių JAV nacionalinių parkų. Dar 1898 metais visoje saloje buvo uždraustas bet koks mechanizuotas transportas. Įstatymas galioja iki šių dienų. Išimtis - tik specialiosioms tarnybos priklausanti technika. Gyventojai juda naudodamiesi dviračiais, arkliais ar pėsčiomis. Sala pasiekiama keltu. Yra ir nedidelis aerouostas, į kurį vyksta užsakomieji reisai. Nuo 1929 metų kiekvieną vasarą Makino saloje stovyklauja 54 skautai iš Mičigano – tai labai populiari, turinti senas tradicijas stovykla, kur patekti yra didelė garbė.

Medina Fes el Bali, Маrokas (156 000 gyventojų)

Fesas - vienas iš keturių Maroko imperatoriškųjų miestų, įsikūręs Atlaso kalnų papėdėje. Feso senamiestis, vadinamas medina (Fes el Bali), kur gyvena daugiau nei 156 000 žmonių – viena iš didžiausių miesto teritorijų, kurioje nėra vietos automobiliams. Tai daugiau nei tūkstančio siaurų gatvelių raizgalynė. Kai kurių gatvelių plotis tik 60 cm, tad net ir einant pėsčiomis, abiem alkūnėmis liečiamos namų sienos. Unikalus Feso senamiestis, kurio gatvelėse tęsiasi nesibaigiančios prekystalių eilės, amatininkų dirbtuvės, mečetės, hamamai, restoranai, mažos užeigėlės, kirpyklos – yra įtrauktas į UNESCO saugomų objektų sąrašą, planuojant keliones į Maroką būtinai įtraukite į sąrašą Fesą, o jei neišeina apsilankyti Fese – Marakešo senamiestis – tokia pati gatvių raizgalynė be mašinų.

Hydra, Saroniko salos, Graikija (2000 gyventojų)

Hydra – Egėjo jūroje iškilusi sala. Tai 32 kvadratiniai kilometrai sausumos ,vaizdingai apsuptos kalnų, o nuo Peloponeso pusiasalio atskirtos siauro vandens ruožo. Hydra turi nacionalinio istorinio paminklo statusą. Žavinga, tik šiai vietovei būdinga architektūra, akmenimis grįstos gatvelės, parduotuvėlės, tavernos – čia mėgsta lankytis turistai, todėl prie 2000 nuolatinių gyventojų nuolat prisideda apie 6000 turistų. Saloje draudžiamas bet koks automobilių transportas, išskyrus nedidelius šiukšles išgabenančius sunkvežimius. Miestas nedidelis, todėl jį galima išvaikščioti pėsčiomis, arba keliauti arkliu, asilu ar vandens taksi.

La Kumbresita, Kordobos provincija, Argentina (350 gyventojų)

1450 m virš jūros lygio esanti La Kumbresita primena tirolietišką kaimelį Alpėse. Nenuostabu, gyvenvietę 1934 m. įsteigė išeiviai iš Vokietijos. Kai statė pirmus namelius, kai sodino pušis ir egles, čia nebuvo kelių. Nėra jų ir dabar. Į La Kumbresitą vedantis puikus kelias, netikėtai pasibaigia užtvara: toliau važiuoti negalima, palikite automobilį čia. Miestelyje ir jo apylinkėse populiarinamas ekoturizmas - gėrėtis nuostabia gamta lankytojai kviečiami vaikščiodami pėsčiomis. O jėgas atgauti padeda Arbatos nameliuose siūlomas tradicinis obuolių štrudelis ir šokoladinis pyragas.

Lamu sala, Kenija (2000 gyventojų)

Lamu sala - viena patraukliausių Kenijos laukinės gamtos parko vietovių. Kažkada tai buvo prekybos vergais centras, o dabar – turistų pamėgtas miestelis. Lamu - viena seniausių ir geriausiai išlikusių svahili genties gyvenviečių Rytų Afrikoje. Saloje nėra kelių, įrenti tik pėsčiųjų takai, tad ir automobilių nėra. Pagrindinė transporto priemonė – darbiniai asilai, kurių Lamu yra beveik 3 tūkstančiai.

