aA
Studijuoti Danijoje ar Jungtinėse Amerikos valstijose? Įkurti savo verslą vos baigus mokyklą? Šios idėjos atrodo visai realios kai kuriems sostinės moksleiviams, tačiau dauguma gyvenančių regionuose, vos išdrįsę apie tai pasvajoti, iškart bus „nuleisti ant žemės“: tai – neįmanoma. O jei įmanoma, tai ne tavo nosiai.
Miglė Gudavičiūtė-Kapoor
Miglė Gudavičiūtė-Kapoor
© Asmeninins albumas

Su panašiu požiūriu vis dar susiduria ir dalis moterų. Tyrimais įrodyta, jog moterys Lietuvoje daug rečiau renkasi technologijų srities profesijas ar išdrįsta kurti nuosavą verslą. Todėl „Lietuvos Junior Achievement“ pradėjo iniciatyvą, kurios metu savo įmones turinčios arba technologijų srityje dirbančios moterys, „Women Go Tech“ programos alumnės, vyksta į regionų mokyklas įkvėpti moksleivius savo pavyzdžiu, rašoma įmonės pranešime.

Įkūrė virtualių asistentų komandą

Miglė Gudavičiūtė-Kapoor įkūrė nedidelę įmonę, kurioje kartu su nuolatiniais ir laisvai samdomais kolegomis teikia virtualių asistentų paslaugas. O kas yra virtualus asistentas?

„Mano klientai – savo sričių specialistai: pavyzdžiui, konsultantai, investuotojai, gyvenino būdo treneriai arba mažos įmonės. Teikiu administracines, ryšių su klientais valdymo ir projektų valdymo paslaugas. Dažniausiai mano klientams neverta įdarbinti pilnu etatu atskiro pagalbininko šiems darbams – jie, pavyzdžiui, turi darbo valandai laiko per dieną. Taigi, tiesiog pasisamdo mane ir mano komandą.

Teikiu tik kokybiškas, profesionalias paslaugas – kartu su manimi dirbančių žmonių apmokymu pasirūpinu pati, tad klientams, nereikia apmokyti, asistentai jau žino, kaip ir ką daryti. Kadangi paslauga teikiama nuotoliniu būdu, todėl ir vadinama „virtualus asistentas“. Daugeliui vis dar sudėtinga suprasti, ką mes darome, nes Lietuvos rinkoje esame vieni iš tokio tipo paslaugų pradininkų, tačiau matau tame didelį potencialą, ypač kai virtualūs asistentai padeda užsienio užsakovams“, – sako M.Gudavičiūtė-Kapoor.

Ji labiausiai stengiasi pakeisti požiūrį, jog asistentai tik verda kavą, yra nekvalifikuoti atlikti kitą darbą. Miglės komandoje asistentai tvarko elektroninių parduotuvių užsakymus, organizuoja savo klientams verslo susitikimus, sutikrina užduotis jų kasdienėje dabotvarkėje ir atlieka daugybę kitų užduočių, priklausomai nuo kliento poreikių. Virtualių asistentų komandai vadovaujanti Miglė Gudavičiūtė-Kapoor turi idėją, įdarbinant naujus asistentus teikti prioritetą mamoms ir tėčiams, auginantiems mažylius namuose. Nes antraisiais vaiko metais tėvai jau turi šiek tiek daugiau laiko ir nori pamažu grįžti į darbo rinką. Tačiau ypač moterims grįžimas į darbo rinką tampa dideliu iššūkiu.

Pasak M.Gudavičiūtės-Kapoor, kurdama savo verslą ji nėra susidūrusi su požiūriu: „tai – vyriška sritis“ arba „Tu nesugebėsi“, tačiau pripažįsta, jog girdimi komentarai ir vertinimai labai priklauso nuo aplinkos, kokioje augi, studijuoji.

„Man niekas nėra pasakęs: „Ką tu čia – tikrai nepavyks.“ Bet užtenka išvažiuoti iš Vilniaus, didmiesčio ir iškart pajunti, kaip keičiasi žmonių požiūris. Kaip įmonės, verslo įkūrėja, žinau, kad moterys dažniau bijo rizikos ir jos dažnai turi pernelyg perfekcionistinį požiūrį į verslą“, – sakė M.Gudavičiūtė-Kapoor.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Su norais atsargiai – kartais jie gali išsipildyti

Įsitraukusi į iniciatyvą, kurios metu veiklios moterys aplankys apie 100 Lietuvos mokyklų, pašnekovė aplankė dvi Kretingos mokyklas ir jose sulaukė labai skirtingo moksleivių grįžtamojo ryšio. M.Gudavičiūtės-Kapoor vestų pamokų pagrindinė žinutė: „Reikia atkakliai siekti savo svajonės, savo tikslo, ir tai virs realybe.“

