Nuo 2013 m. sausio 1 d. Lietuvoje įgyvendinta 2009 m. gegužės 25 d. Tarybos direktyva 2009/50/EB dėl trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir apsigyvenimo sąlygų siekiant dirbti aukštos kvalifikacijos darbą. Direktyva numato, kad trečiųjų šalių aukštos kvalifikacijos piliečiams turi būti suteikta teisė atvažiuoti dirbti į ES, išskyrus Jungtinę Karalystę, Airiją ir Daniją, kurioms ši direktyva netaikoma.
Svetlana Naumčik
© Asmeninio archyvo nuotr.

ES mėlynoji kortelė (EU Blue Card) – tai leidimas teisėtai apsigyventi ir dirbti ES valstybės narės teritorijoje bei persikelti į kitą valstybę narę dirbti aukštos kvalifikacijos darbą. ES mėlynosios kortelės sistema, panašiai kaip Amerikoje galiojanti „žalioji korta“, buvo sukurta siekiant palengvinti ir paspartinti aukštos kvalifikacijos specialistų iš besivystančių trečiųjų šalių legalios imigracijos procedūras bei padidinti Europos konkurencingumą kovoje su JAV ir kitomis valstybėmis dėl kvalifikuotų specialistų.

Lietuvos darbdaviai dar nėra pakankamai susipažinę su naująja aukštos profesinės kvalifikacijos darbuotojų pritraukimo schema, todėl ja naudojasi retai: per 2013 metus pagal šią schemą priimta apie 60 sprendimų dėl kvalifikuotų specialistų iš trečiųjų šalių atitikties Lietuvos darbo rinkos poreikiams, dalis sprendimų buvo panaikinta.

Būtina žinoti, jog užsieniečiams, turintiems aukštąjį išsilavinimą ir ketinantiems dirbti aukštos kvalifikacijos darbą Lietuvoje, gali būti išduotas ne įprastas leidimas dirbti, o Darbo biržos sprendimas, kuris patvirtina, jog užsieniečio aukštos profesinės kvalifikacijos reikalaujantis darbas atitinka Lietuvos Respublikos darbo rinkos poreikius. Toks sprendimas yra išduodamas ne visiems aukštos profesinės kvalifikacijos specialistams iš užsienio, o tik tiems, kuriems leidimo laikinai gyventi galiojimo laikotarpiu numatytas mėnesinis darbo užmokestis yra ne mažesnis negu 2 Lietuvos statistikos departamento paskutinio paskelbto šalies ūkio vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio dydžiai (2013 m. III ketv. duomenimis bent 4610,60 litų per mėnesį).

Lietuvos teisė nenumato galimybės trečiųjų šalių aukštos kvalifikacijos piliečiams savarankiškai atvykti dirbti į Lietuvą, prieš tai nesusiradus konkretaus darbdavio, todėl dėl leidimų dirbti trečiųjų šalių piliečiams išdavimo į valstybės institucijas turi kreiptis būtent darbdaviai. Norėdamas įdarbinti kvalifikuotą specialistą iš užsienio, darbdavys turi:

- prieš 3 mėnesius iki prašymo įdarbinti užsienietį pateikimo dienos informuoti teritorinę darbo biržą apie prognozuojamą įdarbinimo poreikį savo įmonėje tuo atveju, jeigu per pusę metų darbdavys yra įdarbinęs daugiau nei 5 užsieniečius;

- ne mažiau kaip 21 kalendorinę dieną registruoti laisvą darbo vietą teritorinėje darbo biržoje;

- pateikti teritorinei darbo biržai dokumentus, patvirtinančius, jog įmonė aktyviai ieškojo darbuotojo (pavyzdžiui, skelbė savo interneto svetainėje, spaudoje, kreipėsi į personalo paieškos agentūrą);

- Studijų kokybės vertinimo centro nustatyta tvarka pripažinti darbuotojo diplomą (procedūra trunka apie vieną mėnesį);

- surinkti, išversti į lietuvių kalbą bei legalizuoti eilę dokumentų bei kreiptis su prašymu dėl užsieniečio pripažinimo aukštos profesinės kvalifikacijos specialistu į teritorinę darbo biržą, kurį minėtą prašymą išnagrinėja apie keturiolika dienų;

- sumokėti reikiamas valstybės rinkliavas.

