aA
Neteisėtai iškirsti medžiai, sumaišytos sklypų ribos, pavogta parduoti skirta mediena – nuolatinis miškų savininkų rūpestis, kurio beveik neįmanoma išvengti. Tačiau didžiausi nuostolius padaro tikrai ne atsitiktiniai miško vagys.
Kokių gudrybių imasi nesąžiningi miško pirkėjai
© Mindaugas Milinis

Nuolat savininkų skundus girdintys miškų pardavimo platformos „miskoaukcionas.lt“ specialistai tvirtina, jog kur kas didesnę žalą, nei vagys, daro miškus supirkinėjantys tarpininkai, sugebantys pasinaudoti derybinės patirties neturinčių ir tikrosios savo miško vertės nežinančių savininkų klaidomis.

Erdvė manipuliacijoms – kaina

Pasak miško pardavimo platformai „miskoaukcionas.lt“ vadovaujančio Tado Palaimos, reikėtų suklusti iškart, vos išgirdus prašymą sudaryti apsimestinę dovanojimo ar mainų sutartį. Toks pat pavojingas yra reikalavimas sumokėti netesybas, mišką nupirkus kaimynui. Dar vienas požymis, jog pirkėjas gali pasielgti nesąžiningai – nuolatinis atidėliojimas sudaryti pirkimo sandorį arba spaudimas jį sudaryti kuo greičiau.

„Miškas – ne butas, sunku nustatyti jo tikrąją kainą, dėl to atsiranda erdvė manipuliacijoms. Taip pat atrodantis 100 metų pušynas gali kainuoti ir 2 tūkst. eurų ir 12 tūkst. eurų – priklausomai nuo to, kokiai grupei miškas priskirtas ir ką su juo galima bus daryti. Iš patirties galiu pasakyti, kad vienas iš dviejų miško savininkų savo turtą parduoda gerokai pigiau, nei jis iš tiesų yra vertas“,- sakė T. Palaima.

Keistos derybos

Specialistai neslepia, jog gero miško pardavimo kaina dažniausiai prilygsta amerikietiškiems kalneliams – iš pradžių kyla į neribotas aukštumas, paskui leidžiasi tol, kol žmogus sutinka parduoti už pusę pasiūlytos ar net dar mažesnės kainos.

Perkant mišką, vyksta spektaklis, apie kurį savininkas net neįtaria. Siūloma didžiausia įmanoma kaina, kad pardavėjas nebesiderėtų su kitais galimais pirkėjais, sumušama rankomis, susitariama, jog nėra kur skubėti, o paskui pirkėjas tiesiog dingsta – nekelia telefono ragelio, neatsako į elektroninius laiškus.

Tokiu atveju įtikėtini du variantai. Po kiek laiko, kai žmogus jau praranda viltį sulaukti pasiūlymą pateikusio pirkėjo, atsiranda kitas ir nuperka už mažesnę kainą. Arba tas, su kuriuo buvo sutarta, nuėjus pas notarą staiga pareiškia, jog buvo dar kartą apžiūrėti miško, rado daug trūkumų ir tokios kainos, dėl kurios buvo susitarta, mokėti negali.

Miško savininkų derybinės pozicijos, pasak T. Palaimos, visada būna mažesnės, nes jie jau yra atsisakę kitų pirkėjų pasiūlymų, todėl sutinka parduoti už tiek, kiek „gali“ sumokėti.

Ypač pavojinga sudarinėti apsimestinius sandorius – dovanojimo arba mainų sutartis, kurios leidžia išvengti prievolės informuoti Nacionalinę žemės tarnybą ir suteikti įstatymo numatytą pirmumą kaimynams. Net jei teismas pritaikys restituciją, dalis medžių miške jau gali būti iškirsta.

Nesąžininga ir preliminari sutartis, kuria įsipareigojama grąžinti dvigubus rankpinigius, jei atsiras valdą pirkti pageidaujantis kaimynas, turintis įstatymuose numatytą pirmumo teisę.

