Praėjo dvi savaitės, kai Medininkų pasienio kontrolės punkte (PKP) įsigaliojo nauja eilių reguliavimo tvarka, kurią vykdo „Ekskomisarų biuro“ darbuotojai. Nors dar prieš įsigaliojant šiai tvarkai vežėjai jos privalumų neįžvelgė, susidūrę su ja praktikoje, pamatė, kad situacija blogesnė, nei galėjo tikėtis.
© VSAT

Vežėjai šokiruoti

Dviejų savaičių užteko, kad Lietuvos, Latvijos ir kitų šalių vežėjai, norėdami kirsti Baltarusijos sieną Medininkų pasienyje patektų į nepavydėtiną situaciją. UAB „Vantra“ direktorius Aldas Motiejūnas dabartinę situaciją Medininkų pasienyje įvertino labai blogai, nes, anot jo, pastačius saugos tarnybas, problemos ne tik neišsisprendė, o tapo dar aštresnės nei iki šiol.

„Sužinojus informaciją, kad mašina sieną kertą per 8 valandas ir žinant tai, kad vairuotojo darbo trukmė taip pat 8 val., vadovaujantis nauja tvarka, belieka tik aplink eilę ir važinėti,“ – sakė A. Motiejūnas, pridurdamas, kad situacija pasienyje nepagerėjo, tiesiog papildomai kažkam reikia pinigų išsigryninti.

„Jie kuria tvarką nesuderinę su vežėjų asociacija „Linava“, su vežėjais ir daro viską savaip. Tai kam ta tvarka naudinga? Vežėjams? Tikrai ne. Ji naudinga tik dviem įstaigoms: Pasienio kontrolės postų direkcijai ir „Ekskomisarų biurui“,“– piktinosi „Vantra“ direktorius. A. Motiejūną stebino ir tai, kad antrą kartą neišduodami talonėliai.

„Jei mašina važiavo iki pasienio ir gavęs talonėlį vairuotojas privalo daryti pertrauką, tuomet jo eilė praeina ir jis turi vėl stoti į eilės galą. Talonėliai dalinami tik iki Šumsko sankryžos, bet gerai jei mašina iš Vilniaus ir turi darbo laiką ta atstumą pravažiuoti, o jei automobilis važiuoja iš Panevėžio ar iš Klaipėdos, tai jam paprasčiausiai neužteks laiko kirsti sieną. Čia kažkoks nonsensas,“ – situaciją Medininkų pasienyje apbibūdino A. Motiejūnas.

Kitos krovinių pervežimą vykdančios kompanijos „Autogika“ direktorius Bronislavas Geležiūnas naują tvarką taip pat vertino neigiamai. Anot jo, eilių reguliavimo tvarkai Pasienio kontrolės postų direkcija (PKPD) pasiruošė prastai. Kaip vieną iš esminių problemų ponas Geležiūnas išskyrė tai, kad beveik visas dvi savaitės šaldytuviniai automobiliai buvo praleidžiami be eilės, neva jie veža greitai gendančius produktus.

„Būtina išsiaiškinti, kas yra gendantys produktai, nes tai, kad važiuoja šaldytuvinis automobilis dar nereiškia, kad jis veža greitai gendančius produktus. Greitai gendančių produktų kodus reikia paduoti „Ekskomisarams“, kuriems vairuotojai turi pateikti CMR važtaraščius. Tik tuomet viskas bus aišku, ar jie ikrai gali važiuoti be eilės,“ – situaciją Medininkų PKP apibūdino B. Geležiūnas. Jo žiniomis, neseniai vienas vairuotojas, neturėjęs teisės važiuoti be eilės, buvo parsiųstas į eilės galą, o tai suteikia vilties, kad prioritetinė eilė vežančių greitai gendančius krovinius, greitu metu susitvarkys.

Nors vežėjai įžvelgia daugybę trūkumų, PKPD vadovas Arnoldas Tvaronavičius sakė, kad jokių revoliucijų pasienyje nėra padaryta. „Pagrindinė permaina ta, kad buvo sutvarkytas eismas. Kai kam tai nepatinka. Anksčiau buvo tam tikros landos, kuriomis pasinaudodavo kai kurie vežėjai. Dabar, kai toms landoms užkertamas kelias, atsiranda ir nepatenkintų,“ – CargoNews sakė PKPD vadovas.

A. Tvaronavičius taip pat pabrėžė, kad lygindamas automobilių srautus pasienyje su ankstesniais metais prieššventiniu periodu, jų pagausėjimo nemato. “Jei žiūrėsime pagal ankstesnių metų statistiką, nuo lapkričio 1 d. yra žymiai mažesnės eilės. Šiuo metu (lapkričio 30 d. popietę) Medininkų punkte stovi 130 krovininių automobilių ir tai yra labai geras rodiklis,” – sakė PKPD vadovas.

Eilės internete neatitinka eilių realybėje?

Nepatenkinti vežėjai piktinasi ir dėl to, kad eilės, skelbiamos „Ekskomisarų biuro“ internetinėje svetainėje, neatitinka realybės. Vairuotojai važiavę lapkričio 29 d. pro Medininkų pasienio postą užfiksavo, kad 8.15 val. internete buvo pateikiama informacija, kad eilėje laukia 55 krovininiai automobiliai. Anot vežėjų, pasienyje laukė apie 400-500 krovininių automobilių. Kad eilėje tikrai daugiau nei 55 sunkvežimiai, patvirtina ir jų nufilmuotas videosiužetas (straipsnio apačioje).

