22 eglynų kirtavietėse iškabintose 132 specialiose gaudyklėse praėjusią savaitę buvo atlikta sugautų žievėgraužio tipografo vabalų antroji apskaita. Nustatyta, kad kenkėjo populiacija, lyginant su 2022 m. tuo pačiu laikotarpiu, gerokai išaugo 18 eglynų, viename ji išliko labai panašiame lygyje ir tik nežymiai pamažėjo 3 eglynuose.

Daugiausiai žievėgraužio tipografo vabalų sugauta Panevėžio regione, mažiausiai – Tauragės. Labiausiai kenkėjų pagausėjo Anykščių regione, kur sugauta vidutiniškai 2,6 karto daugiau vabalų nei pernai. Daugiau nei dvigubai žievėgraužio tipografo populiacija išaugo Rokiškio, Telšių ir Dubravos regionuose, pažymima pranešime

Ministerija pabrėžia, kad per dvi apskaitas vienoje gaudyklėje vabalų sugauta pusantro karto daugiau nei 2022 m. per tą patį laikotarpį. Iš viso per pirmąsias 6 stebėjimo savaites 132 gaudyklėmis buvo sugauta 1 147 778 vnt. žievėgraužio tipografo suaugėlių. Viena gaudykle vidutiniškai sugauti 8695 žievėgraužiai.

2023 metais viena gaudykle sugauta 20 procentų vabalų daugiau, nei per 2014 metų tą patį laikotarpį, kuomet buvo fiksuota gausiausia žievėgraužio tipografo populiacija per visą stebėjimų laikotarpį (nuo 2003 m. stebėsenos vykdymo pradžios).

Šių metų pavasarinė žievėgraužių gausa rodo, kad žievėgraužio tipografo populiacija per 2021–2022 metus nuo labai negausios pasiekė rekordines aukštumas, pažymima ministerijos pranešime.

Nurodoma, kad pagausėjimą lėmė trejus metus pasikartojantys sausų ir kaitrių orų laikotarpiai, pernai rugpjūčio mėnesį vyravę ekstremaliai karšti ir sausi orai, šių metų balandžio ir gegužės sausi ir saulėti orai. Galutinis žievėgraužio tipografo pirmos generacijos gausumas bus įvertintas atlikus trečiąją apskaitą birželio mėnesio pabaigoje, kuomet baigsis kenkėjo seserinės generacijos vabalų skraidymas.

Valstybinės miškų tarnybos specialistai atkreipia miškų savininkų ir valdytojų dėmesį, kad visuose Lietuvos eglynuose susidarė palankios sąlygos žievėgraužio tipografo masiniams židiniams susidaryti ir plėstis.

Valstybinė miškų tarnyba primygtinai rekomenduoja visiems miško savininkams ir valdytojams žvalgyti pusamžius ir vyresnius eglynus, ypač tuos, kuriuose kenkėjų židiniai jau buvo pernai. Labai svarbu laiku pastebėti ir pašalinti iš miško žalias apniktas egles, jų vėjavartas, vėjalaužas ir labai pažeistus medžius.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės