Tai numatyta Seimo priimtame naujame Valstybinio socialinio draudimo įstatyme. Kad dokumentas įsigaliotų, jį dar turi pasirašyti prezidentė.

Priimtame įstatyme išplečiamas duomenų, kurie laikomi viešais, sąrašas. Jį įgyvendinus, be kita ko, viešai bus skelbiamas vidurkis užmokesčio, kuris sumokamas daugiau kaip 3 darbuotojus turinčiose įmonėse ir organizacijose.

Taip pat bus vieša tokių darbdavių „Sodrai“ sumokama įmokų suma. Taigi, bus žinoma, kurios įmonės darbuotojams sumoka daugiausia atlyginimų.

„Sodros“ direktorius DELFI komentavo, kad kol kas negali pasakyti, kada tiksliai bus pradėti skelbti pajamų vidurkiai, juolab, kad dar prezidentė jo nepasirašė.

„Jeigu bus pasirašytas, tai turėtų įsigalioti nuo 2017 m. pradžios. Už sausio mėnesį darbdaviai duomenis pateiks iki vasario vidurio, taigi veikiausiai kitų metų kovą pirmuosius duomenis jau būtų galima paskelbti“, – sakė jis.

Kiek anksčiau M. Sinkevičius paaiškino, kad dėl tokios naujovės administracinė našta niekam nepadidės. Detalesnė tvarka, kaip ir kokie duomenys bus skelbiami, nustatys Vyriausybė.

„Duomenis apie darbuotojų draudžiamąsias pajamas elektroniniu būdu jie teikia jau daugelį metų. Šie duomenys naudojami apskaičiuojant „Sodros“ išmokas gyventojams – pvz., senatvės pensiją, ligos, motinystės ar tėvystės išmokas ir kt. Užtikriname, kad dėl įstatymo projekte numatytos naujovės nei darbdaviams, nei jų buhalteriams papildomai nereikėtų nieko daryti“, – DELFI komentavo „Sodros“ direktorius Mindaugas Sinkevičius.

Šiuo metu „Sodra“ viešai skelbia duomenis apie darbdavių įsiskolinimą ir įdarbintų asmenų skaičių. Anot jo, įgyvendinus naujovę, vieši būtų skelbiami papildomi nuasmeninti duomenys, kuriuos „Sodra“ jau gauna ir dabar.

Nustatomos įmokų lubos

Seimas priimtame Valstybinio socialinio draudimo įstatyme numatyta ir daugiau naujovių.

Viena iš jų socialinio draudimo įmokų „lubos“. Nustatyta, kad draudžiamų asmenų socialinio draudimo bazė, kurią privalo taikyti kiekvienas draudėjas ir apdraustasis, skaičiuojant socialinio draudimo įmokas, kalendoriniais metais negalės būti didesnė negu 60 praėjusių metų Lietuvos statistikos departamento paskelbto VDMU (vidutinio mėnesinio šalies darbo užmokesčio).

Šios „lubos“ bus pasiektos palaipsniui per šešerius metus. Pirmaisiais metais nustatytos 120 (2017 m.), antraisiais – 108, trečiaisiais – 96, ketvirtaisiais – 84, penktaisiais – 72 ir šeštaisiais (2022 m.) 60 praėjusių metų Lietuvos statistikos departamento paskelbto VDMU lubos.

Pagal priimtas pataisas socialinio draudimo pensijų bendroji dalis bus finansuojama valstybės biudžeto lėšomis. Tik pereinamuoju laikotarpiu socialinio draudimo pensijų bendroji dalis bus finansuojama iš valstybės Socialinio draudimo biudžeto fondo lėšų.

Nuspręsta, kad 2017 metais darbdavių įmokos „Sodrai“ tarifas mažės 1 proc., o nuo 2018 metų dėl to bus sprendžiama kasmet įvertinus įtaką valdžios sektoriaus finansų tvarumui.

Kaip įtvirtinta įstatyme, privalomai bus sudaromas Socialinio draudimo rezervinis fondas, kuris bus sudarytas iš dviejų dalių, t. y. viena dalis bus skirta pensijoms, kita dalis – kitoms socialinio draudimo išmokoms.

Priimtais pakeitimais taip pat nutarta išplėsti savarankiškai dirbančių asmenų socialinį draudimą: individualių įmonių savininkus, mažųjų bendrijų narius, ūkinių bendrijų tikruosius narius drausti ir ligos, motinystės, nedarbo socialiniu draudimu; dirbančius pagal verslo liudijimus drausti ir individualiajai pensijos daliai gauti, socialinio draudimo įmokas skaičiuojant nuo minimaliosios mėnesinės algos.

Tradicinių ir kitų valstybės pripažintų religinių bendruomenių ir bendrijų dvasininkus ir vienuolius nuspręsta drausti ir individualiajai pensijos daliai gauti. Į socialinio draudimo sistemą visa apimti taip pat įtraukti ir statutiniai pareigūnai.

Seimas priėmimo metu nepakeitė sprendimo ir nustatė, kad asmenys, vykdantys individualią žemės ūkio veiklą, bus draudžiami pensijų, ligos ir motinystės socialiniu draudimu, kai jų ūkis viršija 8 EDV (pirminiame projekte buvo numatyti 2 EDV).

Pakeitimais nustatyta, kad tantjemų gavėjai bei mažųjų bendrijų vadovai, kurie nėra tų mažųjų bendrijų nariais, mokės socialinio draudimo įmokas pensijai nuo gaunamų pajamų.

Terminuotoms darbo sutartims nedarbo draudimo įmokos tarifą, nustatytą Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymu, nuspręsta didinti du kartus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (180)