„Šalutinių gyvūninių produktų ir krituolių tvarkymą reglamentuoja teisės aktai, nes tai didelės atsakomybės iš tvarkytojo reikalaujanti veikla. Iki šiol tokia veikla Lietuvoje užsiėmė tik viena įmonė“, – teigia bioskaidžių medžiagų paruošimo liniją aplankęs žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, rašoma pranešime.

Pasak G. Surplio, tinkamas šalutinių gyvūninių produktų ir krituolių tvarkymas yra neišvengiamas ir privalomas dėl galimo gyvūnų užkrečiamųjų ligų plitimo suvaldymo.

Ąžuolynės gyvenvietėje šalia bioskaidžių medžiagų paruošimo linijos veikia ir biodujų jėgainė. Tai yra pirmoji Lietuvoje ir viena pažangiausių tokio tipo biodujų jėgainė su integruota bioskaidžių medžiagų paruošimo linija Baltijos šalyse. Toks žaliosios energijos gamybos ir bioskaidžių medžiagų perdirbimo modelis yra itin paplitęs Skandinavijoje ir Vakarų Europos šalyse.

Pasak „Modus Energy“ valdybos pirmininko Ruslano Sklepovičiaus, projekto išskirtinumas ir unikalumas, kad įmonė ne tik tinkamai pagal visus reikalavimus sutvarkome žemės ūkio ir maisto pramonėje susidarančias atliekas, tačiau iš jų pagaminame pigią žaliąją energiją. Biodujų gamybai nepanaudojama atliekų dalis perdirbama į organines trąšas žemės ūkiui. „Daugiau nei 10 metų įgyvendiname tvarius ir aplinkai draugiškus projektus ir ieškome naujų galimybių. Didesni jėgainės pajėgumai leis užtikrinti tolimesnį pigesnės energijos tiekimą Elektrėnams ir Vieviui. Pastarajame mieste nuo biodujų jėgainės veiklos pradžios šilumos energija atpigo maždaug 30 proc.“, – sako R. Sklepovičius.

Bioskaidžių medžiagų paruošimo linija per metus leis perdirbti apie 20 tūkst. tonų įvairių – daugiausiai maisto pramonėje susidarančių – bioskaidžių medžiagų, tokių kaip, pasenę maisto produktai, nekondiciniai gaminiai, aliejai, skerdyklų ir restoranų atliekos. Perdirbus šias medžiagas per metus bus pagaminama apie 2 mln. kubinių metrų biodujų.

Bioskaidžių medžiagų paruošimo linija Ąžuolinės gyvenvietėje yra visiškai automatizuota ir įrengta naudojant pažangiausius techninius sprendimus. Šiuolaikinės technologijos ir infrastruktūra užtikrina, kad medžiagų perdirbimas ir dujų tiekimas vyktų uždarame cikle, o oras linijos sistemose būtų nuolat filtruojamas kelių pakopų filtruose ir negalėtų patekti į aplinką. Išmaniosios sistemos automatiškai fiksuoja menkiausią parametrų nukrypimą nuo normos ir apie tai perspėja linijos operatorius. Bioskaidžių medžiagų gabenimas į liniją taip pat vykdomas specialiu transportu, kuris užtikrina, kad žaliava biodujų gamybai neturėtų sąlyčio su aplinka.

„Modus Energy“ Lietuvoje iš viso yra įgyvendinusi 11 biodujų projektų, kurių bendra galia siekia 10 MW.