aA
Bendrovės valdybos sudėtis, norite tikėkite, norite – ne, gali turėti žymios įtakos įmonės rezultatams.
Ištyrė, kur slypi dalis verslo sėkmės
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Pavyzdžiui, bendrovių, kur tas pats asmuo eina ir valdybos pirmininko, ir generalinio direktoriaus pareigas, nuosavo kapitalo grąža paprastai atsilieka 80 bazinių punktų, rodo „Bloomberg Intelligence“ analizė.

Be to, įmonės, kurių direktoriai dirba kadencijomis, dažnai skelbia geriausius akcijų kursų rezultatus.

Nors koreliacijos ne visada siejamos su priežastiniu ryšiu, ką tik paminėti faktai reiškia, kad investuotojai, spręsdami, kurias akcijas pirkti, turėtų atkreipti ypatingą dėmesį į įmonės valdymą – kitaip, „G“ veiksnį ESG (aplinkosaugos, socialinės ir valdymo politikos) kategorijoje.

„Bloomberg Intelligence“ (BI) įvedė „valdybos sudėties balą“, norėdama įvertinti bendroves pagal keturis vienodos svarbos aspektus: skirtingumas (lytis ir amžius), savarankiškumas (valdybos vadovybės ir direktoriaus savarankiškumas), atnaujinimas (etatinių pareigų/kadencijų įtvirtinimas ir pusiausvyra) ir direktorių funkcijos (galimas direktorių, pirmininkų ir generalinių direktorių „perteklinis perkrovimas“ - tokia praktika, kai įmonės direktoriai dalyvauja per daug valdybų).

Mažmenininkės „Lululemon Athletica Inc.“, aukso gavybos įmonės „Newmont Corp.“ ir programinės įrangos kūrėjos „Autodesk Inc.“ valdybos pasisako už tai, kad būti užtikrintos įvairialypės perspektyvos ir derama valdymo priežiūra, sakė Robas Du Boffas, ESG BI analitikas iš Niujorko. Tarp bendrovių, kurios šioje kategorijoje surenka mažai balų, reiktų paminėti „Berkshire Hathaway Inc.“, „Liberty Media Corp.“, „Southern Copper Corp.“ ir „Dillard’s Inc.“, sakė jis.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

„Įvairiapusės ir nepriklausomos perspektyvos, laisvos nuo interesų konfliktų ir nuolat atnaujinamos, leidžia valdybai sukurti pridėtinę vertę priimant ir prižiūrint esminius strateginius sprendimus bet kurioje įmonėje“, – sakė R. Du Boffas.

„Lululeman“, „Newmont“ ir „Autodesk“ atskyrė pirmininko ir generalinio direktoriaus pareigas, suformavo valdybas, kuriose užtikrintas lygaus lyčių dalyvavimo principas arba bent jau prie to artėjama, ir kuriose dirba vienas kitas ilgą laiką įmonėje dirbantis (dešimtį ar daugiau metų) direktorius, sakė jis. Be to, trys bendrovės per pastaruosius penkerius metus paskyrė naują pirmininką ir neturi direktorių, kurie dirbtų daugiau nei trijose kitose viešųjų akcinių bendrovių valdybose (taip išvengdamos aukščiau minėto „perkrovimo“).

Priklausymas pernelyg dideliam kiekiui valdybų gali sumažinti dėmesį, kurį direktoriai skiria bendrovei, ir galiausiai pakenkia akcininkams. Nacionalinė įmonių direktorių asociacija nustatė, kad viešųjų akcinių bendrovių direktoriai 2014 metais skyrė vidutiniškai 278 valandas ruošdamiesi ir dalyvaudami įmonių valdybos posėdžiuose, 46 proc. daugiau nei 2005 metais.

