Arūnas Raščius"/> Arūnas Raščius" />

Rinką sudrebino stambus sandoris Vilniaus banko akcijomis

Šiandien gan nykią ir pasyvią biržos prekybą pirmąsias dvi su valandos iš esmės pakeitė 3,5 milijono litų vertės sandoris Vilniaus banko akcijomis. 4,3 milijono litų siekusi centrinės rinkos apyvarta buvo didžiausia nuo 1998 metų kovo 25 dienos, o JT indeksas jau eilinį kartą pasiekė aukščiausią metų tašką.

Šiandien nepertraukiamos prekybos metu rinką labai pagyvino didelis sandoris Vilniaus banko akcijomis,

Apie Vilniaus banko (VB) akcijų pirkėją galima tik spėlioti, tačiau labai didelė tikimybė, kad šio banko vertybinius popierius toliau perka "Skandinaviska Enskilda Banken", dar oficialiojo pasiūlymo metu supirkęs apie 98 proc. visų akcijų.
Jeigu VB akcijas iš tiesų perka SEB, jau artimiausiu metu jų laisvų turėtų beveik nebelikti. Nuo oficialiojo pasiūlymo įgyvendinimo pabaigos lapkričio 17 dieną praėjus kiek daugiau nei mėnesiui, buvo supirktos maždaug 26% laisvų Vilniaus banko akcijų. Džiugi žinia investuotojus pasiekė jau pasibaigus prekybai. Nepaisant opozicijos pasipriešinimo, šiandien Seimas pritarė Fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinojo įstatymo pataisoms, pagal kurias bus panaikintas 15% kapitalo prieaugio mokestis.

Rinkoje stambus sandoris Vilniaus banko vertybiniais popieriais, lėmė ir prekybos kitomis akcijomis suaktyvėjimą. Per paskutinįjį pusvalandį pagyvėjo prekyba "Vilniaus Vingio" (VING) akcijomis, kurių kaina pakilo beveik 2% iki 4,31 Lt. Praėjusią savaitę buvo pranešta, kad ši bendrovė jau supirkinėja savo akcijas biržoje. Tačiau gali būti, kad šiandien "Vilniaus Vingio" akcijas pirko ne pati bendrovė, o būtent stambų Vilniaus banko paketą pardavęs investuotojas.

Be "Vilniaus Vingio", sesijos pabaigoje taip pat suaktyvėjo prekyba "Mažeikių naftos" (MAZN) akcijomis, kuriomis prekiauta po trijų sesijų pertraukos. Konkrečių naujienų apie šią bendrovę nebuvo, o jos kainos bei apyvartos augimą lėmė bendras rinkos kilimas. "Ekrano" (EKRA) vertybinių popierių kaina smarkiau pradėjo kilti likus 20 minučių iki sesijos uždarymo, o paskutiniai sandoriai buvo sudaryti po 6,50 Lt.

"Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijų apyvarta siekė 149 tūkst. Lt, o kaina buvo 2,10 Lt ir lyginant su praėjusia sesija nepakito. Vakar paskutinis sandoris buvo sudarytas po 2,12 Lt, tačiau šiandien išaugusi pasiūla neleido LTEL kainai kilti aukštyn.

Pagal sandorių skaičių aktyviausiai prekiauta "Snaigės" (SNAI) vertybiniais popieriais. Nors naujienų agentūros ir praneša apie bendrovės naujų sutarčių pasirašymą bei rinkų ieškojimą, tačiau trūkstant žinių apie galimą strateginio investuotojo atėjimą, "Snaigės" akcijų kaina šiandien nukrito 1% iki 37,39 Lt, o apyvarta pasiekė beveik 265 tūkst. litų.

Šiandien aktyviai prekiauta ir Panevėžio "Kalnapilio" (KALN) akcijomis. KALN kaina pakilo iki 3,69 Lt, o apyvarta siekė beveik 13 tūkst. litų. Vakar "Kalnapilis" paskelbė vienuolikos mėnesių rezultatus, tačiau paskelbti rodikliai verčia abejoti jų tikslumu. Per devynis mėnesius "Kalnapilis" buvo gavęs 69,495 mln. litų pajamų, o per vienuoliką mėnesių šis rodiklis pakilo jau iki 85,564 mln. litų. Tai reiškia, kad sezoniškai nepalankiais sausio-lapkričio mėnesiais bendrovė gavo 16,069 mln. litų pajamų, arba vidutiniškai apie 8 mln. litų pajamų per mėnesį. Šis skaičius kelia dar didesnę nuostabą žinant, kad rudenį mažėjo ir bendrovės parduoto alaus kiekis. "Kalnapilis" naujienų agentūroms teigia, jog spalį pardavimai siekė 5,735 mln. litų, o lapkritį jie išaugo iki 6,399 mln. litų. Tokiu atveju per pastaruosius du mėnesius KALN gavo 12,134 mln. litų pajamų, o ne 16,069 mln. litų kaip skelbia jie patys. Jei "Kalnapilio" pateikti mėnesiniai duomenys yra teisingi, per vienuolika mėnesių bendrovė gavo 81,629 mln. litų pajamų, arba 10% mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. "Kalnapilis" kol kas nepateikė konkretesnių paaiškinimų ar pataisymų, kodėl nesutampa jo skelbiami skaičiai.