Specialistai pataria atsitraukti bet kuriuo atveju, jei tik pajunti, kad esi spaudžiamas greičiau priimti sprendimą arba įtartinai primygtinai siūlomi „geri“ rankpinigiai.

Kokių gudrybių imasi nesąžiningi miško pirkėjai
© Shutterstock nuotr.

Kirtimo leidimas kontrolei

Apgauti miško savininkai pasijunta ne tik sudarę pirkimo – pardavimo sandorius. Labai dažnai jiems tenka pripažinti, jog nukentėjo dėl patiklumo ir nežinojimo.

UAB „Miško aukcionas“ miškų pardavimo specialistas Vaclovas Sakalauskas tikina, jog į kiekvieną svetimų žmonių pasiūlymą pasirūpinti privačiu mišku reikia žiūrėti atsargiai.

Jei sakoma, jog miškas blogai prižiūrėtas, jau atėjo laikas jį šviesinti arba valyti, gali būti, kad geradaris yra sumanęs po tokia priedanga atlikti einamuosius kirtimus. Tai tas pats, kas leisti nuo pieno nugraibyti grietinėlę.

Ypač pavojinga parduoti mišką išsikirtimui, nes niekada nežinosi, ko ir kiek bus iškirsta. Susitariama „šiek tiek“ pakirsti, o lieka tik kelmai. Net kai puolama tokius kirtimus stabdyti, nebūna aišku, kas teisus, o kas kaltas.

„Jei esi miško savininkas, turi apie jį išmanyti - kaip ūkininkas išmano apie bulvių auginimą“,- sako V. Sakalauskas, žinantis daugybę atvejų, kai miško savininkams net teisme nepavyko įrodyti savo teisybės.

Todėl, jo nuomone, vienintelė išeitis – domėtis mišku ir išmanyti apie jį tiek, kad galėtum pats gauti kirtimų leidimą ir pajėgtum kontroliuoti situaciją: žinoti, kiek kubų leidžiama iškirsti ir reikalauti, jog daugiau nebūtų išvežta.

Dažnai pasitaiko, kad nesąžiningi miškotvarkos projektų darytojai leidime nurodo mažiau kubinių metrų medienos, nei iš tiesų galima biržėje iškirsti ir taip sudaro galimybes pasipelnyti pažįstamiems miško kirtėjams. Nors atrodo, jog tokių miškotvarkos specialistų būti neturėtų, tokia situacija, specialistų nuomone, Lietuvoje tapo tipine.

Ne visiems miškas duoda naudą

Dauguma privačių miškų savininkų valdo 3 ha ir dar mažesnius miškelius. Tokios valdos yra per mažos, kad jose būtų galima vykdyti nuolatinę miškininkystės veiklą, todėl ji tik epizodinė.

Daugelis žmonių dešimtmečiais nesilanko paveldėtuose miškuose, nežino valdos ribų ir nesupranta, ką su savo mišku daryti.

„Kai manęs klausia, ką reikėtų daryti, kad toks miškas duotų naudos, atsakau, jog jį geriausia parduoti. Šiek tiek didesnių, iki 10 ha miškų savininkai gali bandyti miške ūkininkauti, bet tam reikia daugiau laiko ir daugiau investicijų, aišku, ir žinių. Jei pats negali savo mišku rūpintis, kitam jo patikėti tikrai neverta, nes naudos nebus“,- įsitikinęs V. Sakalauskas.

