Vytautas Plunksnis"/> Vytautas Plunksnis" />

Pasaulio akcijų rinkose nelinksmos nuotaikos

Pasaulio akcijų rinkose mažėjant akcijų kainoms, nemažai inevestuotojų nebegali ištverti patirtų nuostolių. Geriausias to pavyzdys - pasikėsinimas į maklerio gyvybę Turkijoje.
Untitled Document

Pagrindiniai pasaulio akcijų rinkų indeksai ir jų savaitiniai pokyčiai:

Dow Jones 10373,54 -0,92%
Nasdaq 2645,29 -8,92%
Nikkei 14835,33 +3,63%
FTSE-100 6170,4 -2,48%

Praėjusią savaitę JAV akcijų rinkose optimizmo buvo nedaug - technologinių kompanijų indeksas Nasdaq krito keturias pirmąsias savaitės dienas ir su kiekvienu kritimu buvo pasiekiamas žemiausias metų taškas. Per savaitę Nasdaq indekso vertė sumažėjo dar beveik 9%, o per lapkričio mėnesį šis technologinių kompanijų indeksas nukrito net 23%.

Akcijų rinkos nuosmukio priežastys išlieka tos pačios - neaiškumas dėl to, kas bus JAV prezidentas, nerimas dėl ekonomikos lėtėjimo bei kompanijų perspėjimai apie tai, kad jos nesugebės pasiekti planuotų pajamų bei pelno rodiklių.

Akcijų indeksams smunkant, kainų kritimo priežasčių ieško tiek žurnalistai, tiek analitikai. Nemažai minčių apie dabartinį rinkos nuosmukį galite rasti Motley Fool tinklapyje. Nors rinkoje vyrauja neigiamos nuotaikos, galima pastebėti, jog tai - žmonių psichologijos pasekmė - rinkai kylant, visi stengiasi rasti kuo daugiau teigiamų veiksnių, o rinkai krintant, dauguma susikoncentruoja į negatyvius dalykus.

Labai norint, neigiamų dalykų atrasti nėra sunku, o šią savaitę buvo sulaukta kelių akcijų rinkoms nepalankių makroekonominių pranešimų. Praeitą savaitę paskelbta, kad JAV ekonomika trečią ketvirtį augo lėtai - BVP augimas per trečią ketvirtį siekė tik 2,4%, kai antro ketvirčio augimas buvo 5,6%. Iš kai kurių detalių galima spręsti, kad investuotojai dar daugiau prastų naujienų gali sulaukti ketvirtą ketvirtį - spalio mėnesį smuko didelių gaminamų prekių (lėktuvų, automobilių, baldų) užsakymai, o vartotojų pasitikėjimo indeksas lapkričio mėnesį nusmuko į žemiausią metų tašką. Apie JAV ekonomikos lėtėjimą plačiau galite paskaityti "Financial times" tinklapyje.

Dėl rinkos nuosmukio kai kurie kaltina investicinius fondus, kurie per agresyviai pardavinėjo savo turimas akcijas. "Fidelity Investments" per trečią ketvirtį aktyviai bandė atsikratyti rinkos lyderių akcijomis. Teigiama, kad šis fondas pardavė "Nokia" bei "Nortel" akcijų už daugiau nei 1 mlrd. JAV dolerių, o "Lucent", EMC bei "JDS Uniphase" - už daugiau nei 500 mln. JAV dolerių. Apie tai plačiau galite paskaityti CBS Marketwatch tinklapyje.

Trečiadienį jau pasibaigus prekybai buvo sulaukta kompiuterių gamintojo Gateway perspėjimo, kad kompanijai nepavyks pasiekti analitikų prognozuoto ketvirto ketvirčio pelno, nes kompiuteriai per šventes perkami mažiau, nei tikėtasi. Iškart po pranešimo kompanijos reitingus sumažino mažiausiai aštuonios didelės finansinės institucijos, o tai tikrai negali teigiamai paveikti akcijų kainos. Ketvirtadienį Gateway akcijų kaina sumažėjo 36%.

Gateway vadovai prognozuoja, kad ketvirto ketvirčio pajamos sieks 2,6 mlrd. JAV dolerių ir bus 500 mln. JAV dolerių mažesnės nei prognozavo analitikai. Kompanija tikisi uždirbti mažiausiai 0,37 JAV dolerio veiklos pelno akcijai (po kritimo Gateway akcijos kainuoja kiek daugiau nei 19 JAV dolerių). Gateway taip pat ruošiasi nurašyti savo investicijas į kai kurias technologines kompanijas bei turtą, o tai reikštų 0,39 JAV dolerio netekimus vienai akcijai. Jei ketvirtą ketvirtį nepavyks viršyti prognozių, kompanija netgi gali patirti 0,02 JAV dolerių akcijai nuostolį. Kompanija taip pat paskelbė, kad tikisi mažesnio pelno ir kitais metais. Plačiau apie Gateway perspektyvas galite paskaityti CBS Marketwatch tinklapyje.