Gan aktyviai buvo prekiaujama ir kitos alaus daryklos - Kauno "Ragučio" (RAGU) akcijomis. Apyvartai pakilus iki 13 tūkst. Lt, RAGU kaina nukrito 1,1% iki 7,42 Lt. Vakar Vertybinių popierių komisija įregistravo Estijos bendrovės "A Le Coq" privalomą oficialųjį pasiūlymą supirkti likusius 49,998 proc. "Ragučio" akcijų. Kaip jau buvo skelbta anksčiau, už vieną RAGU akciją "A Le Coq" mokės 5 litus. Kadangi oficialiojo pasiūlymo kaina yra 33% žemesnė už esančią rinkoje, galima tvirtinti, jog pasiūlymo vykdytojams pavyks supirkti tik labai mažą kiekį akcijų.

"Klaipėdos baldų" (KBAL) visuotinio akcininkų susirinkimo darbotvarkė buvo papildyta dar vienu klausimu. Gruodžio 30 dieną vyksiančio susirinkimo metu bendrovės pagrindinio akcininko koncerno SBA iniciatyva bus svarstomas klausimas dėl nesuteikimo visiems akcininkams pirmumo teisės įsigyti bendrovės išleidžiamų akcijų. Koncernas SBA išpirkdamas naująją emisiją siekia padidinti savo dalį įstatiniame kapitale. Koncernas sieks, kad akcijos kaina platinimo metu būtų lygi jos dabartinei nominaliai vertei - 1 Lt, nors tokiam sprendimui priešinsis smulkieji KBAL akcininkai, tarp kurių tikriausiai bus ir UAB "Status ir partneriai" atstovų. Išpirkdamas emisiją, koncernas siekia išlaikyti Klaipėdos bendrovės kontrolę tuo atveju, jei sandoris tarp SBA ir "SBA Investicijos" keičiant AB "Klaipėdos baldai" į AB "Trinyčiai" bei AB "Objektas" akcijas bus pripažintas negaliojančiu.

Koncernas SBA, jau ne pirmą kartą siekdamas išlaikyti kontrolę, savo sprendimais dažnai kenkia ne tik smulkiems akcininkams, bet ir pačiai įmonei. Po to, kai šių metų pavasarį buvo priimtas sprendimas išmokėti didelius dividendus "Utenos trikotažo" akcinininkams, centrinėje rinkoje jos tapo visiškai nelikvidžios. Jeigu gruodžio 30 dieną vyksiančiame visuotiniame neeiliniame akcininkų susirinkime bus priimtas koncernui SBA palankus sprendimas, panašus scenarijus atsitiks ir su KBAL akcijomis.

Didžiausią mėnesio apyvarta šiandien pasiekta prekiaujant "Alytaus tekstilės" (ATEK) akcijomis. Kaina išliko 0,13 Lt, o apyvarta siekė 2 tūkst. litų. Iki aukščiausio taško nuo 1999 metų vasario 4 dienos pakilo "Pieno žvaigždžių" (PZVG) akcijų kaina. Didžiausia Lietuvos šviežių pieno produktų gamintoja PZVG per dešimt mėnesių gavo 8,7 mln. litų grynojo pelno.

Tiesioginių sandorių rinkoje aktyviausiai prekiauta "Šiaulių stumbro" (SSTM) akcijomis. Už 850 tūkst. SSTM akcijų sumokėta 510 tūkst. litų, o iš viso nuo metų pradžios savininkus pakeitė jau 15,9% šios bendrovės vertybinių popierių. Šiandien tiesioginiais sandoriais už vieną SSTM akciją mokėta net po 0,60 Lt, kai paskutinė jos kaina centrinėje rinkoje buvo 0,14 Lt.

JT finansų analitikas
Arūnas Raščius

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rinkos

D. Trumpui pristačius mokesčių reformą, JAV akcijų rinka smunka (4)

JAV akcijų rinka trečiadienio vakare smuko, nes abejojama dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiūlytos mokesčių reformos tikslingumo – pagal siūlomą reformą numatyta sumažinti įmonių pelno mokestį nuo 35 iki 15 proc. Rinkos abejonės nustelbė stiprių įmonių ataskaitų poveikį, informuoja „Reuters“.

„Nasdaq“ indeksas pirmą kartą peržengė 6000 punktų ribą

Investuotojus džiugino JAV bendrovių pirmojo ketvirčio rezultatai.

„Volvo“ pirmojo ketvirčio rezultatai nustebino analitikus (2)

Europoje Britanijos FTSE 100 vakar augo +0,15 proc., Vokietijos DAX +0,10 proc., o Stoxx Europe 600 +0,21 proc., regione toliau jaučiant padidėjusį optimizmą dėl būsimos rinkimų maratono Prancūzijoje baigties bei investuotojams vertinant kompanijų pirmojo ketvirčio rezultatus.

Europos akcijų rinką palaiko įmonių ataskaitos

Europos akcijų rinka antradienį auga, reaguodama į sudarytus sandorius ir įmonių ataskaitas, tuo tarpu investuotojai savo dėmesį nukreipė nuo politikos į esminius rinkos veiksnius, informuoja „Reuters“.

Europos finansų rinkas užplūdo rinkimų rezultatais Prancūzijoje patenkinti investuotojai (2)

Porinkiminės euforijos veikiami pirkėjai užplūdo Europos ir pasaulio akcijų biržas bei kėlė indeksų vertes iki didžiausių pastarojo laikotarpio aukštumų.