„Aš savo verslo idėją nešiojausi galvoje 10 metų. Tuo metu dar buvau bakalauro studentė, 20-metė ir vienoje knygoje radau virtualaus asistavimo idėją. Nuo to laiko ji visur lydi mane. Tačiau 8-erius metus aš tiesiog nieko nedariau. Galvojau, kad kurdama savo verslą tikrai iš aplinkos nesulauksiu palaikymo, o ir pati nelabai tikėjau savo jėgomis. Prieš 3 metus galiausiai ryžausi pradėti teikti tokias paslaugas“, – atskleidė pašnekovė.

Pirmoje mokykloje, kurioje lankėsi M.Gudavičiūtės-Kapoor, susirinko paklausyti kelios dešimtokų klasės, kitoje mokykloje – verslo kūrimo, technologijų tema susidomėję aštuntokai.

„Tiesą sakant, moksleivių reakcijos buvo labai skirtingos. Pirmiausia nuvykau į vieną mokyklą, kurioje buvo sukviestos kelios dešimtokų klasės (greičiausiai – visi tos mokyklos dešimtokai). Prieš atvykdama, galvojau, kad su vyresniais bus daug paprasčiau, tačiau jie neatsakinėjo į mano klausimus, reakcijų buvo mažai. Žiūrėdama į jų akis, radau kelis pritariančius man, kuriems buvo tikrai įdomu ir naudinga, tačiau, kai aplink buvo kitų vaikų, tie pritariantys neišdrįso kažko daugiau paklausti, įsitraukti“, – prisiminė jauna moteris.

Tiesa, pašnekovė juokiasi, kad paprašius vaikų pasidalinti savo tikslu ar svajone, atsirado po drąsuolį, kuris pareiškė: „Noriu nieko neveikti, sėdėti ir tiesiog gauti pinigus!“

„Pasakiau, kad šiandien iš esmės tai yra įmanoma. Tačiau kai siunčiame tokius „norus“ į Visatą, turime labai gerai apgalvoti, kaip formuluojame savo tikslą. Norite nieko neveikti ir sėdėti namie? Dar vienas išgirstas pageidavimas: „Noriu neiti į mokyklą!“. Gali būti, kad likimas atneš tokią ligą, kuri privers jus nuolat sėdėti namie, niekur neišeiti ir gauti pašalpą. To norėjote? Todėl reikia labai gerai apgalvoti, ko iš tiesų nori“, – susimąstyti kvietė M.Gudavičiūtė-Kapoor.

Svajoja drąsiai, bet nepasitiki savo jėgomis

Kitoje mokykloje jos paklausyti susirinko tik tie aštuntokai, kuriems buvo įdomi verslumo, karjeros tema. Tai ir lėmė, kad lektorės santykis su moksleiviais buvo visiškai kitoks.

„Vaikų buvo apie penkiolika, bet jie – labai motyvuoti. Jie noriai kalbėjo, iš jų buvo lengva išgauti atsakymus. O juk šie moksleiviai – dar tik aštuntokai! Be to, po pamokos jie atėjo užduoti klausimų, pavyzdžiui, viena mergina prisipažino, kad norėtų studijuoti kažkurioje iš Skandinavijos šalių, tačiau jos tėvai tikrai negalės šių studijų finansuoti. Visada raginu pabandyti, ieškoti išeičių. Negana to, mokslas Danijoje yra nemokamas“, – sakė M.Gudavičiūtė-Kapoor.

Moksleivė paprašė klasės draugų, ar galėtų savo klausimą pranešėjai užduoti asmeniškai. M.Gudavičiūtės-Kapoor nuomone, tai reiškia, jog ji jau yra sulaukusi neigiamų pastabų ar kritikos už tokią svajonę iš savo aplinkos.

„Nebūtina gimti Vilniuje, kad daug pasiektum. Taip, moksleiviai Kretingoje pripažįsta, kad aplink – nieko nėra, nėra darboviečių ir reikės išvažiuoti. Tačiau svarbu turėti savo tikslą ir juo tikėti. Aš pavyzdžiui, kilusi iš Zarasų. Šios iniciatyvos metu norėjau aplankyti būtent kokį nors mažą miestelį“, – sakė pašnekovė.

Baigdama dalintis įspūdžiais M.Gudavičiūtė-Kapoor tikino, kad kalbėti vaikų, moksleivių auditorijai jai buvo daug baisiau, nei aukštas pareigas einančių suaugusiųjų kolektyvui. Vis tik ji išvyko su nuojauta, kad moksleivius įkvėpė siekti daugiau.

