aA
Tiek pareigūnai, tiek saugaus eismo ekspertai dažnai akcentuoja, kad mobiliojo ryšio priemonių naudojimas vairuojant vis dar išlieka opi problema Lietuvos keliuose. Vis dėlto, Vidaus reikalų ministerija siūlo dabar galiojantį apibrėžimą keisti ir numatyti tokį, kuris įneštų daugiau aiškumo ir paliktų mažiau erdvės interpretacijoms.
"Delfi“ rengiama socialinė akcija "NežVairuok" Vilniuje
"Delfi“ rengiama socialinė akcija "NežVairuok" Vilniuje
© DELFI / Julius Kalinskas

Pakeitimai įneštų aiškumo

Dabar galiojančio Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 13 straipsnio 13 punkte numatyta, kad „Motorinių transporto priemonių, traktorių, savaeigių mašinų vairuotojams draudžiama naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis, jeigu jomis naudojamasi rankomis, išskyrus atvejus, kai stovinčios motorinės transporto priemonės variklis išjungtas“.

Pareigūnai pasakoja, kad esant tokiam apibrėžimui ne vienas vairuotojas taisyklę, draudžiančią naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis, kai automobilio variklis yra įjungtas, interpretuodavo savaip ir aiškindavo, kad veikiant „Start/Stop“ sistemai jie naudotis mobiliuoju gali, mat tuomet automobilio variklis išjungiamas automatiškai. Pasiteisinimų, kodėl telefono paėmimas į rankas nėra pažeidimas, vairuotojai sugalvodavo ir daugiau, tačiau, anot pareigūnų, patikslinimas leistų užkirsti kelią vairuotojų išsisukinėjimams.

„Pareigūnams sustabdžiusiems vairuotojus dėl naudojimosi telefonu tenka išgirsti įvairiausių pasiteisinimų, o dažnai jie būna susiję su „Start/Stop“ sistema. Vairuotojai bando įrodyti, kad tada, kai variklis yra išjungtas, jie nedalyvauja eisme, todėl telefonu naudotis gali. Žinoma, būna ir kitų pasiteisinimų, sustabdžius pareigūnams vairuotojai aiškina, kad tik pasižiūrėjo į telefoną, jį paėmė į ranką, tačiau juo nesinaudojo“, – aiškino Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys.

Telefonas prie vairo
Telefonas prie vairo
© Shutterstock

Straipsnių pakeitimo įstatymo projekte siūloma 13 straipsnio 13 punktą tikslinti ir pakeisti nurodant, kad „Transporto priemonės vairavimo metu vairuotojas turi vengti bet kokių su transporto priemonės vairavimu ir jos įrangos valdymu nesusijusių, saugiai vairuoti trukdančių veiksmų. Transporto priemonei judant vairuotojui draudžiama naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis, jeigu jomis naudojamasi rankomis“.

Anot V. Grašio, toks pakeitimas įneštų aiškumo bei visiems padėtų suprasti, kad dalyvaujant eisme – vairuojant, kai judėjimas vyksta nuolat, naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis yra draudžiama.

„Jau anksčiau buvo numatyta, kad rankomis naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis yra draudžiama, o naujame apibrėžime nebelieka nurodymo, kad tik tuomet, aki automobilio variklis yra įjungtas, todėl visiems turėtų būti aiškiau, kad telefonu rankomis negalima naudotis visais atvejais dalyvaujant eisme“, – pabrėžė pareigūnas.

Tiesa, toks pakeitimas vairuotojų taip pat neįpareigotų išjungti variklio tada, kai telefonu naudojamasi sustojus saugioje vietoje.

Dabartinis apibrėžimas kelia abejonių

Straipsnių pakeitimo įstatymo projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad dabar „SEAKĮ 13 straipsnio 13 dalyje įtvirtintas draudimas vairuotojams naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis, jeigu jomis naudojamasi rankomis, išskyrus atvejus, kai stovinčios motorinės transporto priemonės variklis išjungtas, tačiau nėra nustatyta, kad vairuotojas turi vengti bet kokių su transporto priemonės vairavimu ir jos įrangos valdymu nesusijusių veiksmų. Be to, abejotina ir galiojančioje nuostatoje esanti išimtis dėl mobiliojo ryšio priemonės naudojimosi rankomis stovinčioje transporto priemonėje tik tuo atveju, kai jos variklis išjungtas, t. y. neaišku, kaip tai siejama su eismo saugumu“.

Su telefonu prie vairo
Su telefonu prie vairo
© Shutterstock

Atsižvelgiant į tai toliau aiškinamajame rašte dėstoma, kodėl siūloma patikslinti SEAKĮ 13 straipsnio 13 dalies nuostatas, susijusias transporto priemonės vairavimo metu vengtinais veiksmais.

„Lietuvos transporto saugos administracijos darbuotojų atlikta analizė rodo, jog 2018 m. dėl vairuotojų išsiblaškymo ir nesusikaupimo įvyko maždaug 8 proc. mirtinų įvykių ir maždaug 15 proc. įvykių, kuriuose eismo dalyviai buvo sužeisti. 2019 m. dėl papildomos veiklos prie vairo įvyko apie 5 proc. mirtinų eismo įvykių ir apie 7 proc. įvykių, kuriuose buvo sužeisti žmonės. Be to, VšĮ Kelių ir transporto tyrimo instituto 2016 m. studijoje „Kalbėjimo telefonu vairuojant dažnumo tyrimai“ buvo nustatyta, kad Lietuvoje apie 45 proc. vairuotojų kalba mobiliojo ryšio priemonėmis be laisvų rankų įrangos vairuodami automobilį ir apie 30 proc. vairuotojų rašo trumpąsias žinutes. Apie 16 proc. vairuotojų vairuodami automobilį naršo internete.