Kitą, lapkričio 30 d., rytą internete buvo deklaruojama, kad eilėje Medininkų PKP laukia 105 automobiliai. Anot vežėjų, eilėje laukia apie 500-600 automobilių. Kaip sakė B. Geležiūnas, „Internete rašo, kad laukti reikės 5 valandas, o vairuotojai laukia po parą ir ilgiau. Tikslesnė informacija internete buvo pateikiama, kai nebuvo naujos tvarkos. Tada daugiau teisybės buvo negu dabar“.

Nusprendėme išsiaiškinti, ar toks didelis netikslumas dėl eilių pasienyje, kurį tvirtino ir kiti kalbinti vežėjai, tai sistemos klaidos, ar kažkurios pusės pateikiama dezinformacija. Susisiekėme su „Ekskomisarų biuro“ viceprezidentu Arvydu Januška. Anot jo, pirmiausiai, reikia atkreipti dėmesį, kad internete rodomi užregistruotų, o ne laukiančių automobilių skaičius.

„Automobilis į lentelę patenka tik tuomet, kai jis yra užregistruojamas (gauna numerėlį), o laukiančių automobilių gali būti ir daugiau. Aš nedrįsčiau tvirtinti, kad yra jau tokia didelė paklaida. Paklaida šiek tiek gali būti tačiau labai nedidelė,“ – tikino „Ekskomisarų biuro“ viceprezidentas.

Jo nuomone, krovininių automobilių registracija šiuo metu vyksta sklandžiai, o paantrindamas PKPD vadovui sakė, kad nepatenkinti gali būti tik tie, kurie įvedus naują tvarką, prarado galimybes sieną kirsti greičiau nestodami į bendrą eilę.

Tai dvi skirtingos nuomonės ir vis tik knieti išsiaiškinti, kas pateikia dezinformaciją – ar vežėjai „perlenkė lazdą“ informuodami apie neatitikimus, ar internetinėje sistemoje vis tik pateikiama labai netiksli informacija? Kalbinant PKPD vadovą A. Tvaronavičių paaiškėjo, kad tiktai vieną dieną – lapkričio 29 – eilė buvo registruojama tik iki Šumsko sankryžos. Visomis kitomis dienomis, nuo lapkričio 19 d., A. Tvaronavičiaus teigimu, eilė buvo registruojama iki pat paskutinio eilėje stovinčio automobilio. A. Tvaronavičius, lapkričio 29 d. nesutikęs su „Ekskomisarų biuro“ siūlymu eiles registruoti tik iki Šumsko sankryžos (kaip buvo bandyta daryti lapkričio 29 d.), patikino, kad ir toliau bus registruojama visa eilė, kaip buvo iki šiol.

Tad, jei kalbėtumėme apie lapkričio 30 d. rytą, kuomet vėl turėjo būti registruojam visa eilė, internete buvo skelbiama, kad Medininkų PKP laukia apie 100 automobilių, o vežėjų teigimu 500-600. Ar 500 automobilių tai tėra nedidelė paklaida, spręskite patys…

Stovėjimo aikštelė – tolimoje ateityje

Kalbinti vežėjai lyg susitarę sakė, kad situaciją pasienyje gerokai pagerintų automobilių stovėjimo aikštelė, kurioje vairuotojai galėtų sustoti ir daryti darbo ir poilsio rėžime numatytas pertraukas. Vis tik PKPD vadovas tokią aikštelę Medininkų PKP žada dar negreitai.

„Palaukimo aikštelė, kurioje vairuotojai galėtų atsistoti pailsėti, gauti tam tikrų paslaugų, kaip maitinimo, dušo, parduotuvė, numatyta vykdant bendrą Lietuvos-Baltarusijos projektą, kuriame ketiname pretenduoti į dalį Europinių lėšų. Tačiau ji galėtų atsirasti ne greičiau kaip už 2-3 metų,“ sakė A. Tvaronavičius. Asociacijos „Linava“ viceprezidentas Mečislovas Atroškevičius, kaip alternatyvą siūlė užpilti šalia esančius laukus žvyro danga ir įrengti, bent laikiną aikštelę, tačiau anot A. Tvaronavičiaus, tai neįmanoma.

„Palikime tai spręsti profesionalams, kaip reikia įrengti aikštelę. Reljefas turi būti lygus, o jo 3 ha. plotyje nėra, reikia sklypą išlyginti, nukasti augalinį sluoksnį, pripilti žvyro, jį sutrombuoti, teritoriją aptverti… Yra daug problemų, kurių šalinimas brangiai kainuotų. Čia sprendimų greitų nebus,“ konstatavo PKPD vadovas. Jis patikino, kad artimiausiu metu planuojamas patobulinimas – vairuotojų informavimas per radijo stoteles. Planuojama vairuotojų naudojamais dažniais juos informuoti apie kertančių sieną automobilių talonėlių numerius ir kitą aktualią informaciją.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (205)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Rekonstruojant Vilniaus oro uostą skrydžių Kaune padaugėjo penkis kartus (2)

Vykstant Vilniaus oro uosto kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcijai, Kaune skrydžių skaičius išaugo...

Velomaratono metu bus ribojamas eismas Vilniuje (8)

Vilniaus miesto savivaldybė praneša, kad rugpjūčio 20 d. (sekmadienį) Vilniuje vyks dviračių...

Pristatė traukinio maršrutus, kuriais nemokamai veš dviračius (1)

Keleiviams pristatomi traukinių maršrutai į 5 regioninius parkus, o visomis šiomis kryptimis...

Vilniaus oro uoste po rekonstrukcijos nusileido pirmasis keleivinis lėktuvas (27)

Vilniaus oro uoste po daugiau nei mėnesį trukusios kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcijos...

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (56)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (11)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Hobis tapo antrąja profesija (8)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (7)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (26)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (82)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (26)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (9)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (22)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (12)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...