Pasak miškų pardavimo specialisto, labai lengva atskirti profesionalų miškininką nuo to, kuris pats kerta mišką ir bando parduoti medieną. Pirmasis žino, kiek ir ko iškirs, ir turi jai pirkėjus. Antrasis gaudo atsitiktinę sėkmę, ieškodamas medienai pirkėjų – visiems iš eilės ją rodo ir klausinėja kainų. Toks medienos pardavėjas nemoka savo miške nuolat nebūna, o jei ir dalyvauja parduodant medieną, tiksliai išmatuoti rąstų tūrio. Todėl jį lengva apgauti – sumokėti už mažiau, nei yra kubinių metrų, arba pasikrauti didesnį jų kiekį. Neretai pasitaiko, kad pakelėse sukrauta mediena po kiek laiko paprasčiausiai dingsta.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
3.7500

Ką reikia žinoti investuojant į mišką (27)

Lietuvoje nukritus miškų kainoms, pradėta domėtis investicijomis į nebrandžius miškus....

Planuojate žemę apželdinti mišku – kokių išmokų galite tikėtis (10)

Ūkininkai, turintys nenašių, dirvonuojančių ar sunkiai dirbamų žemių kviečiami apželdinti...

Nušautos stumbrės istorija nesibaigia: aiškinsis, kur iš oficialių dokumentų dingo stumbriukas (183)

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas pirmadienį planuoja kviestis grasioje medžioklėje dalyvavusius...

Pavasaris atėjo: miškuose pasipylė žibutės (2)

Kėdainių mieste pražydo pirmosios žibutės . Babėnų šile šiomis dienomis žibučių vietomis...

Skandalingos medžioklės dalyvis – apie tai, kas iš tiesų įvyko (525)

Lietuvą toliau purto skandalas dėl per medžioklę nušautos stumbro patelės ir po kelių...

Top naujienos

Gydymo įstaigoje – darbas baudžiavos sąlygomis: per mėnesį uždirba vos 195 eurus (97)

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) – neeilinė situacija, primenanti...

„Bloomberg“: Putino planas žlugo, susitikimas su Lukašenka neišgelbėjo (250)

Vladimiro Putino netikėtas Rusijos vyriausybės atsistatydinimo inicijavimas ir konstitucinių...

Po ilgos tylos Grybauskaitė prakalbo apie santykius su komanda bei ką būtų dariusi su Narkevičiumi (403)

10 metų Lietuvai vadovavusi kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikime su Knygų...

Turistų traukos taikinys Lietuvoje: žmonės čia netingi atvykti net iš tolimiausių šalies miestų (4)

Savaitgaliais į Pakruojį, esantį Šiaurės Lietuvoje , suvažiuoja nemažai automobilių, pilnų...

Internautus papiktino „TV pagalbos“ vedėjų elgesys ir žodžiai: gynė smurtavusį vyrą? (98)

Socialines problemas apžvelgiančioje laidoje „TV pagalba“ neseniai buvo rengiama laida apie nuo...

Liga, dėl kurios draugai ir kolegos gali virsti priešais: tokį sergančiojo elgesį sunku pakęsti net ir artimiesiems

Vagystė dažnam asocijuojasi su neigiamais jausmais ne tik dėl to, kad tai – nusikaltimas....

Kodėl moterys patiria orgazmą: tai susiję ne tik su giminės pratęsimu (1)

Priežastys, kodėl moterys patiria orgazmą, mokslininkus domina jau gana seniai. Vyrams orgazmas...

Po 10 meilės metų žmona man smogė naujienomis. Dabar pasakysiu – velniop tokia laimė (61)

Pagaliau išaušo ta diena, kai aš tapau laisvas. Tapau laisvas nuo visokių nereikalingų...

6 minučių taisyklė – raktas į dar didesnį seksualinį pasitenkinimą (2)

Specialistai primena be galo paprastą šešių minučių taisyklę, kurios laikantis seksas...

Iš parduotuvės išėjęs vyras rado savo automobilį nublokštą į gatvės vidurį, netoliese – sumaitotas BMW (104)

Šeštadienio vakarą, apie 18.30 val., Vilniaus pakraštyje, Grigaičiuose , Pergalės g.,...

|Maža didelių žinių kaina