Taip pat pažymėtina, kad Lietuvos Respublikos keliuose daugėja elektromobilių, kurių elektros varikliai veikia itin tyliai, taip pat automobilių, kuriuose įrengta automatinė Start / Stop sistema, todėl praktikoje vis dažniau bus susiduriama su probleminėmis situacijomis, kai bus neaišku, ar motorinės transporto priemonės variklis buvo įjungtas arba išjungtas. Be to, praktikoje yra ne taip svarbu, ar variklis įjungtas ar išjungtas, o svarbiau yra tai, kad vairuotojas, prieš naudodamasis mobiliojo ryšio priemonėmis, pasirūpintų, kad transporto priemonė nepradėtų judėti.

Atsižvelgus į tai, SEAKĮ 13 straipsnio 13 dalyje siūloma nustatyti, kad transporto priemonės vairavimo metu vairuotojas turi vengti bet kokių su transporto priemonės vairavimu ir jos įrangos valdymu nesusijusių, saugiai vairuoti trukdančių veiksmų. Transporto priemonei judant vairuotojui draudžiama naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis, jeigu jomis naudojamasi rankomis. Tokia formuluotė iš esmės atitiks Kelių eismo konvencijos, pasirašytos 1968 m. lapkričio 8 d. Vienoje (su vėliausiais pakeitimais), 8 straipsnio 6 dalies nuostatas. Tikimasi, kad šie pakeitimai leis sumažinti atvejų, kai vairuotojai vairuodami užsiima ne su vairavimu susijusiais veiksmais ir nesukoncentravę dėmesio į eismą sukelia eismo įvykius“, – rašoma aiškinamajame rašte.

#nežvairuok
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
3.4783

Akibrokštas tūkstančiams vairuotojų: važiavę leistinu greičiu sulaukė baudų, aiškėja, kas buvo kaltas (2)

Šimtai ar net tūkstančiai baudų už greičio viršijimą pasiekė Klaipėdos gyventojus ir...

Policija pristatė naują nežymėtą elektromobilį: galingas modelis bausti pažeidėjų išrieda jau šiandien

Beveik prieš metus į Lietuvos kelių policijos tarnybos rankas vienam mėnesiui buvo perduotas...

Siūloma griežtinti draudimą naudotis telefonu prie vairo: vairuotojų pasiteisinimams ateina galas (2)

Tiek pareigūnai, tiek saugaus eismo ekspertai dažnai akcentuoja, kad mobiliojo ryšio priemonių...

Pareigūnai pateikė sąrašą, kokie reidai rugsėjį laukia vairuotojų ir kitų eismo dalyvių

Pareigūnai, kaip ir kiekvieną mėnesį, pateikė datas bei sąrašą, kada ir kokių reidų...

Kelių gaideliams pareigūnai parengė staigmeną: netrukus į kelius išriedės nežymėti policijos elektromobiliai (4)

Nors pareigūnai dar neskelbė, panašu, kad netrukus policijos automobilių parką papildys dar keli...

Top naujienos

Putino ir Lukašenkos susitikimas: panašu, jog derėtasi itin svarbiais klausimais (6)

Su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu Sočyje susitikęs Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos...

Raimondo vėžys niekaip nepasidavė gydymui: kai atrodė, kad visos galimybės išsemtos, sužibo nauja viltis

45-erių metų kinologas iš Plungės rajono Raimondas Aponkus prieš keliolika metų ties raktikauliu...

Alma Adamkienė pateko į ligoninę, įtariama COVID-19 infekcija (2)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona Alma Adamkienė vėl pateko į ligoninę.

Vytautas Landsbergis – ligoninėje

Pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas, profesorius Vytautas Landsbergis –...

Parengė Dalia Vaitkutė-Šiaulienė

Mokslas ar mistika: iš šio ežero pasemti vandens neįmanoma, o jo atsigėrusius ištinka mirtis

Mūsų planetoje gausu paslaptingų ir mistiškų vietų, ežerai – ne išimtis. Paslaptingi ežerai...

Jurga Grigienė

Padavėjai atskleidė kavinių triukus ir paslaptis: kokių patiekalų geriau neužsisakinėti ir kaip suprasti, kad jus mausto (2)

Ne paslaptis, kad kylant kainoms dažnas mūsų apsilankymus kavinėse ir restoranuose retiname. O jei...

Spalio mėnesį pradėsime drėgnais orais

Penktadienio dieną orus šalyje lems žemesnio slėgio laukas, tačiau diena numatoma nebloga, vyraus...

14 lengvų rudens aprangos derinių, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį: paruoštukas kasdienai

Ruduo jau atėjo, todėl manome, kad vertėtų atkreipti jūsų dėmesį į šiuos aprangos derinius....

Po „Žalgirio“ pergalės Maksvytis pagerbė Prienų krepšinio puoselėtoją: gaila, kad jo nebėra su mumis

Kauno „Žalgirio“ komandos vyriausiasis treneris Kazys Maksvytis po ketvirtadienio vakarą LKL...