Šiandien gan nykią ir pasyvią biržos prekybą pirmąsias dvi su valandos iš esmės pakeitė 3,5 milijono litų vertės sandoris Vilniaus banko akcijomis. 4,3 milijono litų siekusi centrinės rinkos apyvarta buvo didžiausia nuo 1998 metų kovo 25 dienos, o JT indeksas jau eilinį kartą pasiekė aukščiausią metų tašką.

Šiandien nepertraukiamos prekybos metu rinką labai pagyvino didelis sandoris Vilniaus banko akcijomis,

Apie Vilniaus banko (VB) akcijų pirkėją galima tik spėlioti, tačiau labai didelė tikimybė, kad šio banko vertybinius popierius toliau perka "Skandinaviska Enskilda Banken", dar oficialiojo pasiūlymo metu supirkęs apie 98 proc. visų akcijų.
Jeigu VB akcijas iš tiesų perka SEB, jau artimiausiu metu jų laisvų turėtų beveik nebelikti. Nuo oficialiojo pasiūlymo įgyvendinimo pabaigos lapkričio 17 dieną praėjus kiek daugiau nei mėnesiui, buvo supirktos maždaug 26% laisvų Vilniaus banko akcijų. Džiugi žinia investuotojus pasiekė jau pasibaigus prekybai. Nepaisant opozicijos pasipriešinimo, šiandien Seimas pritarė Fizinių asmenų pajamų mokesčio laikinojo įstatymo pataisoms, pagal kurias bus panaikintas 15% kapitalo prieaugio mokestis.

Rinkoje stambus sandoris Vilniaus banko vertybiniais popieriais, lėmė ir prekybos kitomis akcijomis suaktyvėjimą. Per paskutinįjį pusvalandį pagyvėjo prekyba "Vilniaus Vingio" (VING) akcijomis, kurių kaina pakilo beveik 2% iki 4,31 Lt. Praėjusią savaitę buvo pranešta, kad ši bendrovė jau supirkinėja savo akcijas biržoje. Tačiau gali būti, kad šiandien "Vilniaus Vingio" akcijas pirko ne pati bendrovė, o būtent stambų Vilniaus banko paketą pardavęs investuotojas.

Be "Vilniaus Vingio", sesijos pabaigoje taip pat suaktyvėjo prekyba "Mažeikių naftos" (MAZN) akcijomis, kuriomis prekiauta po trijų sesijų pertraukos. Konkrečių naujienų apie šią bendrovę nebuvo, o jos kainos bei apyvartos augimą lėmė bendras rinkos kilimas. "Ekrano" (EKRA) vertybinių popierių kaina smarkiau pradėjo kilti likus 20 minučių iki sesijos uždarymo, o paskutiniai sandoriai buvo sudaryti po 6,50 Lt.

"Lietuvos telekomo" (LTEL) akcijų apyvarta siekė 149 tūkst. Lt, o kaina buvo 2,10 Lt ir lyginant su praėjusia sesija nepakito. Vakar paskutinis sandoris buvo sudarytas po 2,12 Lt, tačiau šiandien išaugusi pasiūla neleido LTEL kainai kilti aukštyn.

Pagal sandorių skaičių aktyviausiai prekiauta "Snaigės" (SNAI) vertybiniais popieriais. Nors naujienų agentūros ir praneša apie bendrovės naujų sutarčių pasirašymą bei rinkų ieškojimą, tačiau trūkstant žinių apie galimą strateginio investuotojo atėjimą, "Snaigės" akcijų kaina šiandien nukrito 1% iki 37,39 Lt, o apyvarta pasiekė beveik 265 tūkst. litų.

Šiandien aktyviai prekiauta ir Panevėžio "Kalnapilio" (KALN) akcijomis. KALN kaina pakilo iki 3,69 Lt, o apyvarta siekė beveik 13 tūkst. litų. Vakar "Kalnapilis" paskelbė vienuolikos mėnesių rezultatus, tačiau paskelbti rodikliai verčia abejoti jų tikslumu. Per devynis mėnesius "Kalnapilis" buvo gavęs 69,495 mln. litų pajamų, o per vienuoliką mėnesių šis rodiklis pakilo jau iki 85,564 mln. litų. Tai reiškia, kad sezoniškai nepalankiais sausio-lapkričio mėnesiais bendrovė gavo 16,069 mln. litų pajamų, arba vidutiniškai apie 8 mln. litų pajamų per mėnesį. Šis skaičius kelia dar didesnę nuostabą žinant, kad rudenį mažėjo ir bendrovės parduoto alaus kiekis. "Kalnapilis" naujienų agentūroms teigia, jog spalį pardavimai siekė 5,735 mln. litų, o lapkritį jie išaugo iki 6,399 mln. litų. Tokiu atveju per pastaruosius du mėnesius KALN gavo 12,134 mln. litų pajamų, o ne 16,069 mln. litų kaip skelbia jie patys. Jei "Kalnapilio" pateikti mėnesiniai duomenys yra teisingi, per vienuolika mėnesių bendrovė gavo 81,629 mln. litų pajamų, arba 10% mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. "Kalnapilis" kol kas nepateikė konkretesnių paaiškinimų ar pataisymų, kodėl nesutampa jo skelbiami skaičiai.

