Pastaruoju metu vis dažniau susiduriama su situacija, kai sunku rasti kvalifikuotų darbuotojų.
Jovita Valatkaitė
© Bendrovės nuotr.

Prie šios problemos neabejotinai prisideda ir migracija. Remiantis naujausia statistika, migracijos rodikliai išlieka neigiami, o tai reiškia, kad daugiau jaunų ir darbingo amžiaus žmonių išvyksta iš Lietuvos nei į ją atvyksta. Dėl šios priežasties taikomi vis „agresyvesni“ darbuotojų paieškos metodai – paieška nukreipiama į konkurentų įmones.

Tačiau ieškant darbuotojų reikėtų neperžengti ribos, priešingu atveju, tokia veikla gali būti pripažinta nesąžininga konkurencija.

Kodėl darbuotojų viliojimas gali būti draudžiamas?

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas savo praktikoje ne kartą pabrėžė, jog verslo subjekto konkurencinį pranašumą mažina kvalifikuoto darbuotojo netekimas. Paslaugas teikiančiose įmonėse darbuotojai neretai yra viena didžiausių investicijų.

Skaičiuojant išlaidas vienam darbuotojui reikėtų įtraukti ne tik jam mokamą darbo užmokestį, darbo vietos paruošimą, darbo priemones (specialias programas, mokymus ar kursus), tačiau ir laiko kaštus, skirtus darbuotojui apmokyti. Kad darbuotojas galėtų tinkamai įsitraukti į komandą ir siekti jam nustatytų rezultatų, dažniausiai tam laiko turi skirti visi komandos nariai, ar bent didžioji jų dalis.

Taigi kvalifikuoto darbuotojo perviliojimas į konkuruojančią įmonę lemia tai, kad dar labiau išauga konkurento galimybės. Siūlymas konkurento darbuotojui nutraukti darbo sutartį neretai duoda tiesioginės naudos.

Nuviliojant darbuotoją neieškoma tinkamų, bet galimai dirbti mažiau parengtų darbuotojų laisvoje darbo rinkoje, o jau pasinaudojama paruoštais specialistais, dirbančiais konkurentui, turinčiais patirties ir kvalifikacijos.

Todėl vien kvalifikuoto darbuotojo netekimas įmonei, nepriklausomai nuo to, ar jis pereis dirbti į konkurento verslą, daro neigiamą įtaką.

Kokie veiksmai draudžiami?

Akivaizdus Konkurencijos įstatymo pažeidimas yra konkurento darbuotojo perviliojimas pasiūlant sudaryti darbo sutartį. Tačiau net ir siūlant sudaryti kitokio pobūdžio sutartį, pavyzdžiui, paslaugų, tikėtina, jog bus pažeistos įstatymo nuostatos.

Be to, nesvarbu, kas atlieka šiuos veiksmus – pati konkuruojanti įmonė, ar kita įmonė (pavyzdžiui, darbuotojų paieškos įmonė, kuri veikia konkuruojančios įmonės nurodymu) ar fizinis asmuo. Šie pasiūlymai gali būti perteikiami tiek konkuruojančios įmonės vardu, tiek per jo darbuotojus ir kitus susijusius asmenis, pasinaudojant šeimos, giminystės, verslo ryšiais ir kt.

Kad būtų konstatuotas Konkurencijos įstatymo pažeidimas, pakankama įrodyti faktą, kad buvo siūlyta nutraukti darbo santykius ir įsidarbinti konkuruojančioje įmonėje. Gali būti siūloma nutraukti darbo sutartį ne tik tiesiogiai, bet ir paslėpta forma, pavyzdžiui, pateikiant kitokio pobūdžio patrauklų pasiūlymą (paskolą įsidarbinančiam konkurento darbuotojui, kitokią naudą suteikiantį pasiūlymą).

Svarbu tai, kad nėra nustatytas reikalavimas, jog pasiūlymai darbuotojui turi būti pateikiami raštu. Nesąžiningos konkurencijos veiksmai dažniausiai atliekami be konkuruojančios įmonės rašytinio siūlymo ar šalių raštiško susitarimo, todėl apie jų buvimą sprendžiama iš perviliojamų darbuotojų ir konkuruojančios įmonės suderintų veiksmų, nukreiptų į darbo sutarčių nutraukimą ir naujų santykių sukūrimą.