Nors pats sprendimas dėl pripažinimo aukštos profesinės kvalifikacijos specialistu išduodamas dviejų metų terminui, tačiau leidimas gyventi išduoto sprendimo dėl pripažinimo aukštos profesinės kvalifikacijos specialistu pagrindu – tik vieneriems metams. Praėjus vieneriems metams būtina išduotą leidimą gyventi pratęsti, o Migracijos įstaigai dokumentus ir informaciją teikti pakartotinai, mokant mokestį už naujos kortelės išdavimą.

Užsienietis, kuriam išduotas sprendimas dėl pripažinimo aukštos profesinės kvalifikacijos specialistu, turi kreiptis į Migracijos departamentą bei pateikti šiuos dokumentus: užpildytos formos paraišką, pasą, galiojančią Šengeno vizą arba kitos Šengeno valstybės išduota nacionalinę vizą, sprendimą dėl pripažinimo aukštos profesinės kvalifikacijos specialistu, diplomą, pasirašytą darbo sutartį (su Darbo biržos patvirtinimu), dokumentus dėl gyvenamosios vietos Lietuvoje, darbdavio tarpininkavimo raštą dėl būtinumo įdarbinti užsienietį, vieną nuotrauką (40 x 60 mm), atitinkančią amžių, valstybės rinkliavos sumokėjimą patvirtinantį kvitą bei sveikatos draudimą patvirtinantį dokumentą.

Migracijos departamentas užsieniečio paraišką dėl leidimo gyventi išnagrinėja per du mėnesius, todėl visa kvalifikuoto specialisto iš užsienio įdarbinimo procedūra Lietuvoje faktiškai užtrunka gerokai ilgiau negu numatyta direktyvoje dėl mėlynosios kortelės išdavimo: darbdaviui „pasiseka“, jeigu pavyksta įdarbinti kvalifikuotą darbuotoją per keturis mėnesius. Dėl šios priežasties įmonėms, kurios susiduria su kvalifikuoto personalo trūkumu, rekomenduojama užsieniečių įdarbinimo poreikį planuoti iš anksto.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vartojimo kredito gavėjų birželį sumažėjo beveik 100 tūkst. (2)

Birželio pabaigoje vartojimo kreditų davėjų paslaugomis naudojosi apie 440 tūkst. gyventojų -...

„Orakulas“ prijungiamas prie „Olympic Casino Group Baltija" (2)

Didžiausio Baltijos šalyse azartinių lošimų organizatoriaus „Olympic Entertainment Group“...

„PricewaterhouseCoopers“ už klaidingą auditą Britanijoje gavo rekordinę baudą

Britanijos finansinio atskaitingumo taryba (FRC) skyrė didžiausią kada nors finansų rinkos...

Finansų viceministre paskirta M. Tuskienė (2)

Darbą finansų ministro Viliaus Šapokos komandoje pradeda viceministrė Miglė Tuskienė ,...

Pirmo pusmečio valstybės biudžeto pajamos didesnės nei planuota (11)

Išankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, šių metų sausį-liepą valstybės biudžetas ir...

Top naujienos

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (18)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (593)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Turkijoje siaučia pavojingas virusas: vienas iš simptomų – pykinimas (17)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie šių metų liepos ir rugpjūčio...

DELFI startuoja naujas kanalas Būstas (1)

Pagrindinis naujienų portalas DELFI skaitytojams pristato dar vieną gerą žinią. Jau nuo...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (30)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 10.11 (117)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Elito karai Rusijoje: eksministras tėškė kaltinimus V. Putino bendražygiui (52)

Rusijos valdžios elitų tarpusavio karai, apie kuriuos iki šiol kalbėjo tik stebėtojai, netikėtai...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (13)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...