Gan aktyviai buvo prekiaujama ir kitos alaus daryklos - Kauno "Ragučio" (RAGU) akcijomis. Apyvartai pakilus iki 13 tūkst. Lt, RAGU kaina nukrito 1,1% iki 7,42 Lt. Vakar Vertybinių popierių komisija įregistravo Estijos bendrovės "A Le Coq" privalomą oficialųjį pasiūlymą supirkti likusius 49,998 proc. "Ragučio" akcijų. Kaip jau buvo skelbta anksčiau, už vieną RAGU akciją "A Le Coq" mokės 5 litus. Kadangi oficialiojo pasiūlymo kaina yra 33% žemesnė už esančią rinkoje, galima tvirtinti, jog pasiūlymo vykdytojams pavyks supirkti tik labai mažą kiekį akcijų.

"Klaipėdos baldų" (KBAL) visuotinio akcininkų susirinkimo darbotvarkė buvo papildyta dar vienu klausimu. Gruodžio 30 dieną vyksiančio susirinkimo metu bendrovės pagrindinio akcininko koncerno SBA iniciatyva bus svarstomas klausimas dėl nesuteikimo visiems akcininkams pirmumo teisės įsigyti bendrovės išleidžiamų akcijų. Koncernas SBA išpirkdamas naująją emisiją siekia padidinti savo dalį įstatiniame kapitale. Koncernas sieks, kad akcijos kaina platinimo metu būtų lygi jos dabartinei nominaliai vertei - 1 Lt, nors tokiam sprendimui priešinsis smulkieji KBAL akcininkai, tarp kurių tikriausiai bus ir UAB "Status ir partneriai" atstovų. Išpirkdamas emisiją, koncernas siekia išlaikyti Klaipėdos bendrovės kontrolę tuo atveju, jei sandoris tarp SBA ir "SBA Investicijos" keičiant AB "Klaipėdos baldai" į AB "Trinyčiai" bei AB "Objektas" akcijas bus pripažintas negaliojančiu.

Koncernas SBA, jau ne pirmą kartą siekdamas išlaikyti kontrolę, savo sprendimais dažnai kenkia ne tik smulkiems akcininkams, bet ir pačiai įmonei. Po to, kai šių metų pavasarį buvo priimtas sprendimas išmokėti didelius dividendus "Utenos trikotažo" akcinininkams, centrinėje rinkoje jos tapo visiškai nelikvidžios. Jeigu gruodžio 30 dieną vyksiančiame visuotiniame neeiliniame akcininkų susirinkime bus priimtas koncernui SBA palankus sprendimas, panašus scenarijus atsitiks ir su KBAL akcijomis.

Didžiausią mėnesio apyvarta šiandien pasiekta prekiaujant "Alytaus tekstilės" (ATEK) akcijomis. Kaina išliko 0,13 Lt, o apyvarta siekė 2 tūkst. litų. Iki aukščiausio taško nuo 1999 metų vasario 4 dienos pakilo "Pieno žvaigždžių" (PZVG) akcijų kaina. Didžiausia Lietuvos šviežių pieno produktų gamintoja PZVG per dešimt mėnesių gavo 8,7 mln. litų grynojo pelno.

Tiesioginių sandorių rinkoje aktyviausiai prekiauta "Šiaulių stumbro" (SSTM) akcijomis. Už 850 tūkst. SSTM akcijų sumokėta 510 tūkst. litų, o iš viso nuo metų pradžios savininkus pakeitė jau 15,9% šios bendrovės vertybinių popierių. Šiandien tiesioginiais sandoriais už vieną SSTM akciją mokėta net po 0,60 Lt, kai paskutinė jos kaina centrinėje rinkoje buvo 0,14 Lt.

JT finansų analitikas
Arūnas Raščius

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aukso kaina pirmą kartą šiais metais peržengė 1,3 tūkst. dolerių ribą

Aukso ateities sandorių kaina penktadienio prekybos metu pirmą kartą šiais metais perkopė 1,3...

Teroras Barselonoje penktadienį supurtė Europos akcijų biržas (4)

Po teroro išpuolio Barselonoje Europos kelionių bendrovių akcijos krito, kartu su savimi...

D. Trumpo nesutarimai su verslo atstovais paskatino didžiausią JAV akcijų išpardavimą per 3 mėnesius (2)

Europos indeksai ketvirtadienį krito, investuotojams vertinant JAV besiplėtojančius verslo...

„Biržos laikmatis“: akcijų kainoms – dvigubas smūgis (2)

JAV akcijų biržose – antras didžiausias kritimas šiais metais („S&P 500“ -1,54 proc.,...

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (5)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (152)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (63)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (11)

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Joniškio rajone iš voljero pabėgusi meška jau surasta atnaujinta 08.16 (97)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (27)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Hobis tapo antrąja profesija (20)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (16)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (105)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (32)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (13)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...