Pagrindiniu šių metų „Lietuvos Junior Achievement“ projekto “Empowering women for the future of jobs”, siekiančio paskatinti jaunas moteris ateities karjerai, rėmėju tapo gaiviųjų gėrimų gamintojos „Coca-Cola“ įsteigtas tarptautinis paramos fondas „The Coca-Cola Foundation“. Viena iš „Coca-Cola“ kertinių strategijos užduočių yra moterų įgalinimas - kompanija siekia iki 2020 metų į šį procesą įtraukti per 5 mln. moterų visame pasaulyje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Maisto produktų gamintojams atsivers naujos galimybės: pirkėjams galės pasiūlyti papildomą vertę (7)

Netrukus kompanijos galės stebėti tiek kukurūzo burbuolės, tiek kiaulienos karbonado anglies...

Tyrimas rodo, kad verslo tendencijos postsovietinėse šalyse keičiasi (2)

24 proc. darbdavių jų verslo poveikis aplinkai ir visuomenei patenka į svarbiausiųjų prioritetų...

Didžiausias kiaulienos gamintojas pribrendo neišvengiamam pokyčiui (1)

Didžiausias pasaulyje kiaulienos gamintojas „ Smithfield Foods Inc.“ pasižadėjo sumažinti...

Tokių skaičių Lietuvoje nebuvo matyti jau dešimtmetį: atidėta tragedija ar pagalba verslui (60)

Lietuvoje įvedus karantiną ir kaip reikiant pristabdžius ekonomiką pradėta gąsdinti...

Mačiulis: šis pasirinkimas – žemo lietuvių finansinio raštingumo ženklas (79)

„ Atsakingo požiūrio “ laidoje prasideda ciklas apie finansinį raštingumą . Pirmoje laidoje...

Top naujienos

Į Nausėdų Valdovų rūmuose Macronui ir jo žmonai surengtą iškilmingą vakarienę skubėjo ne tik pasipuošę svečiai, bet ir greitoji atnaujinta 22:05 (361)

Pirmadienį į Lietuvą oficialaus vizito atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas . Kartu...

Ekspertai apie rinkimus: partijos ne tik nebepasiūlo naujovių, bet ir nebegeba parašyti programų (152)

„Naudojant vyriausybės ir valstybės resursus yra bandoma išvažiuoti, kaip su partijos programa,...

Ekspertė įvertino Brigitte Macron ir Dianos Nausėdienės įvaizdžius: netikėtas sutapimas  paviešintos vakarinės aprangos nuotraukos (504)

Pirmadienio vakarą Vilniuje nusileido Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono lėktuvas, kartu su...

Siaubinga netektis: Radviliškio rajone iš virstančio automobilio iškrito ir žuvo 17-metė (127)

Pirmadienį, apie 12 val., Radviliškio r., kelyje Šeduva-Krekenava, nuo kelio nuvažiavo ir apvirto...

Macronas norėjo paaiškinti Nausėdai, kodėl ėmėsi rusiškos iniciatyvos: norime turėti skaidrų, nenaivų dialogą su Rusija papildyta 21:18 val. (358)

Į Lietuvą atvykęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė norėjęs paaiškinti, kodėl...

Nebe vasara, bet šilumos dar sulauksime

Antradienį Lietuvoje vyraus puikūs orai , nes juos vis dar lems aukštesnio slėgio laukas. Lietaus...

Naujas Rusijos ir NATO šalies mūšio laukas: tai jau nebėra tik dar vienas įšaldytas konfliktas (352)

Pavieniai apsišaudymai, tada – rimtesni susirėmimai, mobilizacija, kalbos apie karą, o vėliau...

Epidemiologas perspėja: pagal šiuos požymius, Lietuva antrai bangai pasiruošusi blogai (134)

Nerimstant pranešimams apie naujus COVID-19 atvejus, kas visų pirma bado akis, tai Sveikatos...

Kęstutis Grubliauskas | D+ nariams

Ir aš tarnavau. Kaip merginos sakydavo: vyras be kariuomenės, tai ne vyras (4)

Pamačius rašinius apie Tarybinę armiją , tuoj užplūdo prisiminimai. Praėjus daugeliui metų,...

5 mitai apie G tašką, kuriuos turite tuojau pat išmesti iš galvos (21)

Vis dar mitais apipintas paslaptingas G taškas kelia diskusijų ne tik tarp vyrų, bet ir tarp...

|Maža didelių žinių kaina