Lėtėjant kompiuterių pardavimams, yra manančių, kad tokios garsios kompanijos kaip Intel gali tapti eilinėmis firmomis, gaminančiomis gana paprastus produktus. Tokių firmų pardavimų augimas yra lėtas, o plačiau apie tai galite paskaityti Herb Greenberg straipsnyje. Kaip tokių teiginių patvirtinimas nuskambėjo Intel reitingo pažeminimas penktadienį. Credit Suisse First Boston sumažino Intel pelno prognozes kitais metais ir tai nulėmė, kad penktadienį Intel akcijų kaina nukrito beveik 10%.

Yra net pranašaujančių, kad rinkų smukimas sukels dar vieną tarptautinę finansų krizę. Kaip vienas iš jos židinių įvardinama Turkija. Atrodo, kad investuotojai masiškai traukiasi iš Turkijos rinkos, o tai sukelia ženklų akcijų kainų smukimą. Beje, investuotojų nusivylimas toks didelis, kad Turkijos policijai teko suimti maklerį bandžiusį užmušti pilietį.

Londono FTSE-100 indekso reikšmė per savaitę nukrito 2,5 proc., ir tik penktadienį prekybos pabaigoje, kylant Nasdaq indeksui, atsigavo ir Didžiosios Britanijos kompanijos akcijų kainos. Tuo tarpu makroekonominiai rodikliai rodo, kad Britanijos ekonomika vis dar stripri, ir tikėtis, kad centrinis bankas sumažins palūkanas, dar yra per anskti.

Įvykiai pasaulio rinkose ir vėl darė didelį poveikį Rytų Europos biržoms. Tris dienas smukusios, tik penktadienį kiek atsigavo akcijų kainos Varšuvos rinkoje. Vietiniai, o ypač užsienio investuotojai tikriausiai nesukels didelio akcijų kainų šuolio tol, kol neatsigaus likusio pasaulio rinkos. Labiausiai krito technologinių kompanijų ("Prokom Software", "ComputerLand") akcijų kursai. Čekijos ir Vengrijos akcijų rinkoje vyravo panašios tendencijos - investuotojai pardavinėjo stambių technologinių kompanijų akcijas, o tarp labiausiai nukritusių buvo šių šalių telekomų vertybinių popierių kursai.

Ketvirtadienį Rusijoje prekyba akcijomis buvo sustabdyta po to, kai per vieną dieną RTS indeksas nukrito daugiau kaip 7,5%. Netrukus prekyba buvo sustabdyta, tačiau padėtis pasaulio rinkose akcijų kainoms Rusijoje atsigauti neleido. Ši kainų griūtis susilaukė ir aukščiausio valdžios dėmesio. Rusijos Michailas Kasjanovas penktadienį pasakė, kad įvykiai akcijų rinkoje neturi nieko bendro su šalies makroekonomine padėtimi, o tiesiog yra atsakas į kapitalo rinkos smukimą JAV.

JT finansų analitikas Vytautas Plunksnis

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Rinkos

„Biržos laikmatis“: FED palūkanų normų nekeitė, bet balansą mažinti žada jau greitai (1)

FED 4,5 trln. dolerių dydžio balansą planuoja pradėti mažinti „santykinai greitai“.

Įvardijo, kas gali sukelti kitą krizę (121)

Aukštas investicijoms naudojamo skolinto kapitalo lygis ir žemas kintamumas vertybinių popierių rinkose gali sukelti kitą finansų krizę, sako apribotos rizikos fondo „Baupost Group“ viešųjų investicijų vadovas Jimas Mooney.

„Biržos laikmatis“: po M. Draghi pasisakymų euras dar labiau sustiprėjo

ECB vadovas užsiminė, kad diskusija dėl turto supirkimo programos prasidės rudenį. M. Draghi taip pat pažymėjo, kad ekonominė euro zonos situacija akivaizdžiai gerėja ir išsakė įsitikinimą, kad nepaisant silpnokos dinamikos, infliacijos tempas laipsniškai pasieks ECB 2 proc. tikslinį lygį.

Euro kursas - ties aukščiausiu lygiu pastaruoju metu (2)

Euro kursas ketvirtadienį laikosi ties aukščiausiu lygiu per 14 mėnesių, rinkoms laukiant Europos centrinio banko (ECB) komentarų dėl galimo skatinimo programos atsisakymo; jenos kursas beveik nekinta po Japonijos centrinio banko susitikimo, informuoja „Reuters“.

„Biržos laikmatis“: akcijų indeksai vėl pasiekė rekordines aukštumas

Antradienį brango akcijos ir nafta, investuotojų akiratyje – šiandienos ECB posėdis. JAV vakar „S&P 500“ (+0,54 proc.) ir NASDAQ (+0,64 proc.) pasiekė naujas aukštumas, o „Dow Jones“ (+0,31 proc.) pakilti aukščiau sutrukdė investuotojų lūkesčius gerokai nuvylę IBM rezultatai (IBM akcijų kaina vakar nukrito 4,20 procento).