Venecija, Italija (70 000 gyventojų)

Ant 118 Adrijos jūros lagūnos salelių pastatytas miestas – bene romantiškiausias pasaulyje. Salas skiria 150 kanalų ir pertakų, o jungia net 400 tiltų. Atvykus į Veneciją, automobilį teks palikti didžiulėje stovėjimo aikštelėje, o miestą tyrinėti klaidžiojant skersgatviais pėsčiomis arba iš valties. Pati brangiausia susisiekimo priemonė mieste, nors ir pati romantiškiausia – grakštaus korpuso, plokščiadugniai laiveliai gondolos, pritaikyti plaukioti siaurais kanalais. Venecijoje yra 425 gondolininkai, ir šis skaičius nesikeičia, nes išėjusį į pensiją gondolininką kaipmat pakeičia kitas. Gondolomis keliauja turistai, o venecijiečiai naudojasi vandens autobusais (vaporetti), kurie reguliariai plaukioja platesniais miesto kanalais. Čia taip pat yra labai daug privačių valtelių, kuriomis ne tik keliaujama, bet ir gabenami kroviniai. Deja, romantiškajam miestui gresia išnykimas, todėl kelionės į Italiją metu būtinai ten apsilankykite, gal daugiau neteks? Per kiekvienus dvidešimtojo amžiaus metus Venecija nugrimzdavo po 5 mm. Dabar šis procesas yra pristabdytas, tačiau mokslininkų paskaičiavimu 2028 metais jis gali tapti visai nebetinkama gyventi.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prie krantų įstrigę ruoniai blokuoja kelius

Kanadoje Rodiktono merė paprašė pagalbos, nes įstrigę krante ruoniai sukėlė mieste chaosą....

Greiti automobiliai ir žinomi vedai – trečiajame „Didžiojo turo“ sezone (1)

Jeremy Clarkson, Richard Hammond and James May grįžta su trečiu „Didžiojo turo“ sezonu. Jie...

Parodoje „CES 2019“ automobiliai žengia į ateitį (1)

Pietų Korėjos automobilių gamintoja „ Hyundai “ pirmadienį, sausio 7-ąją, žengė tikrą...

Neįtikėtina patirtis: išsinuomojo vintažinį automobilį, o jis sugedo triskart (12)

Vintažiniai automobiliai vilioja. Jie įkūnija praėjusios eros paprastumą, o gal meistrystę ar...

Užvedėte variklį, bet ir vėl pasukote raktelį – tokia klaida gali virsti brangiu remontu (145)

Tai – klaida, kurios geriau nedaryti, bet kuri kartais pasitaiko. Įsėdate į automobilį,...

Top naujienos

Karbauskis dėl prezidento rinkimų turi ir abejonių: jei taip, tai turėsime problemą (112)

„Kandidatas, kurį mes patvirtinsime savo suvažiavime, taps Lietuvos Respublikos prezidentu“, -...

Linkevičius apie krizę Britanijoje: vyksta iškilmingas viešas šalies niokojimas (23)

„Kad ir kaip baigtųsi Brexitas , Europa jau bus kitokia – ji sukrėsta“, – taip dabartinės...

Gyvai / Vanagas finišavo tarp TOP 5, Žala grįžo 13-as, Juknevičiui – vėl techninės problemos atnaujinta 20.41 val. (362)

Dakaro ralyje – 9-oji diena ir finišas, rodos, ranka pasiekiamas. Tačiau lenktynių organizatoriai...

Atostogauti ketinę lietuviai niršta: kelionių organizatoriai be perspėjimo atšaukė keliones (37)

Poilsines keliones į Tenerifę Ispanijoje nusipirkę lietuviai pasipiktino, kai gavo laiškus iš...

Britų parlamentas sprendžia premjerės likimą aklavietė dėl „Brexit“ toliau – nepramušama (31)

Didžiosios Britanijos parlamentas trečiadienio vakarą po ilgų debatų balsuoja dėl...

Atostogos lietuvių pamėgtoje saloje: maistas už centus ir pikantiški pasiūlymai gatvėje (62)

Balis – unikali Indonezijai priklausanti sala, kurią dabar renkasi kone visi, galintys keliauti...

Gyvai / Europos taurė: „Rytas“ – ALBA (22)

Vilniaus „Ryto“ krepšininkai Europos taurės „Top-16“ etapo pirmąjį ratą baigia...

Beatos Nicholson čanachai priminė vaikystę: siūlo išbandyti kelis receptus (3)

Galbūt tai nėra kasdienis patiekalas, o labiau savaitgalio projektas, bet jei turite šiuos indelius...

Santykių ekspertas Darius Ražauskas: neištikimam vyrui reikalinga „šoko terapija“ (4)

Su neištikimybe susiduria daugybė porų - vienos kaip mat išsiskiria, kitos bando lipdyti...

Į Vilnių pasižiūrėti Sirvydžio žaidimo atvyko pats „Raptors“ bosas (4)

Į jaunuosius krepšinio talentus besižvalgantis ESPN skautas Jonathanas Givony Europos taurės...