Trejų metų bendras „Bloomberg World Index“ pajamingumas rodo sąsają tarp įmonių padėties blogėjimo ir to atvejo, kai vidutinis papildomų valdybos narių vietų skaičius viršija 1,5. Bendrovių, kurių generalinis direktorius priklauso dviem ar daugiau papildomų valdybų, rezultatai yra daug prastesni nei tuo atveju, kai jo ar jos dalyvavimas apsiriboja viena valdyba ar yra dar mažesnis. „Bloomberg“ „direktorių tarybos sudėties balas“ išskiria JAV perdirbėją „Marathon Petroleum Corp.“, Indijos automobilių gamintoją „Tata Motors Ltd.“ ir kinų internetinę bendrovę „Sina Corp.“ kaip labiausiai rizikuojančias sulaukti neigiamos akcijų dinamikos dėl to, kad direktoriai priklauso ne vienai valdybai. „Discovery Inc.“ ir „Cadence Design Systems Inc.“ yra vienos iš bendrovių, kur generalinis direktorius dalyvauja trijose ar daugiau viešųjų akcinių bendrovių valdybose.

Bet daugelis bendrovių perskaitė žinutę. Iš „Russell 1000“ indeksui priklausančių įmonių, tik 3 proc. generalinių direktorių (ir 8 proc. visų vykdomųjų direktorių) šiuo metu priklauso dviem ar daugiau išorinėms valdyboms. Šis rodiklis sumažėjo palyginti su 7 proc. rodikliu, fiksuotu vos prieš penkerius metus (nors pokytį iš dalies nulėmė apyvarta, teigia BI).

Ištyrė, kur slypi dalis verslo sėkmės
© Shutterstock

Atsižvelgiant į tai, kad savo funkcijoms vykdyti įmonių direktoriai turi skirti vis daugiau lauko, pagrindiniai JAV instituciniai investuotojai ir atstovaujančios konsultacinės įmonės griežčiau paskirsto išorinių valdybų pozicijų skaičių, sakė R. Du Boffas. „BlackRock Inc.“ buvo viena iš šia prasme agresyviausių įmonių, - ji 2018 metais sugriežtino išorinių valdybų pozicijų skaičių iki vienos pozicijos generaliniams direktoriams ir iki trijų pozicijų– kitiems valdybos nariams. „Vanguard Group“, garsėjanti savo indeksus stebinčiais bendraisiais investiciniais fondais, pasekė „BlackRock“ pavyzdžiu 2019 metais.

Tik 4 proc. „S&P 500“ bendrovių šiuo metu viršija generaliniams direktoriams nustatytą slenkstį, tuo tarpu 13 proc. jų bent vienas direktorius pažeidžia direktoriams konsultantams nurodytas rekomendacijas, sakė R. Du Boffas.

Tokia praktika, kai įmonės direktoriai dalyvauja per daug valdybų, gali skirtis įvairiuose regionuose ir šalyse, - ją didžiąja dalimi nulemia vietiniai įstatymai ir nustovėjusi tvarka, teigiama BI apžvalgoje. Pietų Korėjoje ir Japonijoje yra paprastai žemiausias perdėto direktorių pozicijų skaičiaus potencialas, - čia direktoriai vidutiniškai priklauso mažiau nei 0,5 išorinės valdybos, tuo tarpu tokioms valstybėms kaip Indija ir Honkongas dažnai būdingas daug didesnis analogiškas vidutinis rodiklis, - daugiau nei 1,25.

Europos šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, Vokietijoje ir Nyderlanduose, įmonių valdybų taisyklės riboja papildomų direktorių tarybos vietų skaičių direktoriams iki keturių, o vykdomiesiems direktoriams – iki dviejų. Jungtinė Karalystė nėra nustačiusi jokių reikalavimų direktoriams konsultantams, bet bendrovių vadovai gali dalyvauti tik vienoje kitoje „FTSE 100“ įmonių valdyboje.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Kava su vadovu. Valdovų rūmų direktorius Dolinskas: sugrąžinti lankytojus bus nemažas iššūkis (44)

Didelės erdvės, moderni oro valymo sistema, ribotas lankytojų skaičius. Valdovų rūmų...