Tačiau derėtų pabrėžti, kad nesąžininga konkurencija laikomas ne tik darbuotojo perviliojimas, tačiau ir kiti veiksmai: siūlymas konkuruojančio subjekto darbuotojams nutraukti darbo sutartį neįsidarbinant konkuruojančiame subjekte, raginimas nevykdyti visų ar dalies savo darbo funkcijų siekiant naudos sau ar padarant žalą konkurentui.

Kaip elgtis, kad ieškodamas darbuotojų, nepažeistumėte įstatymų?


Siekiant išvengti, kad įmonės veiksmai nepagrįstai būtų pripažinti darbuotojų viliojimu, rekomenduojama informaciją apie darbuotojų paiešką publikuoti viešai.

Rekomenduojama sudaryti galimybes kuo didesniam kandidatų skaičiui, kurie atitinka nustatytus kriterijus, dalyvauti atrankoje.

Kilus ginčui, gebėjimas įrodyti, kad atranka buvo organizuota skaidriai, objektyviai vertinant kandidatavusius asmenis, o ne iš anksto susitarus su neva nuviliotu darbuotoju, padėtų apsiginti nuo kaltinimų nesąžininga konkurencija.

Svarbu pažymėti, jog tai, kad darbuotojas nutraukė darbo santykius vienoje įmonėje ir įsidarbino konkuruojančiame subjekte, nėra pagrindas daryti išvadą dėl nesąžiningos konkurencijos.

Nesąžininga konkurencija nustatoma, kai yra daugiau įrodymų, patvirtinančių kryptingą darbuotojų rengimąsi pereiti dirbti pas konkurentą, darbo sutartis nutraukiama be svarbių priežasčių, o po jos pasibaigimo iš karto įsidarbinama konkuruojančiame subjekte, ypač kai tokius veiksmus atlieka keli darbuotojai.

Be to, svarbu nustatyti, ar konkurento įmonėje įsidarbinę darbuotojai turi reikšmingos patirties, atitinkančios įmonių veiklos sritį, arba disponavo konfidencialia informacija ar komercinėmis paslaptimis.

Jei po naujų darbuotojų įsidarbinimo, konkuruojanti įmonė įgijo pranašumą, palyginti su buvusia padėtimi, pavyzdžiui, tam tikra klientų dalis perėjo į šią įmonę, būtų konstatuotas Konkurencijos įstatymo pažeidimas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

E. Džiugytė. Londonas praranda pasaulio finansų centro vardą (6)

Jungtinei Karalystei ir Europos Sąjungai ( ES ) dėliojant skyrybų planą, pasigirsta vis daugiau...

T. Poviliauskas. Ką verslui reiškia silpnesnis JAV doleris?

Nuo metų pradžios euras sustiprėjo JAV dolerio atžvilgiu 10 proc., tad mūsų šalies...

J. Markauskas. Sveikas gyventojų pajamų augimas – tikslas, o ne pavojus Lietuvai (11)

Rugpjūčio mėn. pradžioje Europos centrinis bankas ( ECB ) paskelbė komentarą , kuriuo įvertino...

J. Baltrušis Baltrušaitis. Kylanti grėsmė Lietuvos eksportuotojams į Jungtinę Karalystę (2)

Pastaruosius 10 metų turėjau galimybę dirbti keliose didžiausiose Europos komercinių baldų...

R. Vainienė. Verslo liudijimas – šešėlis ar būdas jį įveikti? (12)

Pastebėjau, kad valdžiai labai nepatinka paprasti dalykai.

Top naujienos

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – penkto kaklo...

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (244)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (98)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

R. Bogdanas. Iš ko Šiaurės Korėja gavo ukrainietiškus variklius raketoms? (276)

Vienas tarptautinis detektyvas artėja prie finišo tiesiosios. Įvyks teismas Hagoje, kuris paskelbs...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (67)

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Kodėl Kembridžo kunigaikštienė niekada nedalija autografų? (1)

Kate Middleton – viena iš dažniausiai fotografuojamų moterų visame pasaulyje ir galbūt...

Gyvai / Lietuvos triatlono taurės 4-as etapas Veisiejuose (1)

Rugpjūčio 19-ąją šeštadienį vienas gražiausių Pietų Lietuvos krašto miestelių Veisiejai...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (25)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (28)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (122)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...