Ateitis jau čia: Indijoje robotai padeda kovoti su pandemija (14)

Indijoje , šalyje, kuri pagal COVID-19 atvejų skaičių yra antra pasaulyje, kelios ligoninės...

Pandemija keičia pasaulį: svarbiausi sprendimai Briuselyje priimami parkuose (11)

Koronaviruso pandemija paveikė tikriausiai visas asmeninio gyvenimo, verslo, visuomenės sritis...

Atsakingo požiūrio apdovanojimai. Žinomi verslininkai ir įmonės dosnūs švietimo įstaigoms

Atsakingo požiūrio apdovanojimai – portalo Delfi ir žurnalo „Reitingai“ iniciatyva...

Gyvūnų prieglaudos įkūrėja Volockytė: „karantininių“ globėjų gerumas labai greitai išsenka (40)

„Reikalingas, kaip šuniui penkta koja..." – taip sakoma apie nesvarbų ir nereikalingą daiktą....

Top naujienos

„Pražioti burną ir kalbėtis“ raginęs Schilleris: patyrę senbuviai neleis šiai komandai sulūžti (97)

Nauja Nigelio Hayeso šukuosena ketvirtadienį buvo įdomesnė nei jo komandos žaidimas tris...

Lietuvio atradimai Norvegijoje nustebino net vietinius: užfiksuoti vaizdai masina atvykti ir nemėgstančius šaltų kraštų (101)

Turbūt sutiksite, kad per karantiną lietuviai juda kur kas mažiau – riboja ne tik namų sienos,...

„Žalgirio“ nesėkmių serija Eurolygoje tęsiasi – pralaimėjo penktą kartą iš eilės (511)

Nesėkmių seriją Eurolygoje išgyvenančiam Kauno „Žalgiriui“ (5/6) ketvirtadienį nepavyko jos...

Į Lietuvą atkeliauja švelniai žiemiški orai: kai kur gali iškristi sniegas (5)

Šiandien Lietuvos orus lems ciklono pietvakarinė dalis. Su smarkoku šiaurės vakarų vėju į...

Santaros klinikų medikė: net ir reanimacijoje dėl COVID-19 gydytas pacientas viruso egzistavimu netikėjo (731)

Kai kurie pacientai, net ir paguldyti į Santaros klinikų reanimacijos ir intensyvios terapijos...

Trenerių dvikovą Kaune įvertinęs Pascualis: Gudaitis – vienas mėgstamiausių mano žaidėjų (6)

Sankt Peterburgo „Zenit“ šiame Eurolygos sezone dar nė karto namo negrįžo tuščiomis....

Vis daugiau vaikų kamuoja šis sutrikimas: pasekmės – daug liūdnesnės nei galima įsivaizduoti (16)

Lietuvoje per paskutinį dešimtmetį viršsvorį turinčių ar nutukimu sergančių vaikų gretos...

Dobrovolska papasakojo, apie ką kalbėjo su Nausėda: buvo labai įdomu mato būdą atpiginti notarų ir antstolių paslaugas (513)

Kandidatė į teisingumo ministres Evelina Dobrovolska sako turinti aiškią viziją, ką reikėtų...

Seksas po 50-ties: patarimai, kurie padės iki senatvės mėgautis intymiais santykiais (109)

Kad ir kiek mus bandytų įtikinti, kad lekiantis laikas tai tik skaičiai dokumente, o patirtis yra...

Specialistė išvardijo tinkamiausius žaislus 0-1 metų vaikams: neapsigaukite su populiariausiais mamų pirkiniais (8)

Artėjant didžiosioms metų šventėms, tėvai, seneliai, dėdės ir tetos šluoja nuo parduotuvių...

|Maža